Генерализирана атеросклероза причини и третман

Симптомите на болеста зависат од лезијата. Бидејќи симптомите во повеќето случаи укажуваат на други болести, тешко е да се дијагностицира генерализирана форма на атеросклероза.

Со развојот на генерализирана атеросклероза на коронарните артерии, може да се забележат следниве симптоми:

 • болка во градите;
 • срцева слабост;
 • нарушување на срцевиот ритам.

Најчесто, на пациентот му се дијагностицира ангина пекторис или срцев удар. И само ако третманот е неефикасен, лекарот може да се посомнева во генерализирана атеросклероза. Болеста исто така може да биде асимптоматска многу години. Додека не се појави ненадејна смрт. Затоа, важно е да се спроведува годишен преглед, особено за пациенти со ризик.

Во случај на оштетување на бронхијалните артерии, се јавуваат следниве симптоми:

 • вртоглавица (со ненадејни движења);
 • низок крвен притисок;
 • пецкање во екстремитетите;
 • оштетен вид и говор;
 • гадење.

Атеросклерозата на долните екстремитети е специфична. Патологијата се карактеризира со ненадејна болка во ногата при одење. Болката е силна, но привремена, по краток одмор се смирува, а едно лице може да продолжи понатаму. Овој феномен се нарекува наизменична клаудикација.

Во почетните фази, болеста е придружена со брз замор и вкочанетост на прстите. Ако не се лекува, можно е целосно блокирање на садовите, придружено со едем и гангрена.

Генерализирана атеросклероза е опасна за нејзините компликации. Доведува до такви патологии:

 • трофични чиреви или гангрена;
 • мозочен удар;
 • нарушувања на циркулацијата во мозокот;
 • срцев удар;
 • немоќ.

Честопати, промените стануваат неповратни и траат дури и по третманот на самата болест.

nestenoziruyushhij ateroskleroz 02 - Генерализирана атеросклероза причини и третман

Генерализирана атеросклероза може да се манифестира со различни симптоми, сите тие се неспецифични и можат да укажуваат и на развојот на оваа одредена патологија и на која било друга. Ова се должи на фактот дека холестеролните плаки можат да влијаат на крвните садови на кој било дел од телото - оние органи со недоволно снабдување со крв ќе страдаат.

Ако болеста ги погоди коронарните садови, тогаш ваквите знаци ќе го покажат ова:

 • болки во градите;
 • диспнеа;
 • нестабилно чукање на срцето - понекогаш премногу често, а потоа одеднаш забавува.

Ако се откине плакета во коронарните крвни садови и целосно приклучи еден од нив, пациентот може веднаш да умре.

Ако се засегнати артериите одговорни за снабдувањето со крв во мозокот, тогаш симптомите може да бидат како што следува:

 • вртоглавица;
 • нарушена координација;
 • главоболки без очигледна причина;
 • парализа на екстремитетите, делумна или целосна;
 • оштетен слух, вид и говор.

Садовите на долните екстремитети исто така може да бидат засегнати. Во овој случај, пациентите се жалат на следниве симптоми:

 • променлива куцање;
 • оток на нозете;
 • мускулна болка;
 • губење на сензација;
 • чиреви и гангрена во напредна форма на болеста.

Тешкотијата е во тоа што генерализираната атеросклероза може да се манифестира со симптоми од различни групи. Честопати погрешно се смета за проширени вени на нозете или ангина пекторис. Точна дијагноза може да се постави само со целосен и темелен преглед на пациентот.

Кој друг е изложен на ризик?

Кај оние луѓе кои се движат малку, ризикот од развој на патологија е значително зголемен, ова е олеснето со недостаток на кислород во телото. Во отсуство на физичка активност, протокот на крв се забавува. Слаба кислородна сатурација на телото е забележана, како резултат, процесот на оксидација на маснотии е тежок. Затоа, тие стануваат сè повеќе и повеќе.

Наспроти позадината на дијабетесот и вишокот гликоза во крвта, метаболизмот на мастите е исто така нарушен, клетките се уништуваат и се појавува болеста. Генерализирана и неодредена атеросклероза се разликуваат по тоа што во вториот случај, причината за болеста останува неоткриена.

Кој е засегнат

Генерализирана атеросклероза е болест што може да влијае на луѓето на која било возраст, иако обично не претставува закана се додека луѓето не достигнат четириесетти или педесетти години.

Diagnostika ateroskleroza - Генерализирана атеросклероза причини и третман

Болеста е најголема причина за смрт кај возрасните. Можеби сте чуле за состојба што обично се нарекува стврднување на артериите. Ова се случува кога вашите крвни садови се згуснуваат или затегнуваат, а ова е всушност сериозна форма на срцеви заболувања, особено коронарна срцева болест (КСБ) - наречена генерализирана артериосклероза.

Генерализирана артериосклероза е можеби најчестиот вид на атеросклероза, иако двата поима често се користат наизменично. Особено, болест се однесува на состојба во која наслагите на холестерол, маснотии, калциум и крвни елементи (колективно наречени „плаки“) се акумулираат во садовите, предизвикувајќи нивно контракција.

Според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), повеќе од 370 луѓе умираат секоја година како резултат на коронарна срцева болест, што го прави најчестиот вид на срцеви заболувања и број еден причина за смртност кај мажи и жени.

Иако состојби како генерализирана атеросклероза се почести кај постарите луѓе, неодамнешна студија откри дека акумулација на плаки се јавува кај повеќе од 10 проценти од возрасните на возраст од 29 до 51 година.

Локализација на патологијата

Системско оштетување на организмот во генерализирана атеросклероза се јавува во неколку фази. Бидејќи метаболизмот на липидите и протеините е нарушен, ова доведува до прекумерна синтеза на липопротеини со мала густина. Тие содржат многу „лош“ холестерол, чие таложење обично се забележува на theидовите на крвните садови.

Напротив, липопротеините со висока густина содржат „добар“ холестерол, тие ги подобруваат процесите на нејзино доставување до црниот дроб.

Локализација на генерализирана атеросклероза (според ICD-10 I70) е забележана во следниве области: во мозокот, вратот, коронарните, периферните садови. Постои синхроно формирање на фокуси на патологија. Со оштетување на коронарните крвни садови, ситуацијата е најтешка.

практиканти

Негативните промени во метаболизмот предизвикуваат кршење на односот на фосфолипиди, холестерол, како и протеини.

 1. Првата фаза - појава на липидни точки во wallsидовите на крвните садови. Главните провоцирачки фактори вклучуваат микротраума на артериите и забавување на протокот на крв. Под нивно влијание, се јавува олабавување и отекување на васкуларните wallsидови. Откривање на дамки на липиди е можно само со микроскоп.
 2. Втората фаза е липосклероза. На места каде што се таложат маснотии, се појавуваат сврзно ткиво и атеросклеротични плаки. Нивната главна опасност е дека кога ќе се скршат, луменот на садовите може да се затне со фрагменти. Друг проблем е згрутчување на крвта што се формира на местата на прицврстување на плаки.
 3. Третата фаза се карактеризира со атерокалциноза - растат патолошки формации. Стануваат погусти, во нив се таложат соли на калциум. Како што растат плаките, луменот на садовите станува сè помал, снабдувањето со крв во органите страда. Акутната блокада на садот не е исклучена. Поради слаб проток на крв во органи и ткива, се јавуваат компликации како што се мозочен удар, срцев удар, акутна исхемија на долните екстремитети.

Генерализирана атеросклероза и нејзините последици се дел од системската реакција на човечкото тело, што се изразува во форма на патолошки процеси на нарушување на метаболизмот на липидите. Исто така се нарекува „синдром на липиден дистрес“.

симптоматологија

Генерализирана атеросклероза (шифра ICD-10 - I70) е придружена со различни симптоми. Ова директно зависи од тоа кои органи немаат кислород и хранливи материи.

Значи, лезиите може да се детектираат кај:

 • Садовите на мозокот, вратот.
 • Аортата.
 • Мезентерични артерии.
 • Садовите на долните екстремитети.
 • Коронарни садови.
 • Бубрежни садови.

Кои се симптомите на генерализирана атеросклероза?

Со оштетување на артериите на мозокот, намалување на менталните и физичките перформанси, нарушено внимание, намалена меморија. Понекогаш спиењето е нарушено, вртоглавица. Во особено тешки ситуации, не е исклучена веројатноста за ментални нарушувања, акутни нарушувања на циркулацијата во мозокот, крварење, тромбоза.

Со појава на холестеролни плаки во садовите на вратот, се забележуваат знаци на повреда на снабдувањето со крв во мозокот, кои се придружени со:

 • Оштетување на меморијата.
 • Вртоглавица.
 • Повреда на координацијата на движењето.
 • Главоболка.
 • Нарушување на видот, слухот, говорот.

Знаци на оштетување на аортата вклучуваат:

 • Висок крвен притисок.
 • Болка во градите зрачи до вратот, стомакот, раката, грбот.
 • Вртоглавица.
 • Состојба на несвестица.
 • Недостаток на здив.

Во присуство на патолошки процес, се јавува аневризма (испакнување на artидот на артеријата).

Поразот на коронарните крвни садови се манифестира:

 • Болка во градите.
 • Нарушена фрекфенција на срцето.
 • Напади на ангина пекторис.
 • Знаци на срцева слабост.

Страшна компликација на овој вид заболувања е ненадејната смрт.

Наспроти позадината на развојот на атеросклеротични плаки во мезентеричните артерии, дигестивниот систем е нарушен (ова се манифестира со запек или дијареја, надуеност). По некое време после јадење, се појавуваат остри болки. Понекогаш пациентот страда од хипертензија.

Во присуство на атеросклеротични наслаги во артериите на долните екстремитети, симптоми како што се постојан замор, слабост, студенило на екстремитетите, наизменична клаудикација (при одење, се појавува болка, во мирување исчезнува). Во иднина, постои повреда на трофична кожа, која е придружена со формирање на чиреви. Голем ризик од гангрена.

Можни последици од генерализирана атеросклероза

Главната последица на болеста се смета за стеснување на празнините на артериите. Постои недоволно снабдување со крв на органите, што е полн со следниве компликации:

 • Исхемија.
 • Хипоксија.
 • Мала фокусна склероза.

Пролиферацијата на сврзното ткиво се јавува, сето ова е придружено со дистрофични промени. Ако садот заглави згрутчување на крвта, емболија, оваа ситуација ќе доведе до акутна васкуларна инсуфициенција или срцев удар. Главната причина за смртта во генерализирана атеросклероза е прекин на аневризмата.

Терапија за оваа болест

Меѓу сите кардиоваскуларни болести, најчеста е атеросклерозата. Се карактеризира со таложење и зголемување на внатрешниот слој на васкуларниот wallид на атерогената плазма-апопротеин-Б, кој е богат со ЛДЛ. Со текот на времето, депозитите се претвораат во сврзно ткиво со формирање на холестеролни плаки.

Во зависност од локализацијата на депозитите на холестерол, се разликуваат следниве видови на атеросклероза:

 • Коронарна, во која се погодени аортата на срцето и садовите што го хранат;
 • Церебрална, поврзана со оштетување на крвните садови на мозокот;
 • Летање, кое обично се појавува во садовите на долните екстремитети;
 • Бубрежна;
 • Пенил, кои влијаат на садовите на пенисот;
 • Брахиоцефаличен, што произлегува од стеснување на каротидните, пршлените или субклавијалните артерии;
 • Мезентерична, манифестирана во артериите на цревата.

Формите на атеросклероза, исто така, се разликуваат во нивната локација. Доделување:

 • Атеросклероза на аортата;
 • Срдечен;
 • Церебрална;
 • Бубрежна;
 • Цревни;
 • Долните и горните екстремитети.

Најчестиот вид на атеросклероза е патологијата на аортата.

Обично тоа се манифестира во абдоминалниот регион и е придружено со:

 • Појавата во холестеролската плоча на ситнозрнестиот детритус, која се формира како резултат на распаѓање на липидите и протеините, еластинот и колагенските влакна, како и поради кристализацијата на масните киселини;
 • Калцификација.
 • Се изразува во појава на дефекти на кожата и мукозните мембрани и појава на апсцеси под нив.

Формите на атеросклероза можат да имаат двојни промени. Со бавно стеснување на артеријата и хронична циркулаторна инсуфициенција, започнуваат исхемични процеси: стромална склероза, дистрофија и атрофија. Во случај на акутна оклузија и акутна инсуфициенција на протокот на крв, се појавуваат некротични промени во форма на хеморагии, гангрена или срцеви удари. Тие обично се појавуваат со прогресивна атеросклероза на крвните садови.

 1. Првите три фази, кои се придружени со болка во нозете при минување од 1000 м, над 200 м и од 25 до 200 м, соодветно;
 2. Во четвртата фаза, болката се јавува при минување на мали растојанија (до 25 м) и во мирување;
 3. Во петтата фаза, болката е постојана, има прекршувања на кожата (чиреви) и мртво ткиво.

Во петтата фаза на болеста, терапијата со лекови веќе не е ефикасна; ампутација на погодениот екстремитет често се изведува за да се спаси животот на пациентот.

Класификацијата на атеросклероза се изведува според неколку индикатори. Најобемно - на местото на локализација. Флеболозите и хирурзите ја делат болеста на:

 • Хемодинамички - се манифестира во активни нарушувања во хипертензија и други васкуларни патологии. Општ третман се состои во назначување на тромболитици, венотоники и антикоагуланси;
 • Метаболички - се јавува во позадина на нерамнотежа во метаболизмот на јаглени хидрати, повреда на автоимуниот систем и неухранетост;
 • Мешани - е придружено со намалување на протокот на крв и влошување на метаболичките процеси.

Со мешана форма, се забележува нагло зголемување на метаболизмот на маснотиите и зголемување на коагулабилноста на крвта, што предизвикува раст на депозитите на холестерол во внатрешноста на крвните садови. Со критично стеснување на дијаметарот на артеријата, неопходна е итна хируршка интервенција.

Д-р Мијасников АЛ создаде класификација според неколку клинички и морфолошки форми. Првиот од нив е претклинички. Се карактеризира со отсуство на изразени симптоми. Втората - исхемична - фаза е придружена со активно формирање на липидни точки, чие воспаление доведува до формирање на лузни и сврзно ткиво. На физичко ниво, ова предизвикува слабост, апатија, оток.

Следната фаза е тромбонекротична. Се разликува со формирање на згрутчување на крвта од липидни точки и масни наслаги. Како резултат на згрутчување на крвта и плаки, емболија доведува до блокада на крвните садови. Резултатот од овој процес е срцев застој, мозочен удар, срцев удар, дефект на внатрешните органи. Последната фаза е склеротична. Тоа е придружено со формирање на лузни на погодениот wallид на садот. Артериите ја губат трофичката функција, што доведува до фиброза и склероза.

Класификацијата на клиничките форми на атеросклероза, исто така, зависи од локацијата на атеросклеротични патологии, можни компликации и очекуваниот исход. Поделбата на атеросклероза на комплицирана и некомплицирана зависи од видот на плаката. Ако има калцифицирани наслаги со знаци на некроза, тромбоза со различна тежина и манифестации придружени со клинички симптоми, тогаш ова е атеросклероза со компликации. Некомплицираниот тип на болест е придружен само со формирање на влакнеста плакета.

Дијагнозата на генерализирана атеросклероза се поставува според жалбите на пациентот и резултатите од истражувањето.

За да се идентификуваат знаците на оштетување на артериите, се прави општ преглед во времето на:

 • Намалување на телесната тежина.
 • Подуеност.
 • Трофични нарушувања.
 • Присуството на Вен.

Се изведува аускултација, во која лекарот ги слуша звучните феномени што се случуваат во телото на пациентот. Присуството на систолен шум, промена на пулсацијата во садовите може да зборува за патологија.

Како дијагноза на синдром на липиден дистрес, пропишан е биохемиски тест на крвта. Со генерализирана форма на болеста, откриен е висок холестерол, присуство на липопротеини со мала густина, како и триглицериди.

Тие исто така го испитуваат црниот дроб, микробиосферата на гастроинтестиналниот тракт (направете копрограм, бактериолошки преглед).

Под услов правилно да се постави дијагнозата и да се започне со терапија на време, можно е да се изврши ефикасна корекција на состојбата на пациентот. Но, ако се занемари формата на генерализирана атеросклероза (код според ICD-10 I70), болеста се третира многу покомплицирано. Терапијата се спроведува конзервативно и хируршки.

Конзервативна опција е употребата на хипохолестеролемични лекови, чие дејство е насочено кон намалување на холестеролот во крвта.

Најчесто пропишани лекови како што се:

 • Секвестранти на жолчни киселини („Холестирамин“, „Колестипол“).
 • Никотинска киселина („Ендурацин“, „Аципимокс“, „Ницеритрол“).
 • Статини („Симвастатин“, „Ловастатин“, „Правастатин“ итн.).

Ако се забележи генерализирана атеросклероза на долните екстремитети, пропишани се лекови кои можат да го одржат васкуларниот тонус и да го подобрат метаболизмот во ткивата. Дозите, времетраењето на администрацијата ги одредува лекарот.

Благодарение на терапијата без лекови, главните фактори на ризик се елиминираат. Ова може да вклучува:

 • Прилагодување на животниот стил.
 • Нормализација на тежината.
 • Зголемена физичка активност.
 • Да се ​​ослободиме од лошите навики.
 • Следење на активноста на дигестивниот систем.
 • Избегнување на стрес.
 • Терапија на истовремени заболувања (хипертензија, дијабетес).

Генерализирана атеросклероза исто така се третира хируршки. Плакетата се отстранува, стентот се вметнува во луменот на садот, луменот на садот се шири, итн. Благодарение на оваа интервенција, се намалува ризикот од акутен коронарен синдром или мозочен удар.

Дозволена е терапија со помош на неконвенционални средства, но потребна е специјалистичка консултација.

Особено, со таква болест, традиционалната медицина препорачува да се консумираат 3 маси на ден. лажици растително масло или пијте наутро сок од 1 компир.

Ефикасна мешавина од мед, сок од лимон, растително масло, земена во еднакви размери. Алатката треба да се користи 1 пат на ден (наутро на празен стомак) за 1 маса. лажица

Важно е почитување на урамнотежена исхрана. Производите кои се богати со животински масти се целосно исклучени од исхраната:

 • Масно месо.
 • Дебели
 • Пушено месо.
 • Отпадоци.
 • Конзервирана храна.
 • Супите се месо.
 • Путер
 • Кисела павлака.
 • Колбаси.

Едноставните јаглехидрати се исто така пожелни да се исклучат (брашно и слатко). Забранета е употреба на мајонез, пијалоци кофеин. Не повеќе од 4 g сол може да се користи на ден.

превентивни мерки

Спречување на генерализирана атеросклероза ќе се смета за усогласеност со едноставни правила. Важно е да водите здрав начин на живот. Забраната вклучува алкохол, тутун.

За да му помогнете на телото да се ослободи од вишокот холестерол, масти, се користи физичка активност. Можете да вежбате во теретана, да пливате, да трчате или само да пешачите. Доволно часови на ден. Спортските оптоварувања значително го намалуваат ризикот од генерализирана атеросклероза, ја подобруваат функцијата на миокардот, придонесуваат за нормализирање на тежината.

Секоја година, потребно е да се проверува крвта за да се контролираат хормоните, вклучително и оние кои припаѓаат на стероидната група. Тие помагаат да се зголеми холестеролот.

Неопходно е да се справи со третман на истовремени болести (дијабетес, хипертензија). Треба да се избегнуваат стресни ситуации. Сите овие превентивни мерки се важни за луѓето постари од 50 години.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic