Која е состојбата пред инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

Морфолошката основа на преинфарктниот синдром се заснова на зголемувањето што го стекнува оклузивниот wallид во соодветната коронарна артерија, што, на пример, може да се развие како резултат на зголемување на тромбозата.

Враќајќи се директно на самиот срцев удар, забележуваме дека тоа не е само акутна состојба, туку води и до некроза на одредена област на ткиво во срцевиот мускул. Покрај тоа, миокарден инфаркт може да предизвика застој, па дури и срцев прекин, а неговиот ефект може да се изрази во фибрилација на коморите и формирање на акутен тип на срцева слабост.

Природно, секоја состојба што предизвикува инфаркт на миокардот може да носи повеќе од сериозен ризик за животот на човекот. Затоа, нема да биде претерување да се потенцира фактот дека навременото препознавање на симптомите на состојба пред-инфаркт ќе ви овозможи да го спасите животот на лице кое, всушност, се појавија овие симптоми.

Што може да доведе до состојба пред-инфаркт?

Всушност, состојбата на преинфаркт во различни случаи може да варира во времетраењето, сериозноста и симптомите. Треба многу добро да ги знаете можните симптоми и да бидете исклучително будни. Болката во градите може да биде знак на нестабилна ангина пекторис, што е многу поопасно од редовната ангина пекторис.

Со каква било манифестација на симптоми што ги опишавме погоре, без двоумење, консултирајте се со лекар за да постави дијагноза и да пропише третман што е можно поскоро, сè додека болеста не започне да напредува.

Прединфарктна состојба: главните форми на манифестација

Состојбата со прединфаркт исто така обично се дефинира како нестабилна ангина пекторис. Вклучува ситуации од следниот тип:

 • Ангина пекторис, што се појавува за прв пат.
 • Прогресивна ангина пекторис. Во овој случај, состојбата предвидува присуство во минатото на напади на ангина со нивна честа манифестација во последно време. Тука, тука се забележани ситуации со појава на продолжени и поизразени болки, со промена на нивната локализација и појава на зрачење (т.е. ширење на болка во области надвор од срцевиот мускул). Елиминацијата на болката вклучува употреба на повеќе нитроглицерин отколку порано.
 • Ангина пекторис (со појава на претходна ангина пекторис). Болката во овој случај се јавува по физички напор во една или друга форма.
 • Рана ангина пекторис. Напади на болка се јавуваат во периодот од првиот ден до еден месец од моментот на миокарден инфаркт.
 • Ангина пекторис по шантирање. Операција од ваков вид се изведува ако, поради атеросклеротични плаки, луменот е стеснет во големите артерии на срцето.
 • Принцметална ангина, што произлегува од спазам во коронарните артерии. Се карактеризира со силни напади на болка, кои се манифестираат главно наутро.

Запомни.

Симптомите на состојба пред-инфаркт се карактеризираат и со фактот дека акутната болка во градите се јавува при општ стрес на телото и се смирува по краток одмор.

Срцевиот удар може да се идентификува со следниве симптоми. Предизвикува многу потешка болка во градите и може да трае повеќе од 5 минути. Во овој случај, болката нема да помине, дури и ако се одморите.

Како заклучок, вреди да се каже дека спречувањето на срцеви заболувања е полесно отколку да се излечат. Ова е најдобриот совет за оние кои сакаат да бидат секогаш здрави и полни со виталност и енергија. Од оваа причина, важно е од време на време да се подложат на соодветни медицински прегледи. Тие ќе помогнат навремено да се откријат срцевите проблеми и да се спречат преку непосреден неопходен третман.

00945dfef05ea524722169273144f0cb - Што е состојба пред инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

Симптоми на големи срцеви заболувања кај жени Срцевите заболувања се едни од најчестите причини за смрт во нашево време. Многу е важно да бидете во можност да ги препознаете нивните симптоми на време.

Причини за миокарден инфаркт

Препознавањето на класичен миокарден инфаркт е лесно. Најкарактеристичен симптом на патологијата е акутна, компресивна болка зад градната коска. Луѓето ја опишуваат како „слон кој седи на неговите гради“. Болката може да се прошири на двете раце (обично левата), вратот, грбот, горниот дел на стомакот, долната вилица. Се разликува од нападите на ангина пекторис со подолгото траење, интензитетот на болката, недостатокот на ефект од внесот на нитроглицерин.

Други можни симптоми:

 • главоболка;
 • вртоглавица;
 • бледило на кожата;
 • потење;
 • забрзано и / или неправилно чукање на срцето;
 • диспнеа;
 • вознемиреност, чувство на претстојна смрт;
 • гадење;
 • варење.

Сепак, дури и со класичен тек на срцев удар, болката не е доволно интензивна. Луѓето игнорираат мала непријатност во градниот кош, бараат доцна итна терапија и третман.

Покрај класичната, постојат и атипични форми на миокарден инфаркт, кои е многу потешко да се препознаат. Можете да прочитате повеќе за симптомите на миокарден инфаркт во написи за симптоми на срцев удар кај мажи и жени.

Манифестацијата на состојба на пред-инфаркт може да се појави од низа различни причини:

 • присуство на лоши навики, вклучувајќи злоупотреба на алкохол и пушење;
 • употреба на храна со висок холестерол, што негативно влијае на садовите во телото (холестеролот полека почнува да ги убива, придонесувајќи за појава на плаки на нивните wallsидови);
 • дијабетес мелитус (луѓето кои страдаат од оваа болест се изложени на ризик);
 • голем физички напор;
 • редовни тешки стресови кои ја придружуваат личноста буквално насекаде.

Тоа е последната причина што најчесто предизвикува состојба на пред-инфаркт.

Речиси секогаш, причината за миокарден инфаркт е атеросклероза на срцевите (коронарни) артерии. Атеросклеротичната плакета во процесот на раст акумулира холестерол и други липиди, станува се повеќе кршливи и пука, предизвикувајќи формирање на тромб. Постои спазам на мазните мускули на vesselидот на крвниот сад. Протокот на крв се намалува, миокардот нема хранливи материи и кислород, се јавува некроза на ткивата.

1 инфаркт - Кој е услов пред-инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

Атеросклероза Фактори на ризик:

 • покачен холестерол во крвта и триглицериди;
 • висок крвен притисок;
 • пушење;
 • дехидратација;
 • дебелина;
 • седентарен начин на живот;
 • машки пол;
 • возраст;
 • наследност;
 • метаболички нарушувања (гихт, дијабетес, амилоидоза)
 • хормонални нарушувања.

Товарот на срцевиот мускул, влијанието на хормоните и супстанциите слични на хормони, нервната регулација, бајпас на циркулацијата на крвта и други фактори се исто така важни.

Ретки причини за срцев удар:

 • воспаление на срцето и артериите;
 • артериска повреда;
 • метаболички нарушувања;
 • дисекција на аортата;
 • блокада на коронарните садови со одвоени тромби или тумори;
 • малформации на срцето и крвните садови;
 • труење со јаглерод диоксид или јаглерод моноксид;
 • зголемена крвна вискозност;
 • срцева модринка;
 • употреба на кокаин.

Вежби - хемиски, физички, ментални, деноноќни (поврзани со деноноќен ритам) - честопати предизвикуваат почеток на срцев удар кај луѓе со стеснети коронарни садови поради атеросклероза.

Првиот знак на миокарден инфаркт е болка. Болката може да биде придружена со пецкање, печење, чувство на стегање и тежина во градите. Во повеќето случаи, ја доловува левата страна на телото, вклучувајќи ги вратот, вилицата и грбот. До градната коска, болката понекогаш воопшто не се шири. Времетраењето на синдромот на болка варира од 15 минути до неколку часа.

Симптомите се слични на ангина пекторис. Панични напади, во кои пациентите развиваат напади на страв, фобија и неразумна вознемиреност, може да укажуваат на пристап на срцев удар. Манифестациите се придружени со нарушувања на циркулацијата. Во овој случај, брза помош мора да се повика што е можно поскоро. Во спротивно, можна е некроза на ткиво и почеток на ненадејна смрт.

Знаци на миокарден инфаркт во почетната фаза се:

 • Отежнато дишење, отежнато дишење.
 • Вкочанетост на горните екстремитети, што доведува до губење на сензација. Манифестациите се резултат на слабо снабдување со крв.
 • Бланширање на кожата и промена на бојата на мукозните мембрани.
 • Зголемено потење.
 • Намалување на телесната температура.
 • Нестабилност на притисок.
 • Напади на тахикардија: наизменично зголемено отчукување на срцето и целосно отсуство на отчукување на срцето.
 • Координација и нарушувања на говорот.
 • Болка во епигастрична област, напади на гадење, повраќање, металоиди.

Кај мажите, овие манифестации се поизразени, што овозможува побрзо да се идентификува патологијата. Многу поголема опасност е скриениот почеток на болеста, што обично се забележува кај жени. Акутен срцев удар не може да се излечи без последици. Кај жени кои ја преминале 50-годишната пресвртница, нејзината појава често се јавува за време на менопаузата, поради прекин на производството на естроген од страна на телото.

Упатство за употреба на лекот Есперал

Миокарден инфаркт е предизвикан од одредени причини и голем број предиспонирачки фактори. Меѓу нив се:

 • Засилена физичка активност.
 • Психолошко и емоционално преоптоварување.
 • Пасивен начин на живот.
 • Присуство на вишок тежина, дебелина.
 • Повреда на метаболичките процеси во телото.
 • Алкохолизам и пушење. За време на пушењето, крвниот притисок се зголемува и содржината на кислород во крвта се намалува.
 • Наследство.

Меѓу болестите против кои може да се појави срцев удар, има:

 • Атеросклероза на коронарните садови. Како резултат на формирање на плаки и нивно таложење на внатрешните васкуларни wallsидови, се јавува стеснување на луменот, што повлекува кршење на протокот на крв и развој на тромбоза.
 • Хипертензивно срцево заболување, кое се карактеризира со зголемен притисок, што резултира со зголемена потреба за кислород во миокардот.
 • Исхемија, во која постои хроничност на нарушувања на коронарната циркулација.
 • Секаков вид на дијабетес.
 • Претходни срцеви удари.

Во ветеринарната медицина, клинички се разликуваат пет периоди од миокарден инфаркт:

 1. преинфаркт или продромална трае од неколку часа до еден месец, иако може да биде отсутен;
 2. акутниот период започнува со појава на тешка исхемија на миокардот и трае сè додека не се појават знаци на некроза;
 3. акутниот период се карактеризира со формирање на некроза и курс за два до четиринаесет дена;
 4. субакутниот период е завршување на формирање на лузна, замена на некротично ткиво со гранулационо ткиво. Може да трае до осум недели од почетокот на болеста;
 5. пост-инфарктниот период се карактеризира со набивање на лузна, а миокардот е максимално прилагоден на новите работни услови во рок од шест месеци од почетокот на срцевиот удар

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

третман

Само-лекувањето во таква ситуација е опасно за животот на животното. Итно е да повикате ветеринар во вашиот дом или да донесете куче во деноноќна ветеринарна клиника. Пред тоа, животното е оставено во мир и тишина.

Во повеќето случаи, кучето брзо се справува со миокарден инфаркт, бидејќи неговото срце има многу колатерални садови. Наместо оштетените области, тие брзо го преземаат товарот.

 • Антиангиналните лекови се широко користени во ветеринарната медицина за ослободување од шок и брзо закрепнување.
 • Хепарин се администрира за да се спречат тромбоемболиските компликации
 • Потребна е и витаминска терапија и диета.
 • Исхраната треба да се заснова на лесно сварлива млечна киселина и храна засилена со јаглени хидрати.
 • Мастите, слатките и зачините се исклучени од исхраната на животното

Причини и симптоми на срцев удар кај кучиња

Развојот на состојбата пред-инфаркт е под влијание на голем број причини кои се многу слични на факторите кои го стимулираат развојот на други болести на срцевиот мускул.

Главните причини кои предизвикуваат состојба пред-инфаркт:

 • Висок притисок ;
 • Силен стрес, постојана преголема работа, неправилен распоред;
 • Во некои случаи, дури и настинките се провокатори на развојот на состојбата што претходи на срцев удар;
 • Алкохолот, како по правило, предозирање со пијалоци што содржат алкохол е една од најчестите причини за нарушувања во работата на срцето;
 • Неписмена употреба на лекови, предозирање со лекови;
 • Термичкиот шок исто така може да предизвика состојба пред-инфаркт;
 • Остра, прекумерна физичка активност, особено во случаи кога товарот не е познат на телото. Доволно чудно, дури и спортистите се изложени на ризик, особено оние кои се занимаваат со моќни спортови;
 • Хипотермија;
 • чадење;
 • Присуство на срцеви заболувања. Голем ризик кај оние луѓе кои не ги следат препораките на лекарот, одбиваат третман.

1. Силно психо-емоционално преоптоварување и стрес.

2. Прекумерна физичка преголема работа.

3. Прегревање на сонце.

4. Често пиење.

5. Често пушење (вклучително и пасивно пушење).

6. Предозирање на одредени видови лекови.

9. Прогресивна хипертензија (хипертензивна криза).

10. Премногу интензивен спортски тренинг.

11. Зголемен холестерол во крвта, кој ги заглавува крвните садови на срцето.

12. Акутна или хронична срцева слабост.

13. Тешка срцева болест, која даде компликации во форма на нестабилна ангина пекторис.

Симптоми на состојба пред-инфаркт кај жени

Дали симптомите на пациентот личат на миокарден инфаркт? Првата акција е итен повик. Ова мора да се направи дури и ако постои сомневање за правилноста на дијагнозата. На крајот на краиштата, симптомите на срцев удар се двосмислени. Дури и лекарите поставуваат дијагноза само по дополнителни студии.

d4c3dc6d625f7d1bbde7474254e9fe28 - Која е состојбата пред инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

Прва помош за миокарден инфаркт пред да пристигне брзата помош.

Веднаш штом ќе се сомневате во срцев удар - убедете ја жртвата да престане со тековните активности, помогнете му да легне. Понекогаш тоа не е лесно. Пациентите се често вознемирени, раздразливи или обратно затворени, суспендирани. Сепак, физичкиот, ментален мир е многу важен за намалување на срцевиот товар.

Затоа, следниот чекор е спокојство. Разговарајте со жртвата, дајте вода. Употребата на седативи е можна, но непожелна, може да ја влоши состојбата на пациентот.

1 1 7 - Што е состојба пред-инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

Прашајте дали пациентот има контраиндикации за земање аспирин. Не - дајте пилула. Лекот треба да се џвака полека, а потоа да се проголта со малку вода. Значи, аспиринот се вари многу побрзо. Земањето на лекот го забавува растот на тромбот, спречува формирање на нови формации.

Потоа, таблетата со нитроглицерин се става под јазикот на пациентот. Пред тоа, проверете дали има контраиндикации, сметајте го пулсот, измерете го притисокот. Слаб, бавен пулс, низок крвен притисок (помалку од 90/60 mm Hg) - контраиндикација за земање на лекот. Нитроглицерин помага да се намали пулсот, да се намали крвниот притисок.

Следно, треба да почекате да пристигне брзата помош, контролирајќи го пулсот, притисокот на жртвата. Забрането е да се остави пациентот сам, да се испрати друго лице на аспирин или да се прескокне овој чекор. На крајот на краиштата, ако срцето на жртвата запре, ќе му треба итна помош тука и сега.

Првата помош за миокарден инфаркт е сама по себе исто како и некој друг. Но, постои една значајна разлика. Само три препораки се обврзувачки: веднаш повикајте лекар, земете половина седечка положба, движете се помалку. Останатите чекори мора да се извршат што е можно повеќе.

На пример, ако прозорецот е затворен цврсто или е невозможно да се стигне без столче, оставете го прозорецот затворен. Прекумерните движења ќе направат многу повеќе штета отколку корист. Од истата причина, одбијте да пребарувате таблети аспирин или нитроглицерин. Има на располагање или лесно е да се добие - прифати, не - седни, чекај лекар.

Пред-инфарктна состојба не се појавува за еден ден. Затоа, можете да ги препознаете симптомите во раните фази и да започнете со лекување на болеста на време. Знаци на кои треба да обрнете внимание:

 • болка периодично се јавува во срцето, на страната десно или во десното рамо;
 • понекогаш се јавува слабост;
 • имаше чувство дека нема доволно воздух.

Со овие симптоми, клучот е зборот „периодично“. Ова не е редовна појава, се случува понекогаш, а потоа поминува. Затоа многумина не го сфаќаат ова сериозно. Иако, ако се откријат такви симптоми, веќе треба да се консултирате со лекар за преглед.

Во случај на првите знаци на срцев удар, жртвата мора да повика брза помош што е можно поскоро. Додека чекал, го ставаат во кревет со подигната главата. Кога телото е исправено, постои ризик од повреда во случај на губење на свеста. Пациентот треба да обезбеди прилив на свеж воздух: отворете го прозорецот или прозорецот. Неопходно е да се ослободи пациентот од тесните елементи на облеката: одвртете ги горните копчиња, олабавете ги вратоврската и ремените.

Предуслов е исклучување на каква било физичка активност. Пациентот не треба да пуши, да јаде и да станува од кревет.

Ако нитроглицерин е при рака за време на напад, можете да го користите. Овој лек има вазодилатационо дејство. Таблетите се ставаат под јазикот на секои 15 минути. Ако по три оброци на ден болката во срцето не се повлече, тогаш не вреди да се дава на пациентот. Се препорачува ацетилсалицилна киселина, која покрај аналгетскиот ефект ја разредува крвта и спречува формирање на тромби.

Во случај на срцев застој, за пациентот ќе биде потребно вештачко дишење и индиректна масажа на срцето. Понатамошните настани се одржуваат во болнички услови.

третман

f5945e7133343ee91a798ec275abc702 - Што е состојба пред инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

Во состојба на пред-инфаркт, многу е важно да се обезбеди прва помош, ова не само што ќе го спаси животот на една личност, туку и ќе ве спаси од сериозни компликации. Првата помош за состојба пред-инфаркт е од особено значење, бидејќи ако е наведено правилно и навремено, состојбата нема да премине во срцев удар.

Во претхоспиталната фаза, потребно е:

 • Да се ​​обезбеди целосен одмор на пациентот, во форма на одмор во кревет, подобро е да се ослободат неговите надразнувачи. Најоптималната положба на телото за болка во срцето е полу-седење.
 • Бидете сигурни да ги повикате лекарите.
 • Олеснете ја вознемиреноста, смирете го пациентот. За да го направите ова, користете такви седативи како што се: тинктура од мајки, валеријана, корвалол, итн. Подобро е да се користат оние седативи кои се навики на пациентот.
 • Исклучете каква било физичка активност.
 • Обезбедете нормална температура во просторијата, со прилив на свеж воздух. Во овој случај, треба да се избегнува хипотермија.
 • Отстранете ги воздржаните движења и облеката за дишење. Најдобро е пациентот да носи едноставна и лесна домашна облека.
 • Препорачливо е да се земе таблета нитроглицерин или слични лекови.
 • Измерете го притисокот и, врз основа на тоа, дајте таблети за да го зголемите или намалите притисокот.

1 9 - Што е состојба пред-инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоаАко не можете сами да ги запрете симптомите на состојба пред-инфаркт, потребна е итна медицинска помош

Главната задача на итна медицинска помош во состојба на пред-инфаркт е да спречи развој на срцев удар и да ја ублажи акутната болка.

1. Поставете го лицето во хоризонтална положба на високи перници, така што тој е во полуседна состојба.

2. Да го увери пациентот и да му даде тинктура од валеријана или мајчино млеко.

3. Отворете го прозорецот за полесно да дишете. Исто така, треба да го ослободите пациентот од тесна вратоврска, да го олабавите ременот или да замените џемпер со затегнат врат.

4. Треба да се контролира така што едно лице во оваа состојба не станува и во никој случај не се занимавало со физичка активност, бидејќи тоа може да даде поттик за развој на акутен срцев удар.

5. За спречување на тромбоза, на лице може да му се даде лек Хепарин. Не само што ќе има антикоагулантно дејство, туку и ќе ја ослаби сериозноста на нападот на ангина пекторис. Покрај тоа, оваа дрога ќе го подобри метаболизмот на липидите, што игра многу важна улога во третманот на акутна ангина пекторис.

6. Исто така, на пациентот може да му се даде една таблета нитроглицерин. По земањето, едно лице може да има вртоглавица, но тоа не е опасно, бидејќи таквиот ефект на лекот поминува брзо.

7. Многу е важно периодично да се мери крвниот притисок на пациентот додека не пристигнат лекарите за итни случаи. Со очигледна тахикардија, можете да му дадете на една личност една таблета анаприлин.

Во состојба на пред-инфаркт, само запирање на напад на ангина пекторис нема да биде доволно. Едно лице мора да биде хоспитализирано во болница, да спроведува прегледи и да препише терапевтска терапија.

Состојба пред инфаркт: методи на лекување

Веднаш по хоспитализацијата, пациентот се подложува на кардиограм на срцето. После тоа, лекарот пишува индивидуален режим на лекување. Таа е насочена кон спречување на развој на некроза на срцевиот мускул (спречување на срцев удар).

1. Назначување на спазмолитици за болка во градите.

2. Назначување на антикоагуланси и бета-блокатори.

- Што е состојба пред инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

3. Пациентот секогаш мора да набудува одмор во кревет и да го минимизира оптоварувањето на срцето.

4. Индицирана е терапевтска диета. Овозможува целосно отфрлање на солено, масно, пржено и слатко. Сите јадења треба да бидат многу лесни и добро сварливи. Пожелно е едно лице да јаде житарици, супи од зеленчук, урда и кефир.

5. Пациентот треба постојано да ги следи индикаторите за срцето и крвниот притисок.

6. Рецепт на антиаритмични лекови (Cordinorm).

7. Задолжително е едно лице да препише лекови од групата антагонисти на калциум. Тие ќе помогнат во снабдувањето со кислород во срцевите мускули. Најдобри лекови во оваа група се Нифедипин и Коринфар.

Во отсуство на клинички подобрувања во состојбата на пациентот (со терапија со лекови), на пациентот му се препишува хируршки третман. Како по правило, аортокоронарниот бајпас калемење се изведува на лице. Важно е да се направи оваа операција не подоцна од шест часа по првите знаци на болка. Користејќи ја оваа постапка, може да се спречи развој на миокарден инфаркт.

Прединфарктна состојба: третман, превенција

1. За да ја контролирате вашата тежина и да спречите дебелина, бидејќи во оваа состојба се става уште поголем товар на човечкото срце. Ако не можете сами да изгубите тежина, треба да контактирате со нутриционист и гастроентеролог кој ќе ви препише индивидуална диета и општа програма за слабеење.

serdtse - Што е состојба пред-инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

2. Избегнувајте грижи, нервен напор и стрес. Во исто време, вреди да научите да ја контролирате вашата психоемоционална состојба и да останете собрани дури и во критични ситуации.

3. Да се ​​откажете од пушењето и да земате алкохолни пијалоци, бидејќи покрај тоталната штета на организмот, овие навики не носат апсолутно никаква корист.

4. Избегнувајте тежок физички замор и хипотермија.

5. Барем еднаш годишно, контактирајте со А. cardiolогист и спроведе рутински преглед. Покрај тоа, на луѓето над четириесет години им се препорачува да го испитаат своето срце на секои шест месеци.

6. Многу е важно да се јаде правилно. Во исто време, диетата треба да биде богата со растителни влакна (најмногу се наоѓаат во зеленчук, билки и овошје) со витамини, протеинска храна (риба, месо, јајца) и други корисни материи. Покрај тоа, треба целосно да ја напуштите употребата на масна, пржена храна, како и да ја минимизирате потрошувачката на животински масти. Ова е оправдано со фактот дека ваквите јадења придонесуваат за зголемување на холестеролот во крвта, што негативно влијае на функционирањето на крвните садови.

7. Следете лабораториска крвна слика (со висок холестерол, следете диета).

8. Бидете физички активни. Ова не значи дека треба да ги исцедите сите „сокови“ во теретана, но јогата, одењето или редовното пливање ќе бидат многу корисни.

9. Со хипертензија, секогаш треба да го следите крвниот притисок и да ги спречувате неговите нагли промени.

10. Во случај на хронично срцево заболување, потребно е да се пијат сите пропишани лекови. Исто така, во оваа состојба, треба да одржувате посебен режим на денот и да следите диета.

11. Кога ќе се појават првите знаци на состојба пред-инфаркт, не треба да се паничи и да се обидува да чека додека не исчезне едноставната болест. Најдобро е да не го загрозувате вашето здравје и веднаш да повикате лекар.

Спречувањето на состојбата пред инфаркт е од особено значење, бидејќи ако не ги следите препораките на лекарот, тогаш состојбата ќе се повтори и веројатно ќе се влоши.

Превенцијата е двојно неопходна за оние кои некогаш доживеале срцев удар, бидејќи во вториот случај веројатноста за смрт се зголемува неколку пати.

За да го одржувате вашето тело во добра состојба, мора да ги следите овие правила:

 • Редовно внесување на васкуларни и срцеви лекови, како што е пропишано од лекарот. Повреда на препораки, предозирање или одбивање да се земе може да доведе до смрт.
 • Контрола на притисок и холестерол.
 • Диета Одбивање од пржена, масна, солена храна. Забрана за прејадување. Најдобро е да консумирате повеќе овошје и зеленчук. Најдобро е да се готви на пареа, користете посно месо. Се препорачува и одбивање на кафе, газирани пијалоци, јак чај.
 • Рамнотежата помеѓу работата и одморот, избегнувајќи премногу работа. Умерен стрес, избегнување на нервен напор. Може да се вклучите во физикална терапија. Здрав сон во проветрена просторија.
 • Посета на специјалист. Препорачливо е да се посетува болницата од време на време и да се направат сите потребни тестови со цел да се идентификуваат патолошките нарушувања во раните фази и да се започне со лекување.
 • Избегнување на стрес, нервен напор.

Важно е да се запамети дека сите овие мерки не даваат 100% гаранција дека некое лице повеќе нема да се соочува со болести. Но, само почитување на овие правила, посета на лекар и следење на неговите препораки значително ја намалуваат веројатноста за повторна појава на состојба пред-инфаркт или смрт.

Ако не одите на лекар кога ќе се појават првите знаци на состојба пред-инфаркт, ова ќе резултира со миокарден инфаркт. Затоа, кога ќе се појави најмало сомневање, треба да ја посетите а cardiolогист.

Дијагнозата на оваа болест се сведува на преглед на пациентот со лекар и спроведување на ЕКГ, што cardiolогистот последователно дешифрира. По ова, пациентот обично се сместува во болница, како по правило, ова е единица за интензивна нега. Третманот се состои во земање специјални лекови. Исто така, на пациентот ќе му се обезбеди целосен одмор, тишина и поштеда диета, во која ќе има минимална содржина на холестерол.

Исто така, пациентот треба самостојно да го следи крвниот притисок. Треба да ги напуштите силните стресови, емотивни и физички, да се обидете да се придржувате до правилна исхрана и да спиете доволно.

Оние кои имаат патологии на кардиоваскуларниот систем, треба внимателно да ја следат нивната состојба и да бидат постојано следени од лекар. За секој што е изложен на ризик од состојба пред-инфаркт, постојат посебни превентивни препораки за да се избегне појава на состојба пред-инфаркт. Меѓу нив:

 • земање лекови за кардиоваскуларниот систем, што треба да ги препише лекар;
 • редовно следење на крвниот притисок;
 • правилна исхрана и следење на холестеролот;
 • отфрлање на лоши навики;
 • одржување на активен и здрав начин на живот;
 • набудувајте го режимот на добар одмор и спиење.

Придржувајќи се кон овие препораки, може значително да го намалите ризикот од состојба пред-инфаркт.

In cardiology, постојат три главни периоди на миокарден инфаркт:

 • Акутен, чие времетраење е 10 дена. Постои замена на гранулацијата на некротичното ткиво. Во оваа фаза, голема веројатност за смрт. За да спасат животи, на пациентите им е потребна реанимација.
 • Субакутен. Неговото времетраење е околу еден месец. Се карактеризира со фактот дека клетките во погодената област се заменуваат со сврзно ткиво. Во исто време, се забележува постепено подобрување на состојбата на пациентите.
 • Период на лузни, за време на кој процесот на лекување и формирање на лузна. Неговото времетраење варира од 8 до 16,5 недели.
 • Пост-инфаркт. Се случува набивање на лузни, компензаторни реакции се активираат во телото, а срцето се прилагодува на работата во нови услови. Времетраењето на пост-инфарктниот период е шест месеци. Во тоа време, развојот на компликации не е исклучен.

Луѓето со тенденција на исхемија на миокардот и нивните најблиски треба да знаат како да се однесуваат кога развиваат знаци на пред-инфаркт, без разлика дали е потребно да се оди на лекар или да се јави брза помош. Исто така, сакам да ви кажам како да се однесувате пред да пристигне лекарот и какви мерки ќе бидат преземени откако пациентот ќе влезе во болница.

Ако се појават дури и најситни симптоми, треба веднаш да отидете на преглед и да започнете со третман на состојба пред-инфаркт во болница. Ова е важно, бидејќи тоа е ненавремена посета на лекар што често предизвикува смрт во првите часови на микрокардната некроза.

Ако одеднаш се појави акутна болка, ако се јавува почесто и поинтензивно, а исто така се забележува слика на автономни нарушувања, најдобро е пациентот да се пренесе во специјална машина со медицински тим. Таа ќе започне итна помош и ќе земе ЕКГ. Во случај кога симптомите не се сериозни, можете да одите на консултација со a cardiolогист во местото на живеење. Но, не треба да стоите во ред, треба да се разјасни дека некое лице има акутен напад и бара брз одговор од специјалист.

Третманот на преинфаркт започнува со едноставни дејства дома:

 • заземе најрелаксирана и пријатна позиција (лежи или седи);
 • одврзете стегајќи облека;
 • отворете го прозорецот и дајте пристап до воздухот;
 • смири се, пиј седатив;
 • ставете таблета „нитроглицерин“ под јазикот;
 • ако нема резултат, повторете го лекот (на секои 5 минути);
 • користете аспирин и џвакајте го Каптоприл при висок притисок.

Полоша ситуација и кога е потребна брза помош

Ако пациентот ги игнорира претходните симптоми, неговата состојба се влошува. Болката во срцето станува посилна, се чувствува сè повеќе и повеќе. Нивното времетраење исто така се зголемува. Болката престанува да поминува сама по себе; пациентот мора да пие лекови за да се ослободи од него. По земањето на лекови, моето здравје се подобрува, болката поминува. Во оваа фаза, треба веднаш да контактирате со лекар.

Ако ја игнориравте втората фаза од развојот на болеста, таа ќе почне да напредува. Кога има силна болка во областа на срцето, што ги стега вашите движења и дишењето, земањето лекови не помага да се подобри состојбата. Се препорачува да повикате брза помош. Во повеќето случаи, овие знаци се карактеристични за почетокот на срцевиот удар и пациентот бара итна медицинска помош.

Последиците

1 predynfarktnoe sostoyanie u zhenshhin - Што е состојба пред-инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

Многумина не брзаат да примаат сигнали од телото, бидејќи не се свесни за последиците што може да ги предизвика срцевиот удар. Влијае на работата на целиот организам. Кога се јавува неуспех во снабдувањето со крв на срцевиот мускул, ова доведува до некроза на некои од неговите делови. Во некои случаи, срцев удар доведува до срцева слабост.

Тахикардија почнува да се развива, придружена со висок крвен притисок, гадење и постојано чувство на вознемиреност. Неколку недели по нападот, можете да забележите аневризма на срцето. Нејзините симптоми се отежнато дишење, чувство на слабост и треска.

Срцев удар може да предизвика развој на перикардитис кога ќе се појави воспаление на перикардијалната кеса. Знаци на болеста се напад на треска, болка зад градната коска, отежнато дишење, сува кашлица, а понекогаш и повраќање.

Последиците од состојбата пред инфаркт се многу. И сите од нив значително го влошуваат здравјето и квалитетот на животот на една личност. Затоа е важно да обрнете внимание на знаците на болеста на време и да не ја игнорирате вашата малаксаност. Со навремено и правилно лекување, редовно следење на здравствената состојба, можете да избегнете не само негативни последици, туку и самиот срцев удар.

Последиците од срцевиот удар можат да бидат различни. Колку подоцна се започнува со третман, толку е поголема веројатноста за компликации. Како резултат на срцев удар, може да се појави белодробен едем, срцето може да престане и смрт. Обемниот срцев удар понекогаш предизвикува шок.

Смртта на вентрикуларните ткива доведува до прекин на нивните wallsидови. Напад може да предизвика регургитација - повреда на митралната валвула. Сериозни компликации на миокарден инфаркт се сите видови на аритмии, парализа на екстремитетите, асептичен перикардитис, циркулаторна инсуфициенција, срцева тампонада, тромбоза, тромбоемболизам.

Доцните последици од болеста се: ангина пекторис, конгестивна срцева слабост, синдром на Дреслер, хронична аневризма на левата комора.

Прогнозата по срцев удар во повеќето случаи е непредвидлива. Фактот за неповратни промени што се случиле во ткивата на срцето останува познат. После тоа, телото веќе нема да може целосно да ги извршува своите функции. Со цел да се обиде да спречи повторен срцев удар и развој на други компликации, потребно е да се следат препораките на лекарот што посетува.

дијагностика

Може да се вклучи правилна дијагноза:

 • податоци од истражувањето (присуство на ангина пекторис, фактори на ризик од срцев удар, поплаки);
 • надворешни знаци;
 • општ тест на крвта (леукоцитоза, зголемен ESR до крајот на првиот ден од болеста);
 • биохемиски студии:
  • тропонини;
  • креатин фосфокиназа (CPK) и MB-KFK изоензим;
  • AST;
  • ЛДХ и неговиот прв изоензим;
  • вкупен холестерол, липопротеински холестерол со висока и мала густина;
  • триглицериди, гликоза
  • α2- и γ-глобулини, Ц-реактивен протеин.
 • ЕКГ, доколку е потребно - деноноќно на екранот на мониторот, снимање дневно на почетокот на болеста;
 • Ехокардиографија и доплерографија;
 • индикатори за коагулација на крв;
 • срцева сцинтиграфија со 99Tc или 201Tl.
 • радиографија на градниот кош.

Основа за дијагноза на срцев удар се поплаки на пациентот, резултати од истражување (ЕКГ, ултразвук на срце, крвни тестови) и проценка на состојбата на пациентот по прегледот.

Во болница, на жртвата ќе и биде укажана потребната помош: ќе им се даде кислород, ќе ја запрат болката со морфиум или други аналгетици. Доколку е потребно, може да се користи инхалациона анестезија.

Првиот се спроведува без да се земе предвид локацијата на тромбот, а вториот вклучува администрација на лекот директно на местото на тромбот. Значењето во манипулацијата е само во периодот од првите еден и пол час од почетокот на болеста и во следните 6 часа. Без тромболиза со срцев удар, ризикот од смрт е значително зголемен.

Со цел да се разреди крвта, на пациентите им се препишуваат хепарин и антикоагуланси. За да се спречи формирање на нови тромби, се спроведува антитромбоцитна терапија со аспирин. За да се олесни работата на срцевиот мускул, да се намалат васкуларните грчеви, да се намали товарот на органот и да се подобри протокот на крв, нитратите се вклучени во режимот на третман.

Со цел да се обезбеди режим на работа на срцето за заштеда на енергија во случај на наплив на адреналин во крвта, се препишуваат адреноблокатори. Да се ​​намали побарувачката на миокарден кислород и да се спречи формирање на атеросклеротични плаки - ACE инхибитори.

Со миокарден инфаркт, на пациентите може да им се препише хируршки третман, кој се спроведува според индикации. Препорачливо е да се земат предвид методите на хирургија:

 • Коронарна ангиопластика вклучува вградување на стент - специјална метална конструкција - со цел да се врати протокот на крв. Стентирањето е алтернатива на тромболизата. Не може да се изврши по 12 часа по првичните манифестации на срцев удар. Техниката на интервенција е проширување на садот во зоната на тромб со механичко дејство, вдлабнување на тромбот во васкуларниот wallид и инсталирање на стентот во луменот на коронарната артерија. Значителен недостаток на овој метод е неговата висока цена. 1516544576 5a64a23c143aa - Што е состојба пред инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа
 • Калемењето на коронарна артерија е операција на отворено срце. Интервенцијата се состои во трансплантација на сопствените вени на пациентот со цел да се обезбеди испорака на кислород до погодената област и да се подобри васкуларизацијата на миокардот директно.

Периодот на рехабилитација по операцијата вклучува усогласеност со медицинските препораки. На пациентите може да им се препишат разредувачи на крв, диетална терапија и терапија за вежбање.

Диетата по операцијата се развива индивидуално и зависи од состојбата на пациентот и неговата категорија на тежина. Храната се препорачува да се прави фракционо, најмалку 6 пати на ден. Со покачен холестерол, се претпоставува дека внесувањето на црн дроб и јајца е ограничено.

Калорична храна, сол, животински масти, пржена, зачинета храна и пушена храна, кафе и алкохол треба да бидат исклучени од исхраната.

Корисни за срцето и препорачани се производи што содржат голема количина:

 • јод: сорти со малку маснотии на морска риба, морски плодови;
 • калиум: тиква, црна рибизла, суво грозје, суви кајсии, сливи, смокви, шипинки, суви јаболка и магдонос;
 • кверцетин: сок од јаболко и јаболка;
 • магнезиум: хе bда, јачмен, пченица, овесна каша, ореви, грашок, банани, моркови и цвекло.

Не јадете храна што предизвикува ферментација во стомакот.

Дијагностицирање на состојба пред-инфаркт е дело на а cardiolогист. Да се ​​донесе заклучок за присуството на таква состојба кај пациент може само поле на голем број прегледи. Надворешните знаци на нарушување може да бидат погрешни и не секогаш гарантирано значи почеток на ангина пекторис.

 • Општа анализа на крв;
 • Прво на сите, за време на дијагнозата, лекарот ги испитува поплаките на пациентот, природата и времето на појава на симптомите.
 • Важно е да се знае дали пациентот бил подложен на операција, дали има случаи на срцеви заболувања во семејството на пациентот;
 • Ултразвучна постапка;
 • Една од најважните процедури е електрокардиограм (ЕКГ), најевтиниот и најефикасниот начин за откривање на срцеви аномалии;
 • Терапија со магнетна резонанца.

И само по целиот спектар на прегледи, специјалистот заклучува дека постои или не е болест.

1 8 - Што е состојба пред-инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоаЕКГ е најприфатливиот дијагностички метод за откривање на срцеви нарушувања

Компликации:

 • Кардиоген шок;
 • перикардитис, плеврит, пневмонитис;
 • аритмии;
 • нестабилна пост-инфарктна ангина пекторис;
 • ненадејна смрт;
 • пулмонален едем;
 • срцева слабост;
 • аневризма на левата комора;
 • руптура на wallидот на срцето;
 • блокада на крвните садови од згрутчување на крвта;
 • егзацербација на хронични заболувања на други органи.

Со цел да се спречи миокарден инфаркт, ви требаат:

 • забрана за пушење;
 • Avo>apatichnoe povedenie u bolnogo - Што е состојба пред-инфаркт Како да се обезбеди прва помош за тоа

Миокарден инфаркт (МИ) е патологија, чија појава е предизвикана од недоволен проток на крв во срцето, како резултат на што умираат дел од клетките на срцевиот мускул. Знаци на срцев удар се знаци како блага слабост, замор, висок крвен притисок, итн. МИ често резултира со смрт. Ова може да се избегне ако имате идеја за првичните манифестации на болеста.

Срцев удар може да се случи и во позадина на други болести, и под влијание на предиспонирачки фактори: прејадување, стресни ситуации, физички напор. Процентот на смртност од срцев удар е доста висок. Многу често, лекарите немаат време да го спасат животот на пациентите кога ќе се открие МИ. Theртвите се најчесто луѓе во старост, особено мажи, иако смртноста од срцев удар е поголема кај жените.

Како да препознаете кашлица од пушач и да се ослободите од симптомите дома

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic