Атријална срцева аритмија - третман со народни лекови

Се чини, зошто да се вратиме во минатото и да се третира атријалната фибрилација со застарени методи, кога има антиаритмични лекови, пејсмејкери, апчиња што го обновуваат срцевиот ритам? Но, употребата на билки е сè уште популарна и има неколку причини за тоа:

 • Растенијата компоненти нежно влијаат на телото, тие не доведуваат до брз пад на притисокот, не предизвикуваат други негативни појави;
 • Билките се компонента на многу лекови што се продаваат во аптеките. Нивната ефикасност е потврдена од фармацевтите и научниците, хербалната медицина е метод што е препознаен како ефикасен;
 • Рецептите за болести се тестираат на време - може да им се верува;
 • Веројатноста за несакани ефекти е намалена - затоа, при земање таблети, на пациентите им е гарантирано „засадување“ на црниот дроб и стомакот, додека со билки, несаканите ефекти се минимални;
 • Прифатлива цена - компонентите што се користат во народните рецепти ќе чинат помалку од набавката на лекови за аритмија. Покрај тоа, можете сами да берете билки, со доволно знаење.

Сепак, традиционалната медицина не е идеална како што може да изгледа на прв поглед. Билната терапија е сложена како и третманот со лекови. Не можете да мешате некомпатибилни компоненти, не можете да експериментирате, мора да ја изберете вистинската доза и да ги следите правилата за администрација.

Аритмија на срцето не може да се нарече посебна, независна болест. Ова е цел комплекс на нарушувања во кардиоваскуларниот систем, што доведува до дефекти на „главниот мускул“ на нашето тело. Кај здрава личност, пулсот се движи од 60-80 отчукувања во минута. Ако отстапите од овој параметар во една или друга насока, зборуваме за присуство на аритмија.

Срцевата аритмија има свои сорти и имиња, и за секој вид повреда има симптоми и манифестации. На пример, со тахикардија, срцето чука многу брзо, понекогаш така што пациентот буквално може да го чуе неговото чукање на срцето во ушите, особено ноќе. Со брадикардија, напротив, синусниот ритам е нарушен во спротивна насока, а пациентот има слаб пулс.

Причините за срцеви аритмии се разновидни - и ендогените и егзогените фактори можат да предизвикаат повреда. Покрај општо прифатените концепти на тахикардија или брадикардија, постојат ретки флуктуации во однос на позадината на нормалниот, здрав срцев ритам. Тие се нарекуваат екстрасистоли. Најтешките пулсни нарушувања се обично

. Во овој случај, постои постојан нерамномерен ритам на срцето.

Постојат многу народни лекови за атријална фибрилација и тахикардија, сепак, ако вашата болест навистина ви носи голема непријатност и се чувствувате лошо, има смисла да се подложите на конзервативен медицински третман под надзор на cardiolогист.

Постојат многу причини за кршење, а третманот на аритмии со народни лекови треба да има јасна врска со елиминација на провоцирачките фактори. Како што веќе споменавме, вреди да се исклучат од вашиот живот сите видови катализатори за нарушувања на срцевиот ритам.

Вреди да се напомене дека аритмијата може да се појави кај апсолутно здрава личност. Вонредни потреси, или екстрасистоли, се појавуваат во позадината на промените во психоемоционалната состојба, зголемената физичка активност, шематски внес на лекови, па дури и неправилна исхрана. Меѓу честите причини за аритмија, треба да се потенцираат следниве фактори:

 1. Прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалоци и често активно пушење;
 2. Злоупотреба на енергија и пијалоци кофеин;
 3. Емоционална лабилност (акутна реакција на психо-емоционални стимули, како и продолжени нервни стресови);
 4. Депресивни состојби;
 5. Интензивна физичка активност;
 6. Прекршувања на општите метаболички процеси;
 7. Инфективни процеси во телото;
 8. Габични инфестации;
 9. Патологија на мозокот;

Минати срцеви и васкуларни заболувања (коронарна болест, хипертензија, вродени малформации, миокардитис и други патолошки состојби); Менопауза кај жени и мажи.

Симптомите на нарушувањето се исто така разновидни, а третманот на срцеви аритмии со народни лекови честопати е насочен токму кон нивно запирање, особено ако тие предизвикуваат сериозна непријатност кај некоја личност. Понекогаш манифестациите на аритмии значително го намалуваат квалитетот на животот, па дури можат да се мешаат во секојдневните активности.

Ова е точно ако дефект во срцевиот ритам е стабилен и силен. Дестабилизацијата на ритамот помеѓу срцевите контракции не доведува до поврзани патологии на срцето, но многу често до нивна последица. Затоа, важно е целосно да го тестирате вашето тело, обрнувајќи особено внимание на срцевите заболувања.

mercatelnaya narodnye sredstva5 - атријална срцева аритмија - третман со народни лекови

Аритмијата се манифестира на различни начини. На пример, со тахикардија, пациентите често се жалат на општа состојба на вознемиреност и вознемиреност. Тие буквално можат да го „слушнат“ ритамот на нивното срце, особено пред спиење. Со такво прекршување, потењето е значително засилено, пациентот може да страда од хиперхидроза, не разбирајќи што е нејзината причина. Во тешки случаи, се забележуваат чести синкопални состојби (губење на свеста).

Со брадикардија, напротив, срцевиот ритам нагло се намалува. Во овој случај, постои сериозна слабост, апатија, намалена изведба, замор со најмал напор. Се случува краткорочна несвестица. Едно лице често чувствува сериозна вртоглавица и затемнување во неговите очи. Кожата станува бледа, може да се појави „ладна пот“.

Екстрасистолата е најчестата форма на срцева аритмија. Патологијата се карактеризира со извонредни срцеви потреси. Главниот симптом на овој проблем е предвремена контракција на срцевиот мускул.

Пациентот може да го почувствува како интензивно туркање во градите. Заедно со ова, може да се забележи краткотрајно бледнење на срцето, што пациентот исто така јасно го чувствува.

Атријалната фибрилација се манифестира уште посветла, бидејќи во овој случај, фреквенцијата на контракции на срцевиот мускул може да надмине 150 отчукувања во минута. Прекините во функционирањето на мускулниот орган во овој случај се чувствуваат особено јасно. Пациентот чувствува постојан кислороден глад, отежнато дишење, возбуда, напнатост, сериозна вртоглавица.

Со овој проблем, таканаречениот "блок на срцето", во кој пулсот паѓа или исчезнува целосно, започнуваат конвулзии и се јавува губење на свеста. За жал, традиционалната медицина не е секогаш во состојба да се справи со ваквите услови. Во принцип, третманот на аритмии со народни лекови дава добри резултати.

Меѓутоа, во случај на сериозни абнормалности, препорачливо е да се подложите на конзервативни лекови пропишани од вашето набудување или лекување cardiolогист.

За третман на атријална фибрилација со народни лекови, фитотерапевтските инфузии и лушпи се одлично соодветни. Сепак, билките не се единствените работи што можат да ви помогнат да се справите со вашиот проблем.

 • Земете една мала главица кромид, излупете ја и мелете на ситно ренде;
 • Направете го истото со мало кисело јаболко;
 • Измешајте го добиениот пире од компири;
 • Земете го овој производ двапати на ден, помеѓу појадок и ручек, како и ручек и вечера;
 • Количината на „лек“ со единечна доза е една кафена лажичка;
 • Времетраењето на третманот е еден месец.

 1. Варете 250 ml чиста дестилирана вода во тенџере;
 2. Намалете ја топлината на минимум;
 3. Истурете четири грама билка од адонис во врела течност;
 4. Сварете ја смесата на тивок оган неколку минути;
 5. Извадете ја тавата од шпоретот, покријте ја со капак, завиткајте ја со топла крпа и ставете ја на суво и топло место половина час;
 6. Исцедете ја добиената супа и земете ја три пати на ден, една лажица;
 7. Текот на ваквиот третман е 2-3 недели, во зависност од динамиката и резултатите.
 • Земете четириесет грама рендан корен на ѓубриво и истурете еден литар чиста вода за пиење (врела вода);
 • Оставете да се вари на темно место осум часа;
 • Исцедете ја инфузијата и испијте ја целата течност добиена во текот на денот;
 • Ако болките во срцето поврзани со аритмија сè уште не поминат, подгответе се за себе повеќе инфузија;
 • Неопходно е да се пие еден литар тинктура во текот на денот;
 • Текот на третманот е индивидуален, а неговото времетраење зависи од динамиката на терапијата.
 1. Внесете се во аптека алкохол тинктури од глог, валеријана и мајчино млеко;
 2. Истурете ја содржината на сите три шишенца во едно стаклено шише;
 3. Протресете ја смесата добро и ставете ја во фрижидер со часови;
 4. Пијте една лажичка од смесата три пати на ден пред јадење (за околу 15 минути);
 5. Наскоро, нема да ви требаат други таблети и лекови за срцето.
 • Пронајдете триесет свежи бобинки од глог;
 • Мелете ги со чекан (заедно со коските);
 • Истурете чаша врела вода и повторно ставете ја на шпоретот, вклучувајќи тивок оган;
 • Парете на тивок оган 10 минути;
 • Преточете ја добиената супа и пијте во текот на денот со мали голтки;
 • Доколку е потребно, повторете ги сите манипулации.

Експертите велат дека тоа е алтернативен, алтернативен третман за аритмија кој дава многу поизразени резултати отколку конзервативните лекови.

Карактеристики на домашна терапија

И покрај интензивниот развој на модерната медицина, активно се користи третман на срцеви аритмии со народни лекови - болест што се состои во нарушување на ритамот на срцевите контракции.

Посебна тема се методите за ефикасна превенција на хипертензија (висок крвен притисок), во комбинација со спречување на атријална фибрилација. Со оглед на тоа што самата болест може да не се појави воопшто, треба да се изберат начини да се ослободите од нарушувања на срцевиот ритам, земајќи ги предвид податоците за ЕКГ.

Аритмијата се лекува дома. Но, за да може процесот на лекување да биде ефективен, потребно е да се запознаете со методите и рецептите на традиционалната медицина.

 • Цвеќиња на дигиталис 50гр;
 • Мајка трева 200 гр
 • Нане, трева 50 гр

Рецептот за подготовка на лековита напивка е едноставно невозможен: ќе биде потребно да се земат сите состојки, да се стават во емајлирана тава, да се прелива вода (врела вода) и да се остави да се вари еден ден. После тоа - истурете во контејнери, претходно филтрирајте, изладете и земете една чаша три пати на ден, без оглед на се.

Методи за превенција за хипертензија (висок крвен притисок), комбинирани со спречување на атријална фибрилација се: дневна употреба на 100 гр семки од тиква и чаша лушпа од билка од мајчино млеко.

Запомнете дека заздравувањето на сите болести со лекови по природа е во секој случај подобро од третманот со хемиски синтетизирани лекови, бидејќи дури не го труе вашето тело.

Третманот на аритмии дома со народни лекови со употреба на билки, исто така, се спроведува со користење на следниве средства:

 1. Светилка од лале, цвеќиња - 50 гр
 2. Цвеќиња на дигиталис 50 гр;
 3. Корен Каламус 100 гр
 4. Нане, трева 50 гр

Понатаму, подготовката на рецептот е едноставно невозможна - ќе треба да ги земете сите состојки, да ги истурите во емајлирана тава, да го наполните садот со стрмна врела вода (1 литар) и оставете да се вари еден ден.

После тоа - истурете во контејнери, претходно филтрирајте, изладете и земете една чаша три пати на ден, без оглед на се. Се согласувам, овој совет да се спроведе во пракса не е воопшто тежок. Лекувањето на срцевите аритмии со народни лекови е полесно да се изврши отколку лекови.

 • Лушпа од кромид - 300 гр;
 • Неколку чешниња лук

Третманот на аритмии дома со народни лекови во овој случај се врши со назначување на следната колекција:

 1. Оригано - 50 гр
 2. Коњски костен, овошје - 50 ш
 3. Светилка од лале, цвеќиња - 50 гр
 4. Цвеќиња на дигиталис 50гр;
 5. Цвеќиња од мајка и маќеа - 50 гр
 6. Корен Каламус 100 гр
 7. Нане, трева 50 гр

mercatelnaya narodnye sredstva - Атријална срцева аритмија - третман со народни лекови

Рецептот за подготовка на самиот лек е едноставно невозможен: ќе биде потребно да се земат сите состојки, да се истурат во емајлирана тава, да се прелива вода (врела вода) и да се остави да се вари еден ден. После тоа - истурете во контејнери, претходно филтрирајте, изладете и земете една чаша три пати на ден, без оглед на се. Се согласувам, овој совет да се спроведе во пракса не е воопшто тежок.

 • Корен од целер 500 гр;
 • Магдонос - 50 гр;
 • Прополис -30 гр

Истурете 2 литри врела вода и потоа зовријте уште 1 час, по еден ден инсистирање. Да се ​​пие - чаша еднаш на ден. Треба повторно да се потенцира дека заздравувањето на сите болести со лекови по природа е во секој случај подобро од третманот со хемиски синтетизирани лекови, бидејќи дури не го труе вашето тело.

Основна точка - потребно е да се контролира динамиката на болеста на пациентот - при употреба на методи за лекување на оваа нозолошка форма со фитотерапевтски препарати на целер, треба да се постигне позитивен резултат по две недели од терапијата

Третманот на аритмии дома со народни лекови се спроведува со агруми: ќе ви требаат 1 лимон, 1 грејпфрут и 1 калинка.

Рецепт за лековита напивка: ќе треба да ги земете сите состојки, истурете ги во емајлирана тава, истурете вода (врела вода) и оставете да се вари еден ден. После тоа - истурете во контејнери, претходно филтрирајте, изладете и земете една чаша три пати на ден, еден месец.

Еден од најчестите начини да се ослободите од нарушувањата на срцевиот ритам.

 • Плодовите на коњскиот костен - 200 гр;
 • Билка од мајки - 100 гр

Shе може да се излечи „трепет“ дома со овие билки - истурете 2 литри врела вода и пијте една чаша на ден. Самиот рецепт за подготовка: ќе биде потребно да се земат сите состојки, да се истурат во емајлирана тава, да се прелива вода (врела вода) и да се остави да се вари еден ден. После тоа - истурете во контејнери, претходно филтрирајте, изладете и земете една чаша три пати на ден, без оглед на се.

Се согласувам, овој совет да се спроведе во пракса не е воопшто тежок.

Во однос на динамиката на болеста на пациентот - кога се користат методите на лекување на разгледуваната нозолошка форма со фитотерапевтски лекови, треба да се постигне позитивен резултат по два месеци терапија

Начини да се ослободите од нарушувањата на срцевиот ритам кај децата:

 1. Билка од мајки - 50 гр;
 2. Билка од оригано - 100 g (контраиндикации за употреба на оригано може да се најдат тука);

Beе биде потребно да се земат сите состојки, истурете ги во емајлирана тава, истурете вода (врела вода) и оставете да се вари еден ден. После тоа - истурете во контејнери, претходно филтрирајте, изладете и земете една чаша три пати на ден, без оглед на се. Се согласувам, овој совет да се спроведе во пракса не е воопшто тежок.

Атријална срцева аритмија третман со народни лекови: дома, можете да земете неограничени количини банани - тие содржат многу калиум и зелена боја - има многу витамин Ц. Запомнете дека јадењето витамини со храна е во секој случај подобро од третманот со хемиски синтетизирани лекови, бидејќи дури не го труе вашето тело.

 • Цвеќиња на дигиталис - 50 гр;
 • Билка од мајки - 50 гр;
 • Билка од оригано - 100 гр
 • Трева мајка и маќеа - 200 гр

Со цел да се спроведе предложениот метод:

 1. за да се ослободите од нарушувањата на срцевиот ритам, мора да го следите рецептот за подготовка на самиот лек: земете ги сите состојки, ставете ги во емајлирана тава, истурете вода (врела вода) и оставете да се вари еден ден.
 2. После тоа - истурете во контејнери, претходно филтрирајте, изладете и земете една чаша три пати на ден, без оглед на се.

Во овој случај, исто така е многу важно да се контролира динамиката на болеста на пациентот - кога се користат методите на лекување на разгледуваната нозолошка форма со фитотерапевтски лекови, треба да се постигне позитивен резултат по еден до два месеци терапија. И во овој случај, заздравувањето на сите болести со лекови од природата не го труе вашето тело.

Неопходно е да се развие интегриран пристап кон спречување на оваа патологија. Употребата на семки од тиква, како што е веќе опишано погоре, е ефикасна алатка, но во некои случаи станува недоволна и мора да се префрлите на синтетички лекови - амиодарон 200 2 r на ден.

Со цел да се елиминира 100% шанса за манифестација на напад на атријални контракции, ќе треба да користите тинктура од мајчино млеко најмалку три или четири пати неделно, и тоа ќе треба да се направи во комбинација со употреба на една од над такси.

Ова е единствениот начин да се елиминира можноста за релапс на болеста. Покрај тоа, се разбира, прикажана е корекција на животниот стил - исклучување на сите маснотии и пржена храна, отфрлање на цигари и алкохол. Инаку, каков било третман, без разлика колку би се користеле ефективни и безбедни лекови, но би бил целосно неефикасен.

Заклучокот доаѓа од тука: без оглед каков третман се користи, без здрав начин на живот и ефикасен сет на превентивни мерки, тоа ќе биде целосно несоодветно. Ова треба да го разберат сите пациенти, за подоцна да има уште поголеми здравствени проблеми.

Аритмија се јавува кај лице на која било возраст поради многу причини. Најчестите се:

 • хипертензија
 • срцева болест ;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • болест на тироидната жлезда;
 • наследен фактор (во овој случај, болеста се дијагностицира кај дете на рана возраст).

Симптомите на болеста се исто така различни:

 1. Со брадикардија, пулсот се намалува, паѓаат притисок, слабост и болка се појавуваат во градната коска и вртоглавица.
 2. Со синусна тахикардија, срцевиот ритам е пребрз, секој стрес, ментален или физички, предизвикува патолошка состојба.
 3. Со атријална фибрилација, ритамот е непостојан, се појавува отежнато дишење, постојана слабост.
 4. Со екстрасистола, се појавува вртоглавица, чувство на замор, чувство дека срцето престанува да чука.

Можно е да се утврди видот на аритмија само по испитување од а cardiolогист. Специјалистот ќе препише ефикасен третман, ќе ви каже како да ја третирате срцевата аритмија дома користејќи билни препарати.

Долго време во медицината практикувајќи третман на аритмии со народни лекови дома. Главната цел на терапијата со лекови за кардиоваскуларни патологии поврзани со неправилно чукање на срцето е нејзино нормализирање.

A cardiolогист избира лекови за одреден пациент, фокусирајќи се на моменталната состојба на пациентот и сродните болести. Многу лекови имаат голем број на контраиндикации и несакани ефекти.

Основните принципи на третман

Третманот со билки се користи заедно со други методи, најефикасно е да се комбинираат неколку механизми, однапред координирајќи ги со лекарот. Треба да разберете дека традиционалната медицина се заснова на неколку принципи:

 1. Вие не можете да земате билки без дозвола на лекар, односно само-лекувајте;
 2. Не можете да комбинирате различни растенија и таблети без да ги проучите карактеристиките на нивната интеракција. Значи, некои билки ја блокираат работата на лекови;
 3. Дозата ја одредува лекарот, тој исто така го пропишува времетраењето на администрацијата.

mercatelnaya narodnye sredstva2 - атријална срцева аритмија - третман со народни лекови

Доколку не сакате билките да бидат штетни, следете ги препораките на лекарите. И запомнете дека третманот на која било болест, вклучително и аритмии, започнува со точна дијагноза.

Ефективни рецепти од билки

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Глог

Мешавина од неколку тинктури на лековити билки ќе помогне при аритмија: главната состојка, коренот на валеријана и мајчино млеко. Измешајте готови раствори во еднакви количини и ставете ги во контејнер со темно стакло. Пијте 1 лажичка 3 пати на ден пред јадење. Производот е погоден само за возрасни пациенти, бидејќи тинктурите содржат алкохол.

Друг начин да се користи глог за третман е да се подготви лушпа од суво овошје на растението. Уметност ставете лажица трева во стаклен сад, истурете чаша топла вода, варете во парна бања 10-15 минути.

Кул, пијте малку во текот на денот. Овој рецепт е погоден за деца, можете да додадете малку шеќер и парче лимон во супа.

бриар

Следниот лек ќе помогне во олеснување на отокот на болеста: чл. измешајте лажица свежи, ситно сецкани розови колкови со сецкани лисја од бреза (2 лажици), ставете во стаклен сад, истурете чаша врела вода, инсистирајте, процедете, пијте во текот на денот со мали голтки.

Кислород

Друга шумска билка која се користи за лекување на болеста е позната како киселица. Фабриката може да се купи во аптека или да се подготви самостојно во текот на летото.

1 лажица масло. истурете лажица inflorescences кисела киселина со чаша врела вода, покријте ја со крпа за капење, оставете да се вари 20 минути. Инфузија може да се пие наместо чај пред или после јадење. По 2 недели од приемот, треба да направите пауза од 7 дена.

јагода

Инфузија од диви бобинки се користи за лекување на кардиоваскуларни заболувања подолго време. Редовната употреба на производот покажува добри резултати. Кога се подготвува инфузијата, треба да се користи целото растение, со исклучок на корените (лисја, стебла, бобинки, цвеќиња).

2 лажици. сецкани лажици јагоди (свежи или суви), истурете во термос, истурете две чаши врела вода. Оставете го да се вари најмалку 2 часа, процедете, пијте во текот на денот наместо чај.

Постојат неколку докажани рецепти кои сигурно ќе помогнат да се ослободите од атријална фибрилација или други срцеви заболувања. Еве општи препораки, сепак, точниот процес на прием и времетраењето на курсот треба да се договорат со cardiolогист:

 • Земете 2 чаши зрел вибурнум со семиња, додадете 2 чаши вода, вриејте 5 минути. Земете лушпа од 100 ml двапати на ден;
 • Истурете 2 лажици со рид од семе од копра во чаша топла вода, доведете ја смесата до вриење, исцедете, пијте 3 лажици. Три пати на ден пред јадење;
 • Додадете 30 мелени бобинки од глог со семки во чаша врела вода, варете 10 минути. Јадете ја смесата во мали делови за еден ден, продолжете со курсот 3 недели;
 • Земете 50 гр корени од целер, истурете еден литар зовриена ладна вода, оставете го преку ноќ. Пијте вода преку ден, навечер - повторете ја постапката за готвење;
 • Изрендајте јаболко и кромид со средна големина, измешајте, поделете на две и јадете на ден. Треба да правите таков лек двапати месечно;
 • Измешајте 20 грама суво грозје, 50 - ореви, 200 - суви кајсии. Мелење на масата, додадете 1 лимон, смачкан со кора од лимон, 5 лажици. лажици мед. Масата се внесува во темна просторија 3 часа, земена наутро после јадење, 2 лажици. Курсот е еден месец, треба да ја чувате теглата на ладно место;
 • Истурете лажица сушени шипинки со две чаши зовриена вода, варете во водена бања 10 минути, процедете, ладете, додадете лажица. душо Треба да пиете 4 пати на ден пред да јадете половина чаша;
 • Пијалак 2 лажици цвеќе на крин, една лажица бобинки од валеријана и глог, нека се вари, земете 3 лажици. два пати на ден;
 • Земете лажица исушени соцвети од календула, додадете чаша врела вода, оставете да се вари во топлина еден час. Вирус и пијте половина чаша три пати на ден пред јадење.

За третман на фибрилација, се користат различни лушпи, подготвени врз основа на камилица, мајчина душица, глог и валеријана. На нив се додаваат детелина, нане, равнец и кора од ајдучка трева. Хмеops, кантарион, рузмарин и лисја од малина помагаат при срцеви заболувања.

Народни лекови за патологија

Лекарите издвојуваат неколку народни лекови за третман на атријална фибрилација, сите се тестирани на време, даваат добар резултат и помагаат при други патологии на срцето. Најпопуларни производи:

 • Глог - едно од главните и достапни средства, бобинки активно влијаат на мускулите, го обновуваат ритамот, ја чистат крвта, спречуваат појава на згрутчување на крвта;
 • Мед - ова вкусно задоволство има многу лековити својства, вклучително и влијае на срцето. Таков производ може да се јаде и за профилакса и во случај кога долготрајни болести предизвикале аритмија;
 • Лимонот е подеднакво ефикасна алатка која ја подобрува работата на срцето;
 • Брусница, вибурнум и грозје - бобинки содржат магнезиум и калиум, неопходни за човечкото тело;
 • Аронија - приемот е повеќе од помошен карактер, бидејќи овој производ го намалува крвниот притисок, се бори против симптомите и причините за патологија;
 • Планински целер - за подготовка на чорби, се земаат неговите корени, растението го враќа срцевиот ритам, ја елиминира болката во градите и се бори против непријатноста на пациентот;
 • Кромид - може да биде вклучен во секојдневната исхрана, и за превенција и за третман;
 • Нане - со растението подготвувајте смирувачки чаеви кои ја ублажуваат нервната возбуда и помагаат во нормализирање на спиењето. Заедно со нане, исто така се користат валеријана и мајчино млеко;
 • Семиња од копра - средство со кое се враќа нормалната функција на срцето, се намалува притисокот, поминуваат главоболки и вртоглавица.

Сепак, списокот на народни лекови за атријална фибрилација е многу поголем. Лекарите советуваат да земаат стандардни и достапни производи за секого: грав, јаболка, суви кајсии, да пијат билен чај, да јадат ореви. Правилниот начин на живот исто така игра важна улога - на пример, забрането е комбинирање на хербални лекови со алкохол или користење пржена масна храна, третманот нема да донесе резултати.

Производи од пчели

Медицината го знае фактот дека пчеларските производи во исхраната на пациент со дијагноза на „аритмија“ помагаат во зајакнување на срцевиот мускул.

Голема количина на гликоза, фруктоза и елементи во трагови содржани во медот придонесуваат за закрепнување на пациентот.

Производот ќе донесе максимална корист ако го користите секојдневно во мали количини.

Ефикасна алатка за зајакнување на кардиоваскуларниот систем е мешавина од ореви и мед. Околу 100 грама смеса може да се јаде дневно, користејќи ја како десерт. За готвење, ситно исецкајте ореви и измешајте ги со мед. Најкорисни се вар, планина, мед од леќата. Текот на третманот може да трае до еден и пол месеци.

Мешавина од матичен млеч и мед е уште еден добро познат лек кој има корисен ефект врз пулсот. За да го подготвите составот, треба да земете мед и матичен млеч по стапка од сто до една. Темелно промешајте ги состојките, ставете во стаклен или керамички контејнер, чувајте ја смесата на суво и ладно место. Земете пред јадење 3 пати на ден за лажичка.

Полен со мед

Мешавина од мед и полен има корисен ефект врз срцевиот мускул. Односот на компонентите: 1: 1. Лекот се зема 3 пати на ден пред јадење за 2 лажички.

Прополис

Овој пчеларски производ е моќен антиоксиданс, има способност да ја разредува крвта. Обично се препишува во комплексна терапија за третман на аритмии во форма на тинктури на вода и алкохол. Лековити масти кои содржат прополис може да се применат на сечилата на градите и рамото за време на егзацербација на болеста.

Зеленчук

Со срцеви аритмии, неопходно е да се придржувате до одредени правила во исхраната.

За зајакнување на срцевиот мускул, колку што е можно суров, необработен зеленчук и овошје, кои содржат многу корисни материи и елементи во трагови, треба да се воведат во исхраната на пациентот. Нормалната активност на срцето е поддржана од калиум, магнезиум и калциум.

Постојат голем број зеленчуци во кои содржината на овие супстанции е најголема, тие мора постојано да бидат присутни во менито за пациенти.

Лук

Лукот е корисен во сурова форма, се додава во разни јадења: во супи, борш, салати. И со тоа можете да подготвите терапевтска мешавина. Излупете и исечкајте 2 мали главици свеж лук, измијте и ситно исецкајте 2 чаши брусница, измешајте ги состојките, префрлете ги во стаклен сад, оставете ги на ладно темно место 48 часа. Во смесата додадете 5 лажици. лажици мед, се меша.

Суровиот кромид помага да се излечат многу болести, а корисен е и при чукање на срцето. Оваа состојка треба да се додаде во разни јадења. Особено корисна е салата направена од суров кромид и кисели јаболка. Подготовка: излупете го кромидот, ситно исецкајте. Извадете ја кората од кисело јаболко, решетки, измешајте со кромид, зачинете со природен јогурт или павлака.

Аспарагус

Од аспарагус, можете да подготвите лековита супа, која се користи за лекување на срцеви патологии. Исплакнете го коренот и лисјата на аспарагусот под млаз вода, ситно исецкајте. 1 лажица масло. ставете лажица од растението во контејнер со стакло, истурете чаша врела вода, варете на парна бања 5-10 минути.

Изладете ја супата, исцедете ја, консумирајте 3 пати на ден пред јадење.

Зеленчукот содржи гликоза, масло од синап, елементи во трагови и витамини кои имаат корисни ефекти врз срцевиот мускул. Коренот може да се користи за правење салати, мешајќи го со свежи билки, јаболка или моркови.

Коренот сок е корисен за пациенти со аритмија. Кога го подготвувате, треба да го користите не само самиот зеленчук, туку и неговите лисја. Разредете свеж сок од репка со зовриена вода со брзина од еден до еден, додадете малку мед од липа. Пијте секој ден пред вечера.

Целер

Коренот на целерот помага во лекување на срцеви заболувања. Врз основа на растението, се подготвуваат инфузии и лушпи, се користат сурови корени. Пациентите со аритмии имаат корист од салати од корен од целер.

Да се ​​подготви: земете целер, измијте, излупете, решетки, ситно исецкајте свежи билки, измешајте. Зачинете ја салатата со маслиново или пченкарно масло.

Превенција со народни лекови

Хербалниот лек е исто така добар, бидејќи овие билки и рецепти се погодни не само за третман, туку и за спречување на аритмија. Покрај тоа, постојат неколку лекови кои се препорачуваат да се земаат ако пациентот е изложен на ризик, страда од срцеви заболувања или има наследна предиспозиција:

 • Сок од зеленчук - направете го со домати, моркови, цвекло и кромид. Најдобро е да пиете свежо исцеден сок, не додавајте сол и зачини на него;
 • Зголемете ја количината зелена потрошувачка - особено за копар, магдонос, зелен кромид и целер;
 • Пијте билни чаеви со нане, малини, оригано - тие добро смируваат, ослободуваат од претерано оптеретување;
 • Јадете повеќе црвена пиперка, лук, домати - зеленчук што ја подобрува работата на срцето;
 • Во сезоната има праски, кајсии, малини, јагоди, брусница, цреши, планински пепел и вибурнум;
 • Не се откажувајте од мед - овој народен лек добро се справува со десетици заболувања.

Покрај сè, и другите методи не треба да се занемарат, бидејќи хербалниот лек се покажува добро само со интегриран пристап. Не се откажувајте од таблетите препишани од вашиот лекар, задолжително следете диета, водете здрав начин на живот и лекувајте придружни патологии на време.

Народни лекови за атријална фибрилација се многу ефикасен начин за нежно и безбедно влијание врз телото. Рецептите проверени со време гарантирано ќе дадат резултати ако ги следите препораките на лекарот и не експериментирате со вашето здравје.

Tatyana Jakowenko

Главен уредник на Detonic онлајн магазин, cardiolогист Јаковенко-Плахотнаја Татјана. Автор на повеќе од 950 научни статии, вклучително и во странски медицински списанија. Тој работел како cardiolогист во клиничка болница повеќе од 12 години. Тој е сопственик на современи методи за дијагностицирање и лекување на кардиоваскуларни заболувања и ги спроведува во неговите професионални активности. На пример, тој користи методи на реанимација на срцето, декодирање на ЕКГ, функционални тестови, циклична ергометрија и многу добро ја познава ехокардиографијата.

Веќе 10 години е активен учесник во бројни медицински симпозиуми и работилници за лекари - семејства, терапевти и cardiolогисти. Тој има многу публикации за здрав начин на живот, дијагноза и третман на срцеви и васкуларни заболувања.

Тој редовно ги следи новите публикации на европски и американски cardiology списанија, пишува научни статии, подготвува извештаи на научни конференции и учествува на европски cardiolконгреси на оги.

Detonic