Диететска маса број 10 - општи карактеристики, мени за недела

Табелата бр. 10 им е доделена на пациентите за:

 • запрете го развојот на атеросклероза или намалете ги нејзините последици;
 • намалете ја телесната тежина (доколку има);
 • вратете го метаболизмот;
 • подобрување на варењето на храната;
 • нормализира крвен притисок.

Диетата вклучува намалување или елиминирање на потрошувачката на сол, холестерол, животински масти, лесно сварливи јаглехидрати. Препорачаната храна е богата со растителни влакна, витамини, минерали (калиум, магнезиум), производи од риба. Оброкот е поделен на 5-6 пати на ден во мали делови. Производите се варат или се печат, се служат во смачкана форма.

Составот на менито зависи од видот на болеста и физичката маса на пациентот. Постојат две опции за диета.

Втората верзија на диетата е пропишана за атеросклероза без проблеми со прекумерна тежина. За него се предвидени нешто помалку ограничувања. На ден, сол може да се конзумира до 5 гр., Вода до 1,2 литри.

Со таква табела за третман, дозволени се следниве производи:

 • пченица и 'ржан леб, несолени колачи;
 • супи: супа од зелка, борш, со компири;
 • посно месо;
 • млечни производи со мала содржина на маснотии;
 • изматени јајца;
 • житни житни култури во млеко и во форма на тепсии;
 • целиот зеленчук, вклучувајќи модар патлиџан;
 • грашок е ограничен;
 • ниско-масни колбаси;
 • зеленчук слатки салати;
 • џем, желе, пудинзи, мед во ограничена количина;
 • сите овошја и бобинки;
 • пијалоци: компоти, чај, слабо кафе, сокови, билни лушпи;
 • путер (путер, зеленчук)

Од овие производи, можете самостојно да креирате диета една недела.

Целосно исклучен од исхраната:

 1. Готвење од путер и лиснато тесто;
 2. чорби од риба, месо, печурки;
 3. масни сорти на месо, живина, риба;
 4. солени сирења;
 5. чоколадни и крем слатки, сладолед;
 6. од зачини: сенф, бибер;
 7. алкохол;
 8. јак чај и кафе.

Оваа диета е наменета за борба против срцеви заболувања, кардиосклероза, хипертензија со постепени манифестации на недостаток на циркулација на крвта. Тој е во состојба да создаде добри услови за нормализирање на циркулацијата на крвта, ако на телото како целина му се даваат хранливи материи и енергија.

диета стол 10 - Диететска маса број 10 - општи карактеристики, мени за недела

Суштината на диетата е да се ограничи солта и да се пијат многу течности. Оваа диета е широко користена во медицината за превенција и третман на кардиоваскуларни заболувања, хипертензија, болести на бубрезите и атеросклероза.

Со елиминација на јадење сол и течност за време на диетата, централниот нервен систем, кардиоваскуларните и бубрезите веќе не се возбудени. Производите што предизвикуваат активност на важни органи вклучуваат: силни алкохолни пијалоци, чаеви и кафе, солени закуски, зачинети јадења и зачинети зачини.

Ако строго се придржувате до диетата, јадењето треба да биде редовно и често. Бројот на оброци треба да биде најмалку 4-5 пати на ден, треба да вечерате неколку часа пред спиење.

 1. Јадете протеини во количина од 80-90 грама, зеленчук 40%, а животинско 60%.
 2. Маснотии не повеќе од 70 грама, зеленчук треба да биде 30%, животинско -70%.
 3. Јаглехидрати не повеќе од 350-400 грама.
 4. Количината на сол што се користи е околу 5-7 грама, оваа количина е поделена на два дела, еден е потребен за да се посоли, а остатокот се користи за готвење.
 5. Течност за пиење на ден не треба да надминува 1.2 литри. Оваа количина вклучува чорби, исто така јадења што содржат течност.
 6. Во принцип, едно лице треба да троши не повеќе од 2300-2600 калории.

Месото и рибата треба да се готват само на пареа или во вода. Ако состојбата се стабилизира, тогаш со време можете да готвите печени јадења или малку да пржете. Сите производи мора да бидат подготвени без сол, бидејќи тие веќе се вклучени во некои готови јадења, може да бидат и пекарски производи.

 1. Пекарски производи. Тие треба да имаат малку сол. Пченица, леб од трици, бели крекери и едноставни колачиња е дозволено да јадат.
 2. Супи од житарици, зеленчук и млечни производи.
 3. Од месни производи може да земете за готвење нежно месо од теле, говедско, пилешко, мисирка и зајак, треба да се вари. По готвењето, можете да го пржете малку во тава или да се печете во рерна.
 4. Јадењата од риба треба да се готват од безмасни сорти риба (ослиќ, штука, треска) во варена форма.
 5. Од зеленчук можете да јадете моркови, тиквички, цвекло, компири и карфиол. Сите наведени производи може да се варат. Нутриционистите препорачуваат печен компир. Во сурова форма, можете да јадете домати, моркови, краставица и зелена салата. За да избегнете зголемено производство на гас, ограничете го внесот на зелка, грашок и грав.
 6. Производите што содржат течност во составот исто така се вклучени во нормата на вода што се користи на ден.
 7. Јадења од тестенини и житни култури. Можете да готвите апсолутно сите житни култури, но во млеко. Тестенини од секаков вид, тие не треба да имаат сол, по можност од тврда пченица.
 8. Млечни производи. Ако телото ги толерира сите ферментирани млечни производи, тие треба да бидат вклучени во исхраната, особено кај децата, бидејќи содржат голем број компоненти за зајакнување на коските. Во прилог на самиот производ, можете да ги користите садовите во кои е содржан. Производите со побели маснотии не треба да ја надминуваат дневната стапка на маснотии.
 9. Јајцата. Во текот на неделата, можете да јадете само 3 јајца. Подобро е да ги вклучите во составот на садот. Ако некое лице има зголемено ниво на холестерол во крвта, вреди да се исклучи жолчката од исхраната.
 10. Слатки и десерти. Со оваа диета, износот изеден не треба да содржи повеќе од 100 грама шеќер. Слаткоста може да биде и мед и бел слез, мармалад. Многу е важно да се разгледа шеќерот содржан во овошјето како што се суво грозје, суви кајсии, грозје, слатки јаболка, банани и други. Кога користите некое од овошјата, дозата на шеќер се намалува.
 11. Сос, сосови и други зачини. Во такви случаи, можете да готвите сосови кои не содржат голема количина маснотии, обично тие се направени од зеленчук (магдонос, копар и ловоров лист) и овошје. Тие треба да бидат нежни и да не даваат остри белешки.

Поради фактот што диетата е строга и има за цел лекување на сериозни болести, луѓето ќе мора да се откажат од сите добрите, од слатки до зачинети. Покрај тоа, не можете да внесувате во диетални чорби повеќе заситени од вообичаено, храна што содржи холестерол и производи кои имаат тенденција да го зголемуваат формирањето гас. Лекарите и нутриционистите се уверени дека ова ќе му помогне на телото да биде посилно и да се опорави, со што ќе се надминат сите болести.

Супи: разни зеленчуци (борш, супа од цвекло, супа од зелка, итн.), Вегетаријанец со компири и житарици, млечни производи и овошје.

Reитарки: овесна каша, леќата, јачмен, просо и др. Во форма на ронливи житарици, тепсии. Ограничено - гриз, ориз и тестенини.

Зеленчук, зелена боја: зелка од различни видови, цвекло, моркови, тиква, тиквички, модар патлиџан, компири, зелен грашок во форма на пире од компири. Свежи домати, краставици и салата. Зелените - во садовите.

Свежо овошје и бобинки: секое овошје и бобинки сурови. Ограничено или исклучено (за дебелина) - грозје.

Месо, риба: разни видови месо и живина од нискомаслени сорти, варено и печено, на парчиња или сецкани. Исто така, видови риби со малку маснотии, варени, печени, парчиња или сецкани.

Јајца: меко варени јајца (до 3 парчиња неделно), протеински омлети. Ограничено - жолчки од јајце.

Млечни производи: млечни и кисело-млечни пијалоци со мала содржина на маснотии, малку маснотии урда, исто така јадења од него, малку маснотии и малку сол Павлака - во садовите.

Слатки: суво овошје, желе, муси, самбука (полуслатка или ксилитол). Ограничено или исклучено (за дебелина): суво грозје, шеќер, мед (наместо шеќер), џем.

Производи од брашно: пченичен леб од брашно од 1-2 одделенија, 'рж, жито, лекар. Суви колачиња што не се јадат. Пекарски производи без сол со урда, месо, риба, со додавање на мелени пченични трици или брашно од соја.

Масти: путер и растителни масла - за готвење и во јадења.

Пијалоци: слаб чај со млеко или лимон, слабо природно кафе, кафе пијалоци, овошје, бери или сокови од зеленчук, овошни пијалоци, супа од дива роза и пченични трици.

 • супи од месо, риба и печурки, супи од мешунки;
 • киселица, спанаќ, ротквица, ротквица, печурки;
 • масни сорти на месо и риба, црн дроб, к /> понеделник

Појадок: меко варено јајце, овесна каша, чај со млеко. Ручек: супа од шипинка. Ручек: вегетаријански борш, пилешко, варени моркови. Попладневна закуска: јаболко. Вечера: пире од компири, риба на пареа, алги.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Вторник

Појадок: урда со овошје, чај со лимон. Ручек: овошен желе. Ручек: супа од хеwда со компири, котлети на пареа, варена салата од цвекло. Попладневна закуска: кефир. Вечера: пире од зелен грашок, пилешко на пареа.

Појадок: омлет од пареа, овесна каша со млеко, чај. Ручек: супа од зелка, риба на пареа со зеленчук, компот. Попладневна закуска: супа од пченични трици. Вечера: каша од јачмен, варени ќофтиња од мисирка, варена цвекло со моркови.

Четврток

Појадок: пудинг од урда, цикорија со млеко. Ручек: печено јаболко. Ручек: цвекло, котлети на пареа, сок од зеленчук. Попладневна закуска: супа од дива роза. Вечера: мрзливи ролни од зелка, печен зеленчук.

Fr>диета 10s stol - Диететска маса број 10 - општи карактеристики, мени за недела

Појадок: меко варено јајце, овесна каша со млеко, чај. Ручек: кефир. Ручек: вегетаријански борш, риба на пареа со зеленчук, компот. Попладневна закуска: овошје. Вечера: леќата, пилешкото, варениот морков со цвекло.

Сабота

Појадок: урда со овошје, чај со млеко. Ручек: супа од дива роза. Ручек: супа од зеленчук со вреќа, месо на пареа, компот. Попладневна закуска: желе. Вечера: суфле од месо, салата од варен зеленчук.

Недела

Појадок: каша од тиква со просо, цикорија со млеко. Ручек: јаболко. Ручек: тепсија од компири со зеленчук, рибни стекови, компот. Попладневна закуска: кефир. Вечера: пире од компири, ќофтиња на пареа, варена салата од морков и цвекло.

Секое добро и бидете здрави!

1. Свеж леб, палачинки, палачинки, производи од сол и путер тесто.

2. Месо, риба, чорби од печурки, супи од мешунки.

3. Масно месо, патка, гуска, бубрези, црн дроб, мозок, пушено месо, колбаси.

4. Масна риба, солена, пушена риба, конзервирана риба, кавијар.

5. Масни и солени сирења.

6. Цврсто варени и пржени јајца.

8. Спанаќ, киселица, лук, кромид, ротквица, ротквица, печурки, кисела, кисела зеленчук.

9. Зачинети, солени, масни закуски, рибински кавијар, пушено месо.

Диета број 10s (табела број 10s): примерок од менито за недела

Понеделник

 • Појадок: овесна каша во млеко со џем, чај, колачи за бисквити;
 • Ручек: тепсија за урда со бобинки;
 • Ручек: пире од компири, котлети на пареа, салата од краставици и зелен кромид со кисела павлака;
 • Ужина: јогурт, јаболко;
 • Вечера: риба задушена со зеленчук.

Вторник

 • Појадок: сендвич со домашна шунка, компот од суво овошје;
 • Ручек: салата од цвекло со ореви, печени јаболка со мед;
 • Ручек: супа од ќофтиња, леб, каша од хеwда, салата;
 • Ужина: палачинки урда, чај од билки.
 • Вечера: задушен црн дроб, салата од цвекло.
 • Појадок: млечна каша со просо, чај;
 • Ручек: пудинг од урда;
 • Ручек: печено пилешко со кисела павлака, леќата, домати;
 • Ужина: ролни од зелка со ориз и говедско месо, овошје;
 • Вечера: торта од морков, кефир.

Четврток

 • Појадок: каша од хеwда, варено јајце;
 • Ручек: пире од јаболка и моркови, цикорија кафе;
 • Ручек: крем супа со брокула, зеленчук чорба со зајачко месо;
 • Ужина: јогурт, 25 грама ореви;
 • Вечера: суфле од урда со бобинки.

Петок

 • Појадок: сендвич со вчерашен леб со рибна паста, компот од суво овошје;
 • Ручек: суфле од месо;
 • Ручек: борш со кисела павлака, јогурт, бисквит;
 • Ужина: чаша бобинки;
 • Вечера: мрзливи кнедли со урда и овесна каша.

Сабота

 • Појадок: тостови од црн леб, урда со билки;
 • Ручек: винегрет со свежа краставица, цикорија со млеко;
 • Ручек: бисер јачмен, ќофтиња, задушени тиквички;
 • Ужина: јогурт со бобинки;
 • Вечера: печен крап, салата.

Недела

 • Појадок: меко варено јајце, паста од риба, кафеав леб, чај;
 • Ручек: бери желе;
 • Ручек: варено месо, пире од карфиол, леб, мандарина;
 • Ужина: салата од јаболка, моркови и цвекло (сурова);
 • Вечера: осветлен ослиќ со зеленчук (кромид, моркови, бугарска пиперка).

Супи од вегетаријанци со разни житни култури, млечни производи, зеленчук, овошни супи. Лимонска киселина, павлака и билки се додаваат во супите.

За готвење се користат говедско месо, телешко месо, зајак, мисирка, пилешко со малку маснотии. Јадењата од месо се препорачуваат варени, печени или пржени по вриење, парче или подготвени од мелено месо. Ellелејно варено месо.

Се користат безмасни сорти риби: седалото, треска од шафран, костур за штука, крап, штука. Јадења варени или пржени по вриење, исецкани или парчиња. Јадења од варена морска храна.

Се користат разни житни култури. Јадењата се подготвуваат во вода, млеко (печени пудинзи, житарици, ќофтиња, кнедли, жито).

Дозволени се варени тестенини, тестенини, јуфки.

- Јадења од зеленчук.

диета 10 стол принцип - Диететска маса број 10 - општи карактеристики, мени за недела

Се препорачуваат цвекло, моркови, карфиол, тиквички, тиква, домати, краставици, зелена салата, компири (во ограничени количини), зелен грашок и бела зелка (во ограничени количини). Во садовите се додава копра, магдонос, зелен кромид. Препорачаниот зеленчук се готви во варена, печена форма, поретко - во сурова форма.

Дозволено 1 јајце на ден, варен меко варен, печен и парен омлет, протеински омлет.

Се препорачуваат разни меки зрели плодови и бобинки, особено кајсии, кајсии, суви кајсии во свежа, варена, печена форма, суво овошје. Задушено овошје, желе, мус, самбука, желе, мед, шеќер, џем, кремови, не-чоколадни слатки.

Бел леб 1 и 2 одделение, вчерашен печен или сушен, леб од трици, диетален леб без сол, колачиња што не се јадат и бисквити.

i - Диететска маса број 10 - општи карактеристики, мени за недела

Кефир, јогурт, урда, млеко (ако не предизвикува надуеност), урда и јадења од него со овошје, житарици, моркови, несолен и малку масно сирење. Ограничете павлака и павлака, додајте ги само во садовите.

Се препорачуваат мезе од зеленчук (салати од свеж зеленчук, салата од зеленчук, кавијар од зеленчук, салати со морска храна, овошје, варена риба).

Дозволено слабо кафе со млеко, слаб чај, супа од дива роза, суров зеленчук и овошни сокови (ограничено на сок од грозје, што предизвикува надуеност)

Дозволени се несолени и гри, растителни масла.

9. Зачини и сосови.

Дозволени се сосови од ванила, цимет, ловоров лимон, лимонска киселина, млечни производи, павлака, зеленчук, домат, кромид (од варен и пржен кромид).

1-ви појадок: млечна овесна каша, меко варено јајце, чај.

2-ри појадок: печени јаболка со шеќер.

Ручек: супа од зеленчук со бисер јачмен во растително масло (половина порција), пасиран компир и морков со варено месо, компот од суво овошје.

Ужина: супа од дива роза.

Вечера: варен компир со варена риба, пудинг од урда (половина порција), чај.

Препораки за диета 10 од „Диететската исхрана“ на професор Маршак 1967 година, професор Смолјански Б.Л., „Прирачник за клиничка исхрана“ 1984 година.

Подолу се дадени рецептите за диетална храна препорачани од нутриционистите за диета 10.

Втората верзија на десеттата табела

Првата опција е наменета за луѓе кои страдаат од атеросклероза со дебелина. Се претпоставува дека треба да се консумираат 2-2,5 кг храна дневно. Количината на сол (3 грама на ден), вода (1 литар на ден), шеќер (50 грама на ден) нагло се намалува.

Дозволени се следниве видови производи:

 • производи од брашно: кафеав леб 2-3 дена печење, колачиња што не се јадат;
 • супи од зеленчук и млеко;
 • месо, живина, риба од нискомаслени сорти;
 • морска храна: морско кеale, школки;
 • млечни и кисело-млечни производи: млеко, павлака, павлака, ферментирано печено млеко, ацидофилус со низок процент на содржина на маснотии, сирење со мала содржина на сол;
 • јајце од белка од јајце;
 • јадења од житни култури: тепсии, житарки;
 • зеленчук: секоја зелка, цвекло, компири, тиквички, моркови, варена или печена тиква. Користете свежи краставици, домати, зелена боја
 • сите овошја и бобинки во каква било форма;
 • домати, млечни производи, сосови од зеленчук;
 • зачини: цимет, ванилин, лимонска киселина;
 • пијалоци: слабо сварен чај, компоти, сокови, билни лушпи;
 • зеленчук и путер во ограничени количини.

Диетата за диета од 10c со првата опција ги исклучува следниве производи:

 1. чорби на месо, риба;
 2. печурки;
 3. печење тесто со кремови, од лиснато тесто;
 4. пушено месо и месо и риба;
 5. млечни јадења со висок процент на содржина на маснотии;
 6. газирани пијалоци;
 7. од зачини - бибер, сенф;
 8. алкохол;
 9. какао, кафе.

Додадете леќата во зовриено млеко, малку сол и засладете, варете додека не се подготви целосно, додадете парче путер на крајот.

Јајце-бел омлет

Победи со вилушка три протеини од јајце пилешко, додадете малку сол и печете во рерна.

Салата од зеленчук

Исечете свеж зеленчук на коцки: краставица, домат, додадете магдонос, малку сол и зачинете со растително масло.

Излупете го компирот и исечете го на тенки кругови, извадете ја кожата од пилешките гради и исечете ги на мали парчиња. Подмачкајте ја формата со растително масло, ставете компири и пилешко во слоеви, истурете топла малку солена вода. Ставете го во загреана рерна.

Засечете зелено јаболко и слатка пиперка, додадете растително масло и билки, додадете малку сол.

Сварениот компир изгмечете го со додавање млеко и путер. Месото од говедско месо превртете го во мелница за месо и чорбајте го. Поставете во форма во слоеви, истурете павлака одозгора. Ставете во рерна да се пече.

Исхраната од првата и втората опција е пропишана од лекар само при поставување на дијагноза.

Главната задача на пациентот е целосно да ја следи терапевтската диета. Земањето лекови и диетална маса ќе помогнат во борбата против болеста.

Избор на видео

Основниот принцип според кој се прави изборот на рецепти за диета број 10 е да се користат дозволени јадења и диетални методи за готвење (печење, чорба, вриење) со цел да се зачуваат витамини и минерали.

За да готвите супа, треба да земете ориз (половина чаша), тиквички (2 мали со тежина од 600-700 грама), растително масло (1-2 лажици), билки (копра, магдонос), зачини, крекери од 'рж или пченица (150-200 g), оцет по вкус.

Исплакнете и сварете ориз во два литра вода 10 минути. За тоа време, тиквичките се мијат и чистат, се сечат на коцки и се пржат 5-7 минути, додавајќи бибер и сол.

Потоа тиквичките се додаваат во супата, варени уште 10 минути, по што се пасираат со мешалка. Доколку е потребно, можете да ја зачините супата со половина лажичка оцет и да ја послужите со зелена боја и крекери.

Суфле од штука

За да направите суфле ќе ви треба филе од штука (800 гр.), Млеко без маснотии (100 гр.), Путер (50гр.), Брашно (1 лажица), јајца (2 парчиња).

Прво треба да подготвите сос од млеко: пржете го брашното во сува тава додека не порумени (1-2 минути), а потоа истурете го млекото во тенок проток и промешајте додека не се изедначи. На крајот на готвењето, додадете масло, и кога сосот ќе се згусне, тргнете ја тавата од оган.

Рибиното филе се мие и се сече на парчиња, потоа се извртува во мелница за месо или се сечка со помош на мешалка. Како резултат на мелено месо се меша со жолчки, сос од млеко и се мати додека не се раскошни.

Одделно изматете ги белките до цврста пена и измешајте со мелено месо, кое потоа треба да го поставите во калапи, земајќи го предвид фактот дека суфлето ќе расте за време на готвењето. Садот се пече околу 30 минути на температура од 180 степени, се служи топло заедно со салата од зелена боја.

Потребни производи: пилешко, свинско или друго мелено месо (0,5 кг), компири (1 кг), јајца (2 парчиња), брашно (3 лажици), зачини, кромид, несолено сирење (200 гр.)

Измијте компири, излупете и варете додека не се свари, а потоа завртете во мелница за месо или тријте на ситен ренде. Откако додадете 2 лажици брашно и 1 јајце на компирот, замесете и рамномерно распоредете го тестото на пластична фолија.

Јајце, сецкан кромид, бибер се додаваат во мелено месо, внимателно се меси и се шири на компири. Потоа, со помош на фолија, компирите се тркалаат во ролна, која се става на подмачкан плех за печење. Одозгора ролатот е намастен со жолчка и се попрскува со рендано сирење.

Се тркалаат печени во загреана рерна на температура од 180 степени за 20-30 минути.

Печени тиквички

За да го подготвите садот, треба да користите 2-3 мали тиквички тиквички, тврдо сирење (150 гр.), Лук (2 чешниња), маслиново масло, црн пипер, папрака во прав, италијански билки и билки.

Тиквички се мијат и се сечат на долги парчиња, кои се поставуваат на плех покриен со хартија за печење или фолија и се подмачкуваат со масло. Потоа се подготвува облекување: сирењето се ренда, се додаваат лукот и зачините положени низ печатот. Тиквички попрскани со облекување и печете 15 минути (200 степени) додека не поруменат.

Јадењето се служи топло. Тиквички може да се попрскаат со ситно сецкани билки. Исто така, зеленчукот може да се консумира со кисела павлака или сос од домати.

За паста, ќе биде потребно говедско месо (200 гр.), Компири (400 гр.), Средни моркови, млеко (половина чаша), путер (1 лажица).

Варете го говедското месо додека не омекне. Моркови и компири се варат во кора, потоа се ладат и се лупат. Подготвените состојки се прелистуваат низ мелница за месо, по што се поставуваат во тава со дебело дно, млекото се меша и се задушува 5 минути. Топла паста е зачинета со масло и темелно се меша.

Пастата се служи со зеленчук, а исто така се консумира со 'ржан леб, како сендвич.

Состојки за десерт: свежи јаболка (5 парчиња или 1 кг), урда (200 гр без маснотии или малку маснотии), шеќер (50 гр.), Ванилин шеќер и мелен цимет по вкус.

Урда се меси и се меша со шеќер, ванила и цимет. Јаболката се мие, се сече и се полни со маса од урда. Загрејте ја рерната на 180-200 степени. Наредете јаболка во тава и печете околу 20 минути. Јадењето се служи разладено.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic