Како да се третира васкулитисот на нозете на долните екстремитети

Кога се прашувате кој лекар третира васкулитис, треба да се консултирате со дерматолог. Најверојатно, тој ќе ве испрати да подлежите на општи тестови, да прашате дали некој во семејството има заболувања што придонесуваат за оштетување на крвните садови и да ги насочи кон преглед на орган. Високо квалификуван лекар, на прашањето како да се лекува болест, покрај терапијата со лекови, е должен да даде совет за урамнотежена исхрана и избор на умерено вежбање за долните екстремитети.

Препорачливо е да се исклучи работата што бара долг престој во исправена положба, кога некое лице создава постојан притисок врз стапалата за време на третманот. Ако ангиитисот е алергичен по природа, треба да бидете претпазливи од алергени и, доколку е потребно, да земате антихистаминици. Ова е неопходно за целокупното зајакнување на телото, така што нема повторување на болеста. За алтернативни методи на лекување треба да се разговара со лекарот што посетува, бидејќи понекогаш тие можат да му наштетат на васкулитисот на долните екстремитети.

Постојат три главни методи на лекување на болеста:

  Третман со лекови (нестероидни антиинфламаторни лекови, тие го подобруваат протокот на крв и спречуваат тромбоза);

Foto vaskulit na nogah lechenie 6 e1487788995948 - Како да се третира васкулитисот на нозете на долните екстремитети

За третман, се препишуваат имуномодулирачки и антиинфламаторни лекови

Foto vaskulit na nogah lechenie 7 - Како да се третира васкулитисот на нозете на долните екстремитети

 • Стандардни лекови: Преднизон, кој е глукокортикостероид, нестероиден антиинфламаторен лек Индометацин, како и Циклофосфамид, кој има цитостатски ефект;
 • Лекови за обновување на васкуларниот wallид: Венорутин, Дицинон. Лекот "Продектин" помага да се намали пенетрацијата на theидовите на садовите на нозете за време на нивното воспаление;
 • Со јазол еритематозна форма на болеста: антихистаминици (Супрастин);
 • Симптоматски третман: антибиотици при прицврстување на бактериската флора;
 • Прочистување на крвта: плазмофорезата е модерна процедура која промовира прочистување на крвта со отстранување на контаминирана крвна плазма, хемосорпција - прочистување на крвта од токсини со контакт со специјални сорбенти надвор од телото на пациентот.

Работата со голем товар на нозете во комбинација со лоши навики негативно влијае на третманот на васкулитис на долните екстремитети. Топла или многу ладна вода, прекумерно триење, тесни панталони, исто така, негативно влијаат на процесот на лекување. Пациентите со дијабетес треба внимателно да го следат шеќерот во крвта, да не прејадуваат слатки и пушено месо и хипертензивни пациенти - да го контролираат крвниот притисок.

Корисно се смета за диета за васкулитис. Препорачливо е да се отстранат вообичаените алергени од исхраната: портокали, лимони, црн чај, кафе, премногу солена и зачинета храна. Тие препорачуваат јадење овошје и зеленчук: јаболка, кајсии, домати, напротив, во студената сезона треба да се заменат со витамински комплекси со цел да се зголеми имунитетот. За брзо лекување на болеста, корисно е да се опуштите дома, избегнувајќи стрес.

Првично објавено 2017-03-01 10: 18: 17.

осмотр дерматологија - Како да се третира васкулитисот на нозете на долните екстремитетиЗа да ја одредите тактиката на третман, треба да посетите дерматолог.

Хеморагичен васкулитис е честа и опасна болест. За да го изберете вистинскиот и сеопфатен лек за патологија, треба да одите кај дерматолог. Опасно е да се користат разни методи на терапија дома. Специјалистот ќе го испита пациентот, ќе ги идентификува причините за развој, ќе постави дијагноза и ќе го избере третманот. За да се излечи васкулитисот, лекарот ќе препише терапија со масти и таблети, народни лекови и диетална храна.

Дерматолог е вклучен во третманот на васкулитис на нозете. Исто така, може да бидат потребни консултации со други специјалисти.

Третманот на васкулитис на долните екстремитети е долг. Вклучува:

 • земање лекови;
 • диета;
 • терапија со масажа и вежбање;
 • употребата на традиционална медицина.

Ефективноста на третманот зависи од тоа колку пациентот е во согласност со препораките на лекарот. Невозможно е да се ослободи од оваа васкуларна патологија ако не се елиминира дејството на предизвикувачкиот фактор, затоа квалитетот на дијагнозата влијае на резултатот од терапијата.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

лекови

Воспалителни процеси на садовите на долните екстремитети се третираат сеопфатно:

  НСА>vaskulit na nogah 1 - Како да се третира васкулитисот на нозете на долните екстремитети

Во инфективни процеси, се пропишуваат антибактериски агенси. За брзо лекување на кожата и отстранување на симптомите на локално воспаление, мастите и гелите се соодветни, на пример, Троксевазин, Ируксол, Солкосерил.

Кога садовите на нозете се воспалуваат, циркулацијата на крвта е нарушена. За да се подобри протокот на крв и да се намалат манифестациите на васкулитис, треба да се направат терапевтски вежби.

Ефективни вежби се:

Терапија за вежбање промовира подобра циркулација на крвта, па чешањето и горењето исчезнуваат.

Народни лекови

Алтернативната терапија вклучува употреба на такви средства:

 • инфузија на цвеќиња од бозел, плодови од јапонска софора, лисја од коприва и равнец;
 • лушпа од цвеќиња од невен, бозел, нане, конска опашка, ајдучка трева и пупки од топола.

Ако садовите на кожата на нозете се воспалат, може да се направат компреси од бор. За да го направите ова, ќе ви требаат 100 гр борова смола, 25 гр пчелин восок и 20 гр растително масло. Загрејте ги сите состојки во водена бања и мешајте додека не се изедначи. Завршената мешавина мора да се нанесе на погодените области.

Важна улога во третманот на болеста е диетата. Сите можни алергени треба да се исклучат од исхраната. Ова се агруми, чоколадо, црвени бобинки, производи со бои и конзерванси во составот. Солената, зачинета и пржена храна треба да се отфрлат.

Добро е да се јаде храна богата со витамин Ц. Се препорачува да се јаде свежо овошје и зеленчук, како и да се земаат витамински комплекси.

 1. Нестероидни антиинфламаторни лекови (Индометацин, Ибупрофен, Ортофен).
 2. Глукокортикоиди (преднизон, преднизон).
 3. Цитостатици (циклофосфамид, азатиоприн).
 4. Ентеросорбенти (Нутриклини, Тиоверол).
 5. За да се намали ризикот од тромбоза (со зголемено крварење на крвните садови, може да се формираат згрутчување на крвта како одговор на телото), се пропишуваат антитромбоцитни агенси (Аспирин) или антикоагуланси (Хепарин).

Различни лекови исто така може да се препишат за ублажување на симптомите (на пример, АКЕ-инхибитори (Каптоприл, Еналаприл) за намалување на крвниот притисок).

vaskulit na nogah - Како да се третира васкулитисот на нозете на долните екстремитети

Ако болеста се развила поради инфекција, се пропишуваат антимикробни (амоксицилин, амоксиклав, цефтриаксон) или антивирусни (римантадин) лекови.

Постапките за прочистување на крвта се исто така ефикасни: хемосорпција, плазмафереза:

 • За време на хемосорпција, на пациентот му се инјектира катетер преку вената преку која крвта влегува во посебен апарат и се мие, а потоа се враќа повторно во циркулаторниот систем на пациентот.
 • Со плазмафереза ​​се зема крв, се користи центрифуга за одделување во црвени крвни зрнца и плазма, потоа се враќаат црвените крвни зрнца и се трансфундира донаторска плазма наместо плазма на пациентот.

Осип на нозете, како и симптоми на оштетување на внатрешните органи, исчезнуваат по успешен релапс.

Главниот тек на третманот трае од неколку недели до неколку месеци. Потоа, за 6-24 месеци, потребно е да се земаат лекови во помали дози за да се „консолидира резултатот“. Во иднина, со егзацербации, се повторува третман.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic