Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

Следниве видови на болка се можни во окципиталниот дел на главата:

 • Вирус - најчест дневен и хроничен, поврзан со мускулна контракција.
 • Мигрена - точните причини не се идентификувани, честопати се наследни, траат од неколку часа до три дена.
 • Мешана - комбинација на мигрена и болка во тензија.
 • Кластер - најтежок, гори и шевове. Тие се ретки.
 • Синус - се јавуваат со воспаление на синусите.
 • Акутен - се појавува одеднаш, често за време на респираторни заболувања.
 • Хормонални - главно страдаат жените, и тие се поврзани со промена на нивото на хормоните.
 • Хронични - се сметаат за резултат на болест или абнормалност на мозокот.

Главните причини за болка во задниот дел на главата и храмовите се сметаат за негативни промени во функционирањето на васкуларниот систем. Кога се јавува спазам, садовите се компресираат и одредени делови од мозокот остануваат без храна, а кога се релаксираат, напротив, се случува значително исфрлање на крв. Автономниот нервен систем го контролира васкуларниот тонус, затоа, пулсирачката болка укажува на повреди во неговата работа. Зошто боли тилот и вискито? Овие можат да бидат симптоми на разни болести. Тие се условно поделени во следниве групи:

 • Невролошки - стресни ситуации, мигрена, воспалителни процеси во окципиталниот нерв, невроза.
 • Васкуларни - висок крвен притисок, вегетоваскуларна дистонија, интракранијална хипертензија.
 • Болести на цервикалниот 'рбет - миозитис, остеохондроза, спондилоза, миогелоза, цервикална мигрена, болка во професионална напнатост.

Покрај тоа, ваквите болки се јавуваат кај одредени заразни болести и туморски процеси во мозокот. И, исто така, придонесе за ова:

 • лоши навики - пушење и алкохол;
 • спиење на тврда перница;
 • возбуда од психо-емоционална природа;
 • редовна употреба на пијалоци со кофеин и нагло одбивање на истите.

Зошто боли тилот и главата на вискито? Ова е секогаш одговор на индивидуалниот организам на погрешен начин на живот или проблеми што се јавуваат во телото. Потребна е итна медицинска помош за:

 • зголемена болка со зголемени оптоварувања;
 • трае неколку часа по ред или неколку дена болка;
 • непријатни сензации наутро, пред да станете од кревет;
 • тинитус, гадење, повраќање, нарушена координација на движењата.

f1566448a11ad65592c4fe5fffbfe7e4 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

Важно! Ако крвниот притисок се зголеми нагло со пулсирачка болка, потребна е итна медицинска помош поради голема веројатност за хипертензивна криза.

На главоболка во задниот дел на главата во никој случај не може секогаш да и претходи непријатна позиција за време на спиењето - понекогаш овој симптом укажува на позначајни околности поврзани со повреда на телото. Проценка на степенот на оштетување и причината за нејзиниот изглед, факторот на периодичност е од особено значење, а утврдувањето на природата на болката е болно, досадно, трајно привремено. Ако таков симптом се јавува редовно, можно е да ви треба помош од невролог кој ќе спроведе преглед и ќе ја утврди основната причина.

Ако задниот дел на главата не е подложен на притисок, механички стрес или продолжено изложување на непријатна позиција, причината треба да се бара меѓу нарушувањата на телото. Најверојатните проблеми со неговото функционирање вклучуваат:

 • цереброваскуларен спазам;
 • зголемување на интракранијалниот притисок;
 • хипертензивна криза;
 • невралгија на окципиталниот нерв;
 • болести на цервикалниот 'рбет;
 • воспалителни лезии на темпоромандибуларните зглобови.

Овие услови вклучуваат и постојан престој во стресна или топла средина, неправилен избор на капа за глава и употреба на силно кафе. Задниот дел на главата може да биде болен во пресрет на промена на температурата (главно кај постари лица или по трауматска повреда на мозокот).

Во зависност од основната болест, окципиталната болка може да биде комплицирана од други симптоми, што ќе ви овозможи побрзо да ја разликувате состојбата, започнувајќи со третман.

 • a840d0a818f18f489db5c4825603042c - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се правиОстеохондроза. Бидејќи патологијата се карактеризира со исцрпување на 'рскавичното ткиво на пршлените, главните симптоми ќе бидат болките не само на задниот дел од главата, туку и на самиот врат, отежнувачки кога ќе се обидете да ја свртите главата или да направите преглед; Забележани се вртоглавица, диспептични нарушувања, слабост, оштетување на видот, имагинарно чувство на превез пред очите, заматена свест (во потешки фази) и бледило на кожата. Фрлањето на главата назад може да предизвика проблеми со координацијата или несвестица. Активноста на движењето е намалена.
 • Хипертензивна криза. Се јавува одеднаш, поради промени во временските услови или постепено, по стресна ситуација, возбуда, напади на паника. Гадење скоро секогаш завршува со повраќање, „муви“ и дамки трепкаат пред очите, говорот е нарушен, свеста е збунета, вртоглавица нарушува, бледило на кожата, невролошки нарушувања, вклучително и страв од смрт. Ако не пружите медицинска помош навремено, состојбата ќе се претвори во мозочен удар.
 • Спазам на артериите. Колкот на главата е болен само со моторна активност, а положбата на седење или лежење на пациентот може да го намали интензитетот на непријатност. Главниот симптом што овозможува да се разликува патологијата од остатокот е чувството на необични „испакнатини од гуска“ на кожата на тилот, што укажува на систематски спазам на артериите.
 • Цереброваскуларна несреќа. Зголемување на нивото на интракранијален притисок како резултат на проблеми со циркулацијата на крвта во садовите на мозокот предизвикува не само силна болка во окципиталниот дел, туку исто така предизвикува напад на повраќање (често може да се избегне фаза на гадење), вртоглавица, чувство на тежина во внатрешноста на черепот, крварење од носот (светла крв). Исто така, се појавуваат офталмолошки манифестации - чувство на присуство на песок во очите - болка, црвенило на конјуктивата, често - дури и прекин на капиларите и крварење на очното јаболко. Силно кафе, инфекција (менингитис, енцефалитис), силен шум може да предизвика феномен.
 • Окципиталната невралгија се разликува со такви придружни знаци како ширење на болка во грбот, вратот и долната вилица; болната сензација е пароксизмална, го оневозможува извршувањето на основните дејства, невозможно е да спиете на погодената страна. Кашлањето, движењето на вилицата или кивањето предизвикуваат болка.
 • Воспалителни лезии на мандибуларните зглобови можат да се појават како резултат на хипотермија, неправилна адхезија на фрактура на коска или патолошки процес на различна генеза. Болеста често се развива поради малкоклузија и бара консултација со ортодонт.

Диференцијалната дијагноза е насочена кон рано откривање на основната болест, бидејќи само со елиминирање на основната причина, може да се ослободите од болката во окципиталниот регион - ретко е независен знак.

Само специјалист може да спроведе преглед и да препише терапија за откриен здравствен проблем - обидувајќи се да се лекувате, може да го влошите текот на болеста или да предизвикате многу други. По контактирање со невролог, пациентот мора да претрпи низа дијагностички мерки:

 • Инспекција Невропатологот ја палпира болната област, одредувајќи го спектарот на лезијата и насоката на зрачење.
 • Дарувајте крв и урина. Леукоцитозата во крвта укажува на присуство на воспаление во телото.
 • Направете рентген, МРИ или КТ скен. Секој од овие основни методи на истражување ви овозможува да ги видите морфолошките промени во крвните садови и нервните корени што лежат во окципиталниот - париеталниот регион на главата и цервикалниот 'рбет.

Следење на нивото на крвниот притисок, проучувањето на состојбата на дното се врши дополнително, во зависност од претпоставките на специјалист.

Третманот го спроведува невролог во соработка со физиотерапевт, трауматолог и хиропрактор.

Со зголемување на болката во окципиталниот регион, потребно е да се обезбеди пристап до свеж воздух, да се одврзе тесна јака или друга облека што носи движење.

Ако нападот е предизвикан само од прекумерна работа или пренос на стрес, пропишани се аналгетици и антиинфламаторни лекови, одмор, акупресура на вратот. Физиотерапијата ќе има корисен ефект врз здравствената состојба, ќе ви овозможи да ја релаксирате болната област.

Зголемувањето на крвниот притисок е контраиндикација за масажа, а антихипертензивната терапија е правилно дејство во овој случај - воведување на раствор на дибазол со папаверин или магнезиум сулфат. Обезбедување пристап до кислород и одмор. Хоспитализација во повеќето случаи не е потребна.

 • За болка предизвикана од малкоклузија, само ортодонтот може да обезбеди квалификувана помош - ќе се разгледа инсталацијата на заградата.
 • Нестероидни антиинфламаторни лекови во форма на инјекции се релевантни за миозитис и невралгија - специјалист исто така може да препише масти за затоплување со главната активна супстанција во форма на диклофенак натриум.
 • Акупунктурата се однесува на нетрадиционални методи на лекување на окципитална болка, така што безбедноста на употребата треба да се разговара со невропатолог.
 • Да се ​​запре нападот на болка со лекови против таблети во пресрет на одењето на лекар е непожелно, бидејќи оваа акција ќе ја наруши реалната клиничка слика.

Секоја окципитална болка, без оглед дали е мачна, досадна и продолжена, или ненадејна, силна и пукачка, му носи на лицето физички и емоционален непријатност. Причината за болка во тилот, што не дозволува целосно опуштање и извршување на секојдневни активности, мора да се бара во патологии поврзани со најважните системи на телото - нервен, васкуларен и пршлен.

Во повеќето случаи, систематската појава на окципитална болка или нејзиното постојано присуство сигнализира прекршувања што се јавуваат во васкуларниот, нервниот или 'рбетниот систем, како и формирање на тумори или хематоми во оваа област. Исто така, главоболката во задниот дел на главата може да биде предизвикана од непатолошки фактори: метеоролошка зависност, воздушно патување, непријатна положба на спиење, нервен напор.

Изразена окципитална болка е доказ за акутни воспалителни процеси што се случуваат во оваа област. Може да се развие во присуство на следниве патологии:

 • Невралгија на нерв лоциран во окципиталниот регион - интензивно горење и пароксизмална болка го опфаќа целиот окципут и може да се прошири на цервикалниот регион, мускулите на горниот дел од грбот, ушите, долната вилица. Во повеќето случаи, синдромот на болка се развива од воспалениот нерв.
 • Менингитис - тешка инфекција е придружена со многу силна главоболка, вклучувајќи го и задниот дел од главата. Придружните симптоми на болеста се висока температура, повраќање, конвулзии и, во потешки случаи, несвесна состојба.

Природата на болката кај разни болести

Во зависност од причината за главоболката во задниот дел на главата, може да има различна природа и да биде придружена со одредени клинички манифестации, кои мора јасно да му бидат наведени на лекарот.

Ако вратот и вратот се болни, причините може да бидат присуство на болест како што е остеохондроза на цервикалниот 'рбет. Болеста се манифестира со уништување на дисковите на цервикалните пршлени, а болките постојано се манифестираат и се чувствуваат не само во вратот и задниот дел на главата, туку и во храмовите. Тие стануваат поинтензивни со движења на главата и можат да бидат придружени со:

 • тинитус;
 • гадење;
 • нарушувања на координацијата;
 • превез пред очите и двоен вид.

Боли v Затилке Голови 1 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

Хипертензивните напади се карактеризираат со појава на пукачки болки, кои се придружени со пулсирање. Тие можат да се појават за време на будење по ноќен сон. Покрај тоа, се забележува:

 • општа слабост;
 • вртоглавица;
 • кардиопалмус;
 • зголемена болка при обид да ја навалите главата;
 • намалување на болката по ненадејно повраќање.

Зголемувањето на интракранијалниот притисок се карактеризира со:

 • притискање, пукање на болка во окципиталниот регион или низ целата глава;
 • зголемена болка при силна светлина и гласни звуци;
 • тежина во главата и болка во очното јаболко;
 • повраќање што не ја намалува болката.

За воспалителни процеси во мускулите на вратот кои се појавија како резултат на хипотермија или траума, карактеристични се симптомите на болка кои се протегаат од вратот до окципиталните, рамото и меѓу капсуларните региони. Се појавува со движења на главата и е асиметрична.

Повеќе за миозитис

Окципиталната невралгија поради хипотермија или придружна остеохондроза се карактеризира со многу силни болки во пукањето. Тие се јавуваат периодично, како напади при секој обид за промена на положбата на главата.

За време на одмор во окципиталниот регион има мала болка од притисок.

Спазмите на кранијалните артерии предизвикуваат пулсирачка болка, која се манифестира повеќе кога ќе се обидете да ја поместите главата и малку се смирува во мирување. Болката започнува од задниот дел на главата и на крајот го покрива фронталниот регион. Тоа е придружено со чувство на тежина во главата и започнува наутро по будењето.

Нашите лекари

328 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

Специјалист за болка, анестезиолог за реанимација, раководител на д-р Клиника за болка

Закажи состанок

348 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

Специјалист за болка, невролог

Закажи состанок

399 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

Специјалист за болка, невролог

Закажи состанок

337 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

Специјалист за болка, невролог

Закажи состанок

Причините за болка во тилот се толку разновидни што на пациентите им е тешко да утврдат со што се поврзани. Болни сензации можат да се појават и десно и лево или да влијаат на двата дела истовремено.

Главоболка во задниот дел на главата (причините ќе бидат опишани подолу) може да пречи на лицето постојано, со едноставен допир и при вртење на главата.

За брзо и ефикасно отстранување на оваа болест, треба да ја откриете основната причина за оваа состојба.

Болка во вратот може да укаже на присуство на многу болести. Најчестите се:

 • невралгија на окципиталниот нерв;
 • болести на цервикалниот 'рбет, како што се спондилитис, остеохондроза, спондилоза, цервикална мигрена, итн;
 • цереброваскуларен спазам;
 • зголемен интракранијален притисок;
 • хипертензија (висок крвен притисок);
 • продолжен престој во непријатна позиција;
 • стресни состојби;
 • прекумерна мускулна напнатост поради физичка активност;
 • болести на темпоромандибуларните зглобови или малкоклузија.
 • Цервикална остеохондроза. Оваа болест предизвикува промена во структурата на интервертебралните дискови и е придружена со постојана болка во задниот дел на главата, вратот и храмовите. Често, болни сензации се придружени со гадење, вртоглавица, губење на слухот, нарушена координација. Може да се појави чувство на „превез“ пред очите, двојните предмети. Кога главата ќе се фрли наназад или се направи ненадејно движење, пациентот паѓа и ја губи способноста за движење некое време, иако останува целосно свесен. Често со цервикална остеохондроза, пациентот доживува цервикална мигрена, која е придружена со остра главоболка во задниот дел на главата, проширувајќи се на слепоочниците и надмоќната област.
 • Цервикална спондилоза. Болеста е придружена со појава на коскени израстоци на 'рбетот, што значително ја нарушува подвижноста на вратот. Пациентот во исто време доживува многу чести главоболки во задниот дел на главата, понекогаш практично не запирајќи. Со какви било вртења и навалувања на главата, болката се интензивира. Поради постојана болка, пациентот е вознемирен од сонот.
 • Хипертензија Често високиот крвен притисок е придружен со појава на пулсирачки, чести главоболки во задниот дел на главата. Главоболките во задниот дел на главата често се придружени со палпитации, општа слабост, вртоглавица и ненадејна гадење.
 • Цервикален миозитис. Оваа болест често се јавува како резултат на хипотермија, повреда или продолжен престој во непријатна позиција. Главниот симптом е главоболка во задниот дел на главата со движења (вртења или навалувања) на главата. Во овој случај, болката често им дава на рамената, тилот и меѓу капсуларниот регион. Оваа болест се карактеризира со асиметрична болка, што е, од една страна, таа е поизразена.
 • Миогелоза на цервикален 'рбет. Оваа болест се карактеризира со појава на болни фоки во мускулите на вратот, што е придружено со вртоглавица и остри главоболки во задниот дел на главата.
 • Окципиталната невралгија често предизвикува главоболка во задниот дел на главата. Во овој случај, болките се пароксизмални, тие се даваат на вратот, грбот, ушите, долната вилица. Секое движење на главата, кашлање или кивање ја интензивира болката. Пациентите со оваа болест ја опишуваат болката како „пукање“.
 • Васкуларна болка предизвикана од спазам на артериите. Пациентот се жали на болка во задниот дел на главата, која главно се јавува при движење и подземнување>bol v zatylke - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

  Главоболката се разликува во локализацијата на фокусите, интензитетот, времетраењето, како и природата на ширењето на болката.

  Болката може да го покрие фронтотемпоралниот регион од едната страна и може да биде придружена со гадење, па дури и повраќање. Се јавува, како по правило, само по себе и е хронично. Во овој случај, веројатната причина за болката е мигрена. Може да трае од 4 часа до неколку дена.

  Болката која се карактеризира со продолжена напнатост со различен интензитет во различни делови на главата и вратот се нарекува напната.

  Компресивни или задушувачки сензации може да се појават и во дорзалните и вентралните области на главата:

  bolit golova v oblasti zatylka 1 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се правиХипертензијата обично е причина за главоболка во задниот дел на главата.

  Ова е прилично чест вид на GB и не е ретка појава, бидејќи скоро 1,4 милијарди луѓе страдаат од слични болки низ целиот свет. Причината за ова може да биде разни невротични состојби и зголемен психоемоционален стрес, кои се повеќе се јавуваат кај луѓе со зголемен интензитет на живот:

  1. Стресни услови. Наспроти позадината на долгата интензивна работа на мозокот поврзана со зголемена одговорност (ученици и студенти пред испит, канцеларија и други вработени пред да подготват извештаи, проекти), овој вид на болка често се јавува во попладневните часови.
  2. Нередовно, инфериорно спиење. Отсуство на какво било задоволство во останатите.
  3. Неточна, неприродна позиција за време на работата, што се повторува редовно и негативно влијае на држењето на телото.
  4. Чувство на глад поврзано со редок оброк.
  5. Долгорочното визуелно оптоварување е една од главните причини за тензионална болка.
  6. Недостаток на витални соединенија во крвта - гликоза, јаглерод диоксид или кислород.
  7. Висок или низок крвен притисок.
  8. Предменструален синдром, менопауза.

  Боли главоболка во задниот дел на главата - ова е знак на остар скок на понизок крвен притисок, во тој случај болката се стега, пулсира, се карактеризира со изразен интензитет. Индикаторот, како по правило, се зголемува за 25% од почетниот и укажува на присуство на артериска хипертензија. Покрај тоа, силната болка во задниот дел на главата може да значи хипертензивна криза.

  Умерена болка во задниот дел на главата, свртување кон слепоочниците или мачна долготрајна болка (или пароксизмална) е знак на цервикална остеохондроза. Висок или низок притисок сам по себе не е составен придружник на GB. Причината може да биде какви било патолошки процеси што се јавуваат во позадина на хипо / хипертензија.

  8b03907afddbda9d866896b53f78583c - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

  Притискање на болка во челото, веѓите и храмовите најчесто укажува на присуство на воспалителни процеси кои предизвикуваат оток на меките ткива. Обично е придружено со треска и назална конгестија. Ова може да биде и грип, АРИ и компликации во форма на фронтален синузитис и синузитис.

  Слична локализација на болка може да се случи на ист начин:

  1. Воспаление на мембраните на мозокот и 'рбетниот мозок (придружено со треска, општа малаксаност, треска и потешки симптоми);
  2. Манифестација на тешко дијагностицирани болести на кардиоваскуларниот систем (невроциркулаторна дистонија, цереброваскуларна болест).

  Идентификација на причините за болка во тилот по својата природа

  • Спондилоза Коскени израстоци се формираат во цервикалниот 'рбет. Има болка во задниот дел на главата од левата или десната страна, нападите се долготрајни и изнемоштени.
  • Цервикална остеохондроза. Зошто боли вратот и тилот? Се забележуваат структурни промени во дисковите помеѓу пршлените. Патологијата е придружена со главоболка од десната страна на тилот, која го доловува целиот заден дел на главата, вратот и темпоралниот регион. Со остри движења на главата, можно е целосно губење на координацијата на движењето.
  • Миозитис. Се јавува со хипотермија и непријатна позиција на цервикалниот 'рбет. Окципиталната главоболка им дава на сечилата на рамото, рамената и слепоочниците. Се карактеризира со асиметрија.
  • Миогелоза Зошто тилот на главата секогаш боли? Се јавува набивање на мускулното ткиво на грлото на матката, што е придружено со мачна болка во вратот на главата.
  • Хипертензија Високиот крвен притисок предизвикува постојани главоболки во задниот дел на главата и слепоочниците. Ова предизвикува вртоглавица, палпитации и гадење.
  • Окципитална невралгија. Болеста се карактеризира со болки во пукање од левата или десната страна на тилот, кои зависат од движењето на главата.
  • Интракранијален притисок. Се појавуваат главоболки во херпес зостер со локализација во окципиталниот дел, вртоглавица, повраќање, фотофобија, кинење.
  • Патологии на цервикалниот 'рбет: остеохондроза, спондилоза, спондилитис, фрактури или фрактури на цервикални пршлени. Тие предизвикуваат повреда на симпатичното регулирање на тонот на садовите на вратот, а тоа доведува до состојба наречена цервикална мигрена. Ако структурите на коските ги компресираат садовите што минуваат во вратот и ги хранат окципиталните лобуси и мозочното стебло, се развива патологија наречена пршлено-базиларна инсуфициенција.
  • Болести на бубрезите, мозокот, надбубрежните жлезди, како и состојба чија причина е нејасна (хипертензија), придружена со зголемување на крвниот притисок.
  • Патологии придружени со зголемување на интракранијалниот притисок - потрес на мозокот или контузија на мозокот, менингитис, субарахноидално крварење, декомпензација на хидроцефалус.
  • Болести на мускулите на вратот (миозитис, миогелоза) или нивно преголемо оптеретување за време на такви професионални активности, кога треба да ја навалите главата подолго време или често да го вртите вратот. Ова може да вклучува ситуации на преголема работа или стрес, што доведе до фактот дека некое лице спие во позиција со неприродно свртен врат.
  • Патологијата на регулација на васкуларниот тонус е вегетативно-васкуларна или невроциркулаторна дистонија, кога садовите што минуваат во вратот се спазматични.
  • Патологии на садовите што ги хранат окципиталните лобуси на мозокот, неговото стебло и меките ткива на вратот и окципиталниот регион на главата:
   • развојни абнормалности;
   • блокада од тромботични маси;
   • намалување на дијаметарот поради прекумерен раст на наслагите на липидите за време на атеросклероза;
   • промена на васкуларниот wallид кај дијабетес мелитус, долгогодишна артериска хипертензија;
   • стегање на садови со скалани мускули на вратот.
  • Физички и ментален стрес што доведува до појава на патологија наречена „главоболка од напнатост“.
  • Мигрена - патолошко регулирање на васкуларниот тонус на кранијалната празнина, што доведува до мигрена - со или без аура.
  • Артроза, артритис - болести на темпоромандибуларните зглобови кои произлегуваат од малкоклузија, бруксизам.
  • Нарушена хормонална регулација на васкуларниот тонус на главата. Ова се случува кај остро пораснати адолесценти, бремени жени и жени за време на менопаузата.
  • Погрешно држење на телото.
  • Остра промена во климата на живеење спротивно од вообичаеното.
  • Калцификација на лигаментите кои го фиксираат цервикалниот 'рбет.
  • Постојана напнатост на тилот со влечење на косата во опашка или плетенка, што доведува до иритација на окципиталниот нерв.
  • зголемување на крвниот притисок;
  • невралгија на окципиталниот нерв;
  • хормонални промени за време на бременост, менопауза, како и кај адолесценти.

  Тешка болка е карактеристична за:

  • зголемување на интракранијалниот притисок;
  • спазам на артериски садови;
  • цервикална спондилоза;
  • невралгија на окципиталниот нерв;

  Ако болката е опишана како остра, најверојатно, испитувањето ќе открие или комплицирана остеохондроза на грлото на матката, или миогелоза на грлото на матката, или невралгија на окципиталниот нерв или мигрена на грлото на матката.

  имеПричини
  силна
  • малигни процеси;
  • инфективна лезија;
  • хипертензивна криза;
  • нарушена церебрална циркулација;
  • интоксикација на телото.
  мачна
  • ткиво снабдување со крв е нарушено;
  • хипертензивна криза;
  • мигрена;
  • повреда на хигиената на спиењето (одмор на тврда перница);
  • прекумерна употреба на кафе.
  Снимањето
  • остеохондроза;
  • миозитис;
  • спондилоза;
  • миогелоза;
  • хипертонична болест;
  • болести на мускулно-скелетниот систем.
  Остри
  • хипертензивна криза;
  • малиген тумор во мозокот;
  • мозочен удар;
  • остеохондроза во напредни фази;
  • миозитис.
  Дробење
  • хипертонична болест;
  • времето;
  • продолжен престој во непријатна позиција.
  Aching
  • силен ментален стрес;
  • физички пренапони;
  • прекумерна работа
  Постојана
  • цервикална остеохондроза;
  • спондилоза;
  • хронични дефекти на циркулаторниот систем;
  • прекумерна работа;
  • постојан стрес;
  • погрешен сон
  Хронично, со егзацербација при свиоци, навалување на главата
  • болести или абнормални промени во мозокот;
  • синдром на скален;
  • патологија на внатрешните органи;
  • пролиферација на остеофити;
  • мускулна напнатост
  • висок притисок;
  • невралгија.
  Придружуван од гадење
  • Претерување на нервите;
  • зголемена физичка активност;
  • нарушување на спиењето;
  • продолжено изложување на сонце или топла вода;
  • диспептични нарушувања.
  Со истовремена вртоглавица
  • цервикална остеохондроза; uprazhneniya dlya poyasnitsy pri bolyah 2 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави
  • висок крвен притисок;
  • цервикална миогелоза;
  • прекумерна работа;
  • интоксикација на телото;
  • недостаток на спиење.

  Ако почувствувате каква било болка во окципиталниот дел на главата, треба да контактирате со терапевт. За да го поправите прегледот и третманот, ќе ви треба дополнителна консултација со други специјалисти (невролог, ортопед, вертебролог, cardiolогист, онколог, неврохирург).

  Нарушувања кои предизвикуваат болка во тилот

  Тие формираат кревет за окципиталниот лобус на мозокот, кој е одговорен за обработка на информациите што доаѓаат од очите (токму во мозокот се формира слика). Самиот мозок не боли, но со воспаление или тумор во оваа област, мембраната на мозокот ќе одговори на зголемување на интракранијалниот волумен. Со такви патологии, исто така, се забележуваат симптоми од страната на видот.

  • Во длабочините на мозокот лежи варолиумскиот мозочен мост

  Ова е формација на бела материја прошарана со сива боја. Не се споил со окципиталниот лобус, но е второ условно продолжување на 'рбетниот мозок во кранијалната празнина (првото продолжување кое директно преминува во структурите на' рбетниот столб е должината на мозокот). Кранијалните нерви, носејќи команди кон лицето (тригеминална, фацијална и киднапирачка), како и нервот што носи информации од вестибуларниот апарат и внатрешното уво, го напуштаат мостот Вароyeев. Со патологијата на оваа област, ќе се забележи главоболка во грбот и оштетување на слухот истовремено со рамнотежа.

  Церебелумот, органот одговорен за рамнотежа, мускулен тонус и координација на движењата, не се движи надолу од мостот Варолиев, туку настрана, под хемисферата на мозокот. Се состои од две хемисфери и мал дел во средината - малиот црв. Со воспаление или тумор во оваа област, главата ќе боли позади и ќе има нарушување на координацијата и мускулниот тонус.

  • Варолиев бр>b068e0236ef882eaa47188882ef2f432 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

  Еве ги почетните точки на четирите кранијални нерви, кои носат команди до мускулите на фаринксот, устата и вратот, кои ја координираат работата на срцето, бронхиите, белите дробови и цревата. Главната патека исто така се наоѓа на површината на медулата на должината, по која цереброспиналната течност - течност што ги поддржува метаболните и нутриционистичките процеси помеѓу сите делови на мозокот и крвта - поминува од черепната празнина до 'рбетниот канал на' рбетот.

  • Медулата на должината поминува во 'рбетниот мозок, а' рбетниот нерв се оддалечува од последниот

  Овој мозок ја напушта кранијалната празнина преку кружен отвор. Покрај него се сите кранијални нерви формирани во регионот на мостот и погоре. Постојат и садови: артерии кои носат крв до окципиталниот лобус на мозокот и неговото стебло (тука спаѓаат мостот, малиот мозок, средниот мозок), вените и лимфните садови. Ако овие структури се компресирани однадвор или однадвор (од коски, меки ткива, тумори), тогаш главата исто така почнува да боли позади, во задниот дел на главата.

  Сместено е во посебен канал во 'рбетот, неговите школки се наоѓаат околу него (истите го опкружуваат мозокот), цереброспиналната течност циркулира помеѓу нив. Стиснувањето на 'рбетниот мозок или нервите што се протегаат од него може да предизвикаат болка во окципиталниот регион и цервикалниот регион. Во основа, симптом придружува повреда или воспаление на окципиталниот нерв, кој, формиран од влакна на неколку пара 'рбетни нерви, обезбедува чувствителност на кожата од задниот дел на главата до областа зад ушите.

  • Вратот содржи голема количина на мускули

  Тие можат да станат воспалени и ограничени од коскените структури на 'рбетот. Исто така е придружено со главоболка.

  'Рбетот се одржува во позиција со лигаментозен апарат. Особено е развиен во цервикалниот регион, каде што првите два пршлени се поврзани едни со други и со окципиталната коска со крајно нестабилен зглоб.

  • Главата и вратот се покриени со меки ткива: кожа и поткожно ткиво. Исто така може да развие воспаление, а тоа ќе предизвика болка.

  Размислете за најчестите болести.

  f34479913042ea2f0133b928d941da22 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

  Ова е најчестата причина за овој симптом. Може да се сомнева во следниве знаци:

  • вратот и храмовите главно болат, вратот не боли;
  • малку болен
  • притисокот врз пршлените на вратот не е болен;
  • може да има „муви пред очи“;
  • чувство на топлина во лицето (додека често станува црвено);
  • болка во левиот дел од градите.

  Пред сè, вреди да се размислува за зголемување на крвниот притисок:

  • ако некое лице е над 45 години,
  • или ако е полн,
  • сака да пие алкохол
  • во случаи кога страда од болести на бубрезите, срцето, дијабетес,
  • оток на лицето или нозете
  • ако се променила природата на мокрењето или видот (бојата, мирисот) на урината,
  • претрпе срцев удар или мозочен удар.

  Ова е втора најчеста причина за грбот во задниот дел на главата. Се карактеризира со повреда на нормалната исхрана на дискот помеѓу пршлените, како резултат, тој е избришан, неговиот централен дел за апсорпција е поместен и може да тече во 'рбетниот канал. Наместо разредениот диск, со цел да се компензира намалувањето на волуменот на овој „слој“, растат коските „шила“.

  Цервикалната остеохондроза е честа причина за состојби како што се цервикална мигрена и синдром на пршлен-базилар.

  имеОпис
  Цервикална остеохондрозаПатолошките процеси ја менуваат структурата на интервертебралните дискови, што предизвикува болка во тилот. Истовремени симптоми се гадење, вртоглавица, губење на слухот и координација. Во некои ситуации, се јавува мигрена, која е придружена со остра главоболка. Се појавува во тилот и се протега до виски, суперцилијарен.
  Флуктуации на артерискиот и интракранијалниот притисокХипертензијата е придружена со чести главоболки и мачни болки во задниот дел на главата. Едно лице се жали на забрзано чукање на срцето, општа слабост, вртоглавица и ненадејна гадење.
  МиогелозОваа болест се карактеризира со формирање на болни фоки на вратот. Се појавува вртоглавица и остра болка во задниот дел на главата.
  НевралгијаНапади на силна болка се јавуваат во моментот на какво било движење на главата. Кога кивате или кашлате, тоа се интензивира. Многу пациенти зборуваат за болка при „пукање“, што им дава на вратот, грбот, ушите.
  Цервикален миозитисВо цервикалниот 'рбет, воспалителниот процес влијае на мускулите. Болки во вратот и окципиталниот дел од главата.
  Малоклузија на залакДосадна болка има во задниот дел на главата, која се протега до увото, паротидната и париеталната област. Во попладневните часови, слабите напади се загрижувачки, тие се интензивираат навечер.
  ПовредиИнтегритетот на кожата е нарушен, крвниот притисок се зголемува, се појавува интракранијално крварење. Сите овие повреди се придружени со болка во окципиталниот регион на главата.
  Тумори на коските на черепотОнкологијата е често придружена со систематски или постојани главоболки во окципиталниот дел. Дури и мал тумор може да ослободи штетни материи кои го попречуваат функционирањето на мозокот. Голема веројатност за нејзин брз раст и формирање на метастази.
  Стрес на болкаНападите почесто се манифестираат на левата страна, бидејќи има повеќе нервни завршетоци во оваа зона. Метаболните процеси се нарушени во однос на позадината на грчевите во мускулните влакна. Главната причина е стресот, физичкиот или менталниот стрес. Се појавуваат окципитални болки од притисок.
  Заразни болестиПатолошките процеси предизвикуваат воспаление, против кое едно лице е вознемирено од силна болка во вратот. Состојбата се објаснува со зголемување на обемот на цереброспиналната течност, повреда на нејзиниот одлив и негативен ефект на инфективни патогени врз телото на пациентот.
  Болест на ПаџетПатологијата се карактеризира со структурни промени во коскеното ткиво. Болка во задниот дел на главата се јавува поради компресија на нервните завршетоци. Во некои ситуации, се јавуваат проблеми со слухот и видот.
  Венска конгестијаПатолошката состојба се јавува во позадината на компресија на садовите од туморот. Срцевата слабост ја нарушува циркулацијата на крвта, што предизвикува зголемување на крвниот притисок.
  АневризмаПовреда или инфекција доведува до испакнување на артеријата, против позадината на која има силна главоболка во вратот. Во таква ситуација, постои висок ризик од крварење. bolit pod kolenom szadi i tyanet 5 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави
  Мултиплекс склерозаСпроводливоста на нервните импулси е нарушена поради уништување на миелинската обвивка на нервните клетки. Патолошката состојба се карактеризира со појава на неконтролирани грчеви во мускулите и болка.
  Мускулна вкочанетостМускулното ткиво се собира ако некое лице е во една позиција подолго време. Распаѓањето на млечната киселина доведува до компресија на крвните садови и нервните влакна, во позадина на која има силна болка во окципиталот.
  атеросклерозаАтеросклеротичните плаки ги заглавуваат садовите, нарушена е циркулацијата на крвта. Мозокот прима помалку кислород. Болката во окципиталниот регион се јавува во доцните фази на патолошката состојба. Атеросклерозата е придружена со рамнодушност кон светот и слабост во организмот. Се појавува замор, се зголемува крвниот притисок.
  СпондилитисВоспалителниот процес ги уништува пршлените, нервните завршетоци на 'рбетниот мозок се компресирани. Спондилитисот предизвикува заразни болести или воспаление на сврзното ткиво. Како што напредуваат патолошките процеси, се забележува деформација на 'рбетниот столб, се формираат израстоци.

  Лекарот ќе помогне да се постави точна дијагноза и да се утврди основната болест. Важно е да се консултирате со специјалист навремено да се подложите на целосен преглед и да започнете со третман.

  • трауматска повреда на мозокот, оштетување на меките и коскените ткива на главата;
  • промени во климатските и временските услови;
  • постојани и тешки стресни услови;
  • ментални нарушувања;
  • флуктуации на крвниот притисок;
  • воспалителен процес во окципиталниот нерв;
  • малигни или бенигни неоплазми;
  • акутна цереброваскуларна несреќа;
  • земање или одбивање лекови;
  • заразни болести;
  • абнормалности на садовите на мозокот и вратот;
  • атеросклероза на крвни садови;
  • воспаление на мускулите на вратот.

  За да се идентификуваат и отстранат причините за главоболка, едно лице треба да побара помош од медицински професионалци.

  Кој лекар да го контактира

  Болката што го загрижува пациентот долго време во која било област на главата (окципитална, фронтална, итн.) Се препорачува да се запише во дневник во кој можете да ги обележите деновите, времетраењето и природата на болката, како и како поврзани симптоми. Податоците од дневникот ќе му помогнат на лекарот подобро да се запознае со сликата на болеста и да го пропише најефективниот третман.

  Почетниот третман за хипертензија може да го направи лекар што лекува или невролог (ако болката е редовна и не е придружена со други неспецифични симптоми).

  Во зависност од клиничката слика, може да бидат потребни консултации:

  Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

  Detonic за нормализација на притисокот

  Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

  Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

  Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

  дијагностика

  Главните методи за проучување на причините за ГБ:

  • почетна инспекција и тестирање (по правило, изведување едноставни вежби);
  • радиографија на цервикален 'рбет;
  • Ултразвук на садовите на вратот и главата;
  • Хемија на крв;
  • МНР на мозокот и цервикалниот 'рбет;
  • REG, EEG, Echo-EG - за присуство на неоплазми;
  • 'рбетниот пункција.

  328 - Повеќе од 30 причини за главоболка во задниот дел на главата, што може да биде и што да се прави

  Специјалист за болка, анестезиолог за реанимација, раководител на д-р Клиника за болка

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic