Лекови за подобрување на церебралната циркулација

Вазодилататорот е група на лекови со различни механизми на дејство. Нивниот главен недостаток е неселективното дејство, поради што ги прошируваат не само артериите на мозокот, туку и другите крвни садови, честопати давајќи пад на крвниот притисок, при што церебралниот проток на крв се влошува уште повеќе.

Оваа точка е особено непријатна за постарите лица, чии артерии се сериозно погодени од атеросклероза. Ортостатска хипотензија (затемнување во очите со остар пораст) и ризици од развој на исхемични мозочни удари често може да се појават кај пациенти со вазодилататори.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Антиспазмодика

Антиспазмотици кои ги релаксираат мазните мускули на васкуларниот wallид, го прошируваат луменот на садовите. Овие се најблаги и релативно безбедни лекови, тие вклучуваат таблети и инјекции:

 • Без бања (60 таб. 220 рубли)
 • Дротаверин хидрохлорид (100 таб. 50 рубли)

Лековите не работат добро на садови погодени од атеросклероза. Тие исто така можат да ги ограбат заболените области на мозокот, прераспределувајќи го протокот на крв во корист на здравите области заради подобро зачувување на крвните садови таму. Затоа, оваа група на лекови не се користи широко кај постари пациенти, за кои се претпочитаат лекови од следнава класа.

Со блокирање на калциумовите канали, церебралните садови не се шират на штета на остатокот од циркулацијата на крвта. Микроциркулацијата е претежно подобрена. Главниот несакан ефект на овие лекови е пад на крвниот притисок.

Тука спаѓаат: Адалат, Кордафен, Бреинеал, Норакс, Арифон, Гриндек, Диакордин, Кордафлекс, Диакордин, Кортиазем, Лаципил, Логимакс, Нафадил, Немотан, Нимотоп, Плендил, Стамло, Форидон, Цинаризин, Цинедил, Цифнард.

Можеби сакате да знаете за новите лекови - Cardiol, што совршено го нормализира крвниот притисок. Cardiol капсулите се одлична алатка за спречување на многу срцеви заболувања, бидејќи содржат уникатни компоненти. Овој лек е супериорен во неговите терапевтски својства од ваквите лекови: Cardiline, Detonic. Ако сакате да знаете детални информации за Cardiol, одете на веб-страница на производителот.Таму ќе најдете одговори на прашања поврзани со употребата на овој лек, прегледи на клиенти и лекари. Можете исто така да дознаете на Cardiol капсули во вашата земја и услови за испорака. Некои луѓе успеваат да добијат попуст од 50% при набавка на овој лек (како да го направите ова и да купите апчиња за третман на хипертензија за 39 евра е напишано на официјалната веб-страница на производителот.)Cardiol капсули за срце

Нимодипин (нимотоп)

Апликација: Нимодипин се користи за превенција и третман на разни нарушувања во снабдувањето со крв во мозокот. Нимодипин е достапен во таблети од 30 милиграми. Едно пакување содржи дваесет, педесет или сто таблети. Може да се набави и во форма на 0,02% раствор за инфузија (во пластично пакување или шишиња од 50 милилитри).

 • Нимодипин се третира по крварење под менингите, како и со мозочни удари пет до четиринаесет дена.
 • За превенција, лекот се препишува во форма на таблети, две таблети на секои четири часа, вкупно триста шеесет милиграми на ден.
 • За пациенти со тежина помала од седумдесет килограми и нестабилен крвен притисок, лекот почнува да се администрира во намалена доза (на пример, од половина милиграм).

Несакани ефекти: ризикот од несакани ефекти на лекот е поголем со интравенска администрација. Притисокот може нагло да опадне. Кога земате апчиња, дигестивни нарушувања во форма на гадење и дијареја не се невообичаени.
Контраиндикации: бременост и истовремена употреба на инфузија и таблети на овој лек. Исто така, потребно е да се биде претпазлив со интракранијална хипертензија, бубрежна инсуфициенција.
Цена: 100 таблети 1100 руб.

Цинаризин (Стугерон)

Се произведува во таблети од 25 mg (пакувања од 30 или 50 таблети); се користи за администрација на курсеви (од три недели до шест месеци), 1-2 таблети три пати на ден. Индикации и контраиндикации се слични на нимодипин. Денес, лекот е силно притиснат од винпоцетин.
Цена: Цинаризин 50 парчиња. 30-70 триење, Stugeron 50 парчиња. 150-200 триење.

Винпоцетин (Кавинтон)

Ова е лек од растителни материјали (перјанка). Лекот ги комбинира својствата на вазодилататор и агенс што ја ограничува тромбозата. Винпоцетинот е исто така во состојба да го подобри метаболизмот во мозочното ткиво и да го направи поотпорен на глад на кислород.
Апликација: Таблети од 5 мг се користат еднаш три пати на ден после јадење. Решенијата се администрираат интравенски. Пред крајот на третманот, дозата на лекот постепено се намалува се додека не се откаже целосно.
Контраиндикации: не се препорачува за комбинирана употреба со хепарин (поради ризик од крварење). Исто така, кај тешки форми на коронарна срцева болест и аритмии, парентералната администрација на лекот е забранета. Бидејќи лекот ја преминува плацентата и преминува во мајчиното млеко, не се препорачува за бремени жени и доилки. Лишен од феноменот „грабеж“.
Аналози на винпоцетин: Веро-Винпоцетин, Бравинтон, Винцетин, Винпотон, Телекол, Кавинтон форте.
Цена: Кавинтон 5 мг. 50 парчиња. 250 руб., Винпоцетин 5 мг. 50 парчиња. 40-80 рубли., Корсавин 5 мг. 50 парчиња. 70-90 руб.

Најголемата меѓународна организација во медицината базирана на докази - Кохрејн Меѓународната соработка не ја признава ефективноста на Кавинтон и не ја вклучува во својот Преглед, што ни овозможува да зборуваме за докажаниот ефект на лекот. Бидејќи не беше спроведено двојно слепо плацебо-контролирани студии.

Сепак, домашните невролози и васкуларни хирурзи постојано ги објавуваа резултатите од работата со овој лек (вклучително и подобрување на церебралната циркулација, потврдено со резултатите од томографија на мозокот и ангиографија на крвните садови) и продолжуваат да ја задржуваат својата позиција во третманот на хронични цереброваскуларни нарушувања на со различна тежина. Традиционално, програмите за управување со такви пациенти вклучуваат капки капки Кавинтон и курсеви со таблети Винпоцетин.

Алфа-аденоблокерите истовремено со проширување на малите садови го подобруваат метаболизмот во мозочното ткиво, ја намалуваат агрегацијата на тромбоцитите. Тие се индицирани за акутни и хронични метаболички нарушувања во мозокот, вклучувајќи васкуларна деменција, минливо кислородно гладување на мозокот во позадина на васкуларен спазам, како и на позадината на артериска хипертензија или атеросклероза.

 • Ницерголин - 5 ампули од 4 мг. 250 рубли, 30 таблети 350-400 рубли.
 • Сермион - 30 mg таблети. 30 ЕЕЗ 650 рубли, по 5 мг. 30 ЕЕЗ 450 Бришење
 • Вазобрал (алфа-дихидроергокриптин и кофеин)
 • Инстенон (етофилин, етомиван, хексобендин), 30 таб. 200-250 триење. 5 засилувачи. По 2 мл. 250 триење

препарати dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya - Лекови за подобрување на церебралната циркулација

Третманот на крвните садови во мозокот треба да се изврши веднаш по откривањето на симптомите на нарушувањето. Развојот на болести често доведува до лоши последици или смрт.

За да се олесни состојбата, се користат следниве видови лекови:

 • Антикоагуланси.
 • Вазодилататорни лекови.
 • Ноотропски.

Само специјалист треба да ги испита болните луѓе и да ја одреди соодветната терапевтска техника. Само-лекувањето за проблеми со садовите на главата доведува до сериозни последици.

Доколку се најдат сомнителни симптоми, се препорачува веднаш да се консултирате со специјалист во овој профил.

По прегледот, лекарот препишува лекови кои ја подобруваат церебралната циркулација, што ја зголемува нејзината оксигенација и трофизам. Ова ќе ја одржи состојбата на мозокот на вистинското ниво.

препарати dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrashheniya dlya pozhilyh - Лекови за подобрување на церебралната циркулација

Најчестите групи на такви лекови се:

 1. Вазодилататори.
 2. Антикоагуланси и антитромбоцитни агенси.
 3. Ноотропици.
 4. Некои витамини.

Мора да се запомни дека само-администрацијата на третманот може да биде неефикасна, што само ќе доведе до влошување на состојбата на пациентот. Затоа, се препорачува веднаш да побарате медицинска помош од специјалист. Невропатолозите можат да подготват ефикасен режим на третман кој се состои од една или повеќе групи на лекови.

Вазодилататори

Зголемен проток на крв, подобрена оксигенација и исхрана на мозочните клетки се јавува поради проширување на луменот на артериските садови. Ова ви овозможува да го зголемите обемот на крв што влегува во мозокот. Таквата акција може да спречи развој на состојба на хипоксија, како и недостатоци во исхраната.

Оваа група на вазодилататори вклучува:

 • Антагонисти на калциум - вазодилатација се јавува со намалување на количината на калциум примена во внатрешноста на мазната мускулна клетка. Така, јонската пумпа е нарушена и мускулот се релаксира, што доведува до проширување на садот. Треба да бидете внимателни и да користите такви лекови само под надзор на специјалист, бидејќи антагонистите на калциум имаат системски ефект. Најчести претставници: Нифедипин, Дијазепам, Финоптин, Одалат, Верапамил.
 • Адренергични блокатори - претставници на оваа група го блокираат спроводувањето на нервните импулси на мазните мускули на садот, што доведува до нагло зголемување на луменот на садот. Карактеристика на адренергичните блокатори е можноста да се прошират не само артериолите, туку и големите вени. Ова придонесува за ефикасно намалување на крвниот притисок, што помага во борбата против хипертензијата. Заеднички претставници на вазодилататори: Сермион, Празосин, Кардура, Целипрол.

Васкуларни лекови за подобрување на циркулацијата на крвта може да го зголемат протокот на крв во мозочното ткиво, да го подобрат процесот на снабдување со крв. Фармаколошкото дејство ви овозможува да се справите со кислородно гладување, недостаток на хранливи компоненти.

Калциум антагонисти

Оваа категорија лекови долго време се користи за стабилизирање на церебралната циркулација. Во современата индустрија на фармакологија, се произведува третата генерација на овие лекови. Антагонистите на калциум го зголемуваат дијаметарот на артеријата, не го менуваат тонот на венските садови. Откако нивните компоненти ќе влезат во телото, се стимулира проток на крв во мозокот, многу микроелементи влегуваат во телото.

Антагонистите на калциум се поделени во следниве подкатегории: дихидропиридини, фенилалкиламини, бензотиазапини. По развојот на лекови од 2-та генерација, нивната листа се шири.

Антикоагуланси

Антитромбоцитни агенси и антикоагуланси ефикасно помагаат да се ослободат од минливи исхемични напади, да се намали ризикот од исхемичен мозочен удар и да се спречи формирање на згрутчување на крвта и емболија.

Презентираните лекови кои ја подобруваат церебралната циркулација со разредување на крв се користат само по полагање на сите лабораториски тестови, како и проучување на податоци за можни контраиндикации.

Користејќи ги овие средства, потребно е периодично да се дарува крв за проучување на коагулограм и биохемиски својства.

Најчестите антикоагуланси вклучуваат: Варфарин, Фраксипарин, Клексан, Фрагмин.

Претставници на антитромбоцитни агенси се: Аспирин, Курантил, Пентоксифилин, Тиклопидин.

Овие лекови го зголемуваат протокот на крв. Лековите помагаат во нормализирање на церебралната циркулација. Тие се дозволени за употреба со голема веројатност за исхемија. Најефективни лекови се: Аспирин, Курантил, Варфарин, Хепарин.

Билни препарати

Овие лекови се користат за лекување на проблеми со циркулацијата на мозокот, имаат мал број на контраиндикации и се користат за превентивни цели. Некои се продаваат преку шалтер, се пијат според упатствата.

Gv - Лекови за подобрување на церебралната циркулација

Таблетите за подобрување на церебралната циркулација од растително потекло најчесто се прават врз основа на следниве лековити растенија:

Лековитите компоненти на овие растенија можат да имаат релаксирачки ефект врз садовите на мозокот. Што доведува до прилив на големи количини на крв, подобра оксигенација и исхрана на мозокот.

Сеопфатно влијае на мозокот и неговите садови. Прво на сите, алкалоидите на ова растение го елиминираат спазмот на мазните мускули на крвните садови на мозокот, ова ја зголемува микроциркулацијата, ја зголемува пропустливоста на васкуларниот wallид. Таквиот ефект помага да се елиминира отокот на мозокот, да се заштитат wallsидовите на крвните садови и нервните клетки од дејството на надворешните негативни фактори.

Подготовките за гинко билоба вклучуваат:

 • Вавилон;
 • Тврдина Гинкор;
 • Гинкум;
 • Гингиум;
 • Гинко Билоба Ц;
 • Танакан;
 • Допелхерц Гинко Билоба.

Корисните супстанции на ова растение се способни да го запрат спазмот на артериските садови, да ги стимулираат енергетските процеси во невроните, да ја зголемат спроводливоста на нервните импулси, да ги подобрат реолошките својства на крвта, да го зголемат протокот на крв во мозокот.

Подготовките на перјакула се:

 • Веро-Винпоцетин;
 • Кавинтон;
 • Винпоцетин;
 • Бравинтон;
 • Телекол.

Не се препорачува само-администрација и употреба на овие лекови кои ја подобруваат церебралната циркулација. Таквите активности можат да доведат до влошување на општата состојба на телото. Пред да започнете со третман, мора да се консултирате со специјалист кој ќе ги спроведе сите потребни студии и ќе го пропише најефективниот третман.

Ноотропски лекови

Оваа група на лекови има ефект на прицврстување на мозочното ткиво и, доколку е потребно, може да го зголеми протокот на крв. Ноотропиците придонесуваат за подобрување на метаболичките процеси во невроните, а исто така ги зајакнуваат нивните врски. Ова доведува до зголемена отпорност на клетките на централниот нервен систем на ефектите на надворешните деструктивни фактори и хипоксијата. Тоа ви овозможува да ги одржувате нивните нормални перформанси долго време во неповолни услови.

Следниве лекови припаѓаат на ноотропиците:

 • Пантогам;
 • Глутаминска киселина;
 • Пирацетам;
 • Фенотропил;
 • Церебролизин;
 • Актовегин;
 • Микрогридин.

Некои лекови се земаат со прекумерна психомоторна раздразливост, раздразливост и несоница.

Ноотропиците исто така имаат психостимулирачки ефект и ќе бидат корисни за хроничен замор, постојано чувство на поспаност, ментална и физичка преголема работа. Ноотропиците со таков механизам на дејствување се во состојба да ги прошират крвните садови, поради што тие им се припишувале на лекови кои ја подобруваат церебралната циркулација.

Стимулација на циркулацијата на крвта за цервикална остеохондроза

препарати dlya uluchsheniya mozgovogo krovoobrascheniya - Лекови за подобрување на церебралната циркулација

Стабилизацијата на циркулацијата на крвта на мозокот за време на развојот на цервикална остеохондроза не е лесна задача. Главниот проблем е што болеста неодамна е дијагностицирана кај луѓе на возраст од 25 години. Сите проблеми се поврзани со постојаното седење пред компјутерот во анатомски неправилна положба.

Цервикалната остеохондроза предизвикува проблеми со главните крвни садови во оваа област, се појавува синдром на 'рбетниот артерија. Во оваа ситуација, лековите за стимулирање на снабдувањето со крв нема да бидат доволни. Во оваа ситуација, потребни се други мерки на влијание врз овој дел од 'рбетот. Лекарите советуваат да се носи јака Шантс во секојдневниот живот, изведувајќи едноставни вежби кои го стимулираат протокот на крв.

 • Спуштете ја главата така што брадата е во контакт со вратот, а потоа направете врти во различни насоки 5 пати.
 • Малку подигнете ја главата, извршете слични вртења 5 пати во секоја насока.
 • Направете наклони на главата така што увото ќе го допира рамото 5 пати од секоја страна.
 • Држете ја главата исправена, прстите го допираат задниот дел од главата. Задниот дел на главата мора да се притисне на дланка за 7 секунди.

Само-лекувањето е неприфатливо ако имате цервикална остеохондроза. Само лекарот ќе помогне да се справат со проблемот.

Хомеопатски лекови

Постојат многу полемики во врска со можноста и ефективноста на тековната терапија со хомеопатски лекови. Но, секој ден се појавуваат се повеќе и повеќе лековити рецепти. Но, еден од најстарите и најчесто среќаваните е Златен јод. Оваа алатка се користи за атеросклеротични лезии на садовите на мозокот, како и во присуство на последици од акутна цереброваскуларна несреќа. „Златен јод“ се препорачува ако ги имате следниве симптоми:

 • чести главоболки;
 • вртоглавица;
 • бучава во ушите;
 • оштетување на меморијата;
 • слаб сон;
 • повреда на координацијата на движењата;
 • тремор на екстремитетите.

Овие средства се издаваат без рецепт и практично не му штетат на организмот. Но, монотерапија со такви лекови не се препорачува, најдобро е да ги земате во комбинација со други, поефикасни лекови.

витамини

Најпознат вазодилататор меѓу витамини е никотинска киселина (витамин ПП). Овој лек за вазодилататор помага да се релаксираат мазните мускули со подобрување на производството на простагландини. Исто така, никотинската киселина има силно дејство на редокс, што помага да се подобри метаболизмот на нервните клетки, да се зголемат нивните перформанси. Ова ви овозможува да ја одржувате клеточната активност на нормално ниво дури и со развој на хипоксични или хипогликемични состојби.

За нормална изложеност на витамин ПП, се користи како инјекција. За време на инјекцијата, 1 ml раствор на витамин% полека се инјектира интравенски. Ова помага да се постигне брз ефект на вазодилатација.

Постојат многу адјуванти во мозокот за стимулирање на циркулацијата на крвта. Витамини се важна компонента на комплексна терапија:

 • Аскорутин - лек со витамин Ц и рутин се користи за зајакнување на theидовите на крвните садови за превенција.
 • Ниацин се користи строго според рецептот на лекарот, се користи за електрофореза, ја стимулира циркулацијата на крвта во мозокот со остеохондроза.

Коректори на микроциркулацијата

Состојбата на тенки садови помага да се регулираат ваквите средства, здравјето се подобрува, вртоглавицата запира, одењето престанува да биде разнишано, знаците на акутни и хронични патологии престануваат. Времетраењето на текот на употребата го одредува специјалист, земајќи ја предвид сериозноста на болеста. Ние ги наведуваме главните средства: Бетасерк, Вестибо, Тагиста.

Бетагистин спаѓа во оваа категорија лекови, го коригира протокот на крв во капиларите, помага да се справат со нападите на вртоглавица, ја елиминира нестабилноста на одењето при хронични нарушувања. Таблети од 8 и 16 mg се земаат во курсеви.

Дозата ја одредува лекарот што посетува, поделена на 3 дози на ден. Лековите не се препишуваат за бремени и доилки, внимателно се користат за бронхијална астма, улцеративни формации.

Ноотропските лекови се користат за подобрување на меморијата, за промовирање на метаболизмот во формираните елементи на мозокот. Така, се стимулира активноста на размислување, информациите подобро се апсорбираат.

Без оглед на фактот дека медицината базирана на докази сè уште не го одобрила овој лек, во практичната неврологија лековите се користат насекаде.

Слични лекови се користат во борбата против васкуларната деменција кај постари граѓани со енцефалопатија или оштетување на мозочните садови. Бесмислено е младите здрави пациенти да ги пијат овие таблети. Под влијание на ноотропици, можно е да се пренесат невроцитните мембрани во стабилна состојба, да се подобри отпорноста на мозочното ткиво на недостаток на кислород.

1 Фото 1 6 - Лекови за подобрување на церебралната циркулација

Пред сè, потребно е да се придржувате до сите препораки на лекарот, не треба сами да ги препишувате и откажувате лековите. Неопходно е да го прашате присутниот специјалист за можноста за спортување, кои вежби се дозволени и кои се забранети. Една од главните точки е нормализирање на режимот на исхрана и исхраната.

Антиспазмодика

Флавоноиди

Васкуларните лекови помагаат во подобрувањето на циркулацијата на крвта во мозокот, благодарение на зајакнувачкиот и тоничен ефект. Телото е ослободено од ефектите на токсините. На списокот се вклучени хербални лекови, чија употреба срцето не се влошува. Ние ги набројуваме главните:

 • Гинко Билбоа - ги елиминира грчевите, ја стимулира микроциркулацијата, ја елиминира подпуханоста, го стабилизира притисокот во внатрешноста на черепот.
 • Лековите со мала протурка припаѓаат на категоријата антиспазмотици, спречуваат формирање на тромби, го стимулираат протокот на крв. Лекарот е овластен да препишува такви средства на луѓе, тие не се користат за само-лекување поради силниот ефект и неколку контраиндикации.

Лекови за никотинска киселина

Меѓу потентните лекови за стимулирање на циркулацијата на крвта има лекови од никотинска киселина. Лековите не влијаат на големите садови, придонесуваат за проширување на капиларите, ги зајакнуваат wallsидовите, го намалуваат холестеролот.

Неопходно е да се користи само по препорака на специјалист и под негов надзор за да не се појават компликации и несакани ефекти. Размислете за неколку популарни лекови: Ендуратин, Никошпан, Адипимокс.

Вазодилататори

Антиспазмодика

Пациентите кои веќе имаат над 70 години треба да земат предвид ноотропски лекови. Тие придонесуваат за заситеност на клеточната структура со крв и кислород, придонесуваат за подобра апсорпција на гликозата. Ефикасноста, фокусот и меморијата се подобруваат со зголемување на нивото на шеќер.

Треба да користите лекови секој ден, еден месец. Следната доза треба да се намали за 2 пати. Резултатот се чувствува една недела по почетокот на курсот.

Недостатоците на ноотропиците вклучуваат зависност и потреба за зголемување на дозата. За да не се случи тоа, експертите советуваат да се прават мали паузи при употреба и да се заменуваат лекови. За превентивни цели, покрај ноотропиците, се прифатливи за употреба и следново:

 • Витамински комплекс, лекови со екстракт од женшен.
 • Глицинот помага да се ослободиме од ефектите на склеозата, ја подобрува интелектуалната активност.
 • Пирацетам ја стимулира циркулацијата на крвта, метаболизмот.
 • Танакан ја подобрува интелектуалната активност, помага да се ослободиме од вознемиреност.

Знаци на патолошки промени во садовите на мозокот се:

 • главоболки со различен интензитет и локализација;
 • вртоглавица;
 • проблеми со паметење;
 • замор;
 • лошо слух;
 • влошување на видот;
 • неможност за фокусирање;
 • намалена чувствителност на кожата на горните и долните екстремитети;
 • ненадејно краткорочно губење на свеста.

Постарите лица се особено склони кон цереброваскуларни несреќи поради промени поврзани со стареењето, кои се изразени и со намалување на тонусот на wallsидовите на крвните садови и со стеснување на луменот во нив како резултат на наслаги. Сепак, секоја година, младите страдаат и од кардиоваскуларни и од невролошки проблеми, страдаат од последици од ужасни состојби на срцев удар или мозочен удар, кои често завршуваат тажно.

Инјекции

За зајакнување на садовите, на пациентите често им се препишуваат инјекции. На овој начин, активните компоненти на лековите влегуваат побрзо во крвта, ги тонираат wallsидовите на капиларите, даваат максимален ефект.

Лековите за инјекции се класифицираат на следниов начин:

 • Неутронските лекови го подобруваат функционирањето на нервните ткива.
 • Миотропни, подобрување на мускулните влакна.
 • Комбинирана акција.
 • Лековите базирани на алкалоиди го елиминираат вазоспазмот, го прошируваат луменот, го зголемуваат метаболизмот и помагаат да се ослободите од згрутчување на крвта.
 • Лековите засновани на никотинска киселина делуваат на капиларите, помагаат да се елиминираат холестеролните плаки.
 • Вазодилатација.

Антиспазмодика

Овие алатки помагаат да се прошири дијаметарот на садовите, да се релаксира мазното мускулно ткиво на капиларите. Таквите средства не предизвикуваат опасност, дејствуваат меко. Тие се користат како апчиња за стимулирање на циркулацијата на крвта и инјекции кои припаѓаат на оваа група.

Таквите лекови не влијаат ефикасно на садовите под влијание на атеросклероза. Тие придонесуваат за прераспределба на циркулацијата на крвта, активирање во здрави области во кои крвните садови се подобро зачувани. Затоа, проблематичните области на мозокот не се снабдуваат соодветно со крв.

Алфа блокатори

Ако се користат васкуларни агенси за стабилизирање на циркулацијата на крвта во мозокот од таква подгрупа, крвните садови можат да се прошират без оштетување на циркулацијата на крвта. Таквите средства се користат за цервикална остеохондроза. Честопати постои стабилизација на микроциркулацијата.

Лековите од оваа група имаат несакан ефект, значително го намалуваат крвниот притисок. Лековите се користат само според упатствата на лекар во наведената доза.

Лековите со алфа-аденоблокер не само што придонесуваат за проширување на капиларите, туку и го подобруваат метаболичкиот процес во мозочните ткива, придонесуваат за подобра агрегација на тромбоцити.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic