Како малината влијае на крвниот притисок

Можете да подготвите лекови од кој било дел од растението. Погоден за готвење лисја, бобинки, корени на растенија.

По термичка обработка, малините не ги губат своите корисни својства.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Инфузија на лисја

Лисјата од малина содржат многу корисни материи. Инфузии на лисја може да се земаат во текот на денот наместо чај.

 1. Лисја од малина - 6 парчиња;
 2. Врела вода - 200 ml.

Како да се готви: Истурете вода што врие над лисјата, оставете 30 минути. За вкус, можете да додадете парче шеќер. Лисјата може повторно да се полнат.

Начин на употреба: Земете ½ чаша 1 пат на ден.

Резултат: Го подобрува протокот на крв, го намалува крвниот притисок, ги зајакнува wallsидовите на крвните садови.

Бери супа

Кога третирате некомплицирана хипертензија, можете да пробате чај со суви малини. Поради благото диуретично дејство, вишокот течност се отстранува од телото и се намалува притисокот.

 1. Овошје од малина - 1 дел;
 2. Цвеќиња од липа - 1 дел;
 3. Врела вода - 200 ml.

82787.ps7vfo.600 - Како малината влијае на крвниот притисок

Како да се готви: Истурете ги растенијата со вода, пијалак. Земете наместо чај.

Начин на употреба: Земете 200 ml навечер пред спиење.

Резултат: Има диуретично дејство, го ублажува отокот, го намалува крвниот притисок.

За нормализирање на притисокот, можете да јадете џем од малина. Прашањето е, дали џемот од малина и малина го зголемува притисокот, можете да одговорите не, не, ако ја следите препорачаната доза.

Како да се готви: Истурете ги бобинки со шеќер, по 5 часа исцедете го добиениот сок. Варете го добиениот сок 10 минути. Резултатот треба да биде сладок сируп. Додадете ги бобинките во сирупот, оставете да зовријат и варете 5 минути.

malina povyshaet ili ponizhaet davlenie 1 - Како малината влијае на крвниот притисок

Начин на употреба: Земете џем од малина со чај или вода 2-3 дена во неделата за 1-2 лажички.

Резултат: Малините при висок притисок ги отстрануваат токсините и солите, бидејќи човекот почнува активно да се поти, а штетни материи излегуваат со течноста.

Лушпа на коренот

Корените на малина ги имаат истите корисни својства како и остатокот од растението. Ако не сте подготвиле лисја од малина, тогаш користете ги корените или стеблата на растението за да подготвите супа.

 1. Корен од малина - 50 гр .;
 2. Вода - 1 литар.

Како да се готви: Поделете го коренот на еднакви делови, наполнете со вода, покријте го и оставете го да зоврие. По вриење, намалете ја топлината и вриејте уште 45 минути. Следно, извадете ја тавата од оган, покријте ја со крпа и оставете 2 часа. Истурете ја готовата супа во контејнер за пиење, и истурете ги корените со вода и повторете го процесот на подготовка на супа. Корените може да се приготвуваат 3 пати. По вкус, можете да додадете шеќер, цимет, лимон во супа.

Начин на употреба: Земете ½ шолја наместо чај 1 пат на ден.

Резултат: Корените на малина имаат хипотензивно, диуретично, смирувачко дејство врз притисокот.

Малини со други бобинки и овошје за хипертензија

Малините денес се одгледуваат во скоро секоја приградска област. Овие бобинки се ценети не само за нивниот вкус, туку и за нивните корисни својства.

Дали знаеше? Малините почнаа да се одгледуваат во III век. П.н.е. на територијата на Античка Грција и Рим. Бобинки се споменуваат во античките ракописи, особено во списите на постариот цар Като.

Хемиски состав

Скоро сите витамини се присутни во составот на плодовите на опишаното растение, имено: А (во количина од 3,7% од дневната норма за луѓето), бета-каротен (4%), Б1 (1,3% ), Б2 (2,8%), Б4 (2,5%), Б5 (4%), Б6 (3,5%), Б9 (1,5%), Ц (27,8%), Е (4%), Н (3,8, 6,5%), К (3,5%), ПП (%).

Од елементи во трагови содржани во бобинки се калиум, калциум, силициум, магнезиум, натриум, сулфур, фосфор, хлор. Од елементи во трагови - железо, јод, кобалт, манган, бакар, молибден, селен, флуор, хром, цинк. Тие исто така имаат сварливи јаглехидрати и аминокиселини.

Освен овошје, корист можат да имаат и лисјата од малина. Тие се богати со витамини Ц и Б9, танини, флавоноиди, испарливи

Малината е нискокалоричен производ, во 100 гр само 46 kcal, во една чаша бобинки - 66,7 kcal.

Нутритивната вредност на 100 гр овошје е како што следува:

 • протеини - 0,8 g;
 • маснотии - 0,5 g;
 • јаглехидрати - 8,3 g;
 • диетални влакна - 3,7 g;
 • вода - 85 гр.
 • Поради богатиот витамински и минерален состав, бобинки ги имаат следниве терапевтски ефекти:
 • зголемување на одбраната;
 • зголемување на потењето;
 • намалување на болката;
 • пониска телесна температура;
 • исчистете го телото од токсини и холестерол;
 • разредена крв;
 • подобрување на интестиналната подвижност;
 • го инхибираат процесот на стареење;
 • ослободување од стрес;
 • стимулира распаѓање на телесните масти;
 • намалување на воспалението;
 • утврди го квалитетот на спиењето;
 • имаат корисен ефект врз нервниот систем.

Важно! Малината е контраиндицирана за лица со индивидуална нетолеранција, болести на дигестивниот систем, нарушена бубрежна функција, гихт, дијабетес, доилки, деца под 6 месеци.

Присуството во малини на такви супстанции како аскорбинска киселина, магнезиум и калиум, му дава својство како чистење на крвните садови, одржување на тонот на нивните wallsидови. И ова значи дека со редовна потрошувачка на бобинки не можете да се плашите од скокови и висок крвен притисок, што се јавуваат поради слаба проодност на крвните садови.

Оние кои страдаат од нестабилен притисок се заинтересирани за прашањето: дали малината го намалува или го зголемува притисокот. Бери, лисја и нејзините производи се во состојба малку да се поправат и да доведат до норма на мали отстапувања на преценети индикатори. За жал, хипертензивните пациенти „со искуство“, со многу високи стапки, нема да го излечат, туку можат да се користат само како дополнителна терапија. Плодовите добро работат во превенција на васкуларни заболувања и во почетната фаза на развој на артериска хипотензија.

Дали знаеше? За медицински цели, малините ги користеле жителите на античка Грција. Тие ги искористиле неговите плодови за да бидат здрави, а од цвеќето подготвиле лек за каснување од змија и скорпија.

Малина под притисок може да се комбинира со други бобинки или лековити билки, зајакнувајќи го терапевтскиот ефект:

 • Малини, јагоди, боровинки или боровинки се моќна превентивна мерка за атеросклероза, наслаги на холестерол, хипертензија и намален имунитет. Дневно се препорачуваат 100 гр свежо овошје. Може да подготвите збогатен чај: испасирајте неколку бобинки во чаша, истурете топла вода, пијте наместо чај.
 • Смути од малина-јаболко. 1 чаша малини, млеко, 1 јаболко се меле со мешалка. Пијте еднаш / ден наутро или за време на закуска. Јаболкото може да се замени со диња, круша, киви или банана.
 • Смирувачка колекција од висок притисок: 1 дел од суви бобинки од малина, 2 дела нане, мајчина душица, лисја од подбел. 1 лажица масло. л суровини истурете чаша врела вода, инсистирајте на 15 минути. Пијте 100 ml два пати на ден половина час по оброкот.
 • Колекција за хипертензија, атеросклероза. 2 дела суви бобинки, лисја од малина, лисја од хлебните, семе од лен, оригано, корен од сладок корен, 1 дел слатка детелина, конска опашка, сушен цимет. За 200 мл врела вода е 2 лажици. колекција Истурете, инсистирајте на 20-30 минути. Земете 50 ml 3-4 пати на ден. Текот на третманот е 1 месец, повторен по пауза од две недели.
 • Собирање за нормализирање на притисокот, метаболизмот. Земете во еднакви делови корени од малина, жигови од пченка, цвеќиња од камилица, семе од копра, колкови од роза. Мелење на сите компоненти, подгответе лушпа. 2 лажици. л собирање, истурете 500 ml вода, оставете да зоврие, варете го на тивок оган 10 минути. Оставете да отстои еден час. Пијте чаша три пати на ден.

Градинарски и шумски видови малини, од кои има над сто, немаат значителни разлики во вкусот или хемискиот состав. Затоа, за подготовка на такси, можете да користите која било сорта.

Малината има пријатен вкус. Таа има сочна пулпа која буквално се топи во устата. Дивата бобинка се цени многу повисоко. Во големина, таквите малини се помали од градината. Но, традиционалните исцелители велат дека дивите бобинки се супериорни во однос на градинарските бобинки според нивните својства.

Во третманот на хипертензија, исто така се користат лисја, цвеќиња и корени на растението. Следниве супстанции се присутни во малини:

 1. Салицилна киселина. Оваа супстанца е опремена со антипиретични и антимикробни својства;
 2. Бета-ситостерол. Тоа спречува формирање на атеросклеротични плаки;
 3. Органски киселини. Овие компоненти го подобруваат функционирањето на органите за варење, го нормализираат метаболизмот и ви овозможуваат да се борите против инфекцијата со храна;
 4. Пектини. Тие придонесуваат за отстранување на соли на тешки метали и холестерол;
 5. Ironелезо. Оваа супстанца помага во борбата против анемијата;
 6. Корисни витамини (А, Ц, Е). Овие компоненти го зајакнуваат имунитетот;
 7. Калиум Активно се користи во сложениот третман на срцеви заболувања;
 8. Магнезиум. Овој макроцел носи мир кај човекот, помага да се справите со стресот и хроничниот замор.

Малините го олеснуваат притисокот бидејќи во него има голема количина калиум. Овој макроцел е во состојба да ги отстрани натриумовите соли од крвта. Притисокот се зголемува кога вишокот течност се акумулира во телото. Калиумот постепено го отстранува, па затоа овој макроцетел го намалува крвниот притисок. Како резултат, едемот на пациентот се намалува, а wallsидовите на садовите стануваат посилни.

Важно! Малините го зголемуваат апетитот и ја подобруваат состојбата на кожата. За време на термичка обработка, Бери практично не ги губи своите лековити својства.

Со малини, ризикот од преминување на болеста во следната фаза е намален. Се карактеризира со следниве симптоми:

 • Оштетување на мозокот, фундусот, бубрезите и крвните садови;
 • Нарушена координација на движењата;
 • Општа слабост;
 • Влошување на видот;
 • Проблеми со меморијата.

контраиндикации

Свежи бобинки можат да јадат бремени жени, мали деца, безбедни за луѓе со болести на садови, срце. Сепак, постојат голем број на контраиндикации кога малините треба да бидат ограничени или целосно исклучени од менито:

 • употреба со претпазливост со чиреви, гастритис, панкреатит поради високата содржина на органски киселини;
 • поради диуретичен ефект, непожелно е да се користат малини во случај на уролитијаза;
 • содржи салицилна киселина, непожелно е да се користи истовремено со аспирин;
 • малини - силен алерген, го зазема третото место по јагоди и јагоди, секој ден можете да јадете 1-2 чаши свежи бобинки, ако нема алергија.

Малината е здрава бобинка, ефикасна за недостаток на витамини, настинки и за зајакнување на имунитетот. Употребата на свежи бобинки, инфузии, лушпи ја подобрува состојбата на пациентите кои страдаат од хипертензија. Може да се користи како независна алатка во почетната фаза на болеста или како додаток на главната терапија за тешки форми на артериска хипертензија.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic