Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Падот на гликозата во крвта најчесто се поврзува со грешки во медицинскиот третман или со кршење на вообичаениот начин на живот и исхраната на пациентот. Некои карактеристики на телото и болеста можат да влијаат на ова. Фактори кои се поврзани со лекови:

 • неправилно избрана (превисока) доза на инсулин или таблети за третман на дијабетес;
 • префрлување од инсулин од еден производител во ист лек од друга компанија;
 • повреда на техниката на администрација на лекови (навлегување во мускул наместо во поткожен регион);
 • инјектирање на лекот во област на телото што никогаш порано не била користена за ова;
 • влијанието на местото на инјектирање при високи температури, директна сончева светлина или негово активно масирање, триење.

Неопходно е периодично да се проверува здравјето на инсулинските пенкала, бидејќи погрешната доза на лекот со нормална исхрана може да доведе до остри промени во нивото на гликоза во крвта. Хипогликемична состојба може да се развие во оние ситуации кога пациентот преминува од користење на пумпата во редовни инјекции. За да го спречите ова, треба постојано да го следите нивото на шеќер и внимателно да ја пресметате количината на инсулин.

gipoglik sah diab 5 - Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Мерачот треба да работи правилно и прецизно, бидејќи неговите лажни индикатори можат да доведат до неправилна пресметка на потребната количина на лек

Диетата има важен ефект врз нивото на шеќер, така што исхраната на една личност може да стане фактор на ризик во некои ситуации.

Причини за нагло намалување на гликозата во крвта поврзана со храна:

 • јадење премногу малку храна;
 • долги интервали помеѓу оброците;
 • прескокнување на следниот оброк;
 • пиење алкохол (особено со оброци или пред спиење);
 • активна физичка активност без корекција на исхраната и контрола на шеќерот во крвта.

Покрај тоа, ваквите состојби на телото и болеста може да предизвикаат хипогликемија:

 • бременост и доење;
 • хронична бубрежна инсуфициенција;
 • ран постпартален период;
 • недостаток на панкреасни ензими, кои обезбедуваат нормална сварливост на производите;
 • намалена активност на хипофизата и надбубрежните жлезди;
 • прв пат по страдање од какво било акутно заразно заболување;
 • бавно варење на храната во желудникот поради оштетување на дијабетичниот нерв во оваа област.

Gipoglikemiya 1 - Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Хипогликемија е состојба во која има намалување на шеќерот во крвта.

Може да напредува, што доведува до оштетување на мозокот и смрт на луѓето. Најчесто, напади се јавуваат кај пациенти со дијабетес тип 2.

За да избегнете такви здравствени проблеми, треба да ги знаете главните причини и првичните манифестации на нарушувањето.

Дијабетес мелитус е честа болест што може да биде придружена со тешки и опасни по живот компликации. Се манифестира во акутна или хронична форма. Една од опциите за нејзина компликација е хипогликемија. Оваа состојба се карактеризира со нагло намалување на гликозата во крвта.

Нападот се развива многу брзо, обично во рок од половина час. Нејзини претходници се следниве состојби: хиперхидроза, глад, слабост. Во некои случаи, тие не се појавуваат, а едно лице веднаш ја губи свеста.

Се верува дека само пациенти со дијабетес тип 2 можат да страдаат од хипогликемија. Сепак, тоа е неточно. Симптомите на нарушувањето понекогаш се јавуваат кај целосно здрави луѓе. На пример, намалување на гликозата во крвта се забележува со интензивен физички напор или со диета.

Дијабетес тип 2 не зависи од инсулин. Затоа, во почетната фаза на развој, хипогликемијата лесно се елиминира со едноставен физички напор, диета.

Во некои случаи, потребни се лекови чие дејство е насочено кон намалување на вредностите на глукозата.

Од друга страна, процесот поврзан со декомпензација со текот на времето предизвикува намалување, а потоа и конечен прекин на производството на инсулин. Затоа, заменската терапија станува витална потреба.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Главни причини

Хипогликемија кај дијабетес тип 2 се јавува како резултат на прекумерно ниво на инсулин во телото. Количината на овој хормон се произведува малку повеќе отколку што е потребно за целосна апсорпција на глукозата.

Во третманот на дијабетес, на пациентот често се препишуваат лекови чие фармаколошко дејство е насочено кон стимулирање на производството на инсулин. Овие се безбедни и високо ефикасни лекови.

Од друга страна, тие можат да предизвикаат хипогликемија во однос на позадината на дијабетесот.

Работата е дека со постојана „вештачка“ стимулација се јавува постепено исцрпување на елементите одговорни за производство на инсулин.

Меѓу главните причини за развој на нарушувањето, лекарите го разликуваат следново:

 1. Употребата на сулфонилуреа во почетната фаза на дијабетес. Кога пациентот е во согласност со нутриционистичкиот план предложен од лекарот, телото подобро ја обработува глукозата. Ако, под овие услови, не престанете да земате лекови, нивото на шеќер ќе продолжи да опаѓа. Затоа, компетентната терапија подразбира или целосно укинување, или намалување на дозата на лекови за намалување на шеќерот.
 2. Недостаток на диета. Земањето лекови кои ја намалуваат количината на гликоза во крвта бара задолжително прилагодување на исхраната. Ако јадете слабо или прескокнувате оброци, дијабетесот ќе напредува.
 3. Прекумерна физичка активност, пред која или веднаш по неа, пациентот нема можност да земе глукоза.
 4. Злоупотреба на алкохол.
 5. Лековите за намалување на шеќерот се излачуваат преку бубрезите. Нивната неправилна работа може да предизвика зголемување на концентрацијата на активни супстанции.
 6. Некои лекови ги зголемуваат ефектите на сулфонилуреата. Затоа, независниот избор на лекови е неприфатлив. Тие можат да бидат препишани само од лекар, земајќи ја предвид интеракцијата на лековите.

Хипогликемијата може да предизвика истовремени заболувања кои се развиваат во позадина на дијабетес. На пример, оштетувањето на структурите на мозокот и централниот нервен систем придонесува за кршење на целосен метаболизам.

клиничка слика

Симптомите на хипогликемија кај дијабетес тип 2 може да варираат во зависност од тежината на патолошкиот процес. Секоја личност која веќе имала болест треба да може да ги препознае навремено. Во отсуство на медицинска нега, може да се појави парализа на системите на внатрешните органи.

7281d3c3f3e154d5afca7afd069c1002 - Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Знаци на хипогликемија почнуваат да се манифестираат во блага форма. Во овој случај, пациентот може да се пожали на хиперхидроза и тремор на екстремитетите. Некои имаат тахикардија, бледило на кожата. Оваа клиничка слика е последица на одложеното производство на панкреатичен хормон.

Нутриционистички дефицит во централниот нервен систем е придружен со други знаци:

 • раздразливост;
 • главоболка;
 • лабилност на расположението;
 • оштетен вид;
 • слабост во долните екстремитети;
 • остро се појавува чувство на глад;
 • немоќ.

На телото постојано му е потребна гликоза како еден од изворите на енергија. Неопходно е за целосно функционирање на главните системи на внатрешните органи. Затоа, човечкото тело реагира прилично остро на намалување на вредностите на глукозата на ниво од 3,3 mmol / l или повеќе.

Како што знаете, шеќерот складира во црниот дроб во форма на гликоген. За оваа супстанција успешно да се трансформира во гликоза, потребна е употреба на контра-хормонални хормони. Тие се претставени со кортизол, адреналин и глукагон.

Хипогликемични напади кај дијабетес секогаш се придружени со раздразливост, страв и бледило на кожата. Наглото ослободување на адреналин во крвта е одговорно за ваквите симптоми. Исто така е главната причина за хиперхидроза. Недостаток на енергија во клетките доведува до нарушување на визуелната функција и зголемен апетит.

Ако за време на следниот хипогликемичен напад, телото не го добие потребниот дел од глукозата, неговото ниво паѓа на ниво од 1,7 mmol / L. Ова е критична состојба, исто така наречена кома. Во овој случај, може да се појават разни промени во телото на пациентот, а некои од нив предизвикуваат фатален исход:

 • губење на свеста;
 • конвулзии;
 • мозочен удар;
 • зголемена агресивност;
 • повреда на координацијата на движењата.

Некои пациенти успеваат на време да утврдат остар пад на шеќерот во крвта и да пијат таблета. Другите одеднаш ја губат свеста, како резултат на што може да добијат дополнителни повреди.

Затоа, на пациентите со дијабетес, склони кон хипогликемија, строго им е забрането да возат возила или да се занимаваат со работа од која зависи животот на странци.

Во некои случаи, знаците на хипогликемија кај дијабетес мелитус тип 2 може да бидат исклучително лесни. Ова е тапење на симптомите, што обично се случува под влијание на следниве фактори:

 • хронична форма на дијабетес;
 • чести напади на хипогликемија, зависност;
 • постојано ниски вредности на гликоза.

Изложени на ризик се постари пациенти и луѓе кои земаат бета-блокатори - лекови за нормализирање на крвниот притисок и спречување на срцеви удари.

Кај некои пациенти, може да се појави спротивна ситуација, кога ќе се обноват нивоата на шеќер и траат знаци на хипогликемија. Ова прекршување се должи на наглото ослободување на адреналин во крвта во услови на интензивна функција на надбубрежната жлезда. За да ги прилагодите индикаторите и да ги запрете непријатните симптоми, треба да се консултирате со лекар-профил.

Итна грижа

Кога пациент со хипогликемија со дијабетес тип 2 не може да ја контролира својата состојба, потребна е помош од надвор. Обично за време на напад, неговото тело станува летаргично и инхибирано.

Самото лице во таков период не е во можност да јаде нешто слатко или да пие пилула. Затоа, за да се запре нападот, подобро е да се користат специјални гелови со гликоза, кои се нанесуваат на површината на непцата.

Ако пациентот е способен да голта, може да му се даде сладок чај или овошен сок.

Кога пациентот ја изгубил свеста на позадината на нападот, треба да биде исклучително внимателно превртен од едната страна. Вметнете дрвен стап или кој било друг предмет во устата.

На овој начин можете да избегнете гризење на јазикот. По ова, потребно е да се повика тим на медицински работници и да се направи инјекција на глукоза интравенски.

Не постои специфичен третман за хипогликемија кај дијабетес тип 2. За да се запрат нападите, модерната медицина предлага да се користат следниве методи:

 • земете 3-4 апчиња за гликоза;
 • јаде бонбони;
 • оброк богат со едноставни јаглехидрати.

Карактеристики на развојот на патологијата

Механизмот на развој на хипогликемија се активира ако концентрацијата на глукоза во крвта е 3,3-4 mmol / L и помала (3,5-5,5 mmol / L се смета за нормална). Главната причина е прекумерна синтеза на инсулин, затоа глукозата целосно се апсорбира. Телото се обидува да ги врати нормалните нивоа на шеќер, чии резерви се депонираат во црниот дроб во форма на гликоген.

За да се претвори оваа супстанца во гликоза, контраинуларните хормони (адреналин, глукагон, кортизол) влегуваат во крвотокот.

Ако не е можно да се пополни недостатокот на шеќер, се развиваат тешки последици. Хипогликемичен напад има негативно влијание врз мозокот, енергетското гладување на невроните доведува до нарушување на свеста, конвулзии, кома.

Постојат 4 фази на хипогликемија:

 1. Се развива хипоксија на клетките на нервниот систем, некои области на мозокот. Пациентот чувствува мускулна слабост, главоболка, вознемиреност, силен глад. Се појавуваат отчукувања на срцето и потење.
 2. Лезијата на субкортикално-диенцефаличниот регион се интензивира. Лицето на лицето станува црвено, движењата стануваат немирни и однесувањето станува несоодветно.
 3. Се развива состојба слична на напад на епилепсија. Се појавуваат конвулзии, крвен притисок се зголемува, тахикардија и потење се интензивираат.
 4. Функциите на горните делови на должината на медулата се нарушени, се развива кома.

Во отсуство на потребните мерки за враќање на нормалното ниво на шеќер, процесот се интензивира, притисокот нагло паѓа, срцевиот ритам е нарушен. Едемот на мозокот доведува до смрт.

Видови на хипогликемија

Постојат 2 типа на патологија:

 1. Посна хипогликемија. Шеќерот паѓа по спиење.
 2. Хипогликемија после јадење. Се појавува по 2-3 часа по јадење.

Постои ноќна хипогликемија. Таа е опасна затоа што нејзините симптоми е невозможно да се препознаат. Пациентот се пот, кошмарите почнуваат да го сонуваат.

Хипогликемија кај дијабетес мелитус тип 1 не се разликува особено во механизмот за развој, но се јавува побрзо. Нападите се случуваат почесто (скоро 10 пати), тие се потешки отколку кај пациенти со дијабетес тип 2. Знаци на пад на шеќер понекогаш се скоро отсутни, едно лице може веднаш да ја изгуби свеста.

Причини

 1. Неправилна пресметка на дозата на инсулин или предозирање.
 2. Неточна администрација на лекот (интрамускулна инјекција наместо поткожно).
 3. Промена на местото на инјектирање или изложеност на тоа. На пример, масажата доведува до побрза апсорпција на лекот, што резултира со скок на инсулин.
 4. Назначување на нов лек, на кој пациентот немал време да се прилагоди.
 5. Интеракција со одредени лекови. Чувствителност на зголемување на инсулин: антикоагуланси, барбитурати, антихистаминици, аспирин.
 6. Бременост, доење.
 7. Прекумерен физички напор, преголем напор.
 8. Неисполнување на диетата, прескокнување оброци.
 9. Лоша исхрана, диета со малку калории.
 10. Забавени процесите на асимилација на храна, празнење на желудникот.
 11. Нарушувања на бубрезите, црниот дроб.
 12. Пиење алкохол, особено на празен стомак.

Пациент со дијабетес треба навремено да може да препознае знаци на хипогликемија. Ако не го запрете нападот, во телото се случуваат неповратни промени, едно лице може да умре или да стане инвалид. Постојат лесна и тешка хипергликемија. Во првиот случај, патолошката состојба се манифестира со карактеристични симптоми, кои вклучуваат:

 • Тешко потење;
 • Тремор;
 • Бланширање на кожата;
 • Брз пулс;
 • Ненадеен почеток на глад;
 • Раздразливост;
 • Анксиозност;
 • Замор;
 • Мускулна слабост;
 • Вртоглавица;
 • Болка во главата;
 • Појава на „удари од гуска“ на кожата;
 • Оштетување на видот;
 • Вкочанетост на врвовите на прстите;
 • Гадење, дијареја,
 • Често мокрење.

Таквите знаци се појавуваат во првите минути од развојот на патологијата. Лесната форма трае 5-10 минути. Можете сами да го запрете.

Ако пациентот не може да го врати нивото на гликоза, со нејзино понатамошно паѓање (на ниво од 1,7 mmol / L и пониско) се развива тешка хипогликемија. Едно лице може да падне во кома, што е придружено со неповратни нарушувања. Симптомите на тешка хипогликемија вклучуваат:

 • Прекршувања на вниманието, видот, координацијата;
 • Силни промени во однесувањето (на пример, манифестации на агресија);
 • Халуцинации;
 • Губење на свеста;
 • Грчеви;
 • Мускулна парализа;
 • Мозочен удар.

Со развој на тешка форма, едно лице не може да си помогне.

gipoglikemiya prichiny e1501220183258 - Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Лекарите забележуваат дека хипогликемичните напади кај секој пациент се манифестираат поинаку, па симптомите на патолошка состојба можат да бидат чисто индивидуални.

Не сите дијабетичари чувствуваат приближување на хипогликемија; изложени на ризик се пациенти кои имаат дијабетес подолго време, постари луѓе и оние кои имаат напади премногу често. Понекогаш пациентот чувствува само мала слабост.

Знаци на хипогликемија се затапуваат од други причини. Овие вклучуваат:

 • Фиброза, некроза на надбубрежната жлезда;
 • Тешка форма на невропатија, која се развива во позадина на нарушена спроводливост на нервни завршетоци;
 • Нивото на гликоза е под нормалното подолго време;
 • Земајќи бета-блокатори, ваквите лекови често се препишуваат по срцев удар;
 • Погрешна диета која содржи многу јаглехидрати.

Во овие случаи, се препорачува редовно да се мери гликозата со глукометар. Со резултат под 3,5 mmol / l, мора да се преземат мерки за да се зголеми.

Пад на шеќер ги предизвикува следниве компликации:

 • Нарушена активност на мозокот;
 • Зголемување на вискозноста на крвта;
 • Развој на срцев удар, мозочен удар;
 • Намалена чувствителност на хипогликемија;
 • Кај деца - ментална ретардација, невролошки нарушувања.

Хипогликемија за време на бременоста го зголемува ризикот од вродени дефекти кај неродено бебе.

Веројатноста за компликации се зголемува кај постарите луѓе, особено кога се со прекумерна тежина. Тешка компликација е хипогликемична кома, што доведува до попреченост или смрт.

Итни мерки се неопходни веќе со појава на знаци на лесна хипогликемија. Нападот е запрен ако осигурите внесување на брзо сварливи јаглехидрати. За да го направите ова, одговарајте:

 • Сладок чај;
 • Колачиња;
 • Мед (2-3 табели. L.);
 • Сок од портокал;
 • Слатки (подобро е да се даде предност на карамела);
 • Шеќер.

Таблетите со глукоза имаат поефикасен ефект. Кај дијабетес тип 2, постои директна врска помеѓу количината на потрошени јаглехидрати и зголемувањето на шеќерот: се зголемува за 2 единици. по земање 2 g гликоза. Таквите апчиња ќе ја елиминираат потребата од јадење нелегална храна и ќе спречат кома. После тоа, угаснете го гладот ​​конзумирајќи дозволена храна со малку јаглени хидрати.

После земање јаглени хидрати, почекајте 15 минути. Ако нема подобрување, јадете го слаткото повторно. Влошувањето на благосостојбата е добра причина за итна медицинска помош.

Ако некое лице е на работ на губење на свеста, нема да може да џвака шеќер или апчиња. Дајте му раствор на гликоза (се продава во аптека). Наместо тоа, можете сами да направите шеќерен сируп. Бидете сигурни дека пациентот е во состојба да го проголта растворот. Производот ќе има ефект 5 минути. После тоа, треба да го измерите нивото на шеќер.

Лицето кое ја изгубило свеста мора да се стави на кревет (на страна или на стомак). Користете салфетка за да ја ослободите устата од слуз, остатоци од храна. Пристапете до свеж воздух со отворање прозорец. Потоа повикајте брза помош.

Со кома, ќе биде потребно воведување на глукагон и раствор на концентрирана гликоза, ова го прават лекарите за итни случаи. За итна помош можете да купите специјален комплет наречен Глукагон. Тој е ослободен на рецепт. Инјекцијата се прави интрамускулно, по 20 минути. лицето ќе се освести.

Превенција

Многу е важно да се обрне внимание на превентивните мерки за развој на хипогликемија, бидејќи честите или предолгите напади доведуваат до неповратни последици.

 1. Следете го шеќерот во крвта дневно со мерач на гликоза во крвта.
 2. Ако постои сомневање за хипогликемија, измерете шеќер што е можно поскоро. Ако индикаторот падне за 0,6 mmol / L (во споредба со вообичаената норма), применете ги мерењата наведени погоре.
 3. Консултирајте се со нутриционист за правилна диета.
 4. Јадете во текот на денот со кратки паузи. Послугите треба да бидат мали. Се препорачува да се јаде на секои 3 часа.
 5. Изберете степен на физичка активност во зависност од здравствената состојба, индивидуалните карактеристики на телото.
 6. Со продолжена физичка активност, консумирајте протеинска храна и храна што содржи јаглени хидрати на секој час (погоден е сендвич со месо).
 7. Откажете се од алкохол.
 8. Носете таблети со гликоза (или слатки, шеќер).
 9. Водете сметка за должината на паузите помеѓу јадење и инсулин.
 10. Консултирајте се со вашиот лекар за можно прекинување на препаратите на сулфонилуреа. Веројатноста за хипогликемија е намалена при употреба на инсулин со метод на ниски дози.
 11. Известете ги роднините, пријателите и колегите за знаците на хипогликемија, како да се запре, за да ви помогнат доколку е потребно.
 12. Со себе носете белешка каде ќе биде индицирана дијагнозата. Можете да купите специјална нараквица за идентификација. Ова ќе им овозможи на другите да обезбедат соодветна помош ако одеднаш ја изгубите свеста.

Превентивни мерки, усогласеност со препораките на лекарот и навремено препознавање на знаци на хипогликемија, ќе го исклучат развојот на болна состојба. Имајте на ум дека ако не му помогнете на пациентот на време, тој паѓа во долга кома. Во овој случај, прогнозата е разочарувачка.

Причини за хипогликемија

 • Предозирање на инсулин со грешка при изборот на дозата на инсулин или со несоодветно зголемување на дозата на инсулин; во случај на дефект на пенкалото за шприц или при администрација на инсулин во концентрација од 100 IU / ml со шприц дизајниран за администрација на инсулин во концентрација од 40 IU / ml.
 • Предозирање на таблети лекови за намалување на шеќерот: дополнителен внес на лекови или несоодветно зголемување на дозата на лекови.
 • Повреда на техниката на инјектирање на инсулин: промена на длабочината или неправилна промена на местото на инјектирање, масажа на местото на инјектирање, изложеност на високи температури (на пример, при топол туш).
 • Зголемена чувствителност на инсулин за време на вежбање.

Причини поврзани со исхраната:

 • Прескокнување оброци или не јадење доволно јаглехидрати.
 • Зголемете го интервалот помеѓу инјектирање на инсулин и храна.
 • Краткорочна непланирана физичка активност без земање јаглени хидрати пред и по вежбање.
 • Прием на алкохол.
 • Намерно слабеење или гладување без намалување на дозата на хипогликемични лекови.
 • Забавување на евакуацијата на храната од желудникот.

Хипогликемија кај дијабетес може да се повтори 1-2 пати во рок од 7 дена со интензивен третман на патологија со употреба на инсулин или таблети за намалување на шеќерот во крвта. Но, експертите велат дека ако следите посебна програма за третман на дијабетес тип 1 и тип 2, намалувањето на шеќерот под нивото значително ќе се намали. Ова се должи на отфрлање на сулфонилуреа и глина.

Причини за хипогликемија кај дијабетес мелитус, кој се третира според посебни методи:

 • беше нарушена пауза од пет часа помеѓу дозите на инсулин, ова е особено опасно навечер пред спиење;
 • инјекција на инсулин или пилула се земала пред оброците;
 • пациентот претрпел заразна болест;
 • промена на истечен, ослабен инсулин на свеж препарат без намалување на дозата;
 • количината на земена храна не одговара на прифатената доза на инсулин;
 • неконтролиран шеќер при зголемен физички напор;
 • земање лекови кои го намалуваат шеќерот во крвта, овие можат да бидат: антихистаминици, аспирин, барбитурати, антикоагуланси.

Хипогликемија кај дијабетес се јавува и со нагло затоплување на улица, бидејќи во овој период се забележува намалување на нивото на гликоза.

третман

Кај пациент во несвесна состојба, потребно е, пред сè, да се утврди нивото на гликемија, се разбира, ако постои таква можност. Во фаза пред-болница, можете да нанесете специјален гел со гипостоп гликоза, мед, џем од шеќер во мукозната мембрана на образите и непцата. Инфузија на раствор на гликоза преку устата е многу опасна во овој период поради можноста за аспирација на течноста.

Еден од начините да се отстранат пациентите од хипогликемична состојба е со инјектирање на лекот GlukaGen Gipokit, што е генетски конструиран човечки хормон глукагон произведен од Ново Нордиск, кој го стимулира брзото распаѓање на гликогенот и ослободувањето на гликозата во крвта. Овој лек се користи низ целиот свет, а од 1998 година.

тој е достапен за пациентите во Украина. Неоспорната предност на овој метод за помагање на пациент во хипогликемична кома е можноста за поткожна и интрамускулна администрација на лекот GlukaGen Gipokit. Роднините на пациентот, неговата околина може, по едноставен брифинг, да му го дадат овој лек.

GlucaGen Hypokit е комплет што содржи 1 мг лиофилизиран глукагон во прав и шприц со растворувач, името значи „генетски конструиран глукагон“. Лекот се администрира субкутано или интрамускулно во доза од 0,5 mg (половина од дозата) за деца со телесна тежина помала од 25 kg на возраст под 6-8 години. Возрасните и децата со тежина поголема од 25 кг се препорачува да внесат 1 мг (целата доза).

Употребата на глукагон не е индицирана за феохромоцитом, глукагон и хипогликемија кои се јавуваат кај пациенти со дијабетес мелитус тип 2, поради неговата способност да стимулира ослободување на инсулин, што може да предизвика повторена тешка хипогликемија. Со заболувања на црниот дроб, хипогликемија по подолг и тежок физички напор, повторена хипогликемија, употребата на глукагон може да биде неефикасна, бидејќи резервите на гликоген се намалуваат или исцрпуваат.

Предноста на овој лек е исто така физиолошко обновување на гликозата во крвта без последователна висока хипергликемија, додека интравенска администрација на глукоза често резултира со премногу брза промена на состојбата на хипогликемија до хипергликемија, што негативно влијае на телото.

За брзо отстранување на пациент од хипогликемична кома, се препорачува интравенска администрација на 10-20-40 мл 40% раствор на гликоза кај возрасни и 1 ml / kg 20% ​​раствор на деца. Ова е манипулација што обично се изведува во болница или клиника. Како резултат на продолжена хипогликемија, може да се појави оштетување на мозочните клетки, во такви случаи е подобро да се започне со инфузија на 10% раствор на гликоза.

По отстранувањето на пациентот од кома, се препорачува да се продолжи со третманот со орална администрација на гликоза и лесно сварливи јаглени хидрати.

Пациенти со дијабетес мелитус тип 2 може да развијат сериозна хипогликемија при земање на сулфонилуреа со долго дејство (хлорпропамид, глибенкламид). Карактеристика на таквата хипогликемија е нивната сериозност и времетраење. Се препорачува долгорочна администрација на 5% раствор на гликоза под контрола на гликемија.

Штом пациентот со дијабетес започне да чувствува сериозен глад или други симптоми на хипогликемија, експертите препорачуваат веднаш да се измери гликозата со глукометар.

Ако индикаторите се пониски од утврденото ниво на целта за 0,6 mmol / l, тогаш патологијата мора веднаш да се запре. За да го направите ова, вреди да се јаде одредена количина храна со висока содржина на јаглени хидрати или пилула од гликоза. Истата работа се прави со асимптоматска манифестација на болеста, што е многу поопасно.

И, исто така, за да се запре нападот, пациентите ја јадат следната храна:

Овој метод работи многу бавно и често во голема мера го зголемува шеќерот во крвта, поради што се смета за неефикасен. Затоа, вреди да се користат таблети со глукоза за терапија и превенција.

Ако пациентот е на работ на губење на свеста, не трошете време за мерење на нивото на шеќер; опасно е да се даде таблета или сува храна. Во оваа состојба, пациентот може да се задави, па затоа на дијабетичар треба да му се даде итен раствор на гликоза. Во екстремни случаи, шеќер разреден во вода или чај. Само откако пациентот ќе се освести, вреди да се измери нивото на шеќер.

Ако дијабетичар се онесвести поради хипогликемија, прво му се дава инјекција на глукагон. Овој хормон многу брзо го зголемува шеќерот во крвта. Секој пациент секогаш треба да има специјален комплет за прва помош до него, и сите роднини треба да бидат свесни за тоа.

Ако нема прибор за итни случаи при рака, мора итно да повикате брза помош. Во овој период, контраиндицирано е да се истури пациентот во устата или да се туркаат таблетите. Ова често завршува жално за пациентот, бидејќи во несвесна состојба тој не е во состојба да џвака или да голта.

Poterya soznaniya 1 e1501221583110 - Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Во случај на губење на свеста, мора да повикате брза помош

Хипогликемија се нарекува намалување на шеќерот во крвта. Оваа состојба може да напредува и да доведе до сериозни последици: непоправлива штета на мозокот и смрт.

Според официјалната медицина, хипогликемијата ја намалува глукозата на 2,8 mmol / l, кога некое лице чувствува очигледна непријатност или на 2,2 mmol / l, кога пациентот не чувствува никакви симптоми.

Почесто, напади се јавуваат кај дијабетес тип 2.

Причини за

Механизмот на оваа болест е еден: има повеќе инсулин отколку гликоза. На телото почнува да му недостасуваат јаглехидрати, кои обезбедуваат енергија. Мускулите, внатрешните органи чувствуваат „глад“ и ако не се преземат мерки на време, последиците можат да бидат сериозни, па дури и фатални.

Причините за разновидноста.

 • Случајно предозирање со инсулин или неправилна пресметка на дозата.
 • Употребата на сулфонилуреа, како и глината. Тие често стануваат причина за компликации и негативно влијаат на функционирањето на другите системи и органи. Современата медицина не препорачува употреба на нив за третман.
 • Неисправно пенкало за инсулин
 • Прилагодување на глукометарот (започнува да покажува премногу висока гликемија што не одговара на реалната состојба)
 • Грешка на лекарот при препишување на доза лекови за намалување на шеќерот
 • Намерно предозирање на инсулин од самите пациенти со депресивни состојби
 • Грешка при воведување на лекови - интрамускулна инјекција наместо поткожно
 • Промени во местото на инјектирање или влијание врз него. Кога се инјектира во дел од телото што е повеќе склон кон физички напор, или масажа на местото на инјектирање, се апсорбира побрзо и дава нагло зголемување на количината на инсулин.
 • Употреба на нов вид лекови, на кои не се користи телото
 • Лошо отстранување на инсулин од крвта како резултат на заболување на бубрезите или црниот дроб
 • Воведување на „краток“ инсулин наместо „долг“ во иста количина
 • Неочекувана интеракција со други фармаколошки лекови. Сулфонилуреа може да ја зголеми чувствителноста на телото на следните инјекции на инсулин. Употребата на барбитурати, аспирин, антикоагуланси, антихистаминици може да доведе до овој резултат.
 • Интензивна или продолжена физичка активност
 • Затоплување, зголемување на температурата на воздухот
 • Нарушена секреција на хормонот од надбубрежната жлезда или хипофизата
 • Бременост, постпартално и доење

Многу случаи на хипогликемија не се поврзани со лекови или хронични болести, туку со нарушувања во исхраната и проблеми со исхраната.

 • Синдром на малапсорпција. Ова е лоша асимилација на хранливите материи што ги прима организмот поради недостаток на ензими за варење.
 • Неправилна исхрана или присилно прескокнување на друга закуска.
 • Неизбалансирана диета која содржи малку јаглехидрати.
 • Неочекувана голема физичка активност, пред или веднаш по што не беше можно да се земе глукоза.
 • Theелбата да се намали телесната тежина со многу строга диета или целосно отфрлање на храната. Во овој случај, дијабетичарот не ја намалува дозата на инсулин и други лекови.
 • Многу бавно празнење на желудникот и асимилација на храна како резултат на дијабетична невропатија.
 • Употреба на брз инсулин пред јадење и одложено внесување на храна.

Пациентите со дијабетес 2 мочуришта за нормално здравје воопшто не треба да чувствуваат силни напади на глад - ова е првиот знак за недостаток на шеќер во крвта. Затоа, промените во исхраната и третманот треба внимателно да се третираат.

Симптоми и знаци

Земајќи лекови за намалување на шеќерот, мора да се има на ум дека секој пациент има свое нормално ниво на гликемија.

Се смета дека значителен недостаток на шеќер е намалување од 0,6 mmol / L од вообичаениот индивидуален индикатор. Оптимално, индикаторите треба да се совпаѓаат со оние забележани кај здраво лице.

Но, во некои ситуации, дијабетичарите мораат вештачки да предизвикаат хипергликемија за одредено време.

Знаците на недостаток на јаглехидрати почнуваат да се манифестираат во блага форма и на крајот стануваат поизразени.

Првиот симптом е чувство на глад. Исто така, со хипогликемија, постојат:

 • бледило
 • обилно потење
 • акутна глад
 • палпитации и грчеви
 • намалено внимание и концентрација
 • агресивност, вознемиреност
 • гадење

Кога гликемијата паѓа на опасно ниво, може да се забележи следново:

 • слабост
 • вртоглавица и силна главоболка
 • оштетување на говорот, проблеми со видот
 • чувство на страв
 • нарушување на движењето
 • грчеви, губење на свеста

Симптомите може да не се појават истовремено и не сите. Во некои случаи, оние кои често имаат скокови во гликемија, долго време имале дијабетес, постари луѓе, можеби воопшто не ги чувствуваат или се чувствуваат малку лошо.

Некои дијабетичари успеваат на време да утврдат дека гликемијата е помала од вообичаеното, мерат нивоа на шеќер и земаат гликоза. И други нагло ја губат свеста и можат да добијат дополнителни повреди.

Кај дијабетес мелитус, еден од главните фактори е исхраната, која мора да се следи многу внимателно. Прво на сите, јаглехидратите се земаат под контрола. За да не заработите хипогликемија, се препорачува да се консумираат сложени јаглехидрати и скроб. Тоа може да биде:

Треба да биде што е можно поуредно да јадете храна што содржи брзи јаглени хидрати:

Јадењето се препорачува фракционо во мали делови, но во текот на денот со мали паузи. На пациентите со хипогликемија им се препорачува да јадат на секои три часа.

За да се забави апсорпцијата на шеќерот, пациентот треба да јаде повеќе растителни влакна, кои ги има во мешунките, зеленчукот, житарките, овошјето.

Препорачливо е да се намали нивото на маснотии во исхраната на пациентот. Акумулацијата на поткожното масно ткиво негативно влијае на целосното функционирање на инсулинот.

Не е препорачливо да се злоупотребува кофеин, а во некои случаи е подобро да се исклучи.

И, исто така, лекарите препорачуваат да не пијат алкохол во каква било форма.

Експертите препорачуваат пациентите со дијабетес мелитус да одат на диета со малку јаглени хидрати, што ќе помогне да се намали потребата од инсулин.

Превенција

Со оглед на тоа што на дијабетичарите им се препорачува фракционална исхрана, чувството на силен глад треба да биде алармантно ellвонче и повод уште еднаш да се провери шеќерот. Ако стравовите се потврдат и нивото на гликоза е близу до границата, треба да јадете.

За да се спречи ненадеен пад на шеќерот во крвта, пациентите со дијабетес тип 1 треба:

 • придржувајте се до одреден режим на денот или барем набудувајте ги истите временски интервали помеѓу храната и лековите;
 • знаете го целното ниво на гликоза во крвта и обидете се да го одржите;
 • разберете ги разликите помеѓу инсулините од различни периоди на дејствување и бидете во можност да ја прилагодите вашата исхрана на лекови;
 • намалете ја дозата на инсулин пред интензивна физичка активност (или зголемете ја количината на храна изедена пред тоа, која е богата со јаглени хидрати);
 • одбиваат да пијат алкохол;
 • редовно следете го шеќерот во крвта.

Дијабетичарите секогаш треба да бидат придружени со чоколадо, слатки или лекови за глукоза во случај на развој на хипогликемија. Важно е лекарот да го информира пациентот за опасноста од оваа состојба и да си ги учи принципите на прва помош во случај на нејзино појавување.

gipoglik sah diab 7 - Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Ако престанете со хипогликемија во почетната фаза на нејзиниот развој, таа ќе помине без трага во телото и нема да донесе многу штета

Превентивни мерки, усогласеност со препораките на лекарот и навремено препознавање на знаци на хипогликемија, ќе го исклучат развојот на болна состојба.

Имајте на ум дека ако не му помогнете на пациентот на време, тој паѓа во долга кома. Во овој случај, прогнозата е разочарувачка.

Предвидувања

Со правилен став кон себе и своето здравје, пациентите можат да избегнат хипогликемија. За пациентите со дијабетес е многу важно да се грижат за комплет за прва помош и да им кажат на роднините или колегите. Тоа ќе помогне да се спаси живот во итни случаи.

Ако не се обезбеди помош на време, пациентот е во состојба да падне во продолжена кома. Во овој случај, прогнозата ќе биде разочарувачка. Многу е важно да ја следите вашата исхрана, физички и емоционален стрес и шеќер во крвта.

Хипогликемија кај дијабетес мелитус тип 2 - знаци и третман

Хипогликемијата е една од најчестите акутни состојби кои се среќаваат кај дијабетес мелитус и од 1 и од 2 типа. Повеќето пациенти со дијабетес се плашат од неговиот почеток, знаејќи за лошото здравје за време на нападот и за сериозни компликации што се јавуваат доколку епизодата не биде запрена. Па, ајде да сфатиме што е хипогликемија кај дијабетесот, како да се избегне и што да очекуваме понатаму.

Хипогликемија е состојба предизвикана од нагло намалување на гликозата во крвта под критичните бројки.

За секој пациент со дијабетес, овие бројки се различни.

Се верува дека со намалување на гликозата во крвта на 2,8 mmol / L и појава на симптоми или намалување на 2,2 mmol / L, без оглед на симптомите, се јавува хипогликемија.

Сепак, некои пациенти почнуваат да се чувствуваат лошо при поголем број. Другите, кои често имаат хипогликемија, напротив, престануваат да чувствуваат дури и толку ниски бројки.

Погрешно е да се претпостави дека хипогликемија се јавува само кај пациенти со дијабетес кои примаат инсулин. Да, хипогликемијата е покарактеристична за оваа група на луѓе, меѓутоа, тие се јавуваат и кај оние кои примаат таблети за намалување на шеќерот.

Главната причина за хипогликемија е вишок на инсулин во однос на внесот на јаглехидрати во организмот. Ова води до:

 1. Прекумерна администрација на инсулин кај пациенти. Честопати пациентите со дијабетес, само што започнале инсулинска терапија, погрешно ја пресметуваат потребната доза, што доведува до пад на гликозата во крвта. Втората честа грешка е воведувањето на претходната доза на инсулин при истовремено намалување на изедената храна.
 2. Неправилно внесување на лекови за намалување на шеќерот. Лековите за намалување на шеќерот влијаат на телото на два начина. Некои ја подобруваат апсорпцијата на гликозата од телесните ткива, без да предизвикаат нејзино намалување (на пример, метформин). Другите предизвикуваат зголемување на производството на инсулин, затоа, со предозирање, се развива хипогликемија (на пример, глибенкламид).

Постојат пациенти кои веруваат дека тие самите можат да ја прилагодат дозата на лекот, заборавајќи дека е невозможно да се направи ова без лекар.

 1. Прекумерното вежбање ја зголемува апсорпцијата на гликозата во ткивата. Ова мора да се земе предвид при администрација на инсулин.
 2. Повреда на техниката на администрација на инсулин. За воведување на разни видови на инсулин, постојат делови од телото. На пример, инсулинот инјектиран под кожата на стомакот се апсорбира за 5-15 минути, а под кожата на бутот за неколку часа. Исто така, потребно е да се следи употребливоста на шприцеви, пенкала за шприц, глукометри.
 3. Хронични заболувања Срцева, бубрежна и црнодробна инсуфициенција ги кршат механизмите на дејство на лекови за намалување на шеќер и инсулин.
 4. Интоксикација со алкохол доведува до сериозна хипогликемија. Алкохолот го блокира ослободувањето на глукозата од црниот дроб.
 5. Бременост во 1 триместар и доење.

Симптоми и знаци

Земањето одредени лекови може исто така да се меша со вашиот проблем.

Во некои случаи, пациентите со такви симптоми може да се однесуваат несоодветно, да бидат сигурни дека нивното здравје е во ред до моментот на губење на свеста. Можна е агресивна реакција на совети за земање апчиња, или напротив, напад на слабост, поспаност, летаргија.

Кај деца во такви случаи, пожелно е да се измери гликемијата ноќе и да се намали вечерната доза на инсулин или да се прегледа диетата. Кај новороденчињата, по завршувањето на доењето, потребно е веднаш да се развие навика за диета со малку јаглени хидрати.

Единствениот начин да се избегнат компликации е постојано да се следи нивото на шеќер. Ако чувствувате глад, измерете шеќер и преземете мерки за да го запрете нападот.

Ако нема симптоми, но јасно е дека немало навремена закуска или физичка активност, земете таблета глукоза за да спречите проблеми. Таа дејствува брзо и предвидливо. Пресметувањето на дозата е прилично едноставна, таа влегува во крвотокот за неколку минути.

По 40-45 минути, треба да го измерите нивото на шеќер и, доколку е потребно, повторете, јадете уште неколку глукоза.

Некои дијабетичари во вакви случаи претпочитаат да јадат брашно, слатки, овошје, да пијат овошни сокови или газирани сокови. Ова може да предизвика напад на хипергликемија, бидејќи овие производи содржат не само „брзи“, туку и „бавни“ јаглехидрати.

Тие се апсорбираат побавно, бидејќи дигестивниот систем мора да помине време во нивна обработка. Изобилството на „бавни“ јаглехидрати неколку часа по јадење ќе предизвика нагло скок на шеќер. Гликозата во комбинација со вода се апсорбира веднаш од усната шуплина.

Не е ни потребно да го проголтаме.

Можете лесно да одредите колку таблети глукоза ја зголемуваат гликемијата. Ова е потешко да се направи со производи. Со страв или во нешто несоодветна состојба, постои ризик од прејадување, па дури и повеќе штета на здравјето.

Ако не е можно да се купи гликоза, може да носите парчиња рафиниран шеќер и да земете 2-3 коцки за да спречите хипогликемија.

Ако дијабетичарот повеќе не е под контрола и не може да преземе нешто, ќе биде потребна помош од други.

Обично пациентот е слаб, летаргичен и скоро несвесен. Тој нема да може да џвака нешто слатко или да јаде пилула; постои ризик од гушење. Подобро е да се даде сладок пијалок, на пример, топол чај со шеќер или раствор на гликоза.

Постојат специјални гелови кои можат да се користат за подмачкување на усната шуплина и јазик. Тие можат да се заменат со мед или џем. Пациентите треба да се следат за време на нападот.

Кога вашите мерки работат, и тој може да одговори на прашања, итно ќе треба да користите глукометар и да откриете колку гликоза е потребна за нормализирање и што ја предизвика слабоста.

Причината за оваа состојба може да биде не само хипогликемија, туку и срцев удар или болка во бубрезите, скок на крвниот притисок, затоа треба да бидете многу внимателни.

Доколку дијабетичарот се онесвести, се препорачува:

 • залепете дрвен стап во забите, така што за време на грчевите пациентот не гризе јазик
 • свртете ја главата на едната страна за да не се задуши од плунка или повраќање
 • направете инјекција на глукоза, во никој случај не обидувајте се да пиете или да се храните
 • повикајте брза помош

Како резултат на ваквите напади, постои ризик од влошување на здравствената состојба. Со хипогликемија, мозокот и кардиоваскуларниот систем можат непоправливо да страдаат од недостаток на енергија.

Неправилното излегување од состојбата предизвикува скок на шеќер и ново влошување на здравјето, скок на хипертензија, срцев удар и откажување на бубрезите.

Губење на свеста може да предизвика сериозни повреди. Секоја нерамнотежа во шеќерот во крвта ќе биде штетна за целокупната благосостојба.

Се чини дека намалувањето на шеќерот во крвта е она кон што се стреми секој пациент. Тогаш, зошто хипогликемијата кај дијабетесот не навестува добро? Факт е дека во оваа состојба нивото на шеќер драматично опаѓа, што може да доведе до сериозни нарушувања во функционирањето на мозокот и другите витални органи. Покрај тоа, со дијабетес, ниската гликоза во крвта не е секогаш добра.

Карактеристиките на хипогликемија кај дијабетес тип 2 може да се најдат детално во овој напис.

За секој дијабетичар, оптималните вредности на гликемија (шеќер во крвта) се индивидуални. Идеално, тие треба да одговараат на слични бројки на овој индикатор кај здраво лице. Но, честопати, реалниот живот прави свои прилагодувања, а потоа треба да започнете од благосостојбата на пациентот со различни вредности на шеќер во крвта.

Нормалната вредност на гликоза за дијабетес е од 4 до 7 mmol пред јадење. Овој интервал е во просек, а „коридорот“ со прифатливи вредности треба да го избере лекарот што посетува, земајќи ги предвид возраста, тежината и видот на болеста на пациентот.

Опасноста од хипогликемија е дека, поради недостаток на доволна гликоза, мозокот доживува енергетски глад. Неговите симптоми се појавуваат многу брзо, а во најтешкиот случај, едно лице може да развие хипогликемична кома. Страшно е за неговите последици од нервниот систем и само по себе го загрозува животот на една личност.

gipoglik sah diab 2 - Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Поради хипогликемија, едно лице може да стане раздразливо или луто, но неговата вина не е тука. Ова се должи на фактот дека неговиот мозок не може да функционира соодветно во услови на недостаток на гликоза

Хипогликемија може да се развие кај лице без дијабетес. Постојат два вида на оваа состојба:

 • посна хипогликемија;
 • намалување на шеќерот, развивајќи се како одговор на храната.

Во првиот случај, нивото на гликоза може да се намали поради алкохол или одредени лекови навечер. Исто така, оваа состојба може да предизвика хормонална инсуфициенција во телото. Ако хипогликемија се појави неколку часа по оброкот, тогаш најверојатно е поврзана со нетолеранција на фруктоза или недостаток на глукагон (ова е панкреасен хормон кој е вклучен во внесувањето на гликоза). Ова се случува и по операциите на желудникот, поради што е нарушена апсорпцијата на хранливите материи во дигестивниот тракт.

Симптомите на гликемија се слични на нејзините манифестации кај дијабетичарите, а исто така се јавуваат одеднаш. Едно лице може да биде вознемирено од чувство на глад, треперење во телото, слабост, гадење, вознемиреност, ладна пот и поспаност. Првата помош во оваа состојба е иста како и кај дијабетисот. По стопирањето на нападот, секогаш мора да се консултирате со лекар за да ја дознаете причината за хипогликемија и деталната дијагноза на вашата здравствена состојба.

Знаци на висок шеќер во крвта кај мажите

ce1738dd7ae83b28c16f798184da7c50 - Хипогликемија кај пациенти со дијабетес тип 2

Општа медицинска сестра. Над 40 години работно искуство. Пензиониран текстописец.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic