Крвен притисок на 90

Причината за зголемувањето на притисокот може да биде:

 • Хипертонична болест.
 • Патологии на бубрезите и нивните садови и надбубрежните жлезди (првите се карактеризираат со изолирано зголемување на понизок притисок).
 • Вегетативно-васкуларна дистонија (се карактеризира со неправилен крвен притисок до 140/90 mm Hg).
 • Хипертироидизам.
 • Срцеви дефекти, аневризма на аортата, слабост на левата комора, исхемична срцева болест.
 • Коронарен спазам, мозочен удар.

Најверојатни поплаки со хипертензија се пулсирање во храмовите, тахикардија, потење, светлечки муви, отекување на очните капаци. Исто така може да биде вртоглавица и главоболка. Дури и ако некое лице се чувствува добро, постојаното зголемување на притисокот за повеќе од 15 mm Hg од горната граница на нормата во голема мера го зголемува ризикот од крварење во мозокот и некроза на срцевиот мускул.

Мора да се има на ум дека вредноста на крвниот притисок е индивидуална за секој поединечен организам. Општо прифатената медицинска норма е 100-130 на 60-89. Зошто нискиот притисок од 90 до 60 за некои е нормален, но за некого хипотонична манифестација? На пример, за некои млади жени, ваквите индикатори се физиолошка норма.

 • седентарен начин на живот;
 • земање на одредени лекови;
 • работа во опасно производство;
 • промена во исхраната;
 • процедури што предизвикуваат вазодилатација - сауна, руска бања, обвивки за тело, итн.

Во првиот случај, слабата активност може да биде поврзана со болест што предизвикала едно лице да ги минимизира движењата.

Многу луѓе имаат прашање - ако нискиот притисок е од 90 до 60, што треба да направам? Ако зборуваме за лекови, тие можат да го намалат крвниот притисок:

 • лекови за срце;
 • анестезија;
 • спазмолитици и седативи.

Кога резултатите од мерењето на крвниот притисок ги надминуваат приближно утврдените норми, може да има различни причини. На пример, тоа може да биде хипертензија, која се карактеризира со постојан висок крвен притисок и периодични кризи. Друга причина е тумор на надбубрежната жлезда или патологија на бубрежните садови, што ќе се карактеризира со истите знаци како хипертензија. Со VVD, брановите на притисок обично не надминуваат 140 на 90, поминуваат со треска, болка, отежнато дишење и други симптоми.

Давлени helеловек - Крвен притисок на 90 години

Бран на дијастолен притисок е карактеристичен за патологијата на бубрезите, полн со срцев удар и церебрални катастрофи. Зголемувањето на систолниот притисок е карактеристично за постарите лица, пациентите со срцеви заболувања и анемија. Зголемување на пулсниот притисок се заканува со мозочен удар, срцев удар.

Хипотензијата обично е предизвикана од слабост на срцето, индивидуални карактеристики на васкуларниот тонус. Постојано намалените индикатори се наоѓаат кај VVD, анемија, крута диета, миокардиопатија. Ако притисокот не се намали критички, состојбата не предизвикува многу проблеми.

Ако горниот притисок сериозно се намали како резултат на шок или други причини, паѓа и долниот. Ова доведува до повеќекратно откажување на органите, евентуално интраваскуларна коагулација. За да не наидете на компликации, треба да го контролирате крвниот притисок и да го одржувате во рамките на утврдените стандарди.

Сè уште бесмртниот херој на Петров и Илф Остап Сулејман Берт, Марија Бендер-Задунајски суптилно забележа дека „секој граѓанин е уништен од воздушна колона со сила од 214 килограми“. Така што овој научен и медицински факт не уништува лице, атмосферскиот притисок се балансира со крвниот притисок. Најзначајно е кај големите артерии, каде што се нарекува артериски. Нивото на крвниот притисок ја одредува количината на крв што ја истурка срцето во минута и ширината на васкуларниот лумен, односно отпорноста на протокот на крв.

 • Кога срцето се собира (систола), крвта се турка во големите артерии под притисок наречен систолен. Во народот се нарекува врв. Оваа вредност се одредува според силата и фреквенцијата на контракции на срцевиот и васкуларниот отпор.
 • Притисокот во артериите во моментот на срцева релаксација (дијастола) дава индикатор за понизок (дијастолен) притисок. Ова е минимален притисок целосно зависен од васкуларниот отпор.
 • Ако го одземете дијастолниот од систолниот крвен притисок, тогаш добивате пулсен притисок.

Крвниот притисок (пулс, горен и долен дел) се мери во милиметри жива.

Причини

Причината за хипотензија е специфичноста на васкуларниот тон кај пациентот или недоволната функција на срцето. Постојано намалување на крвниот притисок се забележува кај:

 • вегетативна дистонија;
 • анемија, глад, низок БМИ, дехидратација;
 • голема загуба на крв или труење на крвта;
 • хипотироидизам;
 • надбубрежна инсуфициенција;
 • патологии на невроендокриниот систем;
 • некои белодробни заболувања (туберкулоза);
 • голем број на гастроинтестинални заболувања (панкреатитис, чир на желудник) и генитоуринарен систем (циститис);
 • ревматизам;
 • шокиран

Пациентите се жалат на временска зависност, слабост, главоболки и поспаност. Повеќето од нив се навикнуваат на пониски вредности на притисок. Брз пад Крвниот притисок може да предизвика откажување на органите, мозочен удар или интраваскуларна коагулација.

За навремено дијагностицирање и лекување на патологии, дури и здравите луѓе се препорачуваат да го следат нивото на притисок. Според статистичките податоци од cardiological community, околу 76% од Русите страдаат од прехипертензија и хипертензија со различна тежина. Спречување и одржување на васкуларни заболувања Крвниот притисок на ниво на возраст може значително да го намали ризикот од срцев удар и исхемичен мозочен удар.

На 140 до 90, притисокот може да се зголеми како резултат на прекумерна работа или емоционален стрес, особено ако е продолжен. Ова исто така доведува до високо ниво на адреналин во крвта во ситуации поврзани со ризик.

arterialnoe davlenie norma po vozrastam 5 - Крвен притисок на 90 години

Но, по добар одмор или нормализирање на состојбата кај здрави луѓе, индикаторите брзо се враќаат во нормала. Прилично е тешко точно да се утврди зошто се развива хипертензија, многу зависи од:

 • општо здравје
 • возраста и начинот на живот на пациентот;
 • ниво на стрес.

На млада возраст, причини за притисок од 140 до 90 може да бидат физичката активност и пушењето. На постара возраст, дебелината, неухранетоста влијаат. Постојаната потрошувачка на храна со висока содржина на заситени, хидрогенизирани и транс масти доведува до висок холестерол, формирање на плаки на wallsидовите на крвните садови и, како резултат, до хипертензија и развој на кардиоваскуларни заболувања. Важна улога игра состојбата на бубрезите и надбубрежните жлезди, кои влијаат на производството на одредени хормони и елиминацијата на течноста од телото.

Лекарите го разликуваат следниов комплекс на фактори кои влијаат на развојот на артериска хипертензија:

 • генетска предиспозиција;
 • пушење цигари и тутун;
 • злоупотреба на алкохол;
 • високо ниво на стрес во секојдневниот живот;
 • неправилна диета;
 • бубрежно оштетување;
 • ендокрини заболувања;
 • дебелината.

Како што станува очигледно од горенаведеното, има многу причини за таква состојба кога крвниот притисок е 90/70 и невозможно е да се справите со нив без искусен специјалист.

Дури и ако постои анамнеза и резултати од клинички испитувања, на лекар е тешко да се утврди провоцирачкиот фактор на хипотензија. И, крајно е потребно да се утврди, бидејќи нема да биде можно да се стабилизира крвниот притисок без да се елиминира основната патологија.

Покрај тоа, зад ниските индикатори можат да стојат:

 • тешки заразни болести;
 • срцева болест;
 • ендокрини нарушувања;
 • зголемен интракранијален притисок;
 • анемија (недостаток на железо или витамин Б12);
 • болести на генитоуринарниот систем;
 • сериозна загуба на крв, вклучително и со повреди, регулација кај жени и внатрешно крварење поради гинеколошки, пептични или онколошки заболувања.

Намалувањето на крвниот притисок може да биде предизвикано од неправилна употреба на антихипертензивни лекови, прекумерна работа и недостаток на одмор. Точната причина може да се најде со посета на лекар кој ќе сфати што да прави при притисок од 90 до 70.

Ниту еден лекар нема да ја бара причината за хипотензија само врз основа на тонометр и крвни тестови. При собирање анамнеза, а cardiolогист дефинитивно ќе праша како пациентот работи со пулсот. Стандардниот ритам на срцето (60-90 отчукувања во минута) му овозможува на лекарот да сугерира дека нискиот крвен притисок е природен по природа и може да биде нормален за луѓето.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Ако пулсот е брз

Кога пулсот се забрзува во однос на позадината на намален притисок, ова укажува на компензаторна реакција на кардиоваскуларниот систем на хипоксија предизвикана од хипотензија.

Ако тахикардија доведува некое лице во вознемиреност, до напади на паника, во овој случај, лекарот може да ве советува да се свртите кон седативи.

 • Есенцијална артериска хипертензија (хипертензија, видете лекови со висок крвен притисок) дава постојано зголемување на притисокот и хипертензивни кризи.
 • Симптоматска хипертензија (надбубрежни тумори, бубрежни васкуларни заболувања) и дава на клиниката слична хипертензија.
 • Вегетативно-васкуларната дистонија се карактеризира со епизоди на скокови на крвниот притисок, не повеќе од 140-90, кои се придружени со автономни симптоми.
 • Изолирано зголемување на понизок притисок е својствено за бубрежните патологии (развојни аномалии, гломерулонефритис, бубрежна атеросклероза на крвните садови или нивна стеноза). Ако дијастолниот притисок надминува 105 mmHg. повеќе од две години, ризикот од мозочни катастрофи е зголемен за 10, а срцев удар за пет пати.
 • Систолниот крвен притисок се зголемува почесто кај постари лица, луѓе со патологии на тироидната жлезда, пациенти со анемија и срцеви мани.
 • Зголемувањето на пулсниот притисок е сериозен ризик од срцев или мозочен удар.

Со мала хипотензија, луѓето живеат доста целосно. Кога горниот крвен притисок значително опаѓа, на пример, во шок, долниот крвен притисок е исто така многу низок. Ова доведува до централизација на циркулацијата на крвта, откажување на повеќе органи и развој на дисеминирана интраваскуларна коагулација.

Така, за долг и полн живот, едно лице треба да го следи неговиот притисок и да го чува во рамките на физиолошката норма.

Притисок кај децата

Колку е постаро детето, толку е поголем неговиот крвен притисок. Одбројувањето започнува со просечна вредност од 80/50 mm Hg, што се смета за нормално за новороденче. Поради зголемената активност на бебињата, мерењето на притисокот кај детето има свои карактеристики:

 • Постапката се спроведува веднаш по будењето или не помалку од еден час по јадење или одење. Пред ова, треба да го однесете бебето во тоалет.
 • Деца под 2 години мерат крвен притисок во лежечка положба, постари - додека седат. Аголот помеѓу рамото и дланката треба да биде 90 степени. За време на мерењето, раката е мирно поставена на countertop, нозете се на стоење во висина.

Норма на крвен притисок според возраста на децата

Возраст на дететоГорниот крвен притисок, mmHg уметност.Понизок крвен притисок, mmHg уметност.
До 2 неделиод 60 да 96од 40 да 50
0,5-1 месецод 80 да 112од 40 да 74
До една годинаод 90 да 112од 50 да 74
2 3-годиниод 100 да 112од 60 да 74
3 5-годиниод 100 да 116од 60 да 76
6 9-годиниод 100 да 122од 60 да 78

Ако нема маса при рака, тогаш можете да направите приближни пресметки на просечниот нормален притисок користејќи ги овие формули:

 • За новороденчиња: систолниот крвен притисок се дефинира како (76 2 месеци од возраста на бебето), дијастолен - од ½ до 2/3 од првиот индикатор.
 • За деца од 1-5 години: горниот притисок е еднаков (95 2 деца возраст во години), понизок - (60 бројот на полни години).

Сомнеж за патологија се јавува ако фиксацијата неколку недели дава стабилно зголемени или намалени вредности, што влијае на здравјето на трошките. При мерење, важно е да се земе предвид срцевиот ритам.

ДетствоДо една годинаЕдна година3 години5 години6 9-години12 години15 години17 години
Девојки крвен притисок mmHg69 / 4090 / 50100 / 60100 / 60100 / 60110 / 70110 / 70110 / 70
Момци Крвен притисок mmHg96 / 50112 / 74112 / 74116 / 76122 / 78126 / 82136 / 86130 / 90

И, како знаете каков треба да биде крвниот притисок кај малите деца? Стапката на притисок кај децата е значително различна од возрасните. Како по правило, тоа зависи од полот, тежината и висината на детето.

Просечниот крвен притисок кај дете се пресметува со посебна формула:

 1. Горниот систолен крвен притисок: број на години 2 80 XNUMX (ја множиме возраста со две и додаваме осумдесет);
 2. Понизок дијастолен крвен притисок: 60 години (возраст плус шеесет).

Неопходно е да се поправи притисокот кај децата во релаксирана атмосфера. Најдобро е да се направи мерење најмалку три пати за да се изберат просечни вредности. Ова се должи на фактот дека детето може да се плаши од постапката или од лекарот.

Се почесто, лекарите почнаа да дијагностицираат висок крвен притисок кај новороденчиња. Ова е причина за разни болести на крвните садови и срцето.

Крвниот притисок кај децата е многу помал отколку кај возрасните. Ова се должи на фактот дека нивните vesselидови на садовите се поеластични.

ГодиниСтапка на притисок, mmHg
до 2 недели60 / 40 - 95 / 50
од 2 до 4 недела80 / 40 - 115 / 75
од 4 до 12 месеци90 / 50 - 115 / 75
од 2 до 3 години100 / 60 - 115 / 75
од 3 до 5 години105 / 60 - 115 / 75
од 6 до 9 години100 / 60 - 125 / 80
од 10 до 12 години110 / 70 - 125 / 80
од 13 до 15 години110 / 70 - 130 / 85

Примарна артериска хипертензија кај деца не се случува, така што високиот крвен притисок треба да алармира. Обично тоа укажува на присуство на друга болест.

Изразувајќи каков крвен притисок се смета за нормален, треба да ги истакнете децата одделно. Кај доенчињата, стапката е од 80 до 50 години, а со возраста, стапката генерално ќе се зголеми. Водечките лекари ја почитуваат нормата на возрасен притисок кај бебињата за да идентификуваат абнормалности во работата на срцето, дефекти на нервниот систем, какви било малформации итн. За бебињата, се пресметуваат следниве норми за понизок крвен притисок за возраста:

 • 1 месец мин. 80/40 макс. 112/74;
 • од 2 месеци до 2 години мин. 90/50 макс. 112/74;
 • од 2 до 3 години мин. 100/50 макс. 112/74;
 • од 3 до 5 години мин. 100/60 макс. 115/76;
 • од 5 до 11 години мин. 100/60 макс. 122/78 година.

Притисокот во детството е значително различен од оној кај возрасните, бидејќи перформансите на срцето и испумпувањето на крвта низ садовите во овој случај се различни. Од самото раѓање на детето, крвниот притисок почнува да расте доста брзо, и постепено со возраста, тој достигнува нормално ниво на возрасен (120/80 mm Hg).

Крвен притисок за деца:

 • 1-2 недели - 70 - 80/40 - 45 мм. Hg ул.
 • 3 - 4 недели - 80 - 90/50 - 60 мм. Hg ул.
 • 1 - 2 месеци - 90 - 95/60 - 65 мм. Hg ул.
 • 1 - 2 години - 100 - 105/65 - 70 мм. Hg ул.
 • 3 - 4 години - 100 - 110/65 - 70 мм. Hg ул.
 • 5 - 6 години - 105 - 110/70 - 75 мм. Hg ул.
 • 8 - 10 години - 110 - 120/75 - 80 мм. Hg ул.
 • 12 - 14 години - 110 - 120/75 - 80 мм. Hg ул.
 • 15 - 16 години - 115 - 120/75 - 80 мм. Hg Уметност

Треба да се запомни дека крвниот притисок кај децата може да скокне доста често, на што може да влијаат многу различни фактори.

Во оваа статија, откривме какви треба да бидат индикаторите за нормален крвен притисок, и кај возрасните и кај децата.

За дете, крвниот притисок е поголем, толку е поголема неговата возраст. Нивото на крвен притисок кај бебињата зависи од тонот на садовите, условите за работа на срцето, присуството или отсуството на малформации, состојбата на нервниот систем. За новороденче, нормалниот притисок е од 80 до 50 милиметри жива.

pokazateli davlenia - Крвен притисок на 90 години

Која норма на крвниот притисок одговара на оваа или онаа возраст на децата, може да се види од табелата.

Притисок кај возрасните

Нивото на крвниот притисок зависи од фреквенцијата на контракции на срцето, нивната сила, вкочанетоста на theидовите на садовите и големината на нивниот клиренс, вкупниот волумен и вискозитетот на крвта. Не постои единствена норма на крвниот притисок: лекарите работат на концептот на низа прифатливи вредности. Нивото на систолен крвен притисок кај здраво лице може да биде 90-139 mm Hg, дијастолен - 60-89.

Поради варијабилноста на индикаторот, поважен дијагностички знак не е апсолутна вредност, туку релативна вредност (во однос на нормалната вредност за одреден пациент). Падовите на притисок, дури и во рамките на здравите параметри, можат да бидат не само непријатни, туку и опасни (на пример, се закануваат со хипертензивна криза).

Со текот на годините, се менува хормоналната позадина на лицето, васкуларниот тонус и големината на нивниот лумен. За поголема точност, просечната вредност е дадена за секоја возрасна категорија.

Среден артериски притисок (норма според возраста)

ГодиниСистолен индикатор (кај мажи / жени)Дијастолен индикатор (кај мажи / жени)
до 20 години123 / 11676 / 72
од 20 до 30 години126 / 12079 / 75
од 30 до 40 години129 / 12781 / 79
од 40 до 50 години135 / 13782 / 83
од 50 до 60 години142 / 14485
над 60 години142 / до 159 годинада 89

Прикажаните вредности се просечни. Кај здрава личност, резултатот може да отстапи од нив за неколку поени.

Горните граници

Се смета границата на систолниот и дијастолниот крвен притисок за една личност, соодветно, 140 и 90 mm Hg. Особено опасни се повисоките стапки кај младите луѓе. Хипертензијата е предмет на дијагноза и корекција. Отпрвин, лекарите препорачуваат промена на начинот на живот, балансирање на работата и одморот, напуштање на лошите навики, намалување на потрошената количина сол и вклучување на поштедни физички вежби.

Ако индикаторот е надминат 160/90 mm Hg. на пациентот му е препишана антихипертензивна терапија со лекови. Ако се развиле компликации на хипертензија или има истовремена дијагноза (дијабетес, корорнарна срцева болест), тогаш лекот започнува со пониски вредности на крвниот притисок. Со атеросклероза, нагло намалување на притисокот е контраиндицирано поради закана од затнување на големите садови, затоа хипотензивните лекови се препишуваат во мали дози.

За време на терапијата, тие се обидуваат да го стабилизираат крвниот притисок, одржувајќи го на ниво од 135-140 / 65-90 mm Hg. Во случај на заболување на бубрезите, дијабетес мелитус и под 60-годишна возраст, препорачаниот краен индикатор е 130/85 mm Hg.

Долни граници

Друга граница на систолните и дијастолните индикатори за возрасно лице е 110 и 65 mm Hg, соодветно. Со хипотензија, протокот на крв во внатрешните органи се влошува. Ова е особено точно за мозокот: нервните клетки се премногу чувствителни на кислородно гладување.

Најопасно е нагло намалување на притисокот: со стабилна брзина на работа од 90/60 mm RT. Уметност со отстапување во рамките на 5 единици, телото се прилагодува на оваа состојба. Хипертензивни кризи и хеморагични мозочни удари може да се појават кај хипотензивни пациенти и невозможно е да се сомневаме во нив со апсолутен индикатор (тоа ќе биде во рамките на нормалниот опсег). За ова, потребно е периодично да се мери крвниот притисок и да се знаат вашите просечни параметри.

Луѓето кои професионално се занимавале со спорт во минатото се склони кон хипотензија: нормалниот васкуларен тон во комбинација со хипертрофичен миокард го намалува крајниот индикатор. Исто така, низок крвен притисок често се забележува кај деца, адолесценти и возрасни под 25 години. За постари пациенти, хипотензијата е под зголемен ризик од нарушено снабдување со крв во мозокот. Граничен индикатор за дијастолен крвен притисок за лица над 50 години е 80 mmHg.

За поголема точност, крвниот притисок се мери на двете екстремитети. Притисокот врз нив не треба да се разликува за повеќе од 5 mm Hg. Лекарите препорачуваат да го поправат индикаторот на оној на кој е повисок: по правило, поради асиметричен развој на мускулите, ова е вистинскиот. Разликата во притисокот укажува на патологии на големите крвни садови: со разлики од 10 единици, постои сомневање за атеросклероза и 15-20 mm Hg. одразува абнормалности во циркулаторниот систем, стеснување или затворање на артеријата.

Пулсен притисок

правило - Крвен притисок на 90 години

Овој индикатор директно зависи од силата на исфрлање на крвта во моментот на срцев ритам. Нормално, пулсниот притисок е од 25 до 45 mm Hg, но кај постари пациенти може да достигне 50 единици.

Едноставна пресметка на разликата во систолните и дијастолните индикатори се користи само дома. Специјалистите обрнуваат внимание на варијабилноста на пулсниот притисок и неговото ниво во различни делови на срцето и артериите. Варијабилноста на вредноста кај здраво лице не надминува 10%.

Нормите за понизок крвен притисок се построги и се должат на помалку фактори, затоа отстапувањата во пулсот се почесто забележани на соодветно ниско или високо систолно ниво. Намалувањето може да биде поврзано со срцев удар, некои видови тахикардија и аритмии, срцева тампонада и нагло зголемување на периферниот васкуларен отпор во состојба на шок.

Норма на притисок кај возрасно лице е 120 на 80 mm RT. Уметност Индикатор 120 е горниот систолен крвен притисок, а 80 е долниот дијастолен.

Висок притисок се смета за максимален горен крвен притисок од 140 mm Hg. и погоре, и минималниот дијастолен крвен притисок од 90 mm Hg и повисок.

табела на нормата на притисок кај лица над 18 години

ВредностГорен крвен притисок (mmHg)Понизок крвен притисок (mmHg)
Оптимална варијанта12080
Нормален притисокПомалку од 130Помалку од 85
високоОд 130 139 нагореОд 85 89 нагоре
1 степен на хипертензијаОд 140 159 нагореОд 90 99 нагоре
2 степени - умереноОд 160 179 нагореОд 100 109 нагоре
3 степен - тежок180≥110

Важно е да се напомене фактот дека со возраста, крвниот притисок се зголемува, така што телото повеќе не може да се справи со ослободувањето на крвта во венскиот систем.

Кај мажите, хипертензијата се развива почесто отколку кај жените. Мажите имаат помала веројатност да посетуваат лекари, не сакаат да се жалат, не им даваат значење на „ситници“. За разлика од жените, тие се обидуваат да бидат смели, да ги потиснуваат емоциите и чувствата во себе. Покрај тоа, за да издржат семејство, мажите работат повеќе, а стресот се ослободува со пушење и алкохол. Кај мажи постари од 40 години, просечната норма на крвниот притисок е 129/81, кај жените - 127/80 mm RT. Уметност

Но, на возраст од 50 години, динамиката се менува во насока на зголемување на хипертензијата кај жените, и по 65-та година од животот, жените стануваат лидери меѓу хипертензивните жени. Ова се објаснува со истребување на функцијата на раѓање деца, намалување на производството на женски хормони естроген, последиците од породувањето и бременоста.

До 90-годишната пресвртница, притисокот се намалува, телото се прилагодува на новите услови, крвниот притисок станува уште помал отколку на 65 години. Но, разликата меѓу половите останува: со предност за женскиот дел од популацијата.

Најоптимален притисок за лице од средна возраст (20 - 30 години) е индикатор од 120/80 mm. Hg Уметност., Која со возраста може значително да варира во зависност од состојбата и тонот на крвните садови на телото. Како по правило, со возраста, нивото на крвниот притисок постепено се зголемува.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic