4.3 3 - Папилајт Удобност од папиломи и брадавици
Секоја брадавица или папилома на човечкото тело е непријатно. Покрај тоа, тие можат да крварат, да се воспалат и да се дегенерираат во канцероген тумор. Како превентивна мерка, како ...
Detonic
nov188 - Левофлоксацин за карактеристики на апликација на циститис и прегледи
Левофлоксацин е главната активна супстанција на антибактериски лекови под имињата Новокс, Лефлокс, Флоксиум, Лево, Тигарон, Левоксимед итн., Произведени од разни фармацевтски компании. Левофлоксацин е системски ...
Detonic
interkurrentnaya форма - Карактеристики и третман на интеркурентен циститис
Меѓу многуте форми на циститис што ни се познати, најмистериозниот е интеркурентен. Не многу луѓе знаат што значи овој термин и не придаваат големо значење ...
Detonic
ateroskleroz btsa simptomyi i lechenie zabolevaniya - Атеросклероза BCA симптоми и третман на болеста
Атеросклерозата на брахиоцефаличните артерии е најтешка и најчеста патологија на мозочните садови, што доведува до мозочен удар. Скоро 80% од случаите на заболување се случуваат ...
Detonic
kak alkogol vlietet na zhelchnyj puzyr - Како да се подобри функцијата на жолчното кесе
Theолчното кесе е неразделно поврзано со црниот дроб и дигестивниот систем. Затоа, треба да се постави прашањето како да се подобри функционирањето на жолчното кесе, а не кога ...
Detonic
dieta pri udalennom zhelchnom puzyre posle operacii - Што можете да јадете откако ќе ги отстраните хранливите карактеристики на жолчката
Проблемот со каква храна и како да се јаде е секогаш важен за пациентите по отстранувањето на жолчното кесе. Токму во овој орган се појавува жолчката произведена од ...
Detonic
kreat148 - креатинин во урината што е тоа, норми, причини за зголемување и третман
Урината е важен материјал за дијагностицирање на патологии. При испитување, се мерат различни компоненти. Нивото на креатинин во урината може да каже многу ....
Detonic
udalenie sosudov na lice lazerom 1 - Ласерско отстранување на крвните садови на лицето
Ласерско отстранување на крвните садови на лицето денес е прилично честа постапка што ви овозможува да се ослободите од непријатен козметички дефект. За да се спречи ...
Detonic
priznaki gipertonii u muzhchin 2 - Знаци на хипертензија кај мажите
Хипертензијата е претставена со постојан висок крвен притисок. Статистичките податоци покажуваат дека оваа патологија се развива почесто кај машката половина од популацијата, што се објаснува со ...
Detonic
билирубин во урина - Зголемено ниво на билирубин во урината на бремена жена
Бременоста предизвикува многу различни промени во телото, особено го прави метаболизмот да работи на значително поинаков начин. Ова може да доведе до секакви проблеми, ...
Detonic
картинки востановлено 8 - Кои функции ги извршуваат еритроцитите, колку живеат и каде се уништени
Еритроцитите се еден од најважните елементи во крвта. Полнењето органи со кислород (О2) и отстранувањето на јаглерод диоксид (СО2) од нив е главната функција на формираниот ...
Detonic
vzdutie zhivota - Дали тие даваат попреченост по отстранувањето на жолчното кесе
Оние кои морале да лежат на операционата маса за да го отстранат жолчното ќесе, размислуваат дали можат да го вратат поранешниот работен капацитет? По отстранувањето на ...
Detonic
vid epit - Сквамозен епител во урината што значи тоа, норми и што да прави
Што е сквамозен епител Епителот е слој на клетки што покрива разни органи и системи во нашето тело. Во него нема крвни садови, па ...
Detonic
1 калкул2 - ТСХ намали што значи, причини и симптоми
Со патологија на тироидната жлезда, може да се појават различни симптоми. Нема посебни знаци кои недвосмислено укажуваат на лезија на жлездата. Индикатор ...
Detonic
posledstviya insulta v pozhilom vozraste lechenie i prognoz dlya zhizni 1 - Последиците од мозочен удар при третман на старост и прогноза за живот
Според статистичките податоци, мозочниот удар кај постарите лица е најчестата патологија кај популацијата. Ризикот од акутна цереброваскуларна несреќа кај луѓе по 60-годишна возраст ...
Detonic

Атеросклерозата се карактеризира со формирање на хетерогени плаки (атероми) во интимата на средните и големите артерии; плаките содржат липиди, воспалителни клетки, мазни мускулни клетки и сврзно ткиво.

Фактори на ризик вклучуваат дислипидемија, дијабетес мелитус, пушење, семејна предиспозиција, седентарен начин на живот, дебелина и хипертензија. Симптомите се појавуваат со зголемување на големината или со прекин на плакета, кога протокот на крв се намалува или запира; сликата на болеста зависи од погодената артерија. Дијагнозата се поставува клинички и се потврдува со ангиографија, ултразвук или други студии за сликање. Третманот вклучува елиминација на факторите на ризик, начин на живот и модификации на исхраната, физичка активност и назначување на анти-атерогени лекови.

Атеросклерозата е најчестата форма на артериосклероза, што е општ термин за неколку болести кои предизвикуваат задебелување и губење на еластичноста на артериските wallsидови. Атеросклерозата е исто така најсериозната и клинички значајна форма на артериосклероза, бидејќи предизвикува коронарна срцева болест и цереброваскуларна болест. Неатероматозни форми на артериосклероза вклучуваат артериосклероза и артериосклероза на Манкеберг.