Синдром на нервозен мочен меур, дијагноза и третман

Синдромот на нервозен мочен меур е честа состојба кај мажите и жените. Болеста носи непријатност, го нарушува вообичаениот ритам на животот.

Што е синдром на нервозен мочен меур?

Проблемот на синдромот на нервозен мочен меур е деликатен. Многу луѓе се срамежливи во врска со тоа. Затоа, бројот на дијагностицирани случаи е неколку пати помал од реалното присуство на оваа болест. Едно лице не се осмелува да оди на лекар, излегува со разни изговори, тој самостојно третира со антибиотици, користи уролошки влошки. Во меѓувреме, болеста напредува, предизвикувајќи психолошки проблеми, намалувајќи го квалитетот на животот.

Раздразлив синдром на уреа е невролошко нарушување. Оваа болест не се нарекува патологија на уринарната сфера. Состојбата се карактеризира со фактот дека едно лице има неволна контракција на мускулите на мочниот меур, што предизвикува мокрење. Во присуство на таков проблем, пациентот мора да го обнови својот животен стил.

мох155 1 - 7

Причини

Развојот на синдром на нервозна уреа е предизвикан од такви неврогени фактори:

 • Мозочен удар.
 • Повреди на грбот и главата што резултира со повреди на 'рбетот и мозокот.
 • Невропатија од дијабетичен тип.
 • Операции
 • Вродени аномалии на 'рбетниот мозок.

Исто така, постојат и други причини кои не се вклучени во неврогената група:

 • Нарушувања во мочниот меур.
 • Сензорни патологии.
 • Проблеми во генитоуринарната сфера.
 • Менопауза.
 • Возрасни промени.

Постои теорија според која луѓето кои се изложени на постојан стрес, депресивни состојби, почесто страдаат од неволно мокрење. Нарушувањата на вниманието исто така можат да предизвикаат синдром на нервозна урина.

симптомите

Здрава личност произведува околу 2 литри урина дневно. Бројот на патувања во тоалетот е 6-8. Со хиперактивност на уреа, пациентот мора да го посетува тоалетот многу почесто - околу 15 пати на ден. Во исто време, се ослободува помалку урина. Се случува едно лице да нема време да стигне до тоалетот: гениталиите стануваат вкочанети и не можат да ја задржат урината. Покрај нарушувања на урина, симптомите на патологија вклучуваат:

 • Горење и чешање во перинеумот, вагиналната област, долниот дел на стомакот или уретрата.
 • Намалувања и болки за време на уринарен однос.
 • Чувство на нецелосно празнење.

Во ретки случаи, исто така, се забележува синдром на нервозно дебело црево. Потоа, тука се колики, грчеви во стомакот, нарушувања на хранопроводот. Бројот на манифестации и нивната сериозност се разликуваат од личност до личност.

bl199 ​​1 - 9

дијагностика

Невозможно е самостојно да се ослободите од синдромот на нервозна урина. Клучот за успешно лекување е навремено дијагностицирање. Тешко е да се идентификува таквата патологија. На приемот, лекарот го прашува пациентот: под кои околности и кога се зголемува фреквенцијата на мокрење, колку течност пие човек дневно, без разлика дали количината на испуштена урина одговара на испиената количина.

За да се потврди дијагнозата, неопходно е да се спроведе динамично набудување во текот на целата недела. Лекарот пропишува целосен преглед за да се исклучи присуството на аномалии во структурата на уринарниот систем, инфективен процес, уролитијаза и малигнен тумор. На мажите дополнително им се нуди ректален преглед на простатата, а жените се упатуваат на преглед кај гинеколог. Тие исто така вршат општа анализа на крв, урина, ултразвучна дијагностика.

род род - 11

третман

Третманот на синдром на нервозна урина е тежок. Се користат медицински, народни, физиотерапија и хируршки методи. Специфичната опција е избрана врз основа на сериозноста на патологијата, присуството на истовремени болести и ефективноста на терапијата со лекови.

Од лекови, се препишуваат седативи и М-антихолинергици. Електромагнетната стимулација на мочниот меур е исто така ефикасна. Понекогаш синдромот е предизвикан од хроничен запек. Затоа, на пациентот му се нуди диета која вклучува храна богата со растителни влакна. Кафе и газирани пијалоци се забранети. Препорачливо е да престанете да земате течности 3 часа пред спиење. Дневниот волумен на вода за пиење е намален.

Лекарите советуваат, покрај лекови и диета, да го обучуваат уретерот за зајакнување на мускулите на карличниот под. Кегеловите вежби се ефикасни. Тие помагаат при какво било нарушување на функционирањето на урогениталните органи.

Обуката оди на следниов начин:

 • Договорете ги мускулите на перинеумот (како да го запирате процесот на мокрење). На крајната точка, треба да го задржите здивот, да почекате неколку секунди и да ги релаксирате мускулите додека издишувате. Вежбата треба да ја изведувате 6 пати на ден за 10 пристапи. Бројот на контракции постепено се зголемува на 30.
 • Стискање, откопчување на мускулите на перинеумот со брзо темпо.
 • Метод на подигнување. Малку исцедете ги мускулите на перинеумот, задржувајќи се во оваа положба три секунди. Потоа уште повеќе ги затегнуваат мускулите и повторно застануваат. Така, тие продолжуваат да прават што е можно повеќе. Откако ја достигнаа максималната точка, тие исто така почнуваат доследно да ги релаксираат мускулите.

Народни рецепти нудат третман со лушпа од кантарион, хлебните, кентари, елекампан. Препорачливо е да додадете мед на инфузии за да го подобрите лекувањето.

Ако третманот не го даде посакуваниот резултат, тогаш се користат инјекции на ботулински токсин во wallидот на мочниот меур. Оваа супстанца ги релаксира мускулите на уретрата без да влијае на нервните рецептори. Лекот почнува да дејствува по два дена. Ефектот трае една година.

Хируршката интервенција е ретка. Тие користат такви техники:

 • Заменете го уретерот со фрагмент од исечениот тенок или дебел црево.
 • Дел од мускулите на мочниот меур се отстрануваат, со што се зголемува обемот на органот.
 • Нервите кои го инервираат сфинктерот на уретрата се ексцизираат.
 • Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

  Detonic за нормализација на притисокот

  Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

  Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

  Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

  Tatyana Jakowenko

  Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

  Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

  Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

  Detonic