Симгал по поволна цена Симгал купи во Москва, упатства за употреба, аналози, прегледи

Наслов МКБ-10Синоними на болеста МКБ-10
Е78.0 чиста хиперхолестеролемијаХетерозиготна наследна хиперхолестеролемија
Хетерозиготна не-семејна хиперхолестеролемија
Хетерозиготна фамилијарна хиперхолестеролемија
Хиперхолестеролемија
Примарна хиперхолестеролемија
Хомозиготна фамилијарна хиперхолестеролемија
Хомозиготна ситостеролемија
Изолирана ендогена хиперхолестеролемија
Примарна хиперхолестеролемија
висок холестерол
Висок холестерол во крвта
Фамилијарна хиперхолестеролемија
Мешана фамилијарна хиперхолестеролемија
Фитостеролемија
Ендогена хиперхолестеролемија
Е78.2 Мешана хиперлипидемијаКомбинирана хиперлипидемија
Комбинирана хиперхолестеролемија и хипертриглицеридемија
Комбинирана хиперхолестеролемија и триглицеридемија
I25 Хронична исхемична срцева болестКоронарна срцева болест со хиперхолестеролемија
Хронична коронарна срцева болест
Миокардна исхемија кај артериосклероза
Рекурентна исхемија на миокардот
Коронарна срцева болест
Стабилна коронарна артериска болест
Перкутана транслуминална ангиопластика

контраиндикации

Атерокулфитис се користи за лекување на такви болести што производителот ги означува во коментарите како индикации за употреба:

 • спречување на срцеви заболувања, крвни садови;
 • благи форми на хиперлипидемија од типот 2а;
 • атеросклероза на почетен и умерен степен;
 • какви било болести кои се карактеризираат со оштетен метаболизам на маснотиите (вклучувајќи дебелина);
 • комплексен третман на патологии на срцето, крвните садови и нивните компликации.

Меѓу контраиндикациите за употреба на атероклит се следниве:

 • алергија;
 • детството. Лекот не смее да се користи за лекување на деца под 18 години;
 • патологија и повреда на мозокот;
 • заболување на бубрезите, црн дроб;
 • бременост;
 • алкохолизам (за решение);
 • лактација.

Упатството за употреба прикачено на таблетите Аторис вели дека главната контраиндикација за назначување на овој лек е индивидуалната нетолеранција на неговите компоненти. Исто така, треба да одбиете да користите лекови во следниве случаи:

 • возраста е помала од 18 години;
 • доење;
 • период на бременост;
 • хепатитис;
 • откажување на црниот дроб;
 • недостаток на лактаза;
 • цироза на црниот дроб;
 • нарушувања во работата на скелетните мускули;
 • индивидуална нетолеранција на лактоза;
 • хиперактивност на хепатални трансаминази со непозната етиологија;
 • малапсорпција на гликоза-галактоза.

Лекот се препишува со претпазливост кај луѓе кои страдаат од хроничен алкохолизам.

Несакани ефекти

Атероклефитисот скоро секогаш добро се поднесува. Во ретки случаи, може да се појават следниве несакани ефекти:

 • алергија;
 • чувство на горчина и непријатен вкус во усната шуплина;
 • гадење;
 • болка во главата (почесто кога се користи растворот).

Пациентите обично лесно ја толерираат терапијата со Аторис. Лекот не влијае на можноста за управување со комплексни технички уреди, не ја намалува концентрацијата на внимание и брзината на психомоторните реакции. Сепак, тој има цела низа штетни ефекти. Според упатствата до Аторис, најчести од нив се:

 • астенија, општа слабост, малаксаност, замор;
 • емоционална нестабилност, депресивни состојби;
 • проблеми со заспивање, кошмари;
 • нарушувања на чувствителноста, манифестирани со чувство на пецкање, печење, индексирање на мравки;
 • привремено губење на меморијата;
 • мигрена, вртоглавица;
 • намалена чувствителност на одредени делови од телото на надразнувачи;
 • хиперкинеза (неволни мускулни контракции);
 • ringвонење во ушите, остра оштетување на слухот;
 • моторни нарушувања кои се карактеризираат со недостаток на координација во движењата на разни мускули;
 • оштетување на периферните нерви;
 • амблиопија, глауком, сушење на конјуктивата и други офталмолошки патологии;
 • трансформација на препознавање мирис;
 • промена на вкусот;
 • болка во градите, нарушување на ритамот на срцевиот ритам, нагло зголемување или намалување на крвниот притисок, воспаление на wallsидовите на крвните садови;
 • намалување на концентрацијата на хемоглобин и тромбоцити во крвта;
 • отечени лимфни јазли;
 • треска;
 • респираторни нарушувања, бронхијална астма;
 • дефекти на дигестивниот систем: гадење, повраќање, металоиди, болки во стомакот, гасови, дијареја, запек, цревни чиреви, воспаление на мукозната мембрана на хранопроводот, итн.;
 • стоматитис, глоситис, крварење на непцата, сува уста, нарушување на голтањето, хелитис;
 • нарушувања во работата на црниот дроб, панкреасот;
 • болка во грбот, мускулите, зглобовите;
 • миопатија, воспалителна лезија на скелетните мускули;
 • менструални неправилности, крварење на матката;
 • намален сексуален нагон, импотенција;
 • периферен едем;
 • дизуричен синдром;
 • крвави нечистотии во урината;
 • урогенитални инфекции;
 • циститис;
 • себореја;
 • егзема;
 • прекумерно потење;
 • нагло зголемување или намалување на концентрацијата на глукоза во крвниот серум;
 • дебелината.

Земањето Аторис може да предизвика развој на алергиски реакции.

Симгал не е без негативни реакции. Но, почесто тие се јавуваат кога ќе се надмине дозата и со посебни ризици - ако пациентот, на пример, е поврзан со возраста или има неповолна прогноза за мускулни компликации.

Меѓу несаканите реакции се забележани:

 • Еректилна дисфункција кај мажи;
 • Хепатални и бубрежни патологии со различна тежина;
 • Диспептични симптоми;
 • Зголемена концентрација на хепатални трансаминази;
 • Акутни форми на панкреатит;
 • Невропатија на периферните поделби;
 • Дигестивни нарушувања (од запек до дијареја);
 • Депресивни нарушувања;
 • Замор, летаргија, општа депресија;
 • Проблеми со спиењето (дневна поспаност и ноќна несоница);
 • Болка во главата со различни јаки страни;
 • Мускулна слабост (неможност да стоите подолго време);
 • Рабдомиолиза;
 • Алопеција.

Состав и фармацевтски својства

Таблети, филм-обложени1 табела.
активна супстанција:
симвастатин10 mg
20 mg
40 mg
помошни средства: аскорбинска киселина - 2,5 / 5/10 mg; бутилхидроксианизол - 0,02 / 0,04 / 0,08 mg; прегелатиниран скроб - 10/20/40 mg; лимонска киселина монохидрат - 1,25 / 2,5 / 5 mg; магнезиум стеарат - 1,7 / 3,4 / 6,8 mg; МКЦ - 5/10/20 мг; лактоза монохидрат - до 100 mg / до 200 mg / до 400 mg
филмска обвивка: розова боја Опадри OY-B-34915 (поливинил алкохол, титаниум диоксид (Е171), талк, лецитин, џвакање од ксантан (Е415), црвено железо оксид (Е172), жолто оксид жолто (Е172), лак на база на алуминиум индиго кармин боја) ) - 3 / - / - mg; Розова боја Опадри OY-B-34917 (поливинил алкохол, титаниум диоксид (Е171), талк, лецитин, гусантин гума) (Е415), црвен железен оксид (Е172), жолт оксид жолт (Е172), црн оксид на железо (Е172) - - / 6 / - mg; кафеав Opadry AMB 80W36564 (поливинил алкохол, титаниум диоксид (E171), талк, лецитин, џвакање од ксантан (E415), црвен железен оксид (E172), жолт оксид жолт (E172), црн оксид во боја на железо) (E172) - - / - / 12 mg

Главната активна компонента на Аторис е аторвастатин. Докажано е дека ова соединение делува на телото како што следува:

 • придонесува за пад на нивото на липопротеини со мала густина во крвната плазма;
 • го намалува ризикот од развој на атеросклероза со потиснување на синтезата на изопреноиди (органски соединенија кои предизвикуваат зголемување на дебелината на внатрешната обвивка на крвните садови);
 • се меша со агрегацијата на тромбоцити;
 • ја намалува вискозноста на крвната плазма;
 • блокира активирање на макрофагите, спречувајќи руптура на атеросклеротични плаки;
 • ја намалува веројатноста за појава на исхемични компликации.

Заедно со аторвастатин, Аторис вклучува комплекс на помошни компоненти. Меѓу нив се натриум лаурил сулфат, лактоза монохидрат, повидон, калциум карбонат, магнезиум стеарат и микрокристална целулоза. Таблетната обвивка е изработена од титаниум диоксид, талк, поливинил алкохол и макрогол 3000.

Со алкохол

Етанолот ги нарушува функциите на срцето, црниот дроб, затоа е важно целосно да се исклучи интеракцијата на лекот со алкохол (особено кога се третира со лек во форма на раствор). Атероклефитис и алкохол, доколку се компатибилни, може да предизвикаат негативни последици врз организмот и да доведат до значително намалување на ефективноста на терапијата за атеросклероза.

Аналозите на лекот не се произведуваат во составот (руски ефтин или увезен). Можно е да се замени Атероклефит со руски или странски аналози со дејство и влијание врз развојот на атеросклероза во телото. Следниве лекови се наведени како синоними:

 • Производи базирани на аторвастатин (Atocor, Atoris, Lipicard, Liprimar, Torvakard, Tulip, Storvas, итн.) Во таблети;
 • средства засновани на Симвастатин (Василип, Зокор, Симгал, итн.);
 • средства засновани на Росувастатин (Крестор, Ровамед, Роксер);
 • лекови базирани на флувастатин (Лескол);
 • лекови базирани на Питавастатин (Ливазо);
 • средства засновани на Правастатин (Правапрес, Липостат);
 • лекови базирани на Ловастатин (Ловагексал, Липрокс, итн.).

Овие лекови имаат разлика во тоа што се регистрирани како фармацевтски производи, имаат хемиски состав и можат да се користат само како што препишуваат лекарите, вклучително и за посериозни фази на атеросклероза и срцеви патологии.

Дозирање и администрација

Внатре, 1 пат на ден навечер, пиејќи многу вода. Дозата на Симгал е од 5 до 80 мг на ден. Промените на дозата, доколку е потребно, треба да се прават во интервали од најмалку 4 недели. Доза од 80 mg / ден се препорачува за употреба само на пациенти кои не го постигнале посакуваниот резултат во концентрацијата на ЛДЛ при земање доза од 40 mg и на пациенти кои земаат дилтиазем истовремено со Симгал.

Максималната доза не треба да надминува 40 мг / ден навечер и се препорачува само во случај на тешка хиперлипидемија и кај пациенти со висок ризик од кардиоваскуларни заболувања.

Примарна хиперлипидемија (тип IIа според класификацијата на Фредриксон) или мешана хиперлипидемија (тип IIб според класификација на Фредриксон). Пред третманот, на пациентот треба да му се препише диета со хипохолестерол, која треба да се следи во текот на целиот тек на третманот со симвастатин. Почетната доза е 10-20 mg на ден.

Наследна хомозиготна хиперлипидемија. Препорачаната доза е 40 mg / ден еднаш навечер или 80 mg на ден, поделена на 3 дози (20 mg наутро, 20 mg попладне и 40 mg навечер). Доза од 80 mg се препорачува само ако предвидените придобивки од терапијата го надминуваат можниот ризик. Лекот Симгал треба да се користи како додаток или во случај на неефикасност на третманот за намалување на липидите.

Коронарна срцева болест

Препорачаната доза на Симгал е 20-40 мг / ден еднаш навечер кај пациенти со коронарна артериска болест со или без хиперлипидемија. Доколку содржината на ЛДЛ не е помала од 75 mg / dl (1,94 mmol / L), а вкупната содржина на холестерол е помала од 140 mg / dl (3,6 mmol / L), дозата треба да се намали. Симгал терапијата може да се започне истовремено со диета и зголемена физичка активност. Со недоволна ефикасност, дозата се прилагодува, но не порано од по 4 недели.

Симгал е ефикасен и во монотерапија и во комбинација со секвестранти на жолчни киселини. Симгал треба да се зема 2 часа пред или 4 часа по земањето на секвестранти на жолчката киселина.

Кога земате циклоспорин, даназол, гемфиброзил, други фибрати (освен фенофибрат) или дози за намалување на липидите (најмалку 1 g / ден) на никотинска киселина истовремено со Симгал, дозата на Симгал не треба да надминува 10 mg на ден.

Со истовремена администрација на Симгал и амиодарон или верапамил, дозата на Симгал не треба да надминува 20 мг на ден.

За пациенти кои земаат дилтиазем, дневната доза на Симгал не треба да надминува 40 мг.

За пациенти кои земаат амлодипин, дневната доза на Симгал не треба да надминува 40 мг.

Со истовремена употреба на ранолазин и Симгал, се зголемува концентрацијата на симвастатин во крвната плазма.

Прилагодување на дозата на лекот Симгал со лесна до умерена бубрежна инсуфициенција не е потребно. Во тешка бубрежна инсуфициенција (Cl креатинин lt; 30 ml / мин) дневната доза не треба да надминува 10 mg, исто така е потребно внимателно следење на состојбата на пациентот за време на третманот.

Кај постари пациенти, прилагодување на дозата не е потребно.

Специјални инструкции

Бартерскиот притисок не се користи кај деца. Womenените во репродуктивна возраст треба да користат посигурни контрацептиви додека земаат лек.

Треба редовно да ја одредува активноста на ензимите на црниот дроб за време на употребата на атероклат. Важно е да го посетите докторот кој го лекува пациентот најмалку еднаш месечно.

Цената на атероклефитисот е различна:

 • вреќи за чај бр. 20 чини од 152 рубли;
 • кесичка со кесички број 10 - од 221 рубли.;
 • БИО капсули број 30 - од 245 рубли;
 • 100 ml раствор - од 270 рубли.

Тимур Цоколенко, cardiolогист: БА Артериски притисок Јас често користам атероклефитис во мојата пракса како додаток на главната терапија. Многу задоволен од безбедноста на лекот, природниот состав и високата ефикасност. Почесто препишувам раствор 3 пати на ден внатре (пред ручек, на ручек и после вечера) во доза од 1 лажичка. Тек од 3 месеци помага нежно да се исчистат крвните садови од липиди.

Наталија Иванченко, cardiolогист: Меѓу другите додатоци во исхраната, Атероклефитисот е многу поефикасен за превенција и третман на атеросклероза. И покрај фактот дека овој додаток може да се замени со домашни колеги (некои се поевтини), јас го правам ова исклучително ретко, бидејќи сум сигурен во ефикасноста на оваа конкретна алатка.

Ала П.: По примена на 2 месеци Атероклефит во форма на раствор, се чувствував многу подобро. Срцето боли помалку, тестовите на крвта покажаа дека нивото на холестерол се намали. Continueе продолжам да го земам лекот, многу задоволен од ефективноста.

Игор К.: Активни состојки во препаратот се лековити растенија. Навистина ми се допаѓа Атероклефит, бидејќи по неговото користење, крвната слика (масти, холестерол) ми се подобрува значително. За разлика од хемиските лекови, тоа не предизвикува несакани ефекти.

Општ опис на препаратот

Аторис (латинско име - Аторис) е произведена од словенечката фармацевтска компанија КРКА. Лекот е биконвексна заоблена таблета, обложена со мембрана од бел филм. Секој од нив содржи 10, 20, 30, 40, 60 или 80 мг активна состојка. Таблетите се спакувани во 10 парчиња. во плускавци изработени од ПВЦ и алуминиумска фолија.

Лекот Аторис може да се купи само на рецепт. Цената на лекот зависи од концентрацијата на активната компонента, бројот на таблети во пакувањето, локацијата на аптеката и многу други фактори. Значи, просечната цена за 3 плускавци со Аторис 10 мг е 370 рубли. Пакет со 30 таблети, од кои секоја содржи 40 мг активна состојка, чини двојно повеќе.

Според прибелешката, Atoris треба да се чува подалеку од дофат на деца на температура не поголема од 25 ° C. Важно е да се осигура дека амбалажата со таблети е сигурно заштитена од влага и директна сончева светлина. Лекот ги задржува своите лековити својства 2 години. По овој период, таблетите не можат да се користат за нивната намена.

Рок на траење на лекот Симгал

Не користете по датумот на истекување отпечатен на пакувањето.

Синоними на нозолошки групи

Наслов МКБ-10Синоними на болеста МКБ-10
Е78.0 чиста хиперхолестеролемијаХетерозиготна наследна хиперхолестеролемија
Хетерозиготна не-семејна хиперхолестеролемија
Хетерозиготна фамилијарна хиперхолестеролемија
Хиперхолестеролемија
Примарна хиперхолестеролемија
Хомозиготна фамилијарна хиперхолестеролемија
Хомозиготна ситостеролемија
Изолирана ендогена хиперхолестеролемија
Примарна хиперхолестеролемија
висок холестерол
Висок холестерол во крвта
Фамилијарна хиперхолестеролемија
Мешана фамилијарна хиперхолестеролемија
Фитостеролемија
Ендогена хиперхолестеролемија
Е78.2 Мешана хиперлипидемијаКомбинирана хиперлипидемија
Комбинирана хиперхолестеролемија и хипертриглицеридемија
Комбинирана хиперхолестеролемија и триглицеридемија
I25 Хронична исхемична срцева болестКоронарна срцева болест со хиперхолестеролемија
Хронична коронарна срцева болест
Миокардна исхемија кај артериосклероза
Рекурентна исхемија на миокардот
Коронарна срцева болест
Стабилна коронарна артериска болест
Перкутана транслуминална ангиопластика

Режим на третман на аторис

Главната индикација за употреба на Аторис е хиперхолестеролемија. Покрај тоа, лекот е пропишан:

 • при третман на примарна хиперлипидемија (вклучително и мешани форми на заболување тип 2а и 2б според класификацијата на Фредриксон), отпорни на диетална терапија на семејна ендогена хипертриглицеридемија и дисбеталипопротеинемија;
 • со цел примарна или секундарна превенција на срцеви заболувања кај пациенти со дијагностицирана коронарна срцева болест или кај пациенти со ризик за развој на патологија.

Доколку е потребно, постепено се зголемува на 80 mg на ден. Времетраењето на состанокот го одредува лекарот. При составување на рецепт, ја зема предвид природата на патологијата, возраста и општата состојба на пациентот.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic