kidn115 - Диета и правилна исхрана за ренална колика
Човечкото тело е дизајнирано на таков начин што сигнализира какви било нарушувања во работата на разни органи со најсигурен метод што може да привлече ...
Detonic
irombl - Аспартат аминотрансферазата (AST) е покачена, што значи тоа
AST аспартат аминотрансфераза е ензим (ендоген), кој модерната медицина го класифицира како трансфераза група и подгрупа на трансаминаза. Во моментов, анализата на АСТ се спроведува во комплексот ...
Detonic
antib k - Употребата на Левомицетин за циститис
Воспалителниот процес во мочниот меур е предизвикан од развој на патогена микрофлора, затоа лекарите во комплексен третман често препишуваат антибиотици на пациенти. Ова вклучува таков ...
Detonic
1 34 - Зошто има намалување на хематокритот во крвта и како да се зголеми
Спуштен хематокрит: што значи тоа? Да почнеме со она што е хематокрит? Ова е условен индикатор, кој се изведува со одредување на односот на бројот на ...
Detonic
bol v pravom boku 1 e1521285873481 - Што значи болка во десната страна на ниво на струкот
Болката во десната страна на ниво на половината е секогаш алармантна. Ако ова е прв пат да се појави ваква непријатност и да трае долго, ...
Detonic
poch p1 1 - Боја на урина во коси месо - можни болести и што да правиме
Бојата на урината е стандарден индикатор за анализа на урина. Нормално, урината има светло слама боја, а со патологија, нејзиниот спектар може да варира од жолта до светло црвена. На ...
Detonic
nadp122 2 - Функција на надбубрежните хормони, ефекти врз телото, анализи
Хормоните се биолошки активни супстанции произведени од органите и жлездите на ендокриниот систем на телото и влијаат на работата на разни системи. Во производството на хормони, ...
Detonic
печен 3 1 - Кои лекови можат да се користат за лекување на масна хепатоза на црниот дроб
Ако се дијагностицира хепатоза на масен црн дроб, третманот со лекови е еден од главните методи за ослободување од болеста. Клучната цел на терапевтскиот третман на масни ...
Detonic
8817095311390 - Хипп - хипоалергична формула за деца од 6 месеци
Хиппот е хипоалергична мешавина дизајнирана да ги храни бебињата со алергиски реакции на телото на различни фактори. Меѓу другите, Хип е еден од најкорисните и ...
Detonic
posledstviya i vozmozhnye oslozhneniya posle insulta 1 - Последици и можни компликации по мозочен удар
Последиците по мозочен удар се јавуваат во огромното мнозинство на случаи и можат да бидат или рани, кои се јавуваат неколку часа или денови по патологијата, или ...
Detonic
priznaki gepatita - Кои се првите знаци на хепатитис
Едно лице обично ги промашува незабележливите, нејасни први знаци на хепатитис Ц, погрешно сметајќи ги за симптоми на замор, настинка. Во оваа незабележливост - подмолноста на една ...
Detonic
240 f 66474559 dubtirztlruyku8myw9utchgeqn7rqrk - Алкална фосфатаза кај деца, норма, зголемена, намалена
Алкална фосфатаза е колекција на ензими кои ги сочинуваат клеточните мембрани на повеќето ткива во човечкото тело. Вкупно, оваа серија е претставена со 11 ...
Detonic
toil199 - Честа желба за мокрење кај мажите, главните причини и што да се прави
Огромен број мажи се соочуваат со зголемено мокрење. Со овој проблем, бројот на патувања во тоалетот може да биде 10-20 пати на ден, со ...
Detonic
8 550x239 - Што да направите ако вашето дете има мокрење во кревет или енуреза
Енуреза или уринарна инконтиненција е патологија што се јавува кај деца постари од 5 години, почесто кај момчиња. Иако возрасни мажи, жени, адолесценти и млади ...
Detonic
sm pooch - збрчкан бубрег што е тоа, причини, симптоми и третман
Човечкото тело е многу сложен механизам, за чија добро подмачкана работа е потребно нормално функционирање на сите негови компоненти. Бубрезите се органот ...
Detonic

Аритмијата се однесува на разни промени во срцевиот ритам. Ваквите нарушувања се јавуваат поради болести на кардиоваскуларниот систем, ендокриниот систем или метаболички нарушувања кај мажи и жени. Мошне често, аритмија може да се забележи кај жени за време на бременоста, кога телото на идната мајка ја преструктуира нејзината работа.

Нормалната стапка на контракција на срцето кај луѓето е во опсег од 70-75 пати во минута. Ако некое лице има аритмија, тогаш тој ќе има различен ритам на срцеви контракции.