Како да го намалите пржениот холестерол од компир на минимум

Самиот компир, сам по себе, не е опасен за пациенти со висок холестерол во крвта; можно е да се консумира во храна без непотребно загриженост.

Сепак, другите прехранбени производи, традиционално консумирани заедно со коренови култури, можат да имаат негативно влијание врз благосостојбата на пациентот. На пример, месото од масни сорти може да содржи значителни концентрации на штетен холестерол, што ќе ги негира сите позитивни ефекти на варениот или печен компир.

osnovnye rekomendatsii po prigotovleniyu - Како да го намалите пржениот холестерол од компир на минимум

Основни препораки за готвење.

Најдобра опција би било да консумирате корен зеленчук заедно со свеж зеленчук, особено зелен и лиснат зеленчук, а најкорисен е компирот, кој се пече во рерна. Варениот компир е исто така здраво јадење, бидејќи воопшто не содржи штетен холестерол.

Кога нема можност да се одбие пржениот компир, треба да обрнете внимание на каков вид маснотија се готви, бидејќи токму маснотијата предизвикува „лош“ холестерол кај варениот компир.

Дозволено е да се консумираат пржени компири, за чија подготовка се користело растително масло. Но, кога готвите компири во путер или свинска маст, ќе има високи концентрации на холестерол во садот.

Како и да е, пржените компири значително се разликуваат од варената и печена содржина на сопствени калории и поради оваа преголема потрошувачка на тоа негативно ќе влијае на метаболизмот и може да предизвика дополнителни килограми.

Кога пржениот компир се конзумира во ресторан или во друг угостителски објект, потребно е прво да се праша за каква специфична масна основа е варен, бидејќи постои опција за готвење на животинска маст. Но, сепак, подобро е да се воздржите од такво јадење, кое ќе го зачува не само нормалниот холестерол, туку и нема да предизвика дебелина.

Холестеролот е соединение кое нормално е присутно во човечкото тело, но со зголемување на неговата концентрација, може да има значителен негативен ефект врз пациентот. Поради оваа причина, потребно е да се контролира не само процесот на готвење компири, туку и да се следи нивната сопствена исхрана како целина, доколку е можно, со исклучок на животински масти од исхраната.

Инструкциите што обезбедуваат закрепнување се прилично едноставни, сугерира одбивање да се консумираат одредени производи, но генерално не го ограничува значително менито на пациентот. Пристрасноста треба да се направи на фактот дека диетата за пациенти со високо ниво на масен алкохол во крвта не значи гладување.

картофел - Како да го намалите пржениот холестерол од компир на минимум

Зголемувањето на холестеролот во крвта поврзано со заболување на црниот дроб, холелитијаза и кардиоваскуларни проблеми бара диететски мерки. Употребата на компири како секојдневно гарнирче, позната на жителите на средните географски широчини, е вредна за одржување на функциите на телото и енергетската исхрана.

Прегледувајќи ја хемиската структура и биолошките компоненти, може да се идентификуваат неколку важни својства на клубени од компир кои се однесуваат на метаболизмот на мастите и можноста за намалување на холестеролот и неговите претходни фракции.

 • Полинезаситените и мононезаситените масни киселини во компирот помагаат да се намали формирањето на липопротеини и триглицериди во клетките на црниот дроб. Ова доведува до намалување на понатамошната синтеза на холестерол. Покрај тоа, масните киселини во одредена мера можат да растворат мали наслаги на липидите во форма на ленти и дамки на wallsидовите на крвните садови, борејќи се со понатамошниот развој на атеросклероза.
 • Токоферолот и антиоксидансите содржани во компирот го чуваат метаболизмот на мастите со контролирање на количината на липопротеини.
 • Благодарение на компирните влакна, токсините и токсините што ги заглавуваат крвните садови на телото побрзо се елиминираат, што помага да се спречат атеросклеротични лезии.
 • Лимонска, оксална и јаболкова киселина помагаат во забрзување на метаболичките процеси, што доведува до брзо оксидирање на метаболичките производи и согорување на маснотиите.

Компири со висок холестерол може да се консумираат варени, печени и во форма на пире од компири во безмасно млеко. Корисно е да се јаде варен во униформа, односно зеленчук во кора. Се додава во салати, супи и пити. Овој метод на подготовка ви овозможува да заштедите што повеќе корисни материи и да ги донесете на телото.

Друг модерен метод за готвење компири што може да ги подобри метаболичките процеси и да го намали холестеролот е да готвите компири во бавен шпорет.

Од што се состои?

Популарноста на компирот ги обврзува не само вкусот и разноврсноста, туку и хемискиот состав, кој ги вклучува следниве елементи:

 • Скроб. Ги обвива wallsидовите на желудникот и цревата, ги запира воспалителните процеси и делува како сигурна заштита на гастроинтестиналниот тракт од штетните ефекти на фармацевтските препарати што се користат внатрешно. Но, заедно со ова, супстанцијата, влегувајќи во дигестивниот тракт, се претвора во гликоза, што им обезбедува на клубени висока калорична содржина.
 • Целулоза. Го регулира дигестивниот систем.
 • Никотинска, аскорбинска киселина и витамини од групата Б. Тие го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат контрактилноста на срцевите мускули и учествуваат активно во намалување на нивото на „лош“ холестерол.
 • Каротин. Го подобрува здравјето на кожата, косата, мукозните мембрани.
 • Калиум Го регулира односот на внесувањето и потрошувачката на вода во организмот, ги отстранува вишокот соли и покажува благ диуретичен ефект.

Други корисни својства на клубени од компир

Компирот е популарно гарнир во нашата земја, по својот состав кој личи на леб. Придобивките од клубени од компир се како што следува:

 • Поради својата калорична содржина, помага побрзо да се надополнуваат резервите на енергија отколку кога користите друг зеленчук. Ова е олеснето со јаглехидрати, а особено со скроб, што поволно влијае на целиот дигестивен систем.
 • Аскорбинска наизменична струја>uchast hol - Како да го намалите пржениот холестерол од компир на минимум

Метаболните процеси не можат да се спроведат без холестерол. Човечкото тело е во состојба да ја разработи потребната количина, но одреден дел се сложува со храната. Бидејќи е природен претставник на група биолошки активни супстанции наречени стероли, се намалува со одредени болести (инфективни, воспалителни, цревни патологии, хипертироидизам) и се зголемува со дијабетес мелитус, мозочна слабост, хипотироидизам, дебелина или хипертензија.

Формирање на жолчни киселини во човечкото тело, тие се неопходни за дигестивниот процес, а кортикостероидите и половите хормони формирани со учество на холестерол се неопходни за многу витални процеси. Витамин Д3 (калциферол) е одговорен за раст и развој на коските. Советувањето за висок холестерол не јаде храна што ја содржи - исто е како да се советува дебела личност да престане да јаде.

Со правилна исхрана, вишокот холестерол редовно се излачува од организмот и се троши неопходен за постоење и витални функции. Заедно со неговиот вишок, токсините го напуштаат човечкото тело. Незаменлив придружник на биолошки активни супстанции во вишок се болести и дефекти на функционалните системи.

Ако ја анализирате здравствената состојба на кое било лице, хроничните или акутните патологии се нужно присутни со висок холестерол. Здраво тело го прикажува самиот, на пациентот му треба контрола над нивото на содржината. И поентата не е во прекумерна потрошувачка, туку во кршење на функцијата на асимилација и елиминација.

Главната причина за дебелината не се производите што човекот ги јаде за да живее, туку оние што може да ги направи без нив, се консумираат погрешно или прекумерно. Во еден маѓепсан круг, прекумерната потрошувачка доведува до прекумерна количина и оптоварување на дигестивниот систем, неуспеси како резултат на неможноста за обработка - до метаболички нарушувања, вторите - до болести на внатрешните органи и слабост на имунолошкиот систем.

Не сите јадења што содржат холестерол го зголемуваат холестеролот, но оние кои се неправилно подготвени и не можат да се обработуваат во болно тело: животински масти заситени со масни киселини и лесно сварливи јаглехидрати.

Едно лице не може да одбие да ја јаде целата храна што содржи холестерол, бидејќи скоро сите вклучуваат супстанции неопходни за живот. Но, тој може да ги земе во храна и да ја вклучи во потребната диета умерено, правилно подготвена, без да се дополнува со штетни компоненти.

 • содржината на скоро сите есенцијални аминокиселини;
 • витамин Ц кај млади компири;
 • калиум и фосфор, чија дневна доза може да се добие од 300 g;
 • содржината на фолна киселина, соли на фосфор, хром, магнезиум, калиум;
 • присуство на витамини од групата Б и ПП.

Кога одлучувате дали да јадете компири или да одбиете да го јадете, не заборавајте дека ова е компонента на многу терапевтски диети, што има алкализирачки ефект врз желудникот и цревата, за разлика од животинските масти, а во исто време практично ги заменува во составот и исхраната. Во случај на метаболички нарушувања, бубрежни и хепатални патологии, болести на дигестивниот систем и хронична бубрежна инсуфициенција, диетата со компири има несомнена корист и ја препорачуваат лекарите.

Колку е разумно отфрлањето на таквата корисна компонента на дневното мени ако аминокиселините неопходни за човечкото тело се содржани во компири во достапна форма и лесно се апсорбираат од телото? И, дали одбивањето компири ќе му помогне на лицето чиј висок холестерол во крвта не се појавува од јадење храна, туку поради сопствени патологии на метаболичкиот систем или хронични болести?

За срцеви заболувања, на пример, се препорачува да се јаде компир печен во кора, и за гихт и заболени бубрези, варен зеленчук, лушпа од него, па дури и суров, рендан корен зеленчук, кој има способност да го регулира метаболизмот. Традиционалната медицина користи варен зеленчук не само за терапевтска диета, туку и за третман на разни кожни болести, тумори.

Компирите се неопходна компонента на здравата исхрана на која било личност, со исклучок на оние на кои строго им е забрането да го јадат. Но, практично нема такви луѓе. Дури и за оние кои се дебели поради дијабетес, лекарите дозволуваат еден средно варен компир дневно, на пример, во супа. Оттука, употребата на компири, во принцип, не му штети на организмот, но не е корисна во одредена количина во случај на неправилна подготовка. И, со цел да се утврди како правилно да се достави производот до вашето тело и во каква форма ќе има корист, потребно е да се земат предвид некои услови.

Пржениот компир содржи повеќе холестерол не затоа што е пржен, туку затоа што е вообичаено да се пржи со растителни и животински масти или да се комбинира со масно месо, маст, пушено месо и солена храна и друга навистина штетна храна. Некои од нив придонесуваат за формирање на холестеролни плаки, забавување на сварливоста на компирот, додека други, стимулирање на гастричната мукоза, доведуваат до нејзино прекумерно консумирање.

Пржете тава во сланина или пареа, печете во рерна со малку путер - работите се малку поинакви. Современото правило на тупаница во правилна и рационална потрошувачка на храна значи дека едно лице може да јаде одреден производ во исто време, не повеќе од неговата тупаница на чинија.

Исхраната на која било личност треба да се состои од избалансиран состав на неопходните корисни и хранливи работи, во кои отфрлањето на кој било производ неизбежно доведува до нерамнотежа. Компирот не е штетен, но како да се готви и колку да се јаде.

Како е потребно да се готви компир за да не содржи штетен холестерол?

Со висок холестерол, компирот може и треба да се јаде, бидејќи овој зеленчук може да помогне да се намали. Но, мора да го запомните методот на готвење. Дозволени се само варени и печени јадења. Чиповите, особено ако се користеле животински масти, содржат големи количини на холестерол. Затоа, ова јадење мора да се исклучи од исхраната за вакви проблеми.

Компири од зелена боја исто така можат да направат голема штета. Содржи соланин, кој е токсичен отров. Поради сончевата светлина, неговата концентрација се зголемува.

Помфритот може да го зголеми холестеролот затоа што се готви во масло, кое се користи постојано. Ова масло содржи и канцерогени материи.

Пржениот компир и воопшто храната варена на овој начин е забранета за проблеми како што се:

 • висок холестерол;
 • дијабетес;
 • антациден гастритис;
 • патологија на бубрезите и црниот дроб.

Во такви услови, употребата на таква храна може само да ја влоши благосостојбата и да го влоши текот на болеста. Без оглед на начинот на подготовка, овој зеленчук не се препорачува да се јаде навечер. Инаку, прекумерна количина јаглехидрати може да се манифестира како депонирана маст и појава на вишок килограми.

rabota zhkt cheloveka - Како да го намалите пржениот холестерол од компир на минимумКористејќи ја оваа коренска култура, едно лице го подобрува функционирањето на неговиот дигестивен тракт.

Комплексот на супстанции кои се важни за човечкото тело во структурата на компирот му дава такви корисни квалитети:

 • ја подобрува апсорпцијата на аскорбинска киселина;
 • го зајакнува имунолошкиот систем;
 • ги омекнува и обвива гастричните wallsидови;
 • ги елиминира воспалителните фокуси;
 • ги зајакнува васкуларните wallsидови;
 • ја подобрува функционалната состојба на срцето и крвните садови;
 • го нормализира вкупниот процес на потрошувачка на вода и сол;
 • ја активира работата на бубрезите;
 • позитивен ефект врз дигестивниот тракт.

И покрај придобивките од производот, тој може да направи многу штета. Затоа, на лицата со прекумерна тежина не им се препорачува да консумираат компири навечер. Но, компирот, кој има зелени слоеви што содржи висока концентрација на соланин, е особено штетен. Обично активна акумулација на материја се јавува во контакт со сончевите зраци.

Карактеристики на готвење компири

Ако откриете зголемување на холестеролот, треба да ги прегледате храната, методите за готвење и квантитативните индикатори за внесувањето храна.

 • Храната треба да влезе во организмот во мали делови за да не предизвика акумулација и концентрација на жолчката. Компири со холестерол може да се јадат варени цели или во пире од компири, во чорба со друг зеленчук печени во рерна на плех или во фолија, како и во двоен котел и бавен шпорет. Вишок скроб излегува од варениот компир, што е важна компонента во исхраната. Колку се помлади клубени од компир, толку повеќе придобивки ќе му донесат на организмот.
 • Корисно е да додадете сурови моркови, зелка, краставици, домати, лиснат зелен зеленчук (копра, магдонос, зелена салата, спанаќ) во варен компир. Здрав додаток на таков прилог е салата од варена цвекло, винегрет, кисела зелка.
 • Во литературата за традиционална медицина, можете да најдете информации за третман на болести на дигестивниот систем со сок од компир и прочистување на крвните садови од холестерол. „За ова, соодветни се клубени од црвени и розови сорти кои се лупат и се пренесуваат преку соковник. Земете лек од компир половина чаша два пати на ден пред јадење. Се препорачува само свежо направен сок. ”

Како влијае на холестеролот?

Компирот воопшто не влијае на холестеролот во крвта и дури, напротив, на високо ниво помага да се намали на оптимални вредности. Но, во исто време, императив е да се земат предвид методите за подготовка на зеленчук, бидејќи не сите јадења врз основа на тоа можат да бидат толку корисни. Со зголемена концентрација на липофилен алкохол во крвта, се препорачува да се користат исклучиво варени или печени компири.

И строго е контраиндицирано да се подложат клубени на пржење во путер или животинска маст, бидејќи содржината на маснотија во пржениот компир е многу поголема од нормалната. Единственото нешто што е дозволено да го пржи зеленчукот во растително масло, но под услов да се готви еднаш. Често готвење помфрит, маслото не се менува и се користи неколку пати, а тоа е опасно не само со развој на хиперхолестеролемија, туку и со труење на организмот, што резултира со голема количина канцероген.

Зошто е висок холестерол опасен?

Високиот холестерол во крвта носи опасност од развој на системско заболување наречено атеросклероза, кое се карактеризира со формирање на масни плаки во садовите. Клучен фактор во развојот на болеста може да се смета за воведување во неговиот wallид на холестерол и од храната и од внатрешноста на телото.

Процесот на формирање на плаки трае со години и поминува низ неколку фази се додека не се појави изразено стеснување на луменот на артериите во различни делови на човечкото тело. Ова доведува до оштетување на органите што го негуваат соодветниот сад. Овој процес може да се запре со набудување на диетата и медицинските препораки.

Компликациите од атеросклероза може да се сметаат за состојби кога ќе излезе нестабилна масна плоча и ќе ги заглави малите гранки на артериското дрво. Најчесто ова се случува во срцето, што доведува до миокарден инфаркт. Со оштетување на садовите на мозокот, патолошкиот процес може да доведе до мозочен удар.

Најголемиот дел од холестеролот се внесува со храна, затоа контролата над количината на маснотии е важен фактор во превенцијата и третманот на атеросклеротични патологии. Здравјето на срцето, крвните садови и дигестивниот систем ќе зависи од тоа колку холестерол влегува во крвта однадвор.

Опции за сервирање

Овој рецепт е погоден и за микробранова печка, како и за чорба во тепсија. Во вториот случај, малку вода се става во зеленчукот и пламенот се поставува на минимум. Важно е сите производи да бидат добро испарени. Леќата со зачини, особено со остри, е многу обесхрабрена, зеленчук исполнет со витамини, здраво јадење може малку да се посоли.

Со висок холестерол во крвта, се препорачуваат компири варени во кожата и зачинети со свежи билки, растително масло и лук. Покрај варен зеленчук, соодветна е и несолена харинга, која, во себе има природен статин, помага да се намалат високите стапки на маснотија супстанција.

Во свинче банка на рецепти за диети има уште еден, лесен за подготовка, вкусен и безопасен за здравјето. Ова е салата со туберова ноќница, авокадо и црвен кромид. Таквото јадење е исклучително корисно за миокардот и васкуларниот систем, а исто така е клуч за силен имунитет. За да го сварите, треба да зовриете компири и додека се лади, исечете ги на коцки од авокадо. Ставете ги состојките на чинија и додадете го кромидот исечен на половина прстен. Посолете малку и посипете сок од лимон или лимета.

Третман и спречување на васкуларни заболувања

Неодамнешните научни докази сугерираат дека конзумирањето умерени дози на алкохол има заштитен ефект од атеросклероза. До денес, добиени се убедливи податоци дека редовната потрошувачка на црвено вино, која содржи многу антиоксиданти и флавоноиди, го намалува компаративниот ризик од коронарна срцева болест.

Сепак, треба да се има предвид дека потрошувачката на алкохол треба да се минимизира кај пациенти со артериска хипертензија и дијабетес мелитус. Таквите пациенти треба да разговараат за ова прашање со нивниот давател на здравствена заштита.

Честа заблуда е дека компирот и холестеролот, кој се формира во организмот прекумерно, се, секако, меѓусебно поврзани фактори. Заблуда на ова мислење е дека не треба да јадете храна богата со холестерол, а неговото ниво за чудо ќе се намали во нормала.

стандардна корисничка слика - Како да го намалите пржениот холестерол од компир на минимум

Човечкото тело прима околу една четвртина од холестеролот што му е потребен со храна, а остатокот, вклучително штетен и вишок, се произведува за витални потреби. Неправилната исхрана доведува до прекумерно производство на корисен и штетен холестерол, што е исто така неопходно за луѓето, а не е виновен холестеролот во компирот.

Како да се јаде со таков проблем

Холестеролот е неопходна супстанција за организмот, бидејќи зема важен удел во структурата на клетките. Но, зголемувањето на неговата содржина може да предизвика атеросклероза. Многу луѓе страдаат од ваков проблем од многу причини, главно тоа е нездрава исхрана и нездрав начин на живот.

Околу триста милиграми од оваа супстанца треба да се снабдуваат со храна секој ден. Оваа липидна компонента го произведува црниот дроб, а само петтина од вкупната количина влегува во човечкото тело со производи.

Можете да ја намалите содржината на оваа супстанца со помош на правилна исхрана.

Пациентот мора да ги почитува следниве препораки:

 1. Ограничете го внесувањето сол, бидејќи тоа доведува до задржување на течности во организмот, што предизвикува зголемување на срцевиот товар.
 2. Во текот на денот треба да пиете најмалку еден и пол литри чиста вода.
 3. Од алкохол и пушење мора да се напушти целосно. Понекогаш е дозволено да се пие мала количина црвено вино. Ова добро ќе влијае на состојбата на пловните објекти.
 4. Овошје, зеленчук и билки треба да се јадат секој ден. Тие се состојат од голем број корисни елементи кои се неопходни за целиот организам. Што се однесува до компирот, овој зеленчук може да се јаде, но во разумни количини и во варена форма.
 5. Дозволени се риби и посно месо. Дозволете млечни производи, но со низок процент на содржина на маснотии.

Правилно изготвување мени може да му помогне на специјалист. Таквата диета со висок холестерол може да го нормализира нејзиното ниво и да ослободи многу здравствени проблеми.

Овој проблем е многу важен за да не се игнорира, бидејќи развојот на атеросклероза постепено доведува до срцев удар, мозочен удар и други сериозни проблеми. Можете да ја дознаете содржината на холестерол од крвните тестови. Редовно испитување и одржување здрав начин на живот е одличен начин за нормализирање на холестеролот.

Млечни производи без маснотии

Млеко Содржината на маснотии во целото млеко е мала (3,2-3,5 g на 100 g производ), меѓутоа, ако полномасно млеко се консумира во големи количини, вкупната количина на маснотија добиена станува значајна. Три чаши полномасно млеко на ден дава 28 гр маснотии, претежно заситени. Козјото млеко содржи до 3,5% маснотии, овците - до 6%. Изберете во продавниците млеко со содржина на маснотија не поголема од 1,5%.

5378 - Како да го намалите пржениот холестерол од компир на минимум

Крем и павлака содржат уште повеќе маснотии (20-25%), затоа треба да се избегнува употреба на овие производи.

Сирења Ако ви препише диета со низок холестерол, изборот на сирење ќе биде ограничен. При избор на сирења, обрнете внимание на содржината на маснотии на 100 g производ. Типично, содржината на маснотии се дава врз основа на сува тежина.

Јогурт. Јогуртот се прави од ферментирано (завиткано) млеко и е добар извор на калциум, протеини, фосфор и витамини од групата Б. Се верува дека корисни својства на овој производ придонесуваат за добро здравје и долговечност на бугарските селани.

Од гледна точка на содржината на маснотии, јогуртите се со висока содржина на маснотии, доколку се подготвени од крем или полномасно млеко (во овој случај, содржината на маснотии може да биде 3,0-3,9% на 100 g) и безмасни (со содржина на маснотии од 0,2% до 1,5%) Грчки јогурт направен со овчо млеко може да содржи до 9% маснотии. За диетална храна, изберете млечни или безмасни јогурти со содржина на маснотии не поголема од 2,0%.

Масла и ореви: кои да изберете?

Путерот и маргаринот содржат иста количина маснотии (до 81 g на 100 g), но овие масти се разликуваат во составот. Путерот има многу заситени масни киселини (околу 63%) и околу 4% од таканаречените транс-масни киселини (делумно хидрогенизирани растителни масти). Транс масните киселини се сметаат за нездрави.

Во споредба со путерот, сите видови маргарини содржат помалку заситени масни киселини, а маргарините со етикета „богати со полинезаситени киселини“ содржат големи количини на транс-масни киселини, кои, заедно со заситените масти, не можат да се препорачуваат за пациенти со хиперхолестеролемија.

Маслиновото масло е идеален производ во смисла на концептот на таканаречената медитеранска диета и исхраната со низок холестерол. Маслиновото масло се апсорбира од телото за 98%, додека сончогледовото масло е само 65%.

Маслиновото масло го користеле луѓето со милениуми и се смета за една од најстарите намирници. Како и виното, маслиновото масло има различни вкусови, бои и ароми, бидејќи се одгледува во различни климатски зони и на различни почви, а маслиновата култура се бере на различни начини.

Маслиновото масло е поделено на неколку сорти во зависност од вкусот и киселоста. „Екстра девствено маслиново масло“ е направено од избрани маслинки. Има одличен вкус и арома и не треба да се чисти. Киселоста на таквото масло не е поголема од 1%.

Девствено маслиново масло е исто така одличен производ кој не треба да се рафинира. Има висок стандард на вкус и арома, а неговата киселост не е поголема од 2%.

„Маслиново масло“ е масло кое првично има висок процент на киселост. Се обработува (рафинира) и се ароматизира со употреба на „натприродно“ маслиново масло. Неговата киселост не е поголема од 1,5%.

Маслиновото масло може да послужи како прелив за салата, маринада за месо и риба, отпорно е на високи температури и широко се користи за пржење и печење.

Оревите се многу здрав и хранлив производ. Оревите содржат многу калории, растителни протеини и незаситени масни киселини. Неодамнешните податоци покажуваат дека употребата на одредени видови ореви (на пример, ореви) доведува до умерено намалување на холестеролот до 12%.

Бразилските ореви се одличен извор на селен. Селенот е важен микроелемент кој е вклучен во оксидативни процеси, нормална функција на тироидната жлезда и производство на сексуален хормон тестостерон, а исто така обезбедува нормална подвижност на спермата. Три бразилски ореви (10 g) обезбедуваат дневна доза на селен од 153 mcg (дневна норма за мажи е 75 mcg, за жени 60 mcg).

Кое месо да се исклучи со диета со низок холестерол

Месо Јадете посни парчиња говедско, телешко и јагнешко: слабина, рамото, бутот, лумбалниот, филе. Исечете ги сите маснотии од парчињата месо непосредно пред да готвите. Не се препорачува целосно одбивање да се земе црвено месо, богато со протеини и железо - тоа може да доведе до анемија, особено кај млади жени.

Избегнувајте употреба на полупроизводи од месо, колбаси, колбаси, салама, сланина и други индустриски преработени месни производи кои се произведуваат со употреба на скриени масти. На пример, говедско месо од скара колбаси содржи до 17 гр штетни заситени масти за секои 100 гр производи, во свински колбаси - до 25 гр маснотии на 100 гр готов производ. Органите (црниот дроб, бубрезите, мозокот) содржат многу холестерол и не можат да се препорачуваат за здрава исхрана.

Обидете се да готвите варени или парени јадења со месо, и кога готвите месо, користете растителни масла. Телешкото месо може да биде добра алтернатива за оние loversубители на месо кои следат диета со низок холестерол. На пример, печената телешка ескалопа содржи 6,8 g маснотии на 100 g производ, од кои само 1,8 g (26%) се заситени масти. Мелено телешко месо во пареа содржи 11 g маснотии, од кои заситените масти се помалку од половина (4,7 g).

Птица. Обидете се да јадете повеќе месо од живина (кокошки, пилешко, мисирка), заменувајќи ги со масни сорти говедско и свинско месо. Кога готвите живина, отстранете ги сите видливи маснотии и кожа кои содржат многу холестерол. Кога пржете живина, користете растителни масла. Одличен избор е месото од мисирка - содржи само 3-5% маснотии.

Риба. Сега е докажано дека редовната потрошувачка на риба, особено масните сорти што содржат омега-3 масни киселини, може да го намали ризикот од миокарден инфаркт за една третина. За спречување на миокарден инфаркт, потребната количина на омега-3 масни киселини е 500-1000 mg на ден. Оваа количина на Омега-3 се наоѓа во две до три редовни порции масна риба неделно.

Јајцата. Yолчките од јајца имаат многу холестерол, затоа треба да јадете не повеќе од 3-4 јајца неделно. Белките може да се користат без особено ограничување.

5 порции овошје и зеленчук на ден

Во 1990 година, Светската здравствена организација спроведе студија за хранливите карактеристики во земјите со таканаречена медитеранска диета (Франција, Шпанија, Италија, Португалија), во која смртноста од коронарна срцева болест, хипертензија и карцином е најниска во Европа. Дневната потрошувачка на овошје и зеленчук во овие земји е најмалку 400 гр.

Врз основа на добиените податоци, нутриционистите во Велика Британија ја добија формулата „5 порции овошје и зеленчук на ден“. Една порција е едно јаболко, портокал, круша или банана, едно големо парче диња или ананас, две овошје киви, две сливи, две до три лажици свежо подготвена салата или конзервирано овошје, една лажица суво овошје или две лажици сад направени од свежо замрзнат зеленчук или овошје.

Лебот и тестенините се богати со јаглени хидрати и служат како добар извор на калории, чиј внес на диета со низок холестерол се намалува како резултат на животински масти. Грубиот леб содржи нерастворливи растителни влакна кои го врзуваат холестеролот во цревниот лумен.

Производите од путер се подготвуваат врз основа на путер, млеко и јајца, па затоа треба да се намали нивната потрошувачка.

Пропорцијата на сложени јаглехидрати во дневниот внес на калории треба да биде приближно половина. Кога подготвувате житни житни култури, обидете се да го замените полномасното млеко со обезмастено млеко или да готвите каша со вода. Пченка и овесна каша може да се користат за појадок.

Мешунките (соја, грав, грашок) содржат многу растителни протеини и се висококалорична храна, па затоа служат како добра алтернатива на месото и месните производи.

Дневната стапка на леб не треба да надминува 6 парчиња кај мажи и 5 парчиња кај жени.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic