Чага бреза печурка корисни својства и примена

Лековитите својства на габата од дрво се поврзани со неговиот хемиски состав. Чагата претставува различни елементи на периодниот систем. Составот на растот на ова дрво сè уште не е целосно проучен.

Во чагата се наоѓаат следниве елементи во трагови:

Содржани се органски киселини како оксална, винска и мравја.

Покрај тоа, присутни се следниве елементи:

 • алкохоли;
 • ароматични наизменични / /
иметоброј
калорична вредност20 kcal
протеини2,1 g
масти0,8 g
јаглени хидрати1,2 g

Благодарение на овој состав, Чага ја користи традиционалната медицина со векови. Во производството на лекови, индустријата користи печурки од дрво.

Чага, чии лековити својства и контраиндикации мора да се земат предвид за време на третманот со габата, влијаат на работата на скоро сите органи.

гриб чага poleznye svoystva i primenenie - печурки од бреза Чага корисни својства и примена

Корисен ефект врз телото:

 • ги намалува воспалителните процеси;
 • нормализира метаболизмот;
 • ја зголемува отпорноста на организмот;
 • спасува од анемија;
 • третира патологии на дигестивниот систем;
 • го подобрува хроничниот замор;
 • ги зајакнува крвните садови;
 • ги заситува клетките на телото со кислород;
 • ја стабилизира состојбата на нервниот систем;
 • ја подобрува работата на срцето;
 • позитивно влијае на цревната микрофлора.

Чага, чии терапевтски својства и контраиндикации мора да се запомнат за време на третманот, може да влијае на сите човечки органи.

Чага се препорачува за следниве патологии:

 • болести на дигестивниот систем;
 • хроничен замор;
 • малигни тумори;
 • цироза на црниот дроб;
 • хипертензија; psihosomaticheskie zabolevaniya prichiny i lechenie 4 - печурки од бреза Чага корисни својства и примена
 • псоријаза;
 • мастопатија;
 • воспалителни процеси во бубрезите, нефритис, пиелонефритис.

Врз основа на чага, фармацевтските компании произведуваат лекови и додатоци во исхраната.

Пред да започнете со употреба на чага, треба да обрнете внимание на контраиндикации.

Неопходно е да се напушти чагата во следниве случаи:

 • бременост;
 • за време на лактација;
 • во присуство на хронична дизентерија;
 • алергиска реакција;
 • ако страдате од колитис;
 • во третманот на деца.

Бидете сигурни да обрнете внимание на компатибилноста на чагата со лекови.

Чага, чии лековити својства и контраиндикации беа познати во Русија во XI век, се користи за подобрување на телото. Постојат многу рецепти засновани на печурки од дрво.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Масло од чага

54ab6d310fdf7decf8c6a1b531f492f7 - печурки од бреза Чага корисни својства и примена

Врз основа на маслиново масло и чага, тие прават одличен лек.

Маслото од чага се препорачува за употреба во следниве случаи:

 • кожни болести;
 • болни зглобови;
 • болести на рак;
 • мускулна болка;
 • трофични чиреви;
 • капиларни мрежи;
 • starsвезди на кожата. chaga lechebnye svoystva 4 - Чага бреза печурка корисни својства и примена
 • маслиново масло - 5 лажици;
 • Инфузија на чага - 2 лажички
 1. Комбинирајте ги сите состојки, измешајте добро.
 2. Чувајте го составот на ладно место, без пристап до светлина.
 3. Инсистирајте еден ден.

Маслото од чага се нанесува надворешно, подмачкани се површините на кожата на кои им е потребен третман.

Чагата се користи за карцином, особено ефективна во раните фази.

Алатката се користи за рак:

 • стомак;
 • млечна жлезда;
 • светло;
 • дуоденумот.
 • нерафинирано сончогледово масло - 40 ml;
 • тинктура на алкохол од чага (1,5 л водка на 100 гр печурка од дрво) - 30 ml.
 1. Комбинирајте масло, тинктура од алкохол.
 2. Затворете ја добиената течност, добро протресете.
 3. Пијте веднаш во една голтка.

Алатката треба да се користи 3 пати на ден 20 минути пред оброк. Пијте 10 дена, а потоа одморете се од емулзијата 5 дена. После тоа, пијте ја емулзијата со масло 10 дена и одморете се за иста количина. Се препорачува да се користи лековита течност до целосно закрепнување.

Маст од чага

Маст направен од чага ќе помогне да се подобри состојбата на пациент со канцерогени тумори.

 • Инфузија на чага;
 • сует. chaga lechebnye svoystva 5 - Чага бреза печурка корисни својства и примена
 1. Потребните компоненти мора да се земат во еднакви пропорции.
 2. Комбинирајте ги сите состојки, измешајте добро.
 3. Ставете го на шпорет на тивок оган, варете го додека не зоврие, мешајќи повремено.
 4. Извадете го садот со составот од шпоретот, затворете го капакот. Да се ​​одржи 24 часа.
 5. Вирус Задржете ја готовата маст во фрижидер.

Како резултат на производот, подмачкувајте ја оштетената кожа.

Оваа алатка се препорачува за употреба во почетната фаза на болеста.

 1. Земете 1 лажица масло. сув прав од чага.
 2. Додадете 1 чаша врела вода.
 3. Застанете 2 часа.
 4. Филтрирајте ја добиената течност.

Пијте инфузија половина час пред јадење. Доволно е да земете неколку голтки. Времетраењето на третманот има долг период и е најмалку шест месеци.

Ефективно средство за легенција предстательной железо можно приготовит од чаги.

 • древесный гриб –1 ч.л .;
 • листья лещины - 1 ст.л;
 • вода - 0, 5 мл.
 1. Мелете ја чагата, додајте лисја од леска.
 2. Истурете во вода, ставете го на оган.
 3. Се вари 5 минути.
 4. Извадете од шпорет, процедете.

Треба да ја пиете чорбата чага наутро, попладне, вечер, 2 лажички, 30 минути. Пред јадење. Текот на третманот трае 14 дена. Вие не треба да ја злоупотребувате супата, можете да го повторите приемот на супа повторно за еден месец.

Во зависност од состојбата на пациентот, овој лек може да се користи неколку недели или месеци.

Список на состојки бр. 1:

 • чага - 200 гр;
 • борови пупки - 100 гр;
 • бобинки од шипинка - 100 g;
 • пелин - 5 g;
 • Кантарион - 20 g;
 • корен од сладунец - 10 g;
 • вода - 3 л.

Список на состојки бр. 2:

 • црвен сок - 1 чаша;
 • коњак - 250 ml;
 • мед - 0,5 кг.
 1. Мелење на чагата, за ова можете да користите ренде, мелница за месо. chaga lechebnye svoystva 7 - Чага бреза печурка корисни својства и примена
 2. Истурете ги сите состојки со вода, инсистирајте на 2 часа.
 3. Ставете го на мал оган, варете го по вриење 2 часа.
 4. Исцедете ја добиената течност.
 5. Додадете ги состојките од списокот број 2, измешајте.
 6. Инсистирајте 3-4 часа.

Упатство за употреба:

 1. 6 дена за употреба наутро, попладне, навечер. Единечна доза од 1 лажиче. Супата се препорачува да се зема 2 часа пред јадење.
 2. За 7 и следните денови, променете ја дозата, користејќи го производот наутро, попладне и навечер за 1 суп.л-патки. 1 час пред оброк.
 3. Времетраењето на третманот е најмалку 14-21 дена и максимум 4 месеци.

По преземањето на лушпа од чага, состојбата на пациентот се подобрува, клетките на туморот го забавуваат растот.

Можете да ја нормализирате активноста на срцевиот ритам со помош на инфузија на дрвена печурка.

 • Инфузија на чага - 0,5 чаши;
 • Мед - 300 гр;
 • сок од лимон - 3 лажици
 1. Земете ја готовата инфузија.
 2. Измешајте ги сите состојки.

Користете го производот наутро, навечер за 1 лажица масло. л 40 минути пред оброците. Неопходно е да се третира со инфузија 10 дена.

chaga lechebnye svoystva 8 - Чага бреза печурка корисни својства и применаЛековитите својства на габата Чага најдоа примена во превенција од дијабетес

 • чага - 100 гр;
 • вода - 0,5 л.
 1. Мелење на печурка од дрво.
 2. Додадете вода.
 3. Загревајте до температура од 50 степени.
 4. Извадете го од шпоретот.
 5. Издржете 48 часа.
 6. Вирус

Пијте една чаша наутро, попладне, навечер. Користете го производот 30 дена. Бидете сигурни да следите диета.

Екстракт од чага

Оваа алатка делува на имунолошкиот систем, зголемувајќи ја одбраната на телото.

 1. Земете 1 лажиче. сув прав од чага.
 2. Додадете чаша вода, дозволено е да се користи течност на која било температура.

Консумирајте 6 пати на ден. Се препорачува да се донесе износот на земените средства до 8 g на ден. Треба да се напомене дека во 1 лажиче. содржи 1 гр прав чага. Екстрактот од чага се користи за спречување на рак и ја олеснува состојбата за време на хемотерапија.

Дрвена печурка се препорачува за губење на тежината.

Предности за време на диетата:

 • извор на витамини, минерали;
 • го подобрува метаболизмот;
 • го забрзува метаболизмот. витамин d kak prinimat vzroslym 7 - печурки од бреза Чага корисни својства и примена

Рецептот за слабеење.

 • вода - 4 стакло;
 • прополис - 4 мали топчиња;
 • мед - 8 лажиче;
 • Чага - 80 гр.
 1. Загрејте вода до 50 ° C, истурете чага.
 2. Додадете мед
 3. Стави прополис.
 4. Нека се вари, филтрира

Може да пиете 200 мл на празен стомак.

Чај Чага

Терапевтски пијалок може да се подготви од свежи и сушени суровини. Кога користите исушена чага, таа прво мора да се натопи 5 часа. За да го направите ова, треба да земете чиста топла вода, само тогаш продолжете со сечкање на чагата.

Правила за подготовка на чај чага:

 • мора да се почитува односот на 5 делови од вода и 1 дел од чага.
 • пијалак само во керамички, порцелански јадења;
 • температура на водата не повеќе од 60-70 ° С;
 • инсистирајте 20 минути. chaga lechebnye svoystva 9 - Чага бреза печурка корисни својства и примена

Исечканата чага треба да се истури со топла вода, да се цеди, да се пие како редовен чај. Пијалокот е вкусен и здрав.

Чагата може да се користи за означување на сува кашлица и спутум. Дрвената печурка го олеснува воспалението на респираторниот тракт, затоа, ефикасно помага при кашлање. Кашлицата со спутум се третира со лушпа од лекот. 5 дена треба да пиете топла супа. За да го направите ова, доволно е да пиете 1 лажица масло. лушпа 30 минути пред јадење.

За да се справите со сува кашлица, треба да измешате лушпа од дрвена печурка со инфузија на ледум. Треба да пиете во текот на неделата за 1 лажица масло. наутро, попладне и навечер 40 минути. пред јадење. Чага може да се користи во колекции на гради наменети за третман на кашлица.

Важно е да не се злоупотребуваат производи базирани на чага. Курсевите за третман траат до 5 месеци, задолжително правете паузи од 7 дена до 2 недели.

Несакани ефекти што можат да се појават со продолжена употреба на чага:

 • алергија; chaga lechebnye svoystva 14 - Чага бреза печурка корисни својства и примена
 • зголемена ексцитабилност;
 • варење во дигестивниот систем.

Ако престанете да земате чага, тогаш наведените симптоми ќе исчезнат.

chaga lechebnye svoystva 11 - Чага бреза печурка корисни својства и примена

Лековитите својства на чагата, габа од бреза, се должат на неговиот импресивен хемиски состав. Содржи многу важни компоненти:

 • Хромогени растворливи во вода;
 • Хагинска киселина слична на хумин;
 • Полисахариди;
 • Лигнин;
 • Целулоза;
 • Стероидни соединенија;
 • Соединенија на пурин;
 • Органски киселини;
 • Киселини на тритерпен;
 • Бесплатни феноли;
 • Силициумски соли.

Микроелементи во составот на печурката чага:

Благодарение на таквиот огромен сет елементи во трагови, чагата има силни лековити својства и има корисен ефект врз човечкото тело.

Корисни дејства што ги има чага:

 • Антимикробно;
 • Хемостатски;
 • Антивоспалително;
 • Спазмолитик;
 • Диуретик;
 • Заздравување на раните;
 • Олеснувач на болката

Корисни својства на чага, поради неговиот хемиски состав, ги зголемуваат заштитните функции на телото, ја стимулираат активноста на нервниот и неврохуморалниот систем на телото. Важно својство на чага при неговата употреба е неговата способност да го подобри метаболизмот во телото, а згора на тоа, метаболизмот во мозочните ткива исто така се активира. Исто така, употребата на чага во третманот овозможува обновување и активирање на инхибирани ензимски системи.

Индикации за употреба

На пример, ако сте дијагностицирале хроничен колитис или хронична дизентерија, јадењето чага треба да биде целосно забрането.

Покрај тоа, забрането е користење на чага во третман на какво било заболување каде што е пропишано внесување на подготвениот состав, за луѓе со присуство на непријатна манифестација, како што е задржување на течности во организмот. Причината за оваа болест може да биде разни болести на бубрезите или крвните садови - не е важно.

Ако страдате од едем, тогаш не можете да ја користите печурката. Бремените жени спаѓаат во иста група на луѓе, бидејќи едемот во подоцнежните фази е сосема природен феномен.

Сепак, експертите забрануваат употреба на опишаниот производ, бидејќи неговиот ефект врз телото за време на бременоста не е проучен.

Постојат некои предупредувања за лекување на чага. Во случај на потрошувачка на антибиотици или интравенска администрација на глукоза во човечкото тело, поволните ефекти на чага значително ќе се намалат, па дури и ќе исчезнат. Употребата на лекови базирани на печурки ќе биде неефикасна.

Чага се користи скоро постојано во онкологијата. Корисните својства на габата ги тврдат самите лекари, иако тие не препорачуваат целосно да се потпираат на ефикасноста на овој лек.

Прво, невозможно е целосно да се излечат карциномите со овој природен производ.

Второ, секоја употреба на презентираната компонента се јавува само по консултација со лекар. Пред употреба и во процес на пациент со карцином, треба да се извршат соодветни прегледи, така што ситуацијата „нема да излезе од контрола“ и да се преземат мерки доколку е потребно.

 • Оваа габа спречува формирање на метастази.
 • Ги отстранува токсините од телото кои претходно биле формирани како резултат на самиот канцероген тумор.
 • Ја намалува болката.
 • Во некои случаи, може да го запре или целосно да го запре растот на карцином.

Користи инфузии и тинктури, лушпи. Кога тумор на рак се наоѓа во цревата или матката, на пациентите им се препорачува да извршат клизма или туширање со инфузија на Чага. Постапката се спроведува еден месец дневно во текот на ноќта.

Потоа направете пауза една недела. Во тоа време, се препорачува да се подложи на соодветен преглед за да се открие ефектот на природниот производ.

Печурката чага се препорачува за употреба ако некое лице има одредена предиспозиција за појава на карцином.

На пример, обрасната крт во меланом може да предизвика формирање на метастази во краток временски период. Со оглед на тоа што ваквите манифестации во почетните фази на развој се доста успешни во лекувањето, тогаш прогресивниот меланом не му остава на човекот речиси никакви шанси.

За да се спречи нејзиниот понатамошен развој и негативните ефекти врз телото, на лицето му се препорачува да користи маст заснована на печурка чага. Според бројни прегледи на пациенти, составот помогна да се спречи понатамошниот раст и ширење на клетките на ракот.

Како резултат, операцијата за отстранување на малигна неоплазма на кожата беше успешна и целосно излечена онкологија.

Масло од чага

Чага има уникатни квалитети. Лековитите својства им помагаат на пациентите да се чувствуваат подобро. Неопходно е да се земе предвид компатибилноста на чагата со лекови и контраиндикации, ова се должи на намалување на ефикасноста на лекот.

Не користете истовремено со такви лекови:

 • антибиотици;
 • гликоза, дадена интравенски.

Во третманот на чага, се препорачува да се придржувате до голем број ограничувања во исхраната.

 • не пијте пијалоци што содржат алкохол;
 • одбијте остри зачини;
 • исклучи лук, кромид;
 • намалете ја количината на шеќер;
 • зголемете ја количината на јадење зеленчук и овошје;
 • не јадете пржена храна;
 • намалете ја количината на месо;
 • воздржете се од кисели краставички, кисели краставички;
 • почитувајте ја забраната за пушено месо. chaga lechebnye svoystva 2 - Чага бреза печурка корисни својства и примена

Мора да се следат ограничувањата за да се избегне запек и да се зголеми терапевтската ефикасност на чагата. Чага е природен лек што може да се користи за превенција. Лековитите својства помагаат да се решат здравствените проблеми. Важно е да се знаат и контраиндикации за употребата на оваа алатка.

Дизајн на написи: Владимир Велики

Чага во третманот има антиинфламаторно дејство. Овој ефект станува очигледен и со надворешна и со внатрешна употреба.

Употребата на чага помага да се одложи растот на тумори, вклучително и малигни. Покрај тоа, употребата на чага во третманот на рак е многу ефикасна. Оваа печурка има единствена способност да ја зајакне активноста на лековите што се користат при карцином. Чага ја зголемува отпорноста на организмот и ги враќа неговите заштитни функции, помагајќи во борбата против малигните неоплазми.

Употребата на чага ви овозможува да ја нормализирате цревната микрофлора, да ја утврдите работата на органите на гастроинтестиналниот тракт, доведува до лузни на дуоденален улкус и чир на желудник. Затоа, чагата во форма на лушпа се користи за лекување на болести на желудникот и цревата, ефикасна е употребата на чага во борбата против полипите и гастритисот на желудникот.

Употребата на чага се препорачува како општо средство за зајакнување, по операции и сериозни болести.

Лушпа од чага ги отстранува не само штетните материи и отпадоците од телото, туку и радиоактивните соединенија (тешки метали, радионуклиди). Овој ефект на корисни својства на чага го обновува ендокриниот систем, а регенерацијата на клетките е забрзана, што доведува до природно подмладување на целиот организам.

chaga lechebnye svoystva 12 - Чага бреза печурка корисни својства и примена

Отпорноста на организмот кон заразни болести се зголемува по употребата на препарати од чага.

Употребата на корисни својства на чага помага при ублажување на стресот и депресијата, го нормализира спиењето и целосно ја ублажува несоницата. Ја отстранува подложноста на надворешни дразби и го зајакнува човечкиот нервен систем.

Употребата на чага ви овозможува постепено да ја нормализирате рамнотежата во телото, со метаболички нарушувања. Печурката чага е особено корисна за лекување на дебелина.

Едноставниот чај од чага ќе помогне да се смири болката предизвикана од грчеви на разни внатрешни органи, во присуство на воспалителен процес во нив. Лушпа од чага ќе има моќен ефект, зајакнувајќи ги заштитните функции на целиот организам, ја нормализира активноста на внатрешните системи, работата на црниот дроб, слезината.

Употребата на чага помага да се стабилизира пулсот и да се намали крвниот притисок, затоа чагата се препорачува за хипертензивни пациенти.

Надворешната употреба на чага за третман најде примена кај многу кожни болести:

 • Псоријаза;
 • Егзема;
 • Херпес;
 • Леукоплакија;
 • Воспаление на кожата;
 • Изгореници;
 • Замрзнување;
 • Рани и повреди на кожата;
 • Младински акни;
 • Пилинг на кожата;
 • Каснувања од инсекти.

Воспалението на оралната мукоза исто така ќе помогне во лекувањето на чагата. Одличен ефект на чага дава со забни заболувања:

chaga lechebnye svoystva 13 - Чага бреза печурка корисни својства и примена

Контраиндикација за употреба на чага е кршење на цревата, колитисот и дизентеријата. Не е препорачливо да го земате овој лек за време на бременост и доење.

Контраиндикација за употребата на чага може да биде индивидуална нетолеранција на микроелементите што го сочинуваат неговиот состав. Затоа, употребата на лековито растение од чага се препорачува под надзор на лекар.

Како да се готви чага дома?

Како да се соберат суровини веќе беше дискутирано, сега е потребно подетално да се анализира прашањето за неговата употреба. Како да се готви и да се зема чага зависи од природата на болеста и степенот на нејзиниот развој.

Повеќе детали за методите на примена во одреден случај може да каже само лекар. Во никој случај не може да се земе само-лекување, бидејќи оваа компонента има силно влијание врз човечкото тело. Ако не ги следите препораките, можете само да си наштетите.

Чагата се приготвува на сосема различни начини, во зависност од видот на составот - инфузија, лушпа или редовен чај. Тука, експертите забележуваат дека е исклучително важно да се набудуваат сите пропорции за време на производството, како и упатствата за употреба се исто така важни.

Значи, како да се подготви печурка чага?

5a8440ea47e825d5223414a8688452cf - печурки од бреза Чага корисни својства и примена

Треба да се разгледа подготовката на инфузијата, која се користи за лекување на разни болести, вклучувајќи ја и неговата употреба за клизма и туширање. За готвење, користете исушена печурка, но претходно натопена 5 часа во зовриена топла вода. Не треба да се истура.

Натопената компонента се ренда и дел од составот се истура со зовриена вода на температура од околу 60-70 ° C во порцелански или керамички садови. Внимавајте на пропорцијата: еден дел од смачканиот состав претставува пет делови од течноста.

Остави да инсистираш на ден-два. Потоа исцедете ја инфузијата преку тенџере. Во чист течен состав, додадете ја водата што останува од натопување на габата. Резултатот е инфузија со пријатен изглед, бојата на сличноста на обичниот црн чај. Има вкус на слатка течност без карактеристичен мирис.

Оваа инфузија можете да ја пиете половина час пред оброците во количина од една чаша. Се пијат 3-4 чаши дневно. Подготвената инфузија може да се чува во фрижидер не повеќе од 4 дена. Пред употреба, составот треба да се загрева.

Третманот со чага се спроведува во рок од 5-7 месеци. Потоа се прави пауза од една недела или две недели и се продолжува со текот на приемот.

Масло од чага

Како да се собере и собере чага?

Дрвената печурка ќе биде ефикасна алатка само ако е правилно собрана и складирана. Најдобро е да се бере чагата во пролет додека не се појават лисјата, доцна есента пред снегот. Во овој период, Комбуха е најлесно да се најде на бреза, нема лисја. И во зима ќе биде тешко да се дојде до вистинското дрво во снегот.

Препораки за собирање и чување на чага:

 • најпогодно е да се користи секира, остар нож; chaga lechebnye svoystva 3 - Чага бреза печурка корисни својства и примена
 • треба да го одделите растот најблиску до стеблото на дрвото, направете го сечењето вертикално;
 • отстранете ги сите непотребни, оставете само темна површина, во лабави, светли делови практично нема корисни елементи;
 • така што габата не се обликува, поделете се на делови со големина од околу 6 см;
 • може да се исуши во рерна на температура не повеќе од 50 степени;
 • готовиот чага може да се стави во ткаенина, хартиени кеси, стаклени тегли;
 • Рок на траење е 24 месеци.

Не треба да ја исечете чагата во следниве случаи:

 • ако растот е близу до самата земја;
 • дрвена печурка е на слаба, умирачка бреза.

Практично нема корисни својства на таквата чага.

Фармаколошки препарати базирани на чага: преглед, упатства, цени

Чага, чии лековити својства и контраиндикации мора да се запомнат во третманот на болести, влијае на целото тело. До денес, се произведуваат неколку лекови.

Врз основа на чага, фармаколошките претпријатија произведуваат Бефунгин во раствор и концентрат.

Составот содржи:

 • чага;
 • кобалт хлорид хексахидрат.

Позитивни ефекти врз телото:

 • спречување на анемија;
 • зголемен имунитет;
 • болести на желудникот, цревата;
 • третман на псоријаза. chaga lechebnye svoystva 10 - Чага бреза печурка корисни својства и примена
 • разредете 3 лажички во 0,5 чаши вода;
 • пијте ја добиената течност наутро, попладне и навечер за 1 лажица;
 • консумирајте за 30 минути пред јадење;
 • периодот на земање на лекот до 5 месеци;
 • пауза од 10 дена.

Одбијте да земате додаток на храна ако имате алергија. Бефунгин може да се купи во аптеките по цена од 140-170 рубли.

Јагалукс

Врз основа на печурки од дрво и други природни компоненти, се произведува биолошки активен додаток Чагалукс. Образец за ослободување - капсули.

 • зајакнување на телото;
 • нормализација на метаболизмот;
 • третман на болести на дигестивниот систем.

Совети за користење на производот:

 • пијте 2 парчиња не повеќе од 3 пати на ден;
 • текот на третманот еден месец.

Употребата на Чагалукс треба да се напушти во следниве случаи:

Чагалукс може да се купи во аптеките по цена од 110-130 рубли.

Мелем од чага

Алтај произведува додаток на храна, кој вклучува чага и други природни состојки.

 • зголемен имунитет;
 • помага да се опорави од стрес, депресија;
 • го подобрува хроничниот замор;
 • е добар лек за прекумерна работа.

Додаток на храна е профилактика на голем број патологии:

 • малигни тумори;
 • болести на дигестивниот систем.
 • консумирајте 2 лажички. не повеќе од 3 пати на ден;
 • користете во чиста форма или растворете во вода, какви било пијалоци.

Контраиндикации за употреба на адитиви во храната:

 • алергија;
 • бременост;
 • период на лактација;
 • деца до 14 години.

Мелем чага може да се купи во аптеките по цени што се движат од 300 до 350 рубли.

Чаговит

Лекот е пропишан за рак. Формулар за ослободување на капсулата.

Подготовката содржи:

 • екстракт од чага;
 • витамини од групата Б;
 • фолна и аскорбинска киселина.

Charovit е достапен во форма на капсули за орална администрација.

Влијание врз човечкото тело:

 • го инхибира растот на малигни тумори;
 • ја подобрува состојбата при онколошки заболувања;
 • ја ублажува болката;
 • ја намалува гадењето.
 • возрасни 1-2 парчиња 3 пати во 24 часа;
 • јадете со храна;
 • не заборавајте да пиете вода;
 • за време на периодот на третман, диета е неопходна за млечни и растителни производи.

Контраиндикации за употреба на лекот:

 • алергија;
 • бременост;
 • деца до 12 години.

Не можете да го земате лекот истовремено со антибиотици. Во аптеките Чаговит чини од 170 до 250 рубли.

Крем-мелем чага

Фармаколошкиот препарат е наменет за третман на болести на стапалата.

 • превенција и третман на проширени вени;
 • ја ублажува болката во зглобовите;
 • го отстранува отокот;
 • ги намалува воспалителните процеси во зглобовите;
 • ги отстранува наслагите на сол;
 • ја подобрува циркулацијата на крвта во долните екстремитети;
 • има регенерирачки ефект.

Составот на лекот ги содржи следниве компоненти:

 • екстракт од чага;
 • 3 масла: чајно дрво, морето, пченично микроб.

По употребата на кремот, мускулниот тонус се зголемува, а јачината на theидовите на крвните садови се зголемува.

 • тријте го кремот во кожата 3 минути;
 • користете до 3 пати на ден;
 • заврши топла, волнена ткаенина;
 • третманот може да трае од 2 до 6 недели.

Ако има знаци на алергија, треба да одбиете да го користите лекот, да се консултирате со лекар. Во аптеките, крем-мелем чини од 108 до 160 рубли.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic