Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Диференцијалната дијагноза се заснова на опис на болка.

Кога поставувате дијагноза, земете предвид:

 • локација на болка;
 • местото на ширење на возбуда на болка;
 • вид на болка, нејзиното времетраење, природата.

Не е доволно да се одредат само видовите; треба да се спроведат дијагностички студии. Сите поврзани знаци ќе ви овозможат правилно да дијагностицирате.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Остри

Болка во градите, кинење и зрачење кон грбот, се јавува со дисекција на аортата на градниот кош, артериска хипертензија. Постојано акутната или периодична болка често се поврзува со перикардитис. Во овој случај, болката во средината на градите се влошува со дишење, голтање и во лежечка положба. Горење болка во областа од епигастриумот до вратот укажува на присуство на рефлуксен езофагитис.

силна

Силна болка што започнува по повраќање се јавува по прекин на хранопроводот. Но, повеќе знаци може да укажуваат на други причини. Ненадејната болка околу средниот дел на градниот кош е карактеристична за заразни болести. Секундарен симптом е појава на осип.

Aching

Болката што нема одредена локација, понекогаш се јавува во долниот дел на градите, горниот дел на стомакот, укажува на пептичен улкус. Причините што придонесуваат за нејзиниот изглед се алкохолизам, пушење. Симптомите се намалуваат по земање антациди или храна. Постојаното се случува со фибромијалгија, почувствувана во сите делови на телото, вклучувајќи ја и градната коска.

Дробење

Притисната болка се јавува со стабилна ангина пекторис, срцев удар, може да се појави на едната страна од градниот кош, зад градната коска, во центарот. Поминува за време на период на одмор, се јавува при физички напор, со дијагноза на ангина пекторис.

Печење

Печење, краткотрајна болка со кама е карактеристична за ангина пекторис. Горењето во градите скоро секогаш укажува cardiolлогички причини. Чувствата на болка се концентрираат во регионот на срцето, се распрснуваат низ градите, се предаваат на раката, вратот, сечилото на рамото. Карактерот на синтерување е својствен и за други болести: плеврален, во дигестивниот тракт, нарушувања во мускулно-скелетниот систем.

Со непозната етиологија, потребно е да се хоспитализира пациентот за понатамошно испитување. Отстранувањето на симптомите на болка се врши со употреба на аналгетици. Намалувањето на болката по земањето не ја елиминира потребата да се идентификуваат болестите.

Алармантни симптоми кои сугерираат сериозни причини за болка во градната коска:

 • конфузија;
 • зголемено потење;
 • хипоксија;
 • асиметрија на респираторни звуци;
 • појава на срцев шум;
 • диспнеа;
 • тахикардија, брадикардија.

Група лековиимеПрепораки
НитроглицеринОслабете ги срцевите артерии, намалете го товарот на венска крв
Нитрокор
Еринит
Нитромакс
Тромболитички

ТенетекелазаВратете го протокот на крв во запушените садови
Ретаплаза
Тромбоза
Стрептокиназа
Тромбо АссСпречување на мозочни удари, миокард, тромбоемболизам
Кардиомагнет
Прадакса
Лекови за

ФосфалугелСе користи за болести на гастроинтестиналниот тракт, ја неутрализира киселината, ја штити мукозната мембрана
Рутацид
Алмагел
Нексиум
НСАИЛАспирин кардиоСо ангина пекторис, примарна профилакса

Во случај на напади на паника придружна болка во градната коска, лекарот препишува антидепресиви за контрола на емоциите.

Терапија за остеохондроза, модринки:

 • Аналгетици: Трамал, Амбене.
 • Спазмолитици: лидокаин, тримекаин.
 • Антивоспалително: Ибупрофен, Диклофенак, Нимесил.
 • Вазодилататор: Актовегин, Трентал.
 • Хондропротектори: Румаклон, Хондролон, Хондроксид.

За фрактури на ребрата, лекови за експекторанс се нудат за да се спречи посттрауматска пневмонија:

Термопсис

И, исто така, спроведе курсеви за медицински процедури:

 • гимнастика за вентилација;
 • физиотерапевтски процедури;
 • Терапија со UHF;
 • часови за масажа.

За болка во градите како резултат на стрес, немир, треба да спроведете вежби за релаксирање, да правите јога, да прошетате на свеж воздух.

Во сложени случаи на срцеви заболувања, се вршат хируршки процедури:

 • Ангиопластика и поставување стент. Ако болката во градите е предизвикана од блокада на артеријата која го храни срцето, се прави операција за стент.
 • Операција на бајпас. Операција за враќање на аортата што испорачува крв од срцето до другите органи.
 • Дренажа на белите дробови со пневмоторакс.
 • Итна операција за враќање на дисекцијата на аортата.

Веројатноста за опасни по живот болести се зголемува со возраста, а дијагностицирањето и закрепнувањето од болеста е тешко. Затоа, какви било промени во телото што го нарушуваат вообичаениот начин на живот, особено како болка во средината, лево или десно во градите, мора да се сфатат многу сериозно.

Се случува разни органи да даваат болка од истата локализација. Ова се должи на фактот дека телото преку нервните завршетоци испраќа огромна количина сигнали до човечкиот мозок за проблем со некој орган. Нервните патеки се приближуваат до градната коска, се разгрануваат и попуштаат на болката во оваа област. Понекогаш сигналите можат да бидат од ист тип или неправилно препознаени, тогаш е тешко да се утврди во кој орган настанал проблемот.

При поставување на дијагноза, потребно е да се земе предвид природата на настанатата болка, условите под кои се појавува, системот за исхрана и оптоварувањето. Медицинска историја ќе помогне правилно да се дијагностицира.

Кои се главните чести причини за силна болка во градната коска во средината и во задниот дел:

 • проблеми во торакалниот 'рбет (остеохондроза, спондилартроза, интервертебрална хернија, итн.);
 • кардиоваскуларни болести;
 • последица на повреда на градниот кош;
 • болести на желудникот или хранопроводот;
 • бронхопулмонарни заболувања.

Болка во градите во средината, враќајќи се на доста честа поплака на многу пациенти, и постари и многу млади. Ваквите симптоми се поврзани со многу заболувања во телото и ова се однесува не само на 'рбетот, туку и на многу други органи.

Можно е дека некое лице ќе почувствува болка во задниот дел на градната коска, остра, досадна или придружена со дополнителни знаци, како што се горење, вкочанетост и појава на „испакнатини од гуска“ низ целото тело. Сите овие знаци предизвикуваат значително страдање и им треба итно испитување и соодветно лекување.

Овој вид на болка е многу чест синдром. Ваквите сериозни заболувања можат да го предизвикаат:

 • Патологија на 'рбетот
 • Болести на срцето, респираторниот систем и дигестивниот систем
 • Повреди
 • Малигна формација.

Знаците на меѓуребрената невралгија се многу слични на остеохондрозата. Болката се чувствува во пределот на градниот кош, може да се даде на левото рамо ножот и раката, честопати се зголемува со движења. Причината за невралгија може да биде остеохондроза, продолжен престој во непријатна положба, тешка физичка активност, хипотермија.

Причината за болка во грбот и градите, може да биде вертебрална хернија. Со текот на времето, 'рбетниот столб се наведнува, интервертебралните дискови стануваат потенки, влакнестиот прстен пука.

Во овој случај, силна болка се јавува во грбот и градите. Покрај тоа, постои чувство на стегање во градната коска, со кашлање може да се засили.

Хернија на торакалниот 'рбет е доста ретка, но непријатно заболување што предизвикува сериозни последици.

bol v grudnoy kletke 4 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Сколиозата од кој било степен, исто така, предизвикува болка зад градната коска во средината и исто така може да врати. Често, сколиозата и кофосколиозата се појавуваат на рана возраст. Долг престој во погрешна позиција, разни повреди, синдром на хипермобилност на зглобовите често стануваат причина за искривување. Промената на држењето на телото предизвикува силна болка помеѓу лопати и во градната коска.

Сколиозата во напредна состојба е практично неизлечива, затоа е многу важно да се преземат навремени мерки.

Срцеви заболувања

Болката во градите, која често е придружена со горење и враќа, е карактеристичен симптом на ангина пекторис.

Се верува дека со срцеви заболувања е локализиран во левата страна на градниот кош, но, сепак, тоа не е секогаш случај. Со ангина, влечењето болка во градите може да влијае на долниот дел на грбот, па дури и на левата рака.

Во оваа состојба, скоро секогаш постои чувство на страв, силно чукање на срцето.

Акутен миокарден инфаркт се карактеризира и со акутна болка во градите која се протега на грбот, левата рака, понекогаш на вратот, па дури и на долната вилица.

Во најмала сугестија за миокарден инфаркт, треба итно да се повика брза помош, бидејќи болеста може да биде опасна по живот.

Оваа симптоматологија често се забележува со перикардитис и миокардитис. Пациентот доживува болка во длабочините на градите, што може да врати, има слабост, оток, намалување на крвниот притисок. Со миокард, често оваа симптоматологија е комбинирана со треска.

1e67cc 1 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Руптурата на хранопроводот е сериозна болест. Постои повреда на неговиот интегритет и содржината на хранопроводот влегува во градната празнина. Болките со оваа патологија се многу силни, се чувствуваат во средината на градите и се даваат на грбот, се зголемуваат со кашлање и ненадејни движења. Во овој случај, треба веднаш да побарате медицинска помош.

Друга непријатна болест што влијае на гастроинтестиналниот тракт е хиетална хернија. Чувствата на болка се слични на нападите на ангина пекторис, зголемување на лежечката положба, заедно со ова има металоиди, болка во стомакот.

Повреди

Болка во болка зад градната коска се смета за прв знак на повреда. На пример, фрактура на ребрата или градите се карактеризира со силна болка што возвраќа. Покрај тоа, овие знаци честопати придружуваат оштетување на внатрешните органи.

Канцерогените тумори често стануваат причина за развој на горенаведените симптоми.

Болката зад градната коска во средината може да се појави со рак на хранопроводот, кога формацијата достигне огромна големина, ги стиска градите и ја дава на грбот.

Покрај тоа, со разни тумори на 'рбетот, респираторни органи, како и со таква патологија како леукемија, болка во градите и грбот е секогаш присутна.

 • Третманот на болести на 'рбетот во голема мера зависи од развојот на болеста, симптомите и здравствениот статус на пациентот. Како по правило, терапевтскиот курс опфаќа терапија со лекови, терапевтски вежби, специјални масажи, процедури за вода и други. Во посложени случаи, се користат хируршки методи.
 • Со такви сериозни патологии како миокарден инфаркт, руптура на хранопроводот, сериозни повреди и други опасни по живот болести, се потпира на итна медицинска помош
 • За успешно лекување на ангина пекторис, миокардитис и други срцеви заболувања, лекарот што присуствува пропишува преглед, кој вклучува ЕКГ, тестови на крвта. Врз основа на прегледот, лекарот го пропишува потребниот терапевтски курс на пациентот.
 • Ако оваа симптоматологија се појави во позадина на респираторни заболувања, тогаш се индицираат антибактериска терапија, антитусивни лекови, во потешки случаи, хирургија
 • На малигните тумори им треба навремено и компетентно лекување, при што пациентот мора строго да ги почитува сите рецепти на лекарот. Обично, со овие патологии, се пропишува посебен комплексен третман.

Болка во градите и грбот: причини за болка во средината, десно, лево, давајќи болка во грбот

Болка во градите со остеохондроза сигнализира проблеми во торакалниот 'рбет. Природата на болката е компресивна, се чувствува шевове, сечење, чувство на печење. Болка може да се даде во срцето, маскирајќи се како болест на кардиоваскуларниот систем.

Болка во градите може да се појави со длабок здив, долг престој во една позиција, кревање раце, како и кашлање, кивање. Често синдромот може да се влоши ноќе, да предизвика недостаток на воздух, да предизвика паника кај едно лице.

Многу луѓе не се свесни дека болката е резултат на остеохондроза на дојка и оди кај терапевт или cardiolогист. Искусен специјалист е во состојба да ја препознае вистинската причина за болеста и да го упати пациентот кај невролог за дијагноза и понатамошно лекување на 'рбетот.

Болката во градите е често јасен знак на остеохондроза на дојката. Овој оддел е најтрајниот дел од 'рбетот, но не вреди да се исклучи присуството на патологија во него.

Недостаток на физички напор, сколиоза, кревање тежина - тоа се факторите кои предизвикуваат развој на остеохондроза на дојка.

Кога се движат, тие ги компресираат 'рбетниот корен и крвните садови: циркулацијата на крвта во органите на градниот кош се влошува, нивната иннервација е нарушена. Ако остеохондрозата напредува, се зголемува притисокот врз паравертебралните структури - се појавува болка.

Сликата го покажува притисокот на пршлената врз нервните завршетоци на 'рбетниот мозок.

2c1982f2e5dc89f5853f1667df08dc1b - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Локализацијата на болката може да биде различна. Сè зависи од тоа во која област на торакалниот регион се уништуваат интервертебралните дискови. Ако се стегнат корените лоцирани во областа од 2-3 пршлени, се појавуваат болки во градите.

Болка во градите, исто така, може да се појави со патологија во цервикалниот 'рбет. Меѓутоа, во повеќето случаи, болката во градите укажува на остеохондроза на градите.

Торакалната остеохондроза е најстариот „подмолен“ облик на болеста, бидејќи во првите фази од нејзиниот развој може да не се појави воопшто. Болката се јавува многу подоцна: кога се формира издаденост или интервертебрална хернија. Во оваа болка:

 • се појавува при движење, свиткување и вртење на телото, кивање и кашлање;
 • уште полошо кога ќе се обидете да земете длабок здив и да издишите;
 • дава на желудник, црн дроб или срце;
 • придружени со непријатност во десниот или левиот хипохондриум;
 • има единствен или билатерален карактер (со латерална и средна хернија, соодветно);
 • пречи постојано или се јавува периодично.

Целата болка во градите со торакална остеохондроза е поделена на две категории (види табела.).

КритериумиВид на болка
ДорсагоДорсалгија
Природата на болкатаСечење, остро, се случува одеднаш (може да се појави ноќе)Умерено, но постепено се зголемува
ВреметраењеНе трае долго (се смирува во рок од 30 минути по нападот)Хронична болка (трае од 2 до 3 недели)
Фактор на болкаПромена на положбата на телото по монотона работа во една позиција (на пример, кревање од стол)Длабоко дишење, остри свиоци и торзо, станување од кревет по спиење
Интензитет на болка во движењетоЗајакнува (со торзо, ротација на раката)Поминува по кратка прошетка
Влијание врз физичката активностВкочанетост во мускулите на вратот и рамената, сериозно ограничување на движењата, отежнато дишењеПостои чувство на вкочанетост во регионот на грлото на матката. Болката е толерантна, па затоа не го ограничува строго движењето и не влијае на физичката активност на една личност

Најтешка манифестација на торакална остеохондроза е акутна болка во ребрата (меѓуребрена невралгија). По интензитет, тие се само по бубрежната колика.

Покрај болка во градите со остеохондроза, пациентот може да доживее и други симптоми на радикуларен синдром:

 • повреда на чувствителноста на кожата („индексирање на лази“) во погодените пршлени;
 • влошување на рефлексите, намален мускулен тонус, кои се наоѓаат под градите;
 • ладење, бледило на кожата на долните екстремитети;
 • срцева болка;
 • кашлица, отежнато дишење.

Клиничката манифестација на торакална остеохондроза личи на симптоми на пневмонија, патологија на кардиоваскуларниот систем (види табела).

Причина за болка во градитеКарактеристики на болкаРазлика од болка во остеохондрозата на дојката
Срцев удар, ангина пекторисТрае од 20 до 40 минути. Болката е локализирана лево, но може да се појави и на десната страна на градите. Понекогаш зрачи до рамото и левата рака, областа на скапулата, долната вилица и стомакот.Болката е поизразена и е комбинирана со следниве симптоми: прекумерно потење, низок крвен притисок, плитко дишење, вртоглавица.
Со ангина пекторис, болката во градите се смирува по земањето на нитроглицерин.
ПневмонијаПостојано се грижи, влошена од дишењето.Не е јасно локализирано, придружено со кашлица, слуз, треска, главоболки.
Белодробен тромбТоа се случува одеднаш. Клиничката манифестација на болка (нејзината локализација, интензитет) личи на миокарден инфаркт. Интензивирањето на болката се забележува со дишење, кашлање.Пациентот забележа: пад на крвниот притисок, сериозен недостаток на здив, хемоптиза, тахикардија, синило на горната половина на телото.

Невозможно е да се утврди што предизвикува болка во градите без да се консултира лекар. Само специјалист може да постави точна дијагноза.

Идентификувајте ја точната причина за болка во градите е можно само по сеопфатен преглед. Со цел да се исклучат болести на срцето и белите дробови, пациентот се подложува на ЕКГ, ехокардиографија, флуорографија. Ако не се откриени патологии на органите на градниот кош, пропишани се следниве методи на преглед на 'рбетниот столб:

 1. Контрастна дискографија - изведена за проценка на состојбата на интервертебралните дискови (пукање, испакнување).
 2. Миелографија - дијагноза на 'рбетниот мозок со употреба на контрастен медиум.
 3. Пресметано, магнетна резонанца - помагаат да се утврди фазата на остеохондроза, видот на приклештен корен, за да се идентификува местото на уништување на интервертебралниот диск.

Употребата на КТ и МРИ е релевантна во случаи на сомневање за остеохондроза, спондилартроза, тумор на 'рбетот и околните ткива и подготовка за операција. Ваквите дијагностички методи помагаат да се дијагностицира, утврди природата на компликациите, количината на потребната терапија. Во тешки случаи, резултатите од тестот се пренесуваат на специјалисти ширум светот преку Интернет.

Ако остеохондрозата е „провокатор“ на болка во градите, на сликите може да се види следново:

 • намалување на висината на интервертебралните дискови;
 • стегање на 'рбетниот мозок, неговите корени и крвни садови (во градите на форма на остеохондроза, компресивна миелопатија е ретка);
 • присуство на остеофити во пршлени, издаденост или интервертебрална хернија;
 • воспаление на корените и околното ткиво;
 • тешка сколиоза, лордоза или кифоза.

Кај пациенти со торакална остеохондроза, ризикот од развој на бронхијална астма, воспалението на срцевиот мускул е значително зголемено. Затоа, откако ќе се потврди врската помеѓу болката во градите и патологијата на 'рбетниот столб, третманот треба да се започне веднаш.

Ако се појави болка во градите поради компресија на 'рбетниот корен, кои се одговорни за нервната поддршка на органите на градниот кош,' рбетот треба да се третира.

Терапија на остеохондроза вклучува употреба на лекови, помошни методи на лекување.

Неговите главни цели се намалување на притисокот врз корените, подобрување на метаболичките процеси во ткивата на 'рбетот и враќање на функцијата на оштетените неврони.

boli v grudnoj kletki 1 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Нестероидни антиинфламаторни лекови:

 • отстрани воспаление на местото на стегање на корените, садовите на 'рбетниот мозок;
 • намалување на оток на ткивата;
 • ја намалуваат сериозноста на болката.

Хондропротектори. Принцип на работа:

 • вратете ја еластичноста на интервертебралните дискови;
 • наситен оштетени ткива со хранливи материи;
 • спречи понатамошно уништување на 'рскавицата.

Лекови против болки и лекови за затоплување. Резултат по нивната апликација:

 • циркулацијата на крвта е нормализирана на болно место;
 • исчезнува вкочанетоста во мускулите;
 • активиран метаболизам во коските и 'рскавичните ткива.

Вазодилатација и подобрување на метаболичките процеси:

 • олеснување на грчевите на крвните садови;
 • го стимулира протокот на крв во органите на градниот кош и оштетените ткива;
 • забрза метаболизмот.
 • Со силна болка во градите, понекогаш се користат гликокортикоиди или блокади на новокаин.
 • Дополнителни методи за лекување на остеохондроза се користат во комбинација со терапија со лекови. Како по правило, назначете:
 • Физиотерапевтски процедури - помагаат во ослободување на притисокот од корените, елиминирање на грчевите во мускулите. Позитивен ефект кај остеохондрозата е обезбеден од:
 • третман на кал;
 • изложеност на ласер, ултравиолетово;
 • терапија со ударни бранови;
 • акупунктура.

Масажа, рачна терапија (не се користи во акутниот период на болеста). Терапевтски ефект:

 • мускулните функции се обновуваат (патолошките рефлекси исчезнуваат);
 • циркулација на крв во ткивата на 'рбетот, градите;
 • метаболичките процеси во телото се нормализираат.

Рачна терапија не се користи при силна болка во грбот и градите, бременост, свежи повреди на 'рбетот, егзацербација на хронични заболувања и висок крвен притисок.

Терапевтска гимнастика. Ефектот на часовите:

 • зајакнат мускулен корсет;
 • функциите на зглобовите, лигаментите и мускулите се обновуваат;
 • 'рбетниот напон се намалува.

Ефективноста на вежбите за физиотерапија е многу поголема ако изведувате вежби во топла вода. Подеднакво е корисно за остеохондроза на дојка да се занимава со пливање.

bol v grudnoy kletke 1 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Опоравувањето на пациентот во голема мера зависи од тоа колку добро јаде. Урамнотежената исхрана помага брзо да се справите со болеста, да ги вратите функциите на сите органи и системи на телото. Затоа, со остеохондроза, придружена со болка во градите, се препорачува:

 1. Вклучете во менито јадења што придонесуваат за обновување на 'рскавицата (желе, желе од риба, желе од месо).
 2. Јадете храна богата со растителни влакна и калциум (свеж зеленчук, овошје, млеко, урда).
 3. Јадете 4-5 пати на ден: во мали делови. Прејадувањето е една од причините за зголемување на вишокот тежина, и, како што знаете, го зголемува товарот на 'рбетот.
 4. За да се минимизира употребата на солена храна, слатки, пушено месо.
 5. Пијте што повеќе вода (недостаток на течност во телото негативно влијае на состојбата на 'рскавицата).
 6. Одбијте силно кафе и чај (кофеинот исцедува калциум).

Кои органи се наоѓаат во градите

Торакалниот 'рбет се состои од 12 пршлени. Низ нив поминуваат 12 пара пекторални нерви одговорни за внатрешните органи лоцирани во овој дел од телото.

Кога болката во градната коска и дава во задниот дел на средината, ова станува сериозна причина да се посети лекар.

Болката во грбот дава на градите создава некои потешкотии при дијагностицирање: пациентот често не може точно да ја одреди локализацијата на болката. Егзацербација на остеохондроза се зема за напад на ангина пекторис, почеток на срцев удар - за проблеми со 'рбетот.

Причини

Торакалниот 'рбет е најнеподвижен, споредено со цервикалниот и лумбалниот. Неговата задача е да создаде поддршка на скелетот.

Ова го објаснува фактот дека хернијата и испакнатините се јавуваат многу ретко во торакалниот регион. Торакалните пршлени исто така се помалку склони кон повреди.

остеохондроза

Најчеста болест на 'рбетот. Според статистичките податоци, тоа влијае на скоро 70% од возрасната популација. Особеноста на остеохондрозата на торакалниот регион е неспецифичноста на симптомите. Во рана фаза, какви било манифестации се отсутни.

Првите знаци се појавуваат кога медицинските 'рбетни дискови се сериозно уништени и нервните завршетоци се стиснуваат. Торакалната остеохондроза често се нарекува „камелеон“, бидејќи болката му се дава на градите, помеѓу ребрата.

bol v grudnoy kletke 2 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Честопати пациентите ги земаат симптомите на остеохондроза за манифестација на исхемија, чир на желудник, пневмонија. Болеста може да се разликува со карактеристична напнатост на мускулите на грбот и градите, интензивирајќи се по продолжено седење во една положба.

Важно! При палпација на пршлени, кај нив се јавува акутна или влечна болка, што не се јавува со патологии на срцето или гастроинтестиналниот тракт.

Кифоза е искривување на 'рбетниот столб во задниот дел. Кифозата е најчеста во торакалниот регион. Закривеноста на 'рбетот може да биде предизвикана од повреди, инфекции или лошо држење на телото.

Однадвор, болеста се манифестира со наведнат, стеснување на градите. Со долг тек, се јавува клиновидна деформација на пршлените, што доведува до компресија на нервните корени. Овие се предизвикани од постојана болка болка, се протега на градите, рамото.

Сколиозата е искривување на 'рбетот надесно или лево. Главните причини за патологија се исти како и со кифозата. Со искривување на 'рбетот, се јавува компресија на дисковите, нивно постепено уништување.

Разликата помеѓу колиозата и едноставното кршење на држењето на телото е појава на торзија (ротација на пршлените околу нејзината оска). Поради ова, нервите и крвните садови се оштетени, што се изразува во болка.

Болката се шири на целата површина на градите и е толку силна што на пациентот му е тешко да дише, да се превиткува или да седи.

Модринки, истегнувања

 • Ова се манифестира со болка во левиот граден кош, левото рамо.
 • Болката може да биде и појас, полоша при вдишување.
 • Истегнување на мускулите на грбот се јавува кај спортисти, луѓе кои се занимаваат со тежок физички труд.

Во исто време, се формираат микрокрикови во мускулите, што е придружено со болка. Симптомите се влошуваат поради рефлексниот спазам на соседните мускули.

Таквите повреди се предизвикани од силен удар, на пример, на воланот на автомобил во несреќа. Пукнатина во реброто е придружена со остра болка зад градната коска со зрачење во грбот.

Пациентот е тешко да дише, да се превиткува, па дури и работата на срцето може да биде нарушена.

Интеркосталните нерви одат од 'рбетот, со компресија на која се јавува меѓуребрена невралгија. Ова се случува со остеохондроза, тежок стрес, хипотермија. Болката во невралгија е акутна, гори, појас, се меша со нормалното дишење.

Внимание! Исто така, болката се протега до областа на клучната коска, скапулата. Честопати пациентите земаат симптоми на невралгија за срцев удар.

Болеста може да се разликува од срцевата патологија со следниве знаци:

 • Срцевата болка се намалува по земањето на нитроглицерин.
 • Со напад на ангина пекторис, срцев удар по движења, вртења на телото, длабоки вдишувања не се интензивираат, пациентот има промена на притисокот и отчукувањата на срцето.
 • Невралгичните болки се постојани, влошени со движење, без да влијаат на срцевиот ритам.

Спондилез

Со оваа болест, се забележува хронично уништување на 'рбетните тела со истовремено зголемување на остеофитите. Остеофитите ги иритираат нервните завршетоци, предизвикувајќи болка.

Торакална спондилоза е ретка, но има изразена клиничка слика: болка лево од 'рбетот со ширење на левата област на градниот кош.

Со притисок врз пршлените, симптомите се интензивираат.

 1. Болката во грбот што се шири во пределот на градниот кош може да биде предизвикана од болести на внатрешните органи.
 2. ed76cf33ff5cb9c5fa12f429b19a8d88 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко за дишењеТоракалните нерви ги иннервираат органите како што се: срцето, белите дробови, бронхиите, желудникот, црниот дроб, панкреасот, слезината.
 3. Ако болката на пациентот во градите се прошири на грбот, ова може да ги означи следниве патологии:
 1. Срцеви заболувања: срцев удар, миокардитис, ангина пекторис.
 2. Болести на белите дробови: плеврит, пневмонија, туберкулоза.
 3. Гастроинтестинални проблеми: панкреатит, холециститис, чир.

Срцева болест

Миокарден инфаркт е форма на исхемија, придружена со некроза на срцето. Во овој случај, снабдувањето со крв во страницата е целосно нарушено. Подмолноста на срцевиот удар во атипичната клиничка слика, особено ако болеста се развива постепено. Болката е локализирана во левата рака, ја дава клучната коска, а потоа се шири на горниот дел на стомакот.

bol v grudnoy kletke 3 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Пациентот чувствува непријатност, гори зад градната коска. Срцев удар може да се посомнева и од други знаци на срцева слабост: отежнато дишење, пад на притисок, филиформен пулс, бледило на кожата и појава на ладна пот.

Миокардитис е воспалителна лезија на срцевиот мускул. Причините за болеста се вирусни инфекции. Првите знаци се непријатност, болка во градите со зрачење на 'рбетот. Тогаш температурата се зголемува, отежнато дишење, се појавува сува кашлица.

Ангина пекторис. Се развива во акутно кршење на коронарното снабдување со крв. Болката се појавува одеднаш по физички напор, зрачи помеѓу лопати, во левото рамо. Како резултат, пациентите мешаат напад на ангина пекторис со остеохондроза.

За повикување! Ако болката се смирува по 15-30 минути одмор или по земање нитроглицерин, тогаш ова укажува на проблеми со срцето.

Болести на белите дробови

Белите дробови се наоѓаат во горниот дел на градниот кош, поблиску до 'рбетот. Затоа, секое оштетување на ткивото на белите дробови предизвикува синдром на болка што се шири на 'рбетот.

Пневмонија, плеврит се воспалителни болести. Во првиот случај, алвеолите на белите дробови се воспалени, во втората - серозната мембрана.

Карактеристични знаци: болка во грбот на страната на погодената област.

Болката се влошува со кашлање, потчукнување на грбот. Болеста е придружена со треска, отежнато дишење.

Туберкулозата е заразна болест предизвикана од бацил на Кох. Бактериите го инфицираат белодробното ткиво, предизвикувајќи негово распаѓање.

bol v grudnoy kletke 5 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Симптомите на туберкулоза се јавуваат само со отворена форма: кашлица, слаба треска, слаб апетит. Болката во градите и грбот е манифестација на доцна терминална фаза кога веќе не е можно да му се помогне на пациентот.

Чир на желудник, дуоденален улкус. Под влијание на хлороводородна киселина, гастричната мукоза и субмукозниот слој се уништуваат. Болката во епигастриумот, која се протега помеѓу лопати, е карактеристичен знак на болеста.

Болката е директно поврзана со оброците. Со чир на желудник, тие се јавуваат после јадење, со дуоденален улкус - на празен стомак.

Разликувајте ги манифестациите на чиреви од остеохондроза со други специфични симптоми: металоиди, подригнување, гадење, непријатен вкус во устата.

Панкреатит, некроза на панкреас. Манифестации на воспаление и панкреасна некроза се многу слични на срцев удар, бидејќи панкреасот се наоѓа лево. Болката има карактер на појас, пациентот има промена на срцевиот ритам, бледило на кожата. Акутниот панкреатит е придружен со повраќање измешано со жолчката.

Холециститис е воспаление на жолчното кесе кое се јавува како компликација на заболување на жолчни камења. Поради повреда на одливот на жолчката, се јавува нејзина стагнација, theидовите на мочниот меур се воспалуваат, а органот се зголемува во големина. Акутниот катарален холециститис се манифестира со остри постојани болки во десниот хипохондриум, кои се протегаат до десната скапула, десната рака и рамото.

Важно! Во хроничен холециститис, симптомите не се толку изразени, непријатност се јавува после јадење.

Хепатална колика. Тоа се случува кога жолчниот канал е блокиран со камен. Болката е акутна, пароксизмална, зрачи на десната страна на грбот, десното рамо.

Пациентот отвора повраќање со жолчка, стомакот отекува. Урината станува темна и облачна, изметот осветлува.

Онкологија

Понекогаш болките во 'рбетот се симптоми на рак. Онколошки тумор е формиран не во самиот 'рбет, туку во други органи и шири метастази.

Ракот на туморот расте, мутирани клетки со проток на крв се шират низ целото тело. Патолошките клетки се воведуваат во нервната обвивка, што предизвикува декомпресија на нервите - главната причина за болката.

Метастазите во 'рбетот обично даваат тумори на белите дробови, млечните жлезди.

Метастазите се од два вида:

 • Остеолитик. Тие го раствораат коскеното ткиво, големината и висината на пршлените се намалуваат.
 • Остеобластична. Коскеното ткиво расте неконтролирано, се компактира. Х-зраците покажуваат промена на волуменот и обликот на коската.

Исто така, тумор може да се формира директно во 'рбетот.

 • Хондросарком. Тоа влијае главно на торакалниот регион.
 • Мултипен миелом Се шири на пршлените и соседните меки ткива.
 • Хордома. Најчесто се јавува на лумбалните пршлени.

Подмолноста на болеста во нејзиниот асимптоматски тек до фаза 3. Ова се должи на високата фреквенција на смртни случаи.

Знаците на рак се слични на манифестацијата на остеохондроза или хернија, па затоа пациентите не одат на лекар, а со тоа се одложува опасна болест.

bol v grudnoy kletke 6 - Болка во средината на градите при кашлање, притискање, вдишување, движење, тешко дишење

Во рана фаза, болката се манифестира при свиоци, навалување на телото, тропање на грбот. Тогаш тие стануваат трајни. Пациентот има и други симптоми на малигни тумори на 'рбетот:

 • Оштетување на моторот. Тешкотија при подигнување на рацете, мускулна слабост.
 • Ниска температура, која не се симнува антипиретик.
 • Слабост, замор, слаб апетит.
 • Остра болка во грбот зрачи во градите. Синдромот на болка не застанува со лекови против болки, тој се зголемува во лежечка положба.
 • Намалена чувствителност на екстремитетите, искривена перцепција на топлина и студ.
 • Когнитивни нарушувања: нарушено внимание, меморија.
 • Зголемен крвен притисок, аритмија.

Психолошки болести во услови на стрес

Што да направите со болки во грбот помеѓу лопати? Или како да ги смирите мускулите на ребрата ако ве болат грбот и градите? Наоѓањето одговори на овие прашања самостојно е многу проблематично, особено ако тие се појавуваат во позадина на стресни ситуации.

Слични болести може да се појават ако луѓето се многу загрижени. Во тој процес, се забележува компресија на мускулите, бидејќи се појавуваат грчеви во градите.

Ако во присуство на такви нарушувања луѓето ја ограничуваат физичката активност, од различни причини, тогаш е многу тешко да се елиминира болката во долниот дел на градите или во горниот дел од неа. Факт е дека е невозможно да се ослободите од мускулните блокови додека сте во постојана положба на седење.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic