Бургерова болест тромбоангитис облитеранс предизвикува симптоми и третман

Во моментов, нема ефективни третмани за Бургерова болест. Во раните фази на тромбоангитис облитеранс, експертите препорачуваат конзервативен третман поврзан со:

 • Елиминација на влијанието врз болеста на етиолошки фактори (особено, престанок на пушење);
 • Намалување на болката;
 • Елиминација на вазоспазам со блокатори на ганглиони и спазмолитици;
 • Нормализација на процесите на коагулација на крв, подобрување на неговите реолошки својства;
 • Подобрување на метаболичките процеси во ткивата.

Во отсуство на позитивен ефект од конзервативната терапија, се појавуваат предуслови за хируршка интервенција. Со цел да се ослободи спазмот на периферните артерии, хирурзите прават лумбална симпатектомија. Во случај на вклучување на садовите на горните екстремитети во патолошкиот процес, се изведува симпатектомија на дојка.

CHto takoe bolezn Byurgera i stoit li ee opasatsya - болест на Бургер - тромбоангитис облитеранс предизвикува симптоми и третман

Ефикасноста на алтернативно клиничко испитување за Бургерова болест, инјектирање на матични клетки, сè уште не е официјално потврдена.

Појавата на некроза и гангрена на погодените екстремитети е индикација за ампутација. Според статистичките податоци, приближно 35% од пациентите со оваа дијагноза не можат да избегнат хируршко отстранување на екстремитетите.

Првиот чекор во лекувањето на Бургеровата болест е целосно откажување од пациентот. Според статистичките податоци, 94% од пациентите кои исклучиле никотин од својот живот веднаш по дијагностицирањето на болеста, избегнале ампутација на екстремитетот.

Во исто време, 43% од луѓето со тромбоангитис облитеранс кои продолжиле да пушат откако им беше дијагностициран, претрпеа ампутација на нозете или рацете во следните 8 години. Во принцип, тактиката на лекување зависи од тежината на симптомите и фазата на болеста.

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Конзервативен

Терапија со лекови е индицирана за пациенти во почетната фаза на болеста. Главните агенси кои се пропишани за Бургерова болест се вазодилататорни, антитромботични, ганглиоблокирачки и антиалергиски лекови.

Во присуство на секундарна инфекција и чиреви, се препишуваат антибиотици, се пропишуваат нестероидни антиинфламаторни лекови за ублажување на исхемичните симптоми и имуномодулатори се користат како терапија на одржување.

Најчесто се користат следниве лекови и процедури:

 • Преднизолон за елиминирање на автоимуно воспаление.
 • Илопрост, вазапростан за проширување на малите артерии, го подобруваат протокот на крв, се борат против згрутчувањето на крвта.
 • Хемосорпција и плазмафереза ​​за прочистување на крвта.
 • Перфторан и Оксиферол како „замена“ за крвта, бидејќи тие се начини за транспорт на кислород.

Сите лекови треба да ги препише само лекар! Само-лекувањето е неприфатливо.

Васкуларна хирургија

Васкуларни хируршки методи се користат кога конзервативниот третман не го дава посакуваниот ефект. Обично, лекарите прибегнуваат кон ендартериоектомија (отстранување на ендотелот на садот на запушениот дел од артеријата), зацврстување (поставување на дополнителни wallsидови на рамката во садовите), како и протетика на погодените делови на садовите.

hqdefault - Бургеровата болест тромбоангитис облитеранс предизвикува симптоми и третман

Со неповолна прогноза, на пациентот може да се препише симпатектомија - ресекција на автономниот систем, елиминирање на спазам на периферните артерии.

Третманот со кислород во комори под притисок со висок притисок е експериментален метод во борбата против тромбоангитис облитеранс. Податоците со кои располагаат лекарите се премногу оскудни за целосно да се зборува за ефективноста на хипербаричната оксигенација.

Ампутација

Ампутацијата е последно средство на кое прибегнуваат лекарите во напредни случаи: со силна хронична болка, гангрена, повеќе чиреви. Типично, пациентите се подложени на мала ампутација (отстранување на прстите, стапалото или дел од нив), но со широк развој на болеста, хирургот може да отстрани дел од екстремитетот повисоко.

За третман на тромбоангитис облитеранс, се користи комплексна техника, и хируршка и терапевтска. Ова е неопходно за стопроцентно зголемување на ефикасноста на третманот на оваа болест.

Третманот со лекови вклучува администрација на ангиоспазмолитички лекови (усогласеност, никоспан, цинаризин, вазапростан); нестероидни аналгетици; агенси кои ги подобруваат реолошките параметри на крвта (трентал, аспирин, химови) и трофично ткиво (витамини од групата Б, актовегин, никотинска киселина, фосфаден, продектин, даларгин).

На пациентите со тромбоангитис облитеранс им е препишан тренинг одење, фотохемотерапија (UFOK, VLOK), плазмафереза, хемосорпција, хипербарична оксигенација и третман на санаториум.

Ако конзервативната терапија е неефикасна, пациентот мора да се консултира со васкуларен хирург. Хируршки третман на тромбоангитис облитеранс може да вклучува:

 • лумбална симпатектомија;
 • бајпас хирургија на погодените садови;
 • ангиопластика со балони;
 • отстранување на нервите кои се одговорни во телото за вазоконстрикција;
 • коскена трепанација;
 • трансплантација со садови од поголем оментум;
 • со развој на гангрена - ампутација на погодениот екстремитет.

Третманот на уништување на ендартеритис на садовите на долните екстремитети (Бургерова болест) е многу тешка задача. Оваа болест првенствено ги погодува малите садови на екстремитетите, блокирајќи ја циркулацијата на крвта на ниво на артериите на потколеницата и стапалото. Патолошкиот процес се состои во воспаление на васкуларниот wallид, развој во сврзното ткиво, што доведува до стеснување на луменот и последователна тромбоза.

Артериската циркулаторна инсуфициенција доведува до состојби кои придонесуваат за замор во мускулите на телето, а потоа има мачна болка во нозете, стапалата и прстите, наизменична клаудикација, болка при одење. Во напредните фази, се развиваат сериозни симптоми на сериозна артериска инсуфициенција - трофични чиреви на кожата на нозете и исхемична гангрена на прстите, постојани мачни болки. Сето ова на крајот доведува до ампутација на нивото на потколеницата или бутот.

Несреќните млади луѓе со уништувачки ендартеритис се надеваат дека ќе добијат третман во васкуларните одделенија, но очајни во резултатите, тие се свртуваат кон традиционалните методи на медицина, додека заздравувањето не наоѓаат никаде. Досега, руската медицина смета за уништување на ендартеритис на садовите на долните екстремитети за болест, чија превенција и третман не може да биде ефикасна. Но, во Иновативниот васкуларен центар, тие силно не се согласуваат со ова. Можеме да третираме уништување на ендартеритис!

Хирурзите на нашиот центар се занимаваат со проблемот на третман на тромбоангитис облитеранс (Винивартер-Бургер-болест) од 2007 година. Обидите да се применат стандардни пристапи кон васкуларна хирургија обично се неефикасни во оваа категорија на пациенти. Одбивањето на многу васкуларни оддели од хируршки третман доведува до фактот дека овие пациенти често користат народни лекови, а кога болката станува неподнослива, тие се согласуваат на ампутации.

Кои лекови се користат за борба против тромбоангитис облитеранс? Во почетната фаза на болеста, специјалистите препишуваат конзервативен третман на пациентите. За да се спречи понатамошна прогресија на Бургеровата болест и да се намали ризикот од ампутација на екстремитетите, на едно лице му се препорачува да прима интравенска администрација на Илопрост или неговите аналози.

За ублажување на болката, се препишуваат аналгетици и нестероидни антиинфламаторни лекови. Ако има чиреви, антибиотиците се вклучени во режимот на лекување. Терапија со лекови се спроведува во однос на целосниот прекин на пушењето кај пациентот. Ако пациентот не може да ја надмине својата зависност, ниту еден лек нема да му помогне да се ослободи од тромбоангитис облитеранс.

Бургеровата болест е далеку од секогаш лекувана со конзервативна терапија. Ако, против позадината на употребата на лекови пропишани од лекар, болеста продолжува да напредува и се развиваат некротични процеси во ткивата на долните екстремитети, тогаш единствениот начин за лекување е операција, во која ампутацијата на погодените екстремитет се изведува. Користејќи ја оваа радикална мерка, хирурзите се обидуваат да му го спасат пациентот поголемиот дел од засегнатата нога.

Тромбоангитис обелитеранс има ниска стапка на смртност. На пример, во Соединетите држави помеѓу 1999 и 2007 година. Само 117 луѓе починале од оваа болест. Главниот услов неопходен за целосно закрепнување е целосен прекин на пушењето. 94% од луѓето кои успеале да ја надминат оваа лоша навика, успеале да постигнат добри резултати во третманот и да избегнат ампутација. Меѓу оние кои продолжија да пушат, само 57% од пациентите можеа да ги спасат погодените екстремитети.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic