Моќен третман за подмладување

Некој, откако ги прочита овие редови, сигурно каприциозно ги крена веѓите - велат тие, секако е рано да размислувам за тоа! Сепак, оние кои наивно веруваат дека сето горенаведено треба да се однесува само на стари лица, ќе се соочат со сериозно разочарување. Всушност, дефекти во кардиоваскуларниот систем се повеќе се јавуваат кај оние кои сè уште не имаат триесет години. Сепак, многу од нив дури и не сфаќаат дека лежи причината за ненадејната малаксаност. во садовите.

Затоа, нема да биде излишно да се погледне поблиску до себе - дека дојде време да се размисли за прашањето како да се зајакнат крвните садови и капиларите, може да сигнализира низа симптоми. Меѓу нив:

 • замор;
 • општа слабост, вртоглавица;
 • чести главоболки;
 • влошување на здравјето при промена на времето;
 • затемнување, "лета" во очите;
 • проблеми со спиењето;
 • бучава во ушите;
 • палпитации;
 • летаргија, поспаност, дури и по целосен ноќен сон;
 • палпитации;
 • тежина во регионот на срцето;
 • вкочанетост на екстремитетите, придружено со пецкање на прстите;
 • замрзнување на рацете и нозете;
 • чувство на тежина, уморни нозе навечер;
 • отежнато дишење дури и со мал физички напор.

  Најдовте ли некој од овие симптоми? Време е сериозно да се грижиме за сопственото здравје!

  Лековитите својства на јапонската софора

  Во медицината, покрај јапонската софора, се користи и жолтеникава софора. За медицински цели, се користат пупки и овошја, преку кои се спроведува третман на болести придружени со следниве патолошки состојби:

  • повреда на еластичноста, кревкоста и кревкоста на wallsидовите на крвните садови;
  • нарушување на метаболичките процеси во многу системи;
  • повреда на метаболичките процеси поврзани со количината на гликоза и холестерол;
  • нарушувања на крвниот притисок;
  • нарушувања на имунитетот;
  • алергиски реакции;
  • повреда на снабдување со крв во ткивата;
  • предиспозиција за мозочни удари и срцеви напади;
  • оштетување на видот поврзано со васкуларни нарушувања;
  • отекување на ткивата.

  Во растителни суровини, забележана е зголемена содржина на алкалоиди, а фенолните бои беа присутни во кореновиот систем. Семето содржи доволно масни масла. Во различни делови, постојат биолошки активни супстанции претставени со кемферол, кверцетин, флавоноиди, органски киселини и витамин „Ц“.

  Лековите базирани на софора мора да се користат со големо внимание, и тоа само под строг надзор на лекарите. Силно не се препорачува да се користат такви лекови за патологии на црниот дроб и бубрезите, како и присуство на фебрилни заболувања и хипотензија. Не можете да користите средства во присуство на тешка атеросклероза и ангина пекторис. Апсолутни контраиндикации се бременост и лактација, како и деца под три години.

  Труењето предизвикува вртоглавица и преостанато повраќање, сувост на мукозните мембрани, атонија на цревниот тракт, болка во стомакот, главоболки, како и силна психомоторна агитација и тахикардија. Вештачко дишење, како и гастрична лаважа со слаб розов раствор заснован на калиум перманганат, треба да се смета како прва помош за вакво труење, по што треба да се земат неколку таблети активиран јаглен.

  • Јапонската софора содржи голема количина на алкалоиди: во лисја - 3%, во семе - 4%, во корени 2-3%. Тие ја формираат основата на хемискиот состав на растението. Покрај тоа, фенолните бои се присутни во корените, а до 6% масно масло во семето. Биоактивните супстанции како кемферол, кверцетин, флавоноиди, органски киселини и витамин Ц исто така се изолирани од различни делови на Софора.
  • Покрај тоа, во цветовите на растението е откриен рутин кој поседува својства на витамин П. Оваа супстанца добро ја намалува кревкоста на капиларите, затоа е неопходна во третманот на дијабетес мелитус, тифус и сипаници. Лекарите во некои земји од Југоисточна Азија сугерираат дека растителното цвеќе подготвено на посебен начин може да спречи појава на мозочен удар, бидејќи супстанциите содржани во нив ефикасно ги зајакнуваат wallsидовите на крвните садови и го намалуваат крвниот притисок.
  • Како лековити суровини, се користат неразнесени пупки и плодови на растението. Пупките се сечат во јуни-јули, кога штотуку почнуваат да цветаат, се собираат плодовите по созревањето, внимателно се распаѓаат или се сечат мешунките со секатори во суво време. Собраните суровини се чистат од гранчиња и нечистотии и се испраќаат на сушење што е можно побрзо. Овошјето и цвеќето се сушат во добро проветрени простории или во сушари на температура од 25-30 ° C, периодично мешајќи. Готовите суровини се чуваат во повеќеслојни хартиени кеси.

  Тие ја враќаат еластичноста на wallsидовите на крвните садови, крвните садови стануваат помалку кревки и кршливи;

  Регулирајте го метаболизмот на многу системи на човечкото тело и метаболичките процеси во него, овозможувајќи ви да ја намалите глукозата и холестеролот во крвта;

  Прочистете ги крвните садови од плакети со холестерол;

  Значително нормализирање на крвниот притисок

  Микроскопските садови се чистат до капиларно ниво, тие интензивно ги снабдуваат фоликулите на косата со крв и го стимулираат растот на косата, го подобруваат видот и венскиот одлив на мозочните садови.

  Придонесете за стимулација и враќање на имунитетот, намалете ја веројатноста за појава на алергиски реакции, да бидете хипоалергичен лек.

  Подобрување на снабдувањето со крв, што позитивно влијае на спречување на мозочни удари и срцеви удари.

  Намалете го отекувањето на ткивата и зглобовите со надворешна употреба.

  Тие се борат со протромбин на капилари и мали садови на скалпот, што помага во борбата против алопеција (ќелавост).

  • Компликации на дијабетес
  • Дијабетична атеросклероза
  • Проширени вени
  • Вени и артериска тромбоза
  • Тромбофлебитис на надворешните и внатрешните вени
  • Јапонската Софора помага и при компликации при уништување на ендартеритис - спонтана гангрена.

  Со оваа болест, артериите на потколеницата и стапалото се засегнати. Нивниот лумен е стеснет, општото снабдување со крв во ткивата на екстремитетите е нарушено. Ефектот од земање лекови базирани на Софора е веќе забележан на 4-5-ти ден, кога станува забележливо подобрување на снабдувањето со крв.

  • Подготовките врз основа на ова растение се користат за лекување на најтешките форми на туберкулоза, дури и со формирање пештери во белите дробови.
  • Лековите Софора делуваат како антихелминтско средство кај сите видови паразити.
  • Ефективноста на јапонската софора е докажана во третманот на болести на дигестивниот тракт. Лековите создадени врз основа на него ја обновуваат гастричната слузница, ја неутрализираат прекумерната киселост на гастричниот сок и позитивно влијаат на ткивото на панкреасот.
  • Хипогликемичните (хипогликемични) својства на Софора овозможуваат да се користи во која било фаза од третманот на дијабетес мелитус.
  • Стимулативните својства на ова растение се широко користени во третманот на импотенција и за нормализирање на крвниот притисок во случај на хипотензија.
  • Како локален лек, екстрактите и инфузиите со ова лековито растение се користат како компресија, испирање, влажни апликации и преврски, испирање и наводнување на орофаринксот и синусите со ангина, аденоиди, синузитис.
  • Приемот на тинктура на софора во периодот на егзацербација на вирусни инфекции и инфлуенца ја намалува инциденцата за 35% (тест за амбулантско. Олдмед. 2012

  Периодот на очекување на детето (1 триместар) и лактација;

  гасови, болка во цревата и левиот хипохондриум, гадење, вознемирено столче.

  Здраво пријатели. Сигурно во аптека наидовте на ефтин лек за алкохол, внесен во плодови на растение со необично име - софора. Оваа тинктура чини еден денар, но има огромна моќ, како и, самата фабрика. Лесно е да се погоди дека денес во делот Комплет за прва помош за семејството, тема на разговор ќе биде јапонската софора, нејзините лековити својства и контраиндикации. Ние обрнуваме внимание и на целото овошје и на употребата на тинктура од софора за разни болести.

  Татковината на софората е источна Кина и Кореја. Пред неколку векови, тој беше воведен во Централна Азија, Кавказ и јужна Украина. Ова растение е многу убаво на сонцето, расте во долините, покрај бреговите на водни тела, на добро осветлени места со заштита од ветер.

  Гранките и лисјата на растението се соодветни како храна за животни, но мешунките и семето се отровни. Дрвото има силно и тврдо дрво, кое често се користи за производство на рамки на прозорци и врати и земјоделска опрема.

  Ова се должи на главните корисни и лековити својства на јапонската софора и контраиндикациите за неговата употреба. Пресудете сами.

  • Рутин ги зајакнува и чисти wallsидовите на капиларите и крвните садови, го подобрува метаболизмот и затоа се користи за спречување на мозочен удар, срцев удар и васкуларни нарушувања на мрежницата. Прочистените растителни екстракти од Софора ја нормализираат пропустливоста на капиларите и вените, ги зајакнуваат wallsидовите на крвните садови, ги обезбедуваат сите потребни супстанции за одржување на оптималното здравје на вените.
  • Кверцетинот помага во намалување на притисокот, ги зајакнува wallsидовите на крвните садови, штити од зрачење, исто така е одличен антиоксиданс, го забрзува санирањето на оштетените ткива. Покрај тоа, се справува со вирусни инфекции и го олеснува воспалението.

  Карактеристиките на кверцетинот успешно се користат во третманот на хроничен и акутен хепатитис, хронични гастроинтестинални заболувања. Во третманот на туберкулоза, кверцетинот ја зголемува ефикасноста на третманот за 30-50%.

  • Гликозидите ја нормализираат работата на срцето, го смируваат централниот нервен систем, ги шират крвните садови., Зголемете го мокрењето, помагајте во борбата против микробите, тенкиот и спутумот во случај на бронхитис.

  Цветовите на Софора во големи количини содржат калиум, магнезиум, калциум, железо, јод, бор, цинк, масни масла и органски киселини.

  Сувите цвеќиња и пупките на Софора имаат адстрингентно и хемостатско својство. Долго време се користи како лековито растение во Кина, Јапонија и Кореја за елиминирање на хемороидната и крварењето од носот, крваво повраќање, а исто така и за третман на хипертензија. Клиничките студии покажаа дека растителниот екстракт од софора успешно ги елиминира симптомите на хемороиди во 94% од случаите.

  Лисјата на растението содржат малку протеини, но се многу богати со липиди, содржат 18,2% суров протеин. Семето содржи 9,9% масно масло, кое има голема содржина на линолеинска киселина (52,8%).

  Подготовките базирани на јапонска Софора ја зголемуваат отпорноста на телото на терапија со зрачење; намалување на оток на зглобовите со ревматизам; помогне да се справат со заразни и алергиски заболувања на бубрезите; намалување на оток на дебелото црево ткиво со колитис. Тие исто така даваат добри резултати во третманот на дијабетес и го олеснуваат текот на детските заразни болести како што се сипаници.

  Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

  Detonic за нормализација на притисокот

  Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

  Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

  Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

  контраиндикации

  Билките ќе им помогнат на садовите со VSD.

  Чудесна пилула што може еднаш и засекогаш да се ослободи од невроциркулаторната дистонија (тоа е она што научно се нарекува проблеми со крвните садови) сè уште не постои. Сепак, да ги вратите садовите и да ги натерате да работат како порано - целта е доста остварлива, иако, се разбира, не можете без одредени напори.

  Првиот чекор е целосно да го редефинирате вашиот животен стил. И, задолжително вклучете во дневната рутина, без оглед колку е зафатена, физички вежби, спорт. Тие совршено тренираат пловни објекти што трчаат, пливаат, танцуваат и јога.

  За да се одржат крвните садови во норма, важна е правилната исхрана. Зголемете го процентот на овошје и зеленчук во вашата исхрана. Минимизирајте ја вашата дневна шолја кафе. Одбијте пијалоци како Кока-Кола, заменувајќи ги со обична вода. И што е најважно, никогаш не прејадувајте.

  Во потрага по одговор на прашањето како да се зајакнат крвните садови и да се продолжи нивната младост, не може да се игнорира толку важно средство за „едукација“ на крвните садови како што се процедурите за вода. Нормални хигиенски бањи, контрастен туш и пешачење во бањата се исто така корисни.

  За еден ден, можете да се разгалите со таканаречените билни бањи - со додавање на инфузии од камилица, низа, оригано, целандин, валеријана, коприва, дабова кора, игли. Патем, сите инфузии се подготвуваат според една шема: 100 гр сува суровина се истура со литар ладна вода, се вари, инсистира на еден час и, филтрирајќи се, се става во топла бања.

  Се разбира, ние вклучуваме и разни народни лекови за зајакнување на садовите и нивно чистење во нашата лична програма за лекување.

  И не заборавајте да уживате во секој жив ден и да најдете време да се опуштите. Позитивните емоции се корисни само за нашите работнички садови.

  Пред да ги земете давачките, прочитајте ги контраиндикациите за билките вклучени во нивниот состав! Билките се пијат на курсеви со задолжителни паузи помеѓу нив.

  Со вегетативно-васкуларна дистонија, се препорачува секојдневно вклучување на банани во менито, по можност со какви било ореви.

  1 чаша суво семе од копра, две лажици корен од валеријана истурете еден литар врела вода во термос, оставете еден ден. Потоа процедете, додадете две чаши мед. Промешајте сè добро и ставете го во фрижидер. Земете ја смесата 1 лажица 3 пати на ден половина час пред јадење, сè додека не заврши сè.

  Готви така. Купете во аптека 100 ml тинктури од избегнување на божур, валеријана, глог, мајчино млеко и додадете на нив 50 ml тинктура од еукалиптус и 25 ml тинктура од мента. Измешајте сè во половина литар шише и додадете 10 чешниња каранфилче (зачин). Ставете го шишето со „коктелот“ на темно место две недели, периодично тресете го.

  Земете го лекот 3 пати на ден 15-20 минути. пред јадење, 20-25 капки, разредување со мала количина на вода или капе на шеќер. Текот на третманот е еден месец. По кратка пауза, спектарот на дејство на овој третман е многу обемен: го намалува интракранијалниот притисок и го нормализира артерискиот притисок, има спазмолитично и антиконвулзивно дејство, помага при проширени вени, ја подобрува церебралната циркулација, спречува згрутчување на крвта и го стимулира формирањето на крв.

  Сведоштво: Овој рецепт за традиционална медицина е прекрасен, многу лесен за подготовка. Тоа навистина помага да се ублажат симптомите на ВВД. Јас ќе го користам периодично.

  5 лажици ситно исецкани борови иглички (препорачливо е да се земат млади игли од тековната година), 2-3 лажици. лажици кора од кромид (третира пиелонефритис - ако бубрезите не се мачат, не е потребно да се додаде кора од кромид). Сето ова истурете 0,7 литри врела вода во термос. Да се ​​инсистира на ноќта. Исцедете и пијте наместо вода во текот на целиот ден. Третманот трае 4 месеци. За време на целото време на земање лушпа, не мора да се грижите за настинки и грип.

  ПРЕГЛЕД: целото семејство сакаше чај. Пиеле без лушпи од кромид. Таквиот пијалок и помогна на нејзината ќерка добро од кашлање. Мојата глава стануваше појасна. Навистина, не се разболев додека земав пијалок од бор. Јас не се ослободив од ВВД. Но, ќе пијам секоја пролет, барем 1 месец. Некаде прочитав дека не можете да ги исушите иглите, бидејќи витаминот Ц веднаш исчезнува во него, го замрзнував по делови.

  Повеќе од 200 години, овој рецепт им помага на луѓето кои страдаат од вегетативно-васкуларна дистонија, невроциркуларна дистонија, коронарна срцева болест, ангина пекторис, срцева невроза, хипертензија. Оваа колекција се состои од 14 билки: лист коприва - 5 гр (2 лажици), пролетна адонис трева - 7 гр (1,5 лажици), мајчина душица - 7 гр (5 лажици), аморфни грмушки - (природен лекови за смирување) - 7 гр ( 1 лажица), глог овошје -7 g (0,5 лажици), цвеќиња од црна бозел - 7 g (2 лажици), лист од мента, - 7 g (3 лажици), лисја и цвеќиња крин - 7 g (2 лажици), корен од сладунец -7 g (1,5 лажички), корен од валеријана - 7 g (1 лажица), кора од коњски костен - 10 g (1 лажица);

  бела имела - 12 g (6 лажици). Колекцијата на билки треба да се наполни со 1,5 литри 45 проценти алкохол, да се инсистира на 21 ден на темно место, да се процедува низ неколку слоеви на газа. Пијте тинктура од 1 лажичка, разредувајќи ја во 5 лажички вода, 30 минути пред оброците, наутро и навечер. Пијте 20-25 дена, а потоа 5-7 дена одмор.

  ПРЕГЛЕД: Ми се допадна резултатот од третманот. Се влоши само кога се смени времето, а потоа за кратко време. Но, по завршувањето на третманот, "гадењето" се враќа. Е продолжам со третман со билки, бидејќи резултатите вредат.

  За да подготвите мелем, прво треба да подготвите три тинктури: прополис, црвена детелина и кавкаска диоскореа. За да го направите ова, истурете 40 гр цвеќе од детелина во 500 мл 40% алкохол, оставете 2 недели на темно место, процедете. 50 гр корени од диоскореа истурете 500 мл 40% алкохол, инсистирајте исто така.

  За да подготвите тинктура од прополис, треба да изберете релативно меки парчиња (има помалку нечистотии) и без знаци на расипување, потоа мелете го и ставете го подготвениот прополис во контејнер со темно стакло, истурете 70% алкохол (врз основа на 100 гр прополис на 1 литар алкохол), цврсто затворете плута и држете на темно место на собна температура 8-10 дена, процедете.

  Потоа, кога сите тинктури се подготвени, можете да започнете да го подготвувате мелемот, за кој треба да ги мешате во еднакви делови, добро протресете. Земете мелем треба да биде 1 лажичка 3 пати на ден после јадење, разредување во 50 ml вода. Текот на третманот е 2 месеци. По двонеделна пауза, курсот може да се повтори.

  Забелешка: Кавкаската диоскореа се користи при срцеви удари, мозочни удари, мултиплекс склероза, атеросклероза на садови на мозок и други органи, воспаление на тригеминалниот нерв и општа атеросклероза, бучава во ушите и главата, хипертензија, вегетативно-васкуларна дистонија, енцефалопатија , интракранијален притисок, воспаление на жад од урина, дијабетес, гихт. Она што ни треба. За прополисот, секој одамна знаеше - природен антибиотик. Црвената детелина има најсилни антиатеросклеротични својства.

  ПРЕГЛЕД: Се добива силна мешавина. Притисокот не скока, главата е чиста, но понекогаш се чувствуваа симптоми на ВВД. Откако поминав 3 месеци, решив да паузирам, откако веќе подготвив тинктури од Софора и имела (види подолу), бидејќи билките мора постојано да се менуваат, придржувајќи се на истиот режим на третман: курс - 21 ден, една недела - а пауза

  Стврднување не е само нуркање во ледена дупка во зима и истурање ледена вода над неа. Прво можете да ги обучите вашите пловни објекти на понежен начин. На пример, со користење на рачни бањи. Овие постапки не бараат никаква посебна инвестиција во времето или какви било посебни услови. И во исто време тие имаат корисен ефект врз целото тело!

  Ние земаме билки: зелка, астрагалус, мелилот, нане и цвеќе од глог. Сите за 1 лажица масло. И истурете еден литар врела вода. Ова треба да се внесе 30 минути. Вирус Пијте двапати на ден - наутро и попладне (не навечер) половина чаша. Курсот е два месеци.

  Забелешка: постојат 3 вида на перјаки: мали - се користеше за да се направат лекови корисни за невроциркулаторна дистонија, директна и розова, која има антитуморна активност. Сега, врз основа на активната супстанција, малите и директни перјанки произведуваат кавинтон. Се користи во курсеви, бидејќи инаку се развива зависност, односно стануваат неефикасни.

  Ние земаме билки: коњски костен, кора и млади пука со лисја од леска (лешник), цвет од липа и млади пука, детелина и нане. Коњскиот костен долго време се користи за подобрување на циркулацијата на крвта во вените. 1 лажица масло. мешавини ставете чајник, пополнете 0,5 л. врела вода, нека се вари 40-50 минути. И тогаш пијат 0,5 лажици. за ноќта.

  Употребата на плодовите на јапонскиот Софора за третман: рецепти

  Стифнобиум е природен биостимуланс. Народните исцелители користат соцвети, лисја, семиња, корени, плодови за напливки за лекување и спречување на болести на внатрешните органи (туберкулоза, чиреви на желудник, дијабетес мелитус, внатрешно крварење, карцином), ендартеритис, миопатија, кожни проблеми (алергии, псоријаза, осип), коса (ќелавост).

  Засади овошје

  Традиционалната медицина препорачува, заедно со таблетите, да се зема тинктура од јапонска Софора за третман на трофични чиреви, мускулна дистрофија, E. coli. Надворешно, лушпите се користат за какви било изгореници, апсцеси, врие, гнојни рани, опаѓање на косата. Мастите се користат за лекување на ефектите од кожна туберкулоза. Маслото од зрнца Стифнолобија третира течење на носот и се користи за плакнење на устата, непцата и мукозните мембрани. Домашно готвење:

  1. Измешајте го мелениот грав со алкохол 1: 1 (свеж) или 1: 2 (сув), инсистирајте на тоа во стаклен сад 20 дена, процедете. Нанесете инфузија за гастритис, дијареја, за да ги отстраните паразитите. Употреба на лосиони - да се ослободи од фурункулоза, карбункулоза.
  2. Сецкани, измешани 2 лажици. грав со врела вода, инкубиран во водена бања 10 минути. Кул, филтрирајте, додадете чиста вода во полна чаша. Користете 1 лажица масло. 3 пати на ден. Супата е погодна за третман на туберкулоза, маларија, треска, жолтица, прекумерна ексцитација на нервниот систем и намалување на температурата.
  3. 20 грама овошје од стифнолобија се истураат со 1 чаша врела вода, се крчкаат 15 минути, се филтрираат. По ладењето, тие се тријат во скалпот за да ги зајакнат фоликулите на косата.
  4. 1 лажица масло. л свежи суровини разредени со 1 чаша врела вода, држете 10 минути. во водена бања, додадете вода. Пијте 30 капки 3 пати на ден. Тинктурата ја намалува манифестацијата на алергиски реакции (едем, уртикарија, чешање) и псоријаза, се бори против инфекции кои предизвикуваат треска и помага при нервни нарушувања. Душирање или лосиони олеснуваат хемороиди, дрозд, чиреви. За лекување на алопеција, исплакнете ја главата после миење.

  Врз основа на овошјето се прават „Quarcetin“ и „Genistein“ кои содржат рутин. „Кварцетин“ има антисклеротичен, спазмолитичен ефект, се користи за повреди на зрачење, пародонтална болест, менопауза. Генистеин го користат козметолозите (регенерација и осветлување на кожата, измазнување на брчките, терапија со акни, себореја, нега против стареење).

  Тинктура

  Инфузии на stifnolobia - лековити лекови кои запираат внатрешно крварење, помагаат во лекување на болести на дигестивниот тракт, хипертензија, заболување на црниот дроб, зголемување на виталноста. Подготовка на тинктури:

  1. Исечени сушени цвеќиња (20 g) истурете вода што врие (250 ml), оставете 2 часа. Ладен затегнат раствор се консумира во 1,5 лажици. 3 пати на ден после јадење за зајакнување на wallsидовите на капиларите, намалување на внатрешното и крварењето на окото.
  2. Овошје и цвеќиња (50 g) истурете 500 ml вотка, инсистирајте на еден месец. Пијте 1 лажиче. 3 пати на ден во тек на 3 месеци. Тинктура на вода: 1 лажица масло. л суровини во чаша вода, варете во термос 12 часа. Нанесете инфузија за да ги отстраните органските соли од theидовите на крвните садови.
  3. Свеж грав истурете 56% раствор на алкохол (1: 1), инсистирајте на 3 недели. Земете 1 лажиче. 4 пати на ден за спречување на крварење, третман на хронични улкуси, со изгореници - како облоги.
  4. Цветовите на Стифнолобија во третманот на хипертензија се користат на следниов начин: inflorescences (20 g) се инфузираат со 100 ml 70% алкохол за една недела. Тие пијат 20 дена, 25 капки 3 пати на ден.
  5. Истурете 50 гр сушено цвеќе со вотка (100 ml), измешајте, оставете го 10 дена. Оваа тинктура третира гастритис, заболувања на црниот дроб, дизентерија.
  6. Суви суровини (15 g) истурете 250 ml врела вода, инсистирајте на термос 10 часа. Вирус, пијте 2 лажици. л 2 пати на ден. Се користи во спречување на таложење на сол.
  7. Истурете суво овошје (20 g) со врела вода (500 ml), варете го под капакот на тивок оган 5 минути, инсистирајте уште половина час, процедете. Пијте 1/3 чаша 3 пати на ден пред јадење. Инфузијата помага во зајакнување на имунитетот.
  8. Истурете вода што врие над 15 гр суви суровини, оставете 10 часа под капакот, изладете, процедете. Консумирајте 1 сек. л 3 пати на ден пред јадење. Оваа тинктура го зголемува целокупниот тон на телото.
  9. Сушени пупки (15 g) истурете вода што врие (1 чаша), оставете 2 часа во термос. Ладениот и филтриран раствор трае 1 лажица масло. л 3 пати на ден пред јадење. Помага во запирање на внатрешното крварење.
  10. Мелење на грав (100 гр.), Истурете јаболков оцет (1 л), оставете еден месец во затемнета просторија, повремено тресејќи. Пред да земете, разредете ја тинктурата со вода (150 лажички на 1 ml вода), земајте 3 пати на ден за 3 недели. Инфузијата ги чисти крвните садови од холестеролни плаки, помага против главоболки, запек. Контраиндициран кај луѓе со висока киселост на гастричен сок.

  Лушпа од корени на дрвјата

  Лушпа од корените на дрвото се користи во борбата против жолтицата, туберкулозата, маларијата. Мелените суви суровини се истураат со врела вода (1 суп.л-патки. L. Корени - 250 мл вода), варени на тивок оган околу 10 минути. По ладењето, растворот се филтрира, зовриена вода се додава во оригиналниот волумен. Супа се препорачува да пиете 5 лажички најмалку 3 пати на ден.

  Тинктурата на јапонска софора е соодветна во сооднос 1: 5 со чиста вода за надворешна употреба. Користете го при третман на трофични чиреви, алергиски осип, гнојни рани, изгореници, псоријаза, ќелавост, стоматитис, пародонтална болест (лосиони, облоги, наводнување). Подготовка: истурете 56% алкохол со суви (пропорции 1: 1) или зрели (1: 2) овошја, оставете 20 дена, филтрирајте.

  За хипертензија, атеросклероза и кардиоваскуларни нарушувања, се препорачува комбинирање на инфузија на зрнца од сифнолобија со екстракт од бела имела. Рецепт за тинктура од имела: 200 гр свежи гранки, растителни лисја, истурете 500 ml вотка, инсистирајте еден месец. Двете тинктури се мешаат, составот е на возраст од 7 дена, по што се зема во текот на 1 лажиче. на ден 1 месец.

  Чајот од цвеќиња и грав од Софора го запира воспалението, го зајакнува имунитетниот систем, делува подмладувачки на телото, ја зајакнува косата, го нормализира крвниот притисок, а менопаузата ја намалува непријатноста при жешки бранови. Земете чај до три пати на ден, 150 ml. За зајакнување на скалпот, корените на косата - без испирање, нанесуваат во корените пред спиење. Како да се готви:

  • измешајте овошје со inflorescences (1: 1);
  • истурете 4 лажици. л 1 литар врела вода;
  • варете го добиениот состав 5 минути;
  • оставете супа да се излади, инсистирајте на еден час;
  • да се следи.

  Јапонското масло од Софора лечи изгореници, рани, дворови. Се користи за ринитис, воспаление на назофаринксот, псоријаза, алергиски осип, каснувања од инсекти. За лекување на кожата, подмачкувајте ги погодените области неколку пати на ден. Во акутен ринитис и кашлање - всадете во носот (1-2 капки до 3 пати на ден). Ефективност на маслата: течење на носот и кашлица исчезнуваат за 3 дена, раните лекуваат по неколку дена, осип со псоријаза исчезнува по 45 дена. Готвење:

  • грав инсистира на врела вода еден час (сооднос 1: 1);
  • мелење на парен грав;
  • пулпата се меша со растително масло (1: 3);
  • ставен на 21 ден под сончева светлина додека не се внесе суспензијата.

  За рак или дијабетес, се подготвува инфузија на вотка. Истурете свеж грав од растението, смачкан во прав, истурете вотка (700 ml), инсистирајте на тоа во темна просторија една недела. Вирус, користете 1 лажиче. (пред појадок и пред спиење) курс од 85-90 дена. Софора за дијабетес се подготвува според следниот рецепт:

  дд софора јапонскаја - Моќен третман за подмладување

  Во традиционалната медицина, се користи лекот "Pachycarpin", добиен од трева на растение. Се користи за ублажување на хипертензивни кризи, како и за некои други болести придружени со грчеви на периферните садови. Лекот е ефикасен во миопатиите.

  Во народната медицина се користат разни дозирани форми на растението. На пример, инфузии од Софора се користат за пулмонални крварења, кожни болести, болести на црниот дроб и желудникот. Оралните препарати од фетусот се пропишани за нарушувања на спиењето, висок крвен притисок, за подобрување на апетитот. Декокциите и инфузиите на Софора добро помагаат при дизентерија, чир на желудник и дуоденален улкус, воспалителни процеси.

  Софора е една од најпопуларните лековити растенија за третман на хеморагичен васкулитис. Тој е ефикасен дури и кај болести како што се ангина пекторис и хипертензија, ревматизам, дијабетес мелитус, склеротична стратификација на theидовите на крвните садови. Софора е неопходна за болести на желудникот и црниот дроб.

  Поради ова, пациентот кој страда од осип, чешање, алергиски дерматитис, не може веднаш да го утврди изворот на неговата малаксаност. За време на третманот со Софора, треба внимателно да ја следите реакцијата на вашето тело и доколку се појават такви симптоми, побарајте медицинска помош.

  Контраиндикации за употреба на јапонска софора:

  Активности поврзани со управување со возила, работни машини или механизми;

  Работа што бара концентрација;

  Периодот на очекување на детето (1 триместар) и лактација;

  Може да се појават следниве несакани ефекти: гасови, болка во цревата и епигастрична област, гадење и повраќање, вознемирена столица.

  Софора алкалоидите имаат прилично висока активност, изразен ефект не само на нервниот систем, туку и на дигестивниот тракт, човечкиот циркулаторен систем. Тие се во состојба да поминат низ плацентарната бариера, а рутинската компонента може да предизвика спонтан абортус, бидејќи стимулира контракција на сите мускули, вклучително и на мускулите на матката. Овие основи треба да бидат причина за да се одлучи дали овие лекови се навистина потребни или не.

  Најчесто, лекарот намерно презема таков ризик ако заканата по животот на мајката без овој лек ја надминува заканата за здравјето на фетусот. Користењето на Софора за третман на бремени жени со бубрежна или хепатална инсуфициенција е јасно забрането, бидејќи постои ризик од нецелосно излачување на компонентите на лекот од телото. Појавата на реакција во форма на повраќање, дијареја, гадење, диспепсија е повод за повлекување на лекот.

  Автор на статијата: Соколова Нина Владимировна | Фитотерапевт

  Образованието: Диплома за специјалитет „Општа медицина“ и „Терапија“ е добиена на НУ Универзитет Пирогов (2005 и 2006 година). Понатамошна обука на Одделот за хербална медицина на Универзитетот за пријателство со луѓе на Москва (2008).

  Која храна покрај омега-3 е добра за срцето и штити од мозочен удар?

  Билка која ја зголемува желбата и ја третира фригидноста кај жените!

  Срцевата тинктура ќе ја олесни состојбата со вегетативно-васкуларна дистонија.

  Кога самите берете овошје, секогаш мора да запомните дека тие мора да бидат незрели. Правилно подготвените суровини се разликуваат со сочни лисја од грав од светло зелена боја со темно, веќе целосно зацврстено семе.

  Потребно е да се исечат плодовите во цели снопови, користејќи ги вообичаените остри секатери на градината. Сушењето на собраниот растителен материјал се врши нужно на температура од 30 ° C. За таа цел, потребно е да се користат специјални сушари или само да се дадат плодови во добро проветрена просторија. Плодовите во процесот на сушење треба да се одделат едни од други, а непотребните стебленца едноставно се фрлаат.

  Цветовите на Софора се собираат само во пупки, откако долните цвеќиња целосно се откриваат во inflorescences. Собирањето на такви растителни материјали нужно се врши во суво време. Сушењето се изведува на температура од 40-45 ° C. Пожелно е да се изврши сушење со цели соцвети. Целосно исушениот растителен материјал се просејува низ сито, каде што се случува одвојување од стебленцата.

  • Во народната медицина, овошјето се користи за правење инфузии и тинктури. Однадвор, овие лекови често се препишуваат за лекување на изгореници, смрзнатини, повреди, туберкулоза на кожата, лупус, трофични улкуси и псоријаза.
  • Внатрешно, тие се користат за спречување и запирање на внатрешно крварење со различна етиологија, како и за третман на атеросклероза, ангина пекторис, дијабетес мелитус, хипертензија, тифус, заболување на црниот дроб, тромбофлебитис, проширени вени, зголемување на васкуларната шема на лицето и отворени делови од телото, хемороиди и проктитис.
  • Инфузија на овошје третира воспаление на непцата, акутни респираторни вирусни инфекции, акутни респираторни инфекции, грип, јачмен, херпес.
  • Алкохолни и етерични екстракти од овошје имаат антимикробна активност против Staphylococcus aureus, што е важно во третманот на тонзилитис, ларингит, фарингитис, аденоиди, стоматитис.

  ♥ За лекување на невродерматитис, треба да го пробате овој рецепт. Сувите плодови на растението се пренесуваат преку мелница за месо и една лажица маса се истура со чаша врела вода. Инсистирајте во текот на целата ноќ и земете топло четири пати на ден пред јадење. Исто така, вреди да се подмачкува погодената област со мешавина од педесет грама мелени плодови на растението, сто грама било птичји масти и природен пчелин восок. Десет капки катран од бреза исто така се додаваат во смесата и се загреваат четири часа. Откако смесата ќе се олади, може да се нанесе на болни места.

  ♥ состојба после мозочен удар. Половина литарска тегла е исполнета на половина со исушени црвени соцвети од детелина и се додаваат педесет грама сецкани плодови од Софора. Смесата се истура на врвот со вотка и се инсистира на тоа две недели на темно место, по што се филтрира и се доведува до оригиналниот волумен со зовриена вода. Земете лажичка, растворете во четвртина чаша топла вода наутро на празен стомак десет минути пред појадокот. Текот на третманот е дваесет и пет дена.

  ♥ Невроза, болка во срцето. Две мешунки на Софора се мешаат со пет десет милилитри тинктури од божур и еукалиптус, сто милилитри мајчино млеко и дваесет и пет милилитри нане, четири рендани плодови од глог, дваесет и пет милилитри Корвалол и петнаесет грама каранфилче. Земете лажичка наутро на празен стомак и навечер пред спиење, секој пат разредувајќи во мала количина вода.

  ♥ За третман на лишаи и егзема, педесет грама овошје Софора измешана со сто грама маснотии од пилешко или гуска, пчелин восок и десет капки течен катран од бреза. Смесата се вари во глинен сад четири часа на тивок оган, по што се подмачкуваат погодените области.

  ♥ Болести на назофаринксот. Две лажици сецкани плодови од Софора, цвеќиња од мимоза, пеперминт се мешаат со дваесет грама мумија и истураат еден литар маслиново масло. Инсистирајте на топло место две недели.

  Loss Губење на косата. Две лажици Софора истурете 1,5 чаши зовриена вода и оставете да зоврие. Треба да готвите додека водата не ја смени бојата, по што додава педесет милилитри сок од златен оцет, алое и рицинусово масло. Смесата се остава три дена во фрижидер, по што се нанесува во корените на косата.

  Овошјето од Софора служи како суровина за подготовка на лекови, од кои највредна биолошки активна супстанција е рутин. Во традиционалната медицина, прав, таблети и инфузии се произведуваат од плодовите на растенијата. Тие се користат за лекување на трофични чиреви и длабоки рани, а исто така се користат како лосиони за гнојни рани. Бактерицидното дејство на овошјето се должи на присуството на кверцетин и генистеин во нив.

  Во народната медицина, овошјето се користи за правење инфузии и тинктури. Однадвор, овие лекови често се препишуваат за лекување на изгореници, смрзнатини, повреди, туберкулоза на кожата, лупус, трофични улкуси и псоријаза. Внатрешно, тие се користат за спречување и запирање на внатрешно крварење со различни етиологии, како и за третман на атеросклероза, ангина пекторис, дијабетес мелитус, хипертензија, тифус, заболување на црниот дроб, хемороиди.

  Инфузија на овошје третира заболување на непцата, течење на носот, јачмен. Алкохолни и етерични екстракти од овошје имаат антимикробна активност против Staphylococcus aureus, сено и ешерихија коли.

  Земете 1 дел цвеќиња од цикорија, трева од кантарион, билка од Вероника, лист од јагоди, 2 дела равнец и колкови од роза, 0,5 делови од ризом каламус и овошје од смрека. Измешајте ги сите компоненти на колекцијата. Користете како што следува: 2 лажици од смесата заспиваат во термос, истурете 0,5 литри врела вода и инсистирајте на целата ноќ.

  ПРЕГЛЕД: добар рецепт. Притисокот не скока, целокупната благосостојба. Јас периодично ќе пијам курсеви. Точно, овој рецепт не означува колку може да се пие. Единствениот минус е да не се земам кај луѓе кои имаат тромбофлебитис, бидејќи имав многу висок хемоглобин откако земав таков чај подолго време.

  По пиење 2 курсеви од 1 месец. со пауза од една недела помеѓу курсевите, ја направи следната тинктура.

  Интракранијалниот притисок се излекува еднаш засекогаш со лушпа од гранки на црница. Земете 2 лажици. сецкани гранки истурете 1 литар зовриена вода во термос, инсистирајте на ноќта. Пијте 3 пати на ден во чаша 20 минути пред оброците. Подобрување се јавува за неколку недели, болката исчезнува целосно. Пијте лушпа 2 месеци. Во исто време, меморијата ќе се подобри и главоболките ќе исчезнат.

  ПРЕГЛЕД: Најмоќниот рецепт за мене. Единственото нешто што треба да се разгледа е дека тоа ја згуснува крвта и за кого е невозможно да се користи со зголемена коагулабилност на крвта.

  Тинктура од имела бела и софора

  Третман на тинктура од софора. Тинктурата на Софора се користи за лекување на огромен број на болести. На пример, ефикасен е во третман на ревматизам, сепса, гастритис и улцеративен колитис, чиреви на желудник и дуоденални улкуси. Пропишано е за болести на бубрезите и црниот дроб, тифус, дијареја, рани фази на туберкулоза, како и за црви. Тинктурата е пропишана за спречување на внатрешно крварење од различно потекло.

  Лекот е широко користен и како надворешен агенс за третман на карбункулоза и фурункулоза, егзема, габични заболувања, лушпест лишај, бели дробови и умерени повреди, со смрзнатини и изгореници од 1, 2 и 3 степен на сериозност. Во разредена форма, тинктурата го подмачкува скалпот за да спречи опаѓање на косата.

   7 шоу број 7 (978) 760-68-20 личен: Олег Викторович

 • 7 (978) 760-68-19 Секретар: Светлана
  • Услови за плаќање и испорака
  • Распоред
  • Контактирајте не

  - големо листопадно дрво од семејството мешунки, достигнувајќи висина од 25-30 метри. Има моќен корен систем, разгранети стебла и широка круна. Лисјата се непарирани, во елипсовидна форма, растат во парови. Произлегува и остава пубертет со лесно притиснати влакна. Цветовите се жолтеникави, молци, собрани во густи апикални четки. Овошје - малку затегнат грав во форма на клуп. Во овошјето, зрее 3-6 семиња црвеникава или црна боја.

  Софора цвета во јули-август, плодовите созреваат во септември-октомври, не паѓаат од гранките цела зима. Фабриката е дистрибуирана во Кина, Јапонија, Виетнам, Закавказја, Централна Азија, на Крим, на југот на Украина.

  Како да се готви тинктура од јапонска софора?

  Тинктурата лесно се прави дома. За нејзина подготовка, свежите плодови се земаат во однос на тежината кон алкохол 1: 1, суво овошје - 1: 2 (100 грама софора и две чаши вотка). Суровините мора да се стават во сад со темно стакло и да се истурат 70% раствор на алкохол или вотка. Инсистирајте на лекот две недели на темно место на собна температура. По истекот на тинктурата треба да се филтрира, исцеди и чува на ладно темно место во шише темно стакло.

  Третман на тинктура од софора.

  Тинктурата на Софора се користи за лекување на огромен број на болести. На пример, ефикасен е во третманот на ревматизам, сепса, гастритис и улцеративен колитис, чиреви на желудник и дуоденални улкуси. Пропишано е за болести на бубрезите и црниот дроб, тифус, дијареја, рани фази на туберкулоза, како и за црви.

  Важно е да се користат тинктури во третман на проширени вени на долните екстремитети, тромбоза, хемороиди и проктитис.

  Лекот е широко користен и како надворешен агенс за третман на карбункули и фурункулоза, егзема, псоријаза, габични заболувања, лушпест лишај, бели дробови и умерени повреди, со смрзнатини и изгореници од 1, 2 и 3 степен.

  Во разредена форма (1:10), тинктурата го подмачкува скалпот за да спречи опаѓање на косата.

  Рецепт 1. За да се подготви инфузијата, потребно е да се мелат 20 гр сушено цвеќе во прав, потоа да се истурат со 250 мл врела вода и да се остават околу 12 часа. Инфузијата треба да се филтрира и да се зема во 50-70 ml. три пати на ден 30 минути пред оброците.

  Рецепт 2. За надворешна употреба, 20 гр сецкано овошје истурете 250 ml врела вода, инсистирајте на 15 минути. а потоа се филтрира. Инфузија се препорачува да се мие косата со опаѓање на косата.

  Се користи како антипиретик, за третман на маларија, пулмонална туберкулоза, неврастенија и невритис, а исто така се користи како седатив за жолтица, треска и малигни тумори.

  Рецепт 1. 1 лажица ситно исецкани корени, истурете 1 чаша врела вода, вриејте во водена бања 10-12 минути, изладете и исцедете, па додадете зовриена вода до претходниот волумен. Земете го лекот 25 g три пати на ден.

  Рецепт 2. 20 грама овошје на растението треба да истурете 200 мл врела вода, да се вари на тивок оган 15 минути. Супата треба да се излади и филтрира, а потоа внимателно да се нанесуваат во корените на косата, по 5 минути, добро исплакнете ја косата.

  Надворешно, екстрактот се користи за зајакнување и раст на косата. Добро помага при изгореници, гнојни рани, рани од притисок, псоријаза, чиреви на долните екстремитети со проширени вени, дијабетес мелитус, остеомиелитис.

  Рутинот присутен во екстрактот ја штити човечката кожа од слободните радикали, со што се запира стареењето на кожата.

  Екстрактот од софора вклучува етил алкохол, прочистена вода, глицерин, овошје и соцвети на растението. Лекот е широко користен како козметички производ.

  За да се подготви тинктура од софора од вотка дома, тие земаат малку повеќе овошје. Треба да земете сто четириесет или сто педесет грама суво зрело овошје на растението, исечете го секое овошје на половина и пополнете ги со половина литар квалитетна вотка во шише со шампањ. Треба да инсистирате околу десет дена, повремено тресејќи.

  Нанесете тинктура од јапонска Софора според правилата.

  • Кожни болести и воспалителни процеси во зглобовите се третираат со земање тинктури внатре за еден месец, како и примена на облоги на болните места.
  • За превенција и третман на срцев удар и мозочен удар, лекови со седиште во Софора се користат во курсеви на секои три месеци.
  • Времетраењето на земањето тинктура на софора за дебелина, импотенција, дијабетес е 45 дена.
  • Хипертензијата, атеросклерозата и срцевите заболувања се третираат со тинктура дневно 1-1,5 месеци. Земете 20-40 капки три пати на ден после јадење.
  • За третман на гинеколошки заболувања и менопауза, лекот се зема 21 ден со повторување по 10 дена.
  • Во третманот на рак, одличен ефект се постигнува со употреба на тинктура од јапонска Софора со бела имела за две до три недели.
  • Во воспалителни процеси во усната шуплина, како и воспаление на надворешните генитални органи, се користи вагината, тинктурата, разредена со вода во еднакви размери.
  • Balелавоста се третира надворешно со примена на тинктура, половина разредена со вода, на корените на косата 15-20 минути дневно, еден месец.
  • За зајакнување на садовите, со атеросклероза, тромбофлебитис, болести на гастроинтестиналниот тракт и дуоденумот, тинктурата се зема 25-30 капки три пати на ден за 30 дена. По 10 дена одмор, курсот мора да се повтори.
  • За да се опорави од сериозна болест, се препорачува да се земаат тинктури од 15-20 капки три пати на ден со месечен тек.
  • За да ги вратите функциите на мозокот и очите по крварењето, треба да се земаат најмалку 30 капки тинктура три пати на ден за еден месец.
  • Тинктурата на Софора, земена во вообичаена доза, може да има позитивен ефект дури и со напредна форма на белодробна туберкулоза.

  Тинктурата на Софора се користи и за да се ослободи од колитис, хронична дијареја и проблеми со црниот дроб: пијат една кафена лажичка три пати на ден, половина час пред јадење. Препорачливо е да го земате дваесет и еден ден и во тоа време да следите строга диета. Со фракционо исхрана, тинктурата треба да се пие десет капки четири до пет пати на ден половина час пред јадење.

  Кашлица, бронхитис

  Исто така, тинктурата може да помогне во лекување на кашлица, бронхитис, тонзилитис, настинка и грип. За ова, покрај ингестијата, треба да се исплакне и со гаргара. Една кафена лажичка тинктура се разредува во педесет милилитри вода.

  За болки во главата, стомакот или срцето, вреди да се земат дваесет до триесет капки тинктура на растението. Може да се користи и за каснување од комарец, за ова неколку дена болното место се подмачкува со тинктура три пати на ден.

  Рани, влажен егзема

  Кога лекувате рани кои не лекуваат подолго време и со влажен егзема, може да се направат лосиони од тинктурата на растението. Во случај на егзема, погодената област мора да се чува однапред неколку минути во лушпа од кора од даб.

  Фибромиом, миома

  За да се ослободат воспалителните процеси со фибромиом и миома, потребно е да се користи тинктура на растението. Пијте го во петнаесет капки наутро и навечер половина час пред јадење. Ако алкохолот е контраиндициран, тогаш можете да подготвите инфузија. За да го направите ова, една лажица мелени плодови на растението се истура со 250 милилитри вода, се става да зоврие и се инсистира на три до четири часа. Тие пијат во три дози.

  Тинктурата на водката Софора се користи за лекување на таложење на сол.

  • Пролапс на матката: сто грама овошје на растението се пренесува преку мелница за месо и се истура со половина литар вотка. Инсистирајте една недела на топло место и земајте лажица двапати на ден.
  • Елиминирање на колитис ќе му помогне на таков рецепт. Двесте грама овошје на растението се сечат на половина и се истураат со половина литар вотка, по што се остава десет дена. Земете дваесет и пет до триесет капки три пати на ден половина час пред јадење, а четврти пат директно навечер. Текот на третманот е три недели.
  • Изгореници Тинктура на растението помага при изгореници. Погодената област треба да се подмачкува со тинктура неколку пати на ден.
  • Здрав, здрав сон со несоница ќе обезбеди триесет капки од аптека тинктура на растението да се земаат три пати на ден пред јадење.
  • Пемфигус. Пред секое капење, телото се мие со катран сапун, по што се брише со мешавина од тинктури софора, прополис и јоргована, Димекс>1726995 guiip - Моќен третман за подмладување

  Тинктурата на софора помага и при псоријаза: педесет грама овошје од растението се истураат со половина литар вотка и се оставаат еден месец на темно место. Земете лажичка три пати на ден половина час пред јадење. Природно, треба да следите диета и да користите други методи на лекување за да обезбедите интегриран пристап.

  За нормализирање на притисокот во хипертензија, треба да поминете низ мелница за месо двесте грама овошје од Софора и свежи листови од имела. Смесата се истура со половина литар сјај и се инсистира една недела на темно место. Земете лажичка три пати на ден за половина час пред јадење за еден месец.

  Тинктура од оцет

  Оваа алатка помага при чистење на крвните садови и ослободување од многу болести: атеросклероза, тинитус, главоболки, муви пред очи, мигрена, запек. Да се ​​направи тинктура од софора на оцет е многу едноставна: треба да израмните 100 гр овошја купени во аптека со чекан, истурете ги во контејнер и истурете еден литар добар вистински јаболков оцет. Инсистирајте еден месец. Во овој период, капацитетот, се разбира, треба често да се тресе.

  Билките ќе им помогнат на садовите со VSD.

  Во третманот на вегетативно-васкуларна дистонија, овој рецепт е корисен за луѓе со масни наслаги или склеротични плаки во артериите кои предизвикуваат болка во срцето, хипертензија, недоволно снабдување со крв во мозокот. Го подобрува метаболизмот, крвните садови стануваат еластични, се спречуваат склероза, срцев удар, хипертензија, исчезнуваат звуци во главата, вртоглавица.

  Општата состојба на телото се подобрува, видот е обновен, целото тело е подмладено. Земете по 100гр. секоја трева: камилица, кантарион, бесмртна, пупки од бреза. Да измеша сè. Вечерта 1 лажица истурете 0,5 врела вода во смесата, инсистирајте на термос 3-4 часа, процедете низ крпа и исцедете. Пред спиење, пијте 1 чаша со 1 лажиче. душо

  СВЕДОК: Благосостојбата веднаш се подобрува. Не е совршена состојба, но толерантна. Курсот траеше 4 месеци. Нутриционистите го советуваат овој рецепт на оние кои сакаат да ослабат, но јас лично не можам да кажам ништо за ова (веќе сум слаба). Заедно со овој рецепт (се совпадна во времето на собирање) го испив овој бор чај.

  Лекови со јапонска Софора

  4391907 uoupip - Моќен третман за подмладување

  Постојат многу рецепти за подготовка на лекови базирани на Софора. И сите тие имаат прочистување на крвта, заздравување на раните, аналгетски, антиинфламаторни и антибактериски ефекти. И покрај фактот дека механизмот на терапевтски ефект на Софора не е целосно разбран, рецептите засновани врз него сè повеќе се користат од лекари кои ги познаваат и избираат лековитите својства на растението.

  Инфузија на софора. Инфузијата се користи за чести крварења и зголемена пропустливост на капиларите, пропишана е за крварење во мрежницата.

  Рецепт 1. За да се подготви инфузијата, потребно е да се мелат 20 гр сушено цвеќе во прав, потоа да се истурат со 250 мл врела вода и да се остават околу два часа. Инфузијата треба да се филтрира и да се зема 1-2 лажици три пати на ден после јадење.

  Рецепт 2. За надворешна употреба, 20 гр сецкано овошје истурете 250 ml врела вода, инсистирајте на 15 минути. а потоа се филтрира. Инфузија се препорачува да се мие косата со опаѓање на косата.

  Лушпа на Софора. Се користи како антипиретик, за третман на маларија, пулмонална туберкулоза, неврастенија и невритис, а исто така се користи како седатив за жолтица, треска и малигни тумори.

  4371327 ggkhhl - Моќен третман за подмладување

  Рецепт 1. 1 лажица ситно исецкани корени, истурете 1 чаша врела вода, вриејте во водена бања 10-12 минути, изладете и исцедете, па додадете зовриена вода до претходниот волумен. Земете го лекот 25 g три пати на ден.

  Рецепт 2. 20 грама овошје на растението треба да истурете 200 мл врела вода, да се вари на тивок оган 15 минути. Супата треба да се излади и филтрира, а потоа внимателно да се нанесуваат во корените на косата, по 5 минути, добро исплакнете ја косата.

  Екстракт од софора. Надворешно, екстрактот се користи за зајакнување и раст на косата. Добро помага при изгореници, гнојни рани, рани во кревети, псоријаза, чиреви на долните екстремитети со проширени вени, дијабетес мелитус, остеомиелитис. Рутинот присутен во екстрактот ја штити човечката кожа од слободните радикали, со што се запира стареењето на кожата.

  Врз основа на ова растение, кое има исклучителни лековити својства, создадени се многу фитопрепарати.

  Тие се класифицирани како додатоци во исхраната и се користат во следниве случаи:

  За третман на патологии на периферниот циркулаторен систем и нивна превенција;

  Со дерматози со различна етиологија, алопеција (ќелавост);

  За олеснување на компликациите од дијабетес;

  Со венска инсуфициенција;

  За третман на сексуална импотенција (импотенција) и други нарушувања во областа на машките гениталии;

  За да го зголемите имунитетот со зголемени оптоварувања, зголемете го адаптивниот капацитет на телото.

  Конзервативната медицина ја користи јапонската Софора како суровина за производство на лекови.

  Пакикарпин

  Лекот е достапен во форма на таблети и раствор во ампули за инјектирање, се користи за лекување на следниве состојби на телото:

  Во акушерската пракса: да се стимулираат контракции при породување, да се запре крварењето по породувањето.

  Со воспаление на нервните јазли;

  Во третманот на уништувачки ендартеритис;

  За превенција и третман на периферни васкуларни грчеви;

  9021795 jjkkk - Моќен третман за подмладување

  Начин на администрација: орално пред јадење и во форма на поткожни инјекции (за олеснување на грчевите и стимулација на породувањето).

  Употреба на пахикарпин во третман на разни болести:

  Воспаление на нервните јазли - времетраењето на третманот е 2 недели, потребно е 2 пати на ден да се земат 0,5-1 g;

  Миопатија - третманот е 1,5 - 2 месеци, се спроведува 3 пати годишно, се зема 0,1 g на ден;

  Облитерирачки ендартеритис - текот на третманот е 1-1,5 месеци, може да се повтори по 2-3 месеци. На ден, земајте 0,05-0,1 g од лекот 3 пати.

  Максималната дозволена доза за возрасни е 0,2 g, дневно - 0,6 g, со поткожни инјекции - единечна доза не повеќе од 0,15 g, на ден - не повеќе од 0,45 g.

  Софорин

  Лекот е достапен како тинктура на неферментирани овошја „Софора“ во 48% етанол.

  Се користи за надворешен третман на кожни лезии:

  1682017 nn - Моќен третман за подмладување

  Со помош на Софорин се врши наводнување, миење, се прават терапевтски облоги. Дозволена е внатрешна употреба на тинктурата во согласност со дозата пропишана со упатствата. Треба да се земат предвид контраиндикации за употреба на лекот - ова е индивидуална нетолеранција на компонентите на Софорин.

  Аскорутин

  Достапно во форма на таблети, главните индикации за употреба:

  Третман на патологии на капиларите, особено садови погодени од салицилати и антикоагуланси, како и спречување на болести на периферниот циркулаторен систем;

  Третман на хиповитаминоза поврзана со недостаток на витамини П и Ц;

  Третман на болести чиј симптом е кршење на васкуларната пропустливост;

  Текот на третманот со Аскорутин трае не повеќе од еден месец, вториот курс се препишува исклучиво по препорака на лекарот што посетува:

  За превенција - деца над 3 години земаат 1/2 - 1 ЕЕЗ. на ден, деца над 12 години и возрасни - 1-2 ЕЕЗ. дневно.

  За третман - деца постари од 3 години земаат 1/2 - 1 ЕЕЗ. 2-3 пати на ден, деца над 12 години и возрасни - 1-2 ЕЕЗ. 2-3 пати на ден.

  Оваа доза може да ја прилагоди лекарот што посетува во зависност од тежината на болеста и нејзините манифестации.

  Аналог на тинктура од алкохол е лекот „Софорин“, што е тинктура на свежо овошје од јапонска Софора, подготвена со 48% етил алкохол. Лекот „Рутин“ се користи и во медицинската пракса, кој помага во зајакнување на срцевиот мускул, ја обновува и одржува васкуларната еластичност, спречува таложење на плаки на холестерол и штити од развој на атеросклероза.

  Поради повеќекомпонентен хемиски состав на ова растение, фармацевтите создадени врз основа на јапонските лекови Софора, успешно користени во класичната медицина. Тие се користат во третман на туберкулоза, болести на кардиоваскуларниот, генитоуринарниот, репродуктивниот систем, органите на гастроинтестиналниот тракт, тироидната жлезда.

  Софорин

  Достапно во форма на тинктура од зрнеста зрна во раствор на етил алкохол од 48%. Се користи за облоги, лосиони, наводнување за такви лезии на кожата:

  Внатре тинктурата се користи за атеросклероза, хипертензија, дијабетес мелитус, интракранијален притисок за 3 месеци (1 лажиче. Со 50 ml вода - 3-4 пати на ден 40 минути пред оброците). Контраиндикации: хипотензија, бременост, лактација, деца под 12-годишна возраст, индивидуална нетолеранција на компонентите. Цената на 100 ml тинктура на полиците во аптеките е околу 250 рубли.

  Пакикарпин

  Го намалува крвниот притисок, го зголемува тонусот и контракциите на матката за време на породувањето. Продадени во форма на таблети (10 парчиња, 1 таблета од 0,1 g активна супстанција) или 3% раствор во ампули од 2 ml. Се зема пред јадење или со инјекција. Индикации за употреба:

  • Слаб тонус на мускулите на матката за време на породувањето. За да се стимулираат контракции, инјекции од 2-4 ml раствор со интервал од 1,5 - 2 часа. За да се намали матката по породувањето, интрамускулно или поткожно 2-3 пати на ден.
  • Миопатија 100-200 mg (1-2 таблети) на ден, 40-50 дена. По 2-3 месеци, третманот се повторува.
  • Спазам на периферни артериски садови.
  • Ганглионитис. 50 - 100 mg (0,5 - 1 таблета) 2 пати на ден, во тек од 15 дена.
  • Воспаление на нервните јазли. 50 - 100 mg (0,5 - 1 таблета) 2 пати на ден, 2 недели курс.
  • Обелерирање на ендеротеритис (хроничен тек). Во форма на таблети од 50-100 mg (0,5-1 таблета) 2-3 пати на ден, курсот трае до 7 недели. Во форма на инјекции на ден, не повеќе од 0,45 мг,

  Контраиндикации: срцева, бубрежна, хепатална, откажување на повеќе органи, бременост, ангина пекторис. Несакани ефекти: слабост, вртоглавица, сува уста, тахикардија, намален тон на цревата, ефект врз тонот на уринарниот тракт, токсични ефекти од предозирање. Цената се движи од 800 рубли. по пакет, издаден на рецепт.

  Аскорутин

  Аскорутин е наменет за третман и спречување на кршливост на капиларите, витамин недостатоци на витамини П, Ц, проширени вени, хемороиди, болести на периферната циркулација, патологии што доведуваат до истенчување на wallsидовите на крвните садови. Се произведува во таблети од 50 парчиња за 0,05 гр. Текот на третманот е 1 месец, а потоа се повторува. Дози за превенција:

  6676495 jkhjl - Моќен третман за подмладување

  Контраиндикации за земање на Аскорутин вклучуваат: дисфункција на генитоуринарниот систем (особено болести на бубрезите), висока содржина на железо во крвта на пациентот, тромбофлебитис, тешка фаза на карцином, бременост, деца под 3 години. Цената на еден пакет во аптеките во градот се движи од околу 32 до 60 рубли.

  Јапонски Софора: лековити својства и контраиндикации

  Аскорутин

  • гадење, повраќање;
  • дијареја, гасови, вознемирено столче;
  • алергиски реакции;
  • епигастрична болка (со длабоки чиреви на желудникот);
  • зголемен крвен притисок со предозирање.

  Со оглед на можното влошување на состојбата, се препорачува не само да се добиваат упатства од лекарот што посетува, туку строго да се набудува, доколку состојбата се влоши, веднаш консултирајте се со доктор. Во кои болести или состојби, третманот со лекови Софора е контраиндициран:

  1. Хипотензија.
  2. Циститис.
  3. Алергија на грав.
  4. Патологија на срцето и крвните садови.
  5. Трудова активност поврзана со управување со различни механизми.
  6. Возраст до 3 години.
  7. 1 триместар од бременоста.
  8. Лактација.

  Рутин предизвикува контракција на мускулите и мускулите на матката, зголемувајќи ја веројатноста за спонтан абортус. Лекарот го препишува лекот ако прекинот предизвика штета или закана за животот на бремената жена. Јапонската Софора е забранета за бремени жени со бубрежна слабост, нарушена функција на црниот дроб, кардиоваскуларни заболувања, низок крвен притисок.

  Во детството

  Јапонскиот Софора е контраиндициран кај дете под 3 години. Пациент официјално 3 години, склон кон васкуларни заболувања, капиларни патологии, хиповитаминоза (витамини Ц, П), нарушувања на периферниот циркулаторен систем, лекарот официјално препишува Аскорутин. Еден курс трае еден месец:

  • Превенција Деца 3-12 години 1 таблета на ден; од 12 години 1-2 таблети на ден;
  • Третман. Деца 3-12 години 1 таблета 3 пати на ден; од 12 години 1-2 таблети 3 пати на ден.

  На пример, белата трева од имела и јапонската софора придонесуваат за најефикасно прочистување на крвните садови, а тинктурите на вотка ја ублажуваат хипертензијата, атеросклерозата, тромбофлебитисот. Индикации се исто така презентирани за крварења на мрежницата на окото и болести на зглобовите. Не е тешко да се подготват лекови самостојно - доволно е строго да се набудуваат сите пропорции. Треба да земете средства во согласност со препораките.

  За да подготвите тинктура од алкохол, треба да истурете неколку лажици мелени семиња во 500 мл вотка и да киснате десет дена на темно место. Протресете ја тинктурата доста активно на секои два дена. Завршената тинктура се филтрира и се чува на темно и релативно ладно место. Пијте тинктура во количина од 15 капки три пати на ден пред јадење три недели, по што се прави десетдневна пауза.

  4236520 khljl - Моќен третман за подмладување

  За да подготвите раствор за подмладување, треба да семето, лисјата и цвеќето на сува софора во количина од 100 гр истурете чаша висококвалитетна вотка. По две недели инфузија, се врши филтрирање и употреба на тинктури за бришење на лицето. Ако кожата е мрсна, тогаш се користи чист лосион. За сува кожа, лосионот се разредува со вода во сооднос 1: 1 и само после тоа се нанесува.

  Супата традиционално се подготвува врз основа на корените на дрвото, но може да се користат и плодови. Се користи во третман на настинки и болки во грлото, а кога се применува локално, ги зајакнува фоликулите на косата и помага против опаѓање на косата. За да подготвите лажица растителни суровини, истурете чаша врела вода и вриејте на тивок оган четвртина час. Потоа се додава вода, производот се лади и се филтрира. Земете 25 ml три пати на ден.

  контраиндикации

  Контраиндикации за употреба на софора во која било форма се:

  • бременост и период на доење;
  • сериозно оштетување на црниот дроб и бубрезите;
  • деца до три години;
  • алергиска реакција.

  Предозирање на јапонски лекови за стефнолобија може да предизвика непријатни несакани ефекти: дијареја, надуеност, гадење и повраќање, како и алергиска реакција на кожата.

  Но, не само ориенталните исцелители го ценеа растението според неговите заслуги - јапонската софора беше широко користена во народната медицина на словенските народи. Домашните билкари подготвуваат тинктури, прав и масти од различни делови на растението. Добиените средства се користат за третман на лезии на кожата од различни видови: кревети, чиреви, изгореници, егзема, псоријаза, врие, габични заболувања. Ефективни лекови од софора и за ќелавост.

  1. Од свежи или исушени мешунки Софора подготвува лушпи и тинктури. За третман на бубрежни заболувања, гастрични заболувања, тинктурата се користи внатрешно. Во форма на облоги и лосиони, препаратите од Софора се користат за лекување на испукани брадавици, гнојни апсцеси, изгореници и разни видови рани.
  2. Од млади пука на Софора, измешани со лисја (сушени или свежи), подгответе инфузија за плакнење на устата во воспалителни процеси (стоматитис, пародонтална болест).
  3. Софора, како женшен, е во состојба да ја активира одбраната на организмот и да го зголеми имунитетот. Во исто време, нема ефект на зависност, а лековите продолжуваат да дејствуваат исто толку ефикасно во текот на целиот период на лекување.
  4. Во народната медицина, јапонската софора се користи и како природен биостимулатор за третман на импотенција и аденом на простата.
  5. За лекување на изгореници и други лезии на кожата, се користи маст заснован на плодовите на растението. Раните заздравуваат и лекуваат за неколку дена, не оставајќи остатоци на кожата.

  Во народната медицина, лекови засновани на цвеќиња и овошја Софора лекуваат такви болести:

  • внатрешно и надворешно крварење;
  • гастроинтестинални заболувања;
  • болести на горниот и долниот респираторен тракт со различен степен на сложеност;
  • болести на црниот дроб, бубрезите и генитоуринарниот систем;
  • васкуларни и хематопоетски болести;
  • кожни болести.

  Исцелител - јапонска Софора

  Методот на капа на Димков е корисен за оние кои имаат вегетативно-васкуларна дистонија манифестирана главно со главоболки.

  Ставете на болно место (глава) тенка памучна ткаенина со рендана жичка на груб ренде од 1 кг компир. Група компир прво мора да се меша со 50 ml сурово природно млеко и нека се вари 30 минути. Малку исцедете ја чешмата и нанесете слој од 1 см, а одозгора - глава од волна или природно крзно.

  Дури и јапонската софора популарно се нарекуваше „Дрво што плаче“. Во античко време, тоа било засадено во близина на црквите, бидејќи се верувало дека таа ги разбира човечките мисли и лечи болести. Заради неговите чудесни лековити својства, тој беше почитуван од Друидите и кинеските исцелители. Јапонската Софора се користеше како локално антиинфламаторно и аналгетско средство. Кинеските лекари веруваат дека цветовите на растенијата имаат способност да спречат појава на мозочен удар.

  Моќните лековити и регенерирачки својства на препаратите Софора помагаат во борбата против егзема, трофични улкуси, псоријаза. Поради својата висока содржина на флавоноиди, Софора, како моќен антиоксиданс, промовира долговечност.

  Главната активна состојка на рутин е најдобрата алатка за зајакнување на wallsидовите на крвните садови и се користи во третманот на ангина пекторис, атеросклероза, хипертензија и дијабетес мелитус.

  Подготовките на Софора имаат својства на лекување на рани (поради високата содржина на рутин), ги отстрануваат органските наслаги од theидовите на крвните садови, ја спречуваат нивната кршливост и ја зголемуваат еластичноста. Тие го намалуваат холестеролот и шеќерот во крвта, ја зголемуваат способноста на телото да апсорбира аскорбинска киселина. Овошјето има бактерицидно дејство во однос на Staphylococcus aureus и Escherichia coli.

  Хемискиот состав на јапонската софора

  На уникатноста и разновидноста на хемискиот состав на стифнолобијата ќе и позавиди секое лековито растение. Корисни компоненти:

  1. Алкалоиди: матрин, пахикарпин. Олеснување на болката, елиминирање на воспалението, се обдарени со апчиња за спиење, смирувачки ефект.
  2. Флавоноиди: кверцетин, рутин, кемферол, генистеин. Рутин (витамин ПП) има подмладителен, регенеративен ефект, го нормализира метаболизмот, ги зајакнува wallsидовите на капиларите. Кверцетинот го намалува крвниот притисок (притисок). Двете супстанции имаат смирувачко и спазмолитичко дејство.
  3. Витамин Ц Ја зголемува коагулабилноста на крвта, го подобрува имунитетот, ги зајакнува wallsидовите на крвните садови.
  4. Гликозиди. Нормализирајте ја работата на кардиоваскуларните, мускулните системи.
  5. Органски киселини. Тие ја ублажуваат болката, воспалението, учествуваат во обновување на ткивата, убиваат патогени вируси, габи и бактерии.
  6. Макро, микроелементи: Ca, Fe, K, I, Mg, Zn, B.
  7. Масни масла и линолеинска киселина што ги користи козметологијата.
  8. Витамин Ц

  Плодовите софора за време на нивниот период на зреење содржат 8 флавоноиди, чија количина варира во зависност од местото и времето на собирање. Покрај рутин, пронајдени се и кемферод-3-софорозид, кверцетин-3-рутинозид и генистеин-2-софоробиозид. Алкалоиди и гликозиди се пронајдени во цвеќето. Лисјата содржат рутин (софорин) и до 47 mg% витамин Ц. Семињата содржат до 10% масно масло.

  Флавоноидните гликозиди содржани во јапонска Софора го олеснуваат воспалението, го нормализираат метаболизмот на мастите и протеините во клетките, го подобруваат тонот и еластичноста на капиларите, вените, крвните садови, ја подобруваат микроциркулацијата и метаболизмот на кислород во клетките на кожата. Некои од нив, на пример, кверцетин и рутин, се 20 пати поактивни од витамин Ц и 50 пати повеќе од витамин Е. Флавоноидите се особено активни ако се присутни во растението во близина на витамин Ц.

  Јапонски Софора: лековити својства и контраиндикации

  контраиндикации

  Препаратите добиени од јапонска софора ги користат традиционалните исцелители и во традиционалната медицина. Ефективноста на третманот е емпириски тестирана. Индикација за употреба:

  • Онколошки заболувања. Моќен стимулатор на имунолошкиот систем кој го поддржува телото за време на рехабилитација или егзацербација на болеста - јапонска Софора - го забавува растот на клетките на туморот, го олеснува отокот, воспалението.
  • Кардиоваскуларни заболувања (ангина пекторис, хипертензија, атеросклероза). Составот на стифнолобија е богат со витамин П (Рутин), неопходен за болести на зглобовите или срцето. Ја стимулира циркулацијата на крвта, ги зајакнува крвните садови и ги прави капиларните capидови еластични. Тоа е средство за спречување на проширени вени, внатрешно крварење, мозочни удари, срцеви удари. Ги чисти крвните садови од згрутчување на крвта, го намалува холестеролот.
  • Крварење во мозокот или крварење во мрежницата.
  • Болести на респираторниот тракт (настинки, астма, туберкулоза).
  • Гинеколошки нарушувања. Се користи за миома, салпингитис, вагинитис, канд>hqdefault - Моќен третман за подмладување

  Вредни супстанции, основата на хемискиот состав на јапонската Софора се рутин, кверцетин. Вториот се користи за да се елиминира хроничното олеснување на акутните состојби. Основни својства:

  • има зајакнувачки, хипотензивни, спазмолитични дејства на капиларите;
  • започнува репаративен (обновувачки) процес на телото;
  • активира антиоксидантна активност;
  • запира алергии;
  • е противотров за труење;
  • се бори против вируси, воспаленија;
  • служи за имунолошка корекција на телото, активно се користи за борба против хепатитис.

  Надворешна апликација

  Употребата на тинктури, лушпи од јапонска софора однадвор е можна во форма на плакнења, облоги, лосиони, капки. Технологии за готвење:

  • Тинктура од алкохол. Се користи за лекување на кожата (третман на рани, чиреви, изгореници), зајакнување на фоликулите на косата, раст на косата, гаргара (против пародонтална болест, стоматитис). Истурете свеж грав со раствор на алкохол 56% (1: 1), стојте 21 ден, преточувајте. 1 лажица масло. л со 100 ml вода - користете надворешно; 1 лажица масло. л во чаша вода - за плакнење на усната шуплина.
  • Супата ја зајакнува косата, ги третира болките во грлото. Мелење на суровините, истурете вода што врие (1 лажица масло. L. Грав - 150 ml), загревајте 10 минути. на тивок оган. Потоа преточувајте, додајте вода во 150 ml. Гаргара на секои 2-3 часа. Исплакнете чиста, влажна коса.
  • Инфузија. За преливи, наводнување, егзема за перење, чиреви, рани 15 гр сув грав истурете 30 ml врела вода, стојте 1 час, преточувајте. Додадете вода во волумен од 300 ml.
  • Чај Зајакнување на фоликулите на косата, нанесуваат во корените на косата ноќе. Земете готова мешавина од цвеќиња и грав (1: 1) - 2 лажици. л., се меша со 500 мл врела вода, врие 5 минути, инсистира на час, се преточува.
  • Нафта. Ја враќа кожата по изгореници, рани, каснувања од инсекти, алергии, псоријаза, третира ринитис. Истурете ги плодовите со врела вода (1: 1), по еден час, мелете ги да изгребат. Истурете со растително масло (1: 3), ставете го на сонце 21 ден. Внесете 1-2 капки во носот, подмачкајте ја оштетената кожа неколку пати на ден.
  • Лосион за светло. За млади, кожата убавина. Сувите цвеќиња се мелени со мелница за кафе, истурете 200 гр вотка (500 ml), инсистирајте на 2 недели. Избришете ја кожата на лицето, вратот, деколтето 2 пати неделно.

  Svetlana Borszavich

  Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
  Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
  Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
  Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

  Detonic