Дифузна кардиосклероза симптоми и методи на лекување

Што да направите ако пациентот е дијагностициран со исхемична срцева болест или дифузна кардиосклероза (што е тоа, дискутирано погоре), не секој знае.

Пред сè, треба да обрнете внимание на вашата дневна исхрана и, доколку е можно, да ја елиминирате масната и зачинета храна од неа, како и кујнската сол (нешто што ќе предизвика развој на атеросклероза и артериска хипертензија) или барем да ја ограничите неговата употреба. Треба да се даде приоритет на риба, зеленчук и овошје, разни чорби и житни култури.

Покрај тоа, треба да внесете во вашиот живот минимален физички напор, на пример, утрински вежби, да започнете да одите навечер. Со еден збор, да се одбие, колку што е можно, седентарен начин на живот. Beе биде корисно да се плива, скандинавско одење.

Терапијата за кардиосклероза е насочена кон елиминирање на манифестациите на основната болест, подобрување на метаболичките процеси во миокардот, елиминирање на знаците на срцева слабост и нарушена спроводливост и ритам.

Кардиосклерозата се третира со диуретици, периферни вазодилататори и антиаритмични лекови. За сите пациенти со кардиосклероза е прикажано дека ја ограничуваат физичката активност. Во присуство на срцева аневризма, може да биде индициран хируршки третман; при сериозни нарушувања на спроводливоста, имплантација на пејсмејкер.

Дијагностички преглед на срцето

Со цел да се потврди дијагнозата, по проучување на медицинската историја на пациент кој е осомничен за коронарна артериска болест или дифузна кардиосклероза, лекарот ќе даде упат за дијагноза. Е се одржи во неколку главни области:

 • лабораториски крвни тестови - тие ќе ви овозможат да го процените нивото на холестерол во крвта, да добиете информации за општата состојба на една личност, присуството на истовремени болести;
 • ЕКГ - ви овозможува да ги следите отчукувањата на срцето и отчукувањата на срцето, како и да ги идентификувате промените забележани во работата на телото;
 • Ултразвук - тоа ќе ви овозможи да ја оцените работата на срцето, како и да ги проучите карактеристиките на промените забележани во мускулот на органот;
 • МНР - овозможува да се утврди локацијата на патолошкиот фокус, дури и ако зборуваме за дифузна мала фокална кардиосклероза.

Откако ќе се добијат резултатите од испитувањето, можеме да зборуваме за ефикасен третман на дифузна кардиосклероза, што ќе помогне во ублажување на состојбата на пациентот, ослободување од постојните симптоми.

Не е тајна дека треба да започнете со елиминирање на основната причина за болеста, па затоа третманот на исхемија ќе биде препишан прво. Тој е избран во секој случај поединечно, но неговата основа останува иста:

 1. органски нитрати - антиангинални лекови кои промовираат вазодилатација, подобрување на протокот на крв, а исто така ја намалуваат побарувачката на кислород во срцевиот мускул;
 2. блокатори на бета-адренергични рецептори - неопходни за да се намали побарувачката на кислород во миокардот. Vив пример за оваа група на лекови е анаприлин. Таквите лекови се препишуваат за да се подобри толеранцијата на физички напор, да се зголеми издржливоста на телото;
 3. антагонисти на калциум се друга група на лекови кои се користат во третманот на коронарна срцева болест и кардиосклероза. Тие дејствуваат во насока слична на претходните групи на лекови, тие нужно се дел од третманот.

Со оглед на фактот дека дифузната атеросклероза, исто така, станува причина за кардиосклероза, важно е да се води грижа за зголемување на спроводливоста на крвните садови. За таа цел, треба да се следи посебна диета. Тоа е како што следува:

 1. исклучете ја пржената и мрсна храна од исхраната;
 2. заменете го месото со риба;
 3. минимизирајте ја количината на потрошени животински масти, заменувајќи ги со зеленчук;
 4. ограничете ја количината на течност што ја пиете, како и кујнската сол;
 5. наситен ја диетата со зеленчук и свежо овошје.

Ако ве интересира прашањето - колку долго живеат со дифузна кардиосклероза, тогаш одговорот директно ќе зависи од навременоста на неговото откривање и квалитетот на третманот. Во поголем степен, понатамошниот тек на болеста го одредува самата личност, бидејќи, напуштени лоши навики, прегледувајќи го неговиот режим и исхраната, тој веќе дава голем придонес во третманот, добивајќи големи шанси за закрепнување.

Се разбира, невозможно е да се обноват патолошки изменетите области на миокардот, но може да се запре прогресијата на болеста, да се олесни вашата состојба.

Дифузната кардиосклероза е комплетен неповратен патолошки процес. Третманот исклучува лична иницијатива и се одвива само под надзор на А. cardiolогист.

Комплексната терапија ги вклучува следниве чекори:

 1. Стабилизација на лекови.
 2. Хирургија за индикации.
 3. Диета.
 4. Здрав начин на живот и превенција.

Во зависност од сериозноста на склеротичниот процес, конзервативниот третман може да се одвива на амбулантско или болничко лекување.

групаакцијаИме на лекот
НитратиДа се ​​зголеми протокот на крв и да се намали товарот на срцето.Нитроглицерин, нитрозорбид.
Калциум антагонистиСо хипертензија, за ублажување на вазоспазам.Дилтиазем, нифедипин.
Бета блокаториСо хипоксија, за нормализирање на крвниот притисок.Анаприлин, метопролол, индерал.
СтатиниСо покачен холестерол.Аторвастатин, аторис, росувастатин.
ГликозидиСо срцева слабост.Дигоксин.
МетаболитиИсхрана за регенерација на мускулното ткиво.Произведен е, Милдронат.
РазредувачиОднесете живот со исхемија, аритмии, во состојба на пост-инфаркт, по 45 години.Лоспирин, клопидогрел, маноричен.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Правилната исхрана

Пациентите со дијагноза на дифузна кардиосклероза треба да се придржуваат кон диета.

 • одбијте пржени, зачинети (кромид, лук), масни и храна со висок холестерол;
 • ограничете го внесувањето на сол, шеќер, чај, кафе, репка, ротквица;
 • вклучете во исхраната храна богата со витамини и минерали (диетални месни производи, кефир, млеко, овошје и зеленчук);
 • потрошувачка на јадења од риба;
 • вклучуваат внесување маслиново или ленено масло, ореви.

3186415 - Дифузна кардиосклероза симптоми и методи на лекување

Во случај на неуспех на конзервативната терапија, се прибегнува кон хируршка пракса:

 • васкуларен бајпас;
 • стентирање;
 • имплантација на пејсмејкер.

Со формирање на аневризма, потребна е операција за ексцизија на лезијата, проследена со протетика на здраво ткиво.

Терапија за оваа болест треба да се препише што е можно поскоро по дијагнозата.

Обично тоа е насочено кон елиминирање на неколку манифестации:

 • елиминација на исхемични симптоми;
 • зачувување на срцевиот мускул и враќање на нормалната здравствена состојба на пациентот;
 • елиминирање на развојот на срцева слабост;
 • вратете го нормалното отчукување на срцето.

Третманот на дифузна кардиосклероза е конзервативен и хируршки.

Во почетните фази на болеста, обично се препорачува терапија со лекови.

Со цел да се подобри функцијата на срцето и да се нормализира срцевиот ритам, се пропишуваат следниве лекови:

 • антагонисти на калциум (Дилтиазем, Нифедипин и сор.);
 • адреналин бета-блокатори (Егилок, Бисопролол);
 • АКЕ инхибитори (еналаприл);
 • нитрати (нитроглицерин, нитрозорбид).

Ако холестеролот е многу висок, тогаш се пропишуваат статини. Диуретиците се користат и за елиминирање на едемот. Со цел да се спречи формирање на згрутчување на крвта во садовите, се користат кардиомагнил, тромбо-асс, аспирин.

Ако третманот со лекови не го донесе очекуваниот резултат, се користи хируршка интервенција. Исто така се користи во тешки случаи во доцните фази на развојот на оваа болест.

Меѓу хируршките методи, се користат следниве:

 • инсталација на пејсмејкер;
 • стентирање;
 • операција за бајпас.

Ако се појави аневризма, потребно е итно да се изврши операција, во спротивно пациентот може да умре. Погодената област е отстранета и на негово место е инсталирана протеза.

Што да направите ако пациентот е дијагностициран со исхемична срцева болест или дифузна кардиосклероза (што е тоа, дискутирано погоре), не секој знае.

Пред сè, треба да обрнете внимание на вашата дневна исхрана и, доколку е можно, да ја елиминирате масната и зачинета храна од неа, како и кујнската сол (нешто што ќе предизвика развој на атеросклероза и артериска хипертензија) или барем да ја ограничите неговата употреба. Треба да се даде приоритет на риба, зеленчук и овошје, разни чорби и житни култури.

Што е болест?

Оваа болест се развива бавно, со текот на годините, честопати претходи коронарна срцева болест. Затоа, според меѓународната класификација на болести, кодот на болеста е 120.125.

Често, се појавува срцева слабост. На местото на лузни формирани како резултат на миокарден инфаркт или заразни болести, се појавува ткивна атрофија. Потоа тие се заменуваат со друго ткиво. Таквите места се наоѓаат на целата површина на миокардот.

Најчесто, дифузна кардиосклероза се појавува кај постари луѓе, но има информации за развој на оваа болест кај прилично млади луѓе.

Холестеролните плаки во садовите често придонесуваат за појава на болеста. Тие ја влошуваат состојбата на пациентот. Затоа, важно е да се следи метаболизмот на липидите.

Дали таквата болест може да предизвика смрт, одговорот е прилично позитивен. Колку живеат со оваа хронична болест зависи од тежината на процесот, времето на барање лекарска помош, како и од расположението на пациентот, темелноста на спроведувањето на медицинските препораки.

Компликации на кардиосклероза

Кардиосклерозата може да биде комплицирана од прогресивна хронична срцева слабост, формирање на срцева аневризма, атриовентрикуларна блокада, развој на вентрикуларна пароксизмална тахикардија, што претставува сериозна закана за животот на пациентот. Руптурата на wallидот на аневризмата на срцето доведува до тампонада на перикардијалната празнина.

Можни причини за развој

На лузните мускулни ткива секогаш им претходи деструктивни процеси кои можат да бидат предизвикани од системски заболувања или општи фактори.

БолестПатолошки процеси
атеросклерозаТаложењето на холестерол во садовите доведува до недоволно снабдување со крв во миокардот, предизвикувајќи негова дистрофија со развој на лузни.
ИшхемијаОштетување на коронарните артерии, во кои е забележана најизразената форма на болеста.
МиокардитисВоспаление во срцето со формирање на фокуси на сврзното ткиво.
Кардиомиопатија (кардиодистрофија)Промена на големината на срцето од различна природа - задебелување, компресија, експанзија, нарушување на исхраната и уништување на кардиомиоцитите.
Артериска хипертензијаТоа предизвикува артериосклероза, што, пак, доведува до исхемија на миокардот.
ДијабетесДијабетична лезија на мали капилари со последователна хипоксија.
РевматизамВоспаление на сврзното ткиво со локализација на површината на срцето.

Подготовки

Од лекови, пред сè, треба да се обрне внимание на лековите од групата на статини. Овие лекови помагаат да се намали холестеролот во крвта, а со тоа се спречува развој на атеросклероза. Таквите лекови вклучуваат Аторвастатин, Ловастатин и други.

Друг задолжителен лек за препишување на пациенти со дијагноза на кардиосклероза е Аспикард (АСА, кардиомагнил, ацетилсалицилна киселина). Придонесува за одредено разредување на крвта, што ги подобрува неговите реолошки својства и го намалува ризикот од исхемични настани во миокардот.

Beе биде корисно да се користат некои метаболички лекови, како што се Милдронат, витамини од групата Б. Овие лекови ги подобруваат метаболичките процеси во клетките на срцевиот мускул, што ги подобрува неговите репаративни својства и функционална активност.

За да ја намалите болката во срцето, можете да користите капки нитроглицерин, молсидомин (или дилацид), валидол, зеленин. Овие лекови влијаат на крвните садови на срцето, предизвикуваат нивно проширување и со тоа придонесуваат за подобрување на циркулацијата на крвта во нив.

Од кардиопротектори се препорачува да се користи „Тиотријазолинум“ или „Тризидинум“. Нивната главна функција е да ја подобрат отпорноста на кардиомиоцитите на стрес и да спречат развој на некротични промени.

Друг задолжителен лек за препишување на пациенти со дијагноза на кардиосклероза е Аспикард (АСА, кардиомагнил, ацетилсалицилна киселина). Придонесува за одредено разредување на крвта, што ги подобрува неговите реолошки својства и го намалува ризикот од исхемични настани во миокардот.

За да ја намалите болката во срцето, можете да користите капки нитроглицерин, молсидомин (или дилацид), валидол, зеленин. Овие лекови влијаат на крвните садови на срцето, предизвикуваат нивно проширување и со тоа придонесуваат за подобрување на циркулацијата на крвта во нив.

Од кардиопротектори се препорачува да се користи „Тиотријазолинум“ или „Тризидинум“. Нивната главна функција е да ја подобрат отпорноста на кардиомиоцитите на стрес и да спречат развој на некротични промени.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic