Антитромбоцитни агенси и антикоагуланси кои се разликите

Антитромбоцитните агенси се група лекови кои спречуваат крвни клетки да се залепат заедно и да формираат тромб. Списокот на лекови преку шалтер е providedубезно обезбеден од докторката Ала Гаркуша.

 • Подготовки засновани на ацетилсалицилна киселина (аспирин и неговите браќа близнаци): аспирин кардио, тромбо-задник, кардиомагнил, cardiASA, ацекардол (најевтиниот), аспициор и други;
 • лекови од растението Гинко Билоба: гинос, билобил, гинкио;
 • Витамин Е - Алфатокоферол (формално не спаѓа во оваа категорија, но има такви својства)

Покрај Гинко Билоба, многу други растенија имаат својства против агрегација, тие треба да се користат особено внимателно во комбинација со терапија со лекови. Растителни антитромбоцитни агенси:

 • боровинки, коњски костени, сладунец, ниацин, кромид, црвена детелина, соја, шира, кора од пченица и врба, рибино масло, целер, брусница, лук, соја, женшен, ѓумбир, зелен чај, папаја, калинка, кромид, куркума, Трева од пченица од кантарион

Сепак, треба да се запомни дека хаотичната употреба на овие растителни супстанции може да доведе до непожелни несакани ефекти. Сите средства треба да се земаат само под надзор на крвни тестови и постојан надзор на лекар.

Класификацијата на антитромбоцитните лекови се определува со механизмот на дејство. Иако секој вид работи на свој начин, сите овие алатки помагаат да не се лепат тромбоцитите заедно и да не формираат згрутчување на крвта.

Аспиринот е најчест кај антитромбоцитните агенси. Припаѓа на инхибитори на циклооксигеназа и спречува интензивно формирање на тромбоксан. После срцев удар, пациентите земаат аспирин за да спречат понатамошни тромби во артериите што го хранат срцето. Ниските дози на аспирин (понекогаш наречен „аспирин за бебиња“) кога се земаат секојдневно може да помогнат.

 • Блокатори на ADP рецептори
 • блокатори на гликопротеински рецептори - IIb / ІІІa
 • инхибитори на фосфодиестеразата

Detonic - уникатен лек кој помага во борбата против хипертензијата во сите фази од нејзиниот развој.

Detonic за нормализација на притисокот

Сложениот ефект на растителните компоненти на лекот Detonic на theидовите на крвните садови и автономниот нервен систем придонесуваат за брзо намалување на крвниот притисок. Покрај тоа, оваа дрога спречува развој на атеросклероза, благодарение на уникатните компоненти кои се вклучени во синтезата на лецитин, аминокиселина која го регулира метаболизмот на холестерол и спречува формирање на атеросклеротични плаки.

Detonic не зависност и синдром на повлекување, бидејќи сите компоненти на производот се природни.

Детални информации за Detonic се наоѓа на страницата на производителот www.detonicnd.com.

Интеракција

Другите лекови што ги земате може да го зголемат или намалат дејството на антитромбоцитни агенси. Бидете сигурни да му кажете на вашиот лекар за секој лек, витамин или хербални додатоци што ги земате:

 • лекови кои содржат аспирин;
 • нестеро>Долна линија - Антитромбоцитни агенси и антикоагуланси кои се разликите

Кога земате антитромбоцитни агенси, треба да избегнувате пушење и пиење алкохол. Мора да го известите вашиот лекар или стоматолог дека земате антитромбоцитни лекови пред каква било хируршка или стоматолошка постапка. Бидејќи кој било лек од класификацијата на антитромбоцитни агенси ја намалува способноста на крвта да коагулира и земајќи ги пред интервенцијата, ризикувате, бидејќи тоа може да доведе до прекумерно крварење.

Повеќе за болести

Разговарајте со вашиот лекар за вашите медицински состојби пред да започнете редовна антитромбоцитна терапија. Ризиците од земање лекови мора да се мерат според неговите придобивки. Еве неколку болести кои дефинитивно треба да му ги кажете на вашиот лекар ако ви се препишуваат антитромбоцитни лекови. Тоа:

 • алергија на антитромбоцитни лекови: ибупрофен или напроксен;
 • бременост и лактација;
 • хемофилија;
 • Хочкинова болест;
 • чир на желудник;
 • други проблеми со гастроинтестиналниот тракт;
 • заболување на бубрезите или црниот дроб;
 • IHD;
 • конгестивна срцева слабост;
 • висок притисок;
 • бронхијална астма;
 • гихт;
 • анемија;
 • полипоза;
 • учество во спортски или други активности кои ве изложуваат на ризик од крварење или модринки.

Понекогаш некој лек предизвикува несакани ефекти. Не сите несакани ефекти на антитромбоцитната терапија се наведени подолу. Ако чувствувате дека ги имате овие или други непријатни сензации, задолжително кажете му на вашиот лекар.

Чести несакани ефекти:

 • замор (замор);
 • металоиди;
 • главоболка;
 • варење или гадење;
 • болка во стомакот;
 • дијареја;
 • крварење од носот.

Ретки несакани ефекти:

 • алергиска реакција, со оток на лицето, грлото, јазикот, усните, рацете, стапалата или глуждовите;
 • осип на кожата, чешање или коприва;
 • повраќање, особено ако повраќањето изгледа како талог од кафе;
 • темна или крвава столица или крв во урината;
 • отежнато дишење или голтање;
 • тешкотии при изговарање на зборови;
 • необично крварење или модринки;
 • треска, треска или болка во грлото;
 • кардиопалмус;
 • пожолтување на кожата или очите;
 • болки во зглобовите;
 • слабост или вкочанетост на раката или ногата;
 • конфузија или халуцинации.

Можеби ќе треба да земате антитромбоцитни лекови до крајот на животот, во зависност од вашата состојба. Regularlyе треба редовно да правите тест на крвта за да видите како коагулира крвта. Одговорот на телото на антитромбоцитна терапија треба строго да се контролира.

Информациите во овој напис се само за информативни цели и не се замена за медицински совет.

Без згрутчување на крвта!

Антитромбоцитна (антитромбоцитна) и антикоагулантна терапија се основа за спречување на повторени мозочни удари. Иако ниту еден од овие лекови не може да ги дефрагментира (уништи) прилепените крвни клетки (згрутчување на крвта), тие се ефикасни во спречување на тромбот од понатамошен раст и понатаму од блокирање на крвните садови. Употребата на антитромбоцитни агенси и антикоагуланси е дозволено да се спасат животите на многу пациенти кои претрпеле мозочен удар или срцев удар.

Антикоагуланси се сметаат за поагресивни отколку антитромбоцитни агенси. Тие се препорачуваат главно за луѓе со висок ризик од мозочен удар и пациенти со атријална фибрилација.

Иако антикоагуланси се ефикасни за такви пациенти, тие обично се препорачуваат само за пациенти со исхемичен мозочен удар. Антикоагулантите се поскапи и имаат поголем ризик од сериозни несакани ефекти, вклучувајќи хематоми и осип на кожата, крварења во мозокот, желудникот и цревата.

На пациентот обично им се препишуваат дегреганти, ако историјата вклучува:

 • IHD;
 • срцеви удари;
 • болки во грлото;
 • мозочни удари, минливи исхемични напади (ТИА);
 • периферна васкуларна болест
 • покрај тоа, антитромбоцитните агенси често се препишуваат во акушерството за да се подобри протокот на крв помеѓу мајката и фетусот.

Антитромбоцитна терапија, исто така, може да се препише на пациенти пред и по процедурите на ангиопластика, стентирање и бајпас на коронарна артерија. На сите пациенти со атријална фибрилација или срцева валвуларна инсуфициенција им се препишуваат антитромбоцитни лекови.

Пред да продолжам со описот на различни групи на антитромбоцитни агенси и компликациите поврзани со нивната употреба, сакам да ставам голема и смела извичница: шегите се лоши со антитромбоцитните агенси! Дури и оние што се продаваат преку шалтер имаат несакани ефекти!

контраиндикации

Било какви лекови имаат контраиндикации. Разгледајте подетално контраиндикации за земање антитромбоцитни агенси:

 • чир на желудник и дуоденален улкус;
 • крварење;
 • нарушена функција на црниот дроб и бубрезите;
 • срцева слабост;
 • хеморагичен мозочен удар;
 • бременост и лактација.

Кога земате аспирин, може да се појави спазам на бронхиите, затоа, ацетилсалицилната киселина не треба да ја земаат пациенти со астма. Исто така, мора да се запомни дека аспиринот може да придонесе за чир на желудник.

Најчестите несакани ефекти при земање антитромбоцитни агенси се:

 • главоболка;
 • гадење и повраќање;
 • вртоглавица;
 • хипотензија;
 • појава на крварење;
 • алергиски реакции.

Антитромбоцитни агенси не се препишуваат секогаш. Главните контраиндикации вклучуваат развој:

 1. Патологија на дигестивниот тракт (приемот е невозможен дури и во позадина на крварење).
 2. Различни бубрежни аномалии (приемот не е можен во однос на позадината на присуството на симптоми на хематурија).
 3. Патологија на црниот дроб (приемот е невозможен во позадина на тешка дисфункција на овој орган).

Исто така, земањето антитромбоцитни агенси не е можно ако пациентот има знаци на бубрежна инсуфициенција. Овие лекови не се препишуваат во акутна форма на аневризма на срцето.

Од особена опасност е ризикот од несакани ефекти. Ова е особено точно за антикоагуланси. Одмазнувачите практично немаат негативно влијание врз телото.

Најчестиот несакан ефект е појава на алергиска реакција. Исто така, честопати пациентите се жалат на главоболка. Понекогаш се забележуваат хеморагични компликации. Во ретки случаи, крварењето е локализирано на други места.

Строго не се препорачува земање на овие потентни лекови. Само лекарот може да ја постави дозата. Терапијата се препишува само откако ќе се утврди точна дијагноза.

Антитромбоцитни агенси се супстанции кои имаат многу несакани ефекти, затоа тие секогаш се препишуваат со големо внимание, внимателно мерење на добрите и лошите страни. Но, постојат неколку патолошки состојби, чие присуство кај пациентот е апсолутна забрана за употреба на лекови:

  >aec5bbbefd3078a3e8ddaba7002b63b6 - Антитромбоцитни агенси и антикоагуланси кои се разликите

Антитромбоцитни агенси се лекови кои влијаат на системот за коагулација на крв, спречувајќи адхезија на обликувани елементи, тромбоцити. Десагрегантите се друго име за лековите од оваа група, бидејќи, всушност, природните или синтетичките супстанции ја блокираат агрегацијата на тромбоцитите (лепење), инхибирајќи го формирањето на згрутчување на крвта.

Коронарна срцева болест, на пример, секогаш е придружена со формирање на атеросклеротични плаки на ендотелот на крвните садови од различен калибар. Секоја микротраума на васкуларниот wallид е повод за таложење на точки на местото на дефект на липидите. Ако таквата плакета е оштетена, за возврат, тогаш се поставуваат тромбоцити, кои се обидуваат да го прикријат дефектот што е формиран.

Од тромбоцитите, биолошки активните супстанции почнуваат да се издвојуваат, привлекувајќи се повеќе и повеќе тромбоцити. Доколку не се спречи таквата агрегација, дел од гроздовите започнуваат да циркулираат низ крвотокот, населувајќи се во најнепредвидливите области. Садовите се тромбозираат, исхраната на внатрешните органи и ткивата е нарушена, се предизвикува деби на нестабилна ангина.

Антитромбоцитни агенси (антитромбоцитни агенси), кога се администрираат, го блокираат процесот на адхезија на биохемиско ниво, спречувајќи развој на негативни патолошки состојби. На крајот на краиштата, лековите придонесуваат за:

 • разредување на крв;
 • обновување на реолошките својства на ткивата;
 • нормализација на крвниот притисок на wallидот на крвниот сад;
 • спречување на дегенеративни процеси во ендотелот на вените и артериите.

Опасен минус од оваа акција е ризикот од крварење, што може да го доведе пациентот до смрт со неконтролиран прием. Затоа, земањето антитромбоцитни агенси е можно само по препорака на лекар, со постојано следење на коагулабилноста на крвта.

Друга опасност лежи во комбинираната употреба на антитромбоцитни агенси и антикоагуланси (стрептокиназа, на пример), кои го подобруваат дејството едни на други, предизвикувајќи неконтролирано внатрешно крварење со фатален исход.

Основната разлика е во тоа што аспиринот и другите антитромбоцитни агенси ја запираат агрегацијата на тромбоцитите. Антикоагуланси, пак, имаат ефект врз вонклеточните фактори на коагулација на крвта, работат скоро со молскавична брзина и затоа се користат во итни услови поврзани со тромбоза или тромбофлебитис.

Започнете да земате антитромбоцитни агенси само по консултација со вашиот лекар. Неприфатливо е само-лекување, бидејќи има контраиндикации за нивно внесување и не е исклучено појава на несакани ефекти.

Ако има необични симптоми или манифестации на алергиска реакција, мора веднаш да престанете да го земате лекот и да се консултирате со лекар.

Различни специјалисти се вклучени во назначувањето на антитромбоцитни агенси, во зависност од болеста:

 • cardiolогист со срцеви заболувања;
 • невролог со болести на церебрални садови;
 • флеболог или васкуларен хирург со лезии на вени и артерии на долните екстремитети.

Антикоагуланси се лекови кои се препишуваат за третман и превенција на венска тромбоза, како и за спречување на компликации на атријална фибрилација.

Најпопуларниот антикоагуланс е варфарин, кој е синтетички дериват на растителниот материјал кумарин. Употребата на варфарин за антикоагулација започна во 1954 година и оттогаш овој лек игра важна улога во намалувањето на смртноста на пациентите склони кон тромбоза. Варфаринот го потиснува витаминот К со намалување на хепаталната синтеза на факторите на коагулација на крв зависни од витамин К.

Дозата се избира поединечно за секој пациент, по темелно проучување на тест на крвта. Силно не се препорачува самостојно да се менува избраната доза на лекот. Преголемата доза ќе значи дека згрутчувањето на крвта не се формира доволно брзо, што значи дека ризикот од крварење и не-заздравувачки гребнатини и модринки ќе се зголеми.

Премногу ниска доза значи дека згрутчување на крвта сè уште може да се развие и да се шири низ целото тело. Варфарин обично се зема еднаш на ден, во исто време (обично пред спиење). Предозирање може да предизвика неконтролирано крварење. Во овој случај, се администрираат витамин К и свежо замрзната плазма.

Варфаринот е најпопуларниот антикоагуланс

Други лекови со антикоагулантни својства:

 • дабигатран (прадакас): инхибира тромбин (фактор IIа), спречувајќи ја претворањето на фибриноген во фибрин;
 • ривароксабан (xarelto): го инхибира факторот Xa, спречувајќи ја претворањето на протромбин во тромбин;
 • апиксабан (еливикс): исто така го потиснува факторот Xa, има слаби антикоагулантни својства.

Во споредба со варфаринот, овие релативно нови лекови имаат многу предности:

 • спречи тромбоемболизам;
 • помал ризик од крварење;
 • помалку интеракции со други лекови;
 • пократок полуживот, што значи дека ќе биде потребно минимум време за да се достигнат врвните нивоа на активни супстанции во плазмата.

Антитромбоцитни агенси - група на фармаколошки лекови кои ја инхибираат тромбозата со инхибиција на агрегацијата на тромбоцити и инхибиција на нивната адхезија на внатрешната површина на крвните садови.

Bot Adr ug - Антитромбоцитни агенси и антикоагуланси кои се разликите

Овие лекови не само што го инхибираат функционирањето на системот за коагулација на крв, туку ги подобруваат и неговите реолошки својства и ги уништуваат постојните агрегати.

Под влијание на антитромбоцитни агенси, еластичноста на еритроцитните мембрани се намалува, тие се деформираат и лесно поминуваат низ капиларите. Протокот на крв се подобрува, ризикот од компликации се намалува. Антитромбоцитните агенси се најефикасни во почетните фази на коагулација на крв, кога се јавува агрегација на тромбоцити и формирање на примарен тромб.

точки на примена и дејство на главните антитромбоцитни агенси

Антитромбоцитни агенси се користат во постоперативниот период за спречување на тромбоза, со тромбофлебитис, IHD, акутна исхемија на срцето и мозокот, кардиосклероза после инфаркт.

Срцевата патологија и нарушениот метаболизам се придружени со формирање на холестеролни плаки на артерискиот ендотел, кои го стеснуваат луменот на садовите. Протокот на крв во погодената област се забавува, крвта коагулира, се формира тромб, на кој тромбоцитите продолжуваат да се таложат. Згрутчување на крвта се шири низ крвотокот, влегува во коронарните садови и ги заглавува. Постои акутна исхемија на миокардот со карактеристични клинички симптоми.

Антитромбоцитната и антикоагулационата терапија се основа за третман и спречување на мозочни удари и срцеви удари. Ниту антитромбоцитни агенси, ниту антикоагуланси не можат да го уништат формираниот тромб. Тие го чуваат тромбот од понатамошен раст и спречуваат затнување на крвните садови. Подготовките на овие групи им овозможуваат на пациентите да преживеат акутна исхемија.

Антикоагуланси, за разлика од антитромбоцитни агенси, се поагресивни. Тие се сметаат за поскапи и имаат поголем ризик од несакани ефекти.

Специјални упатства и совети

сеп на мени за бот - Антитромбоцитни агенси и антикоагуланси кои се разликите

Земете антитромбоцитни агенси подолго време во правилни дози. Не ја надминувајте или намалувајте дозата и не откажувајте го лекот сами. Треба редовно да се прави крвен тест за да се следи бројот на тромбоцити.

Подготовките на оваа група се неопходен профилактик за васкуларни заболувања. Благодарение на нив, можете да го одржувате вашето здравје многу години, како и да го продолжите животот. Главната работа е навремено откривање на присуство на болест во која е индициран внес на антитромбоцитни агенси.

Лекарот ќе ви помогне да го изберете вистинскиот лек, пропише курс на лекување. Треба да се придржувате до овие препораки, не го откажувајте лекот сами.

Покрај земањето на какви било лекови, треба да го преиспитате и вашиот животен стил. Регулирајте ја исхраната, воведете повеќе свеж зеленчук и овошје во исхраната.

Помалку треба да јадат мрсна храна, храна со скроб. Исто така, соодветната и изводлива физичка активност ќе помогне во зајакнувањето на телото. Треба да одите повеќе на свеж воздух и да добиете максимална количина на позитивни емоции.

Помогнете при болести на вените.

Копирање на материјали е дозволено само со назнака на изворот.

Придружете ни се и следете ги новостите на социјалните мрежи.

Која е разликата помеѓу антикоагуланси и антитромбоцитни агенси?

Постојат голем број на лекови кои се дизајнирани да ја разредуваат крвта. Сите овие лекови можат да се поделат на два вида: антикоагуланси и антитромбоцитни агенси. Тие суштински се разликуваат во механизмот на дејствување. Прилично е тешко за лице без медицинско образование да ја разбере оваа разлика, но написот ќе даде поедноставени одговори на најважните прашања.

Откако ги проучивме својствата на двата вида лекови, можеме да заклучиме дека и двајцата се дизајнирани да ја вршат истата работа (да ја разредуваат крвта), но користејќи различни методи. Разликата помеѓу механизмите на дејствување е во тоа што антикоагулантите обично дејствуваат на протеините во крвта за да спречат претворање на протромбин во тромбин (клучен елемент кој формира тромби). Но, антитромбоцитните агенси директно влијаат на тромбоцитите (со врзување и блокирање на рецепторите на нивната површина).

Кога се активира коагулација на крв, специјалните медијатори се ослободуваат од оштетените ткива, а тромбоцитите реагираат на овие сигнали, испраќајќи специјални хемикалии кои предизвикуваат коагулација на крв. Антитромбоцитните агенси ги блокираат овие сигнали.

Мерки на претпазливост за разредување на крв

Коагулацијата на крвта е резултат на комплексен редослед на настани познат како хемостаза. Благодарение на оваа функција, крварењето запира, а крвните садови брзо се опоравуваат. Ова се должи на фактот дека ситни фрагменти од крвни клетки (тромбоцити) се лепат заедно и ја „запечатуваат“ раната. Процесот на коагулација вклучува дури 12 фактори на коагулација кои го претвораат фибриногенот во мрежа на фибрински нишки.

Изгледа како тромб

Прекумерната коагулација доведува до формирање на тромби, што може целосно да ги блокира крвните садови и да го запре протокот на крв. Оваа состојба е позната како тромбоза. Ако болеста се игнорира, тогаш делови од тромб може да се отстранат и да се движат низ крвните садови, што може да доведе до такви сериозни состојби:

 • минлив исхемичен напад (мини-мозочен удар);
 • срцев удар;
 • гангрена на периферната артерија;
 • срцев удар на бубрезите, слезината, цревата.

Разредувањето на крвта со соодветни лекови ќе помогне да се спречат згрутчување на крвта или да се уништат постојните.

Ако се препишуваат антикоагуланси или антитромбоцитни агенси (понекогаш може да се препишат во комбинација), тогаш потребно е периодично да се подложува на тест за коагулација на крв. Резултатите од оваа едноставна анализа ќе му помогнат на вашиот лекар да ја утврди точната доза на лекови што треба да ги земате секој ден. Пациентите кои земаат антикоагуланси и антитромбоцитни агенси треба да ги информираат стоматолозите, фармацевтите и другите даватели на здравствени услуги за дозата и времето што им е потребно.

Неопходно е да се известат лекарите дека се земаат разредувачи на крв.

Поради ризикот од сериозно крварење, секој што зема разредувачи на крв треба да се заштити од повреди. Треба да одбиете да се занимавате со спорт и други потенцијално опасни активности (туризам, возење мотор, активни игри). Сите падови, испакнатини или други повреди треба да бидат пријавени кај вашиот лекар.

Дури и мала траума може да доведе до внатрешно крварење што може да се појави без очигледни симптоми. Посебно внимание треба да се посвети на бричење и четкање со посебен конец. Дури и такви едноставни секојдневни процедури може да доведат до продолжено крварење.

Изгледа како тромб

Кои се антитромбоцитните агенси и како тие делуваат?

Антитромбоцитните агенси го инхибираат производството на тромбоксан и се препишуваат за спречување на мозочен удар и срцев удар. Лековите од овој тип ја инхибираат адхезијата на тромбоцитите и формирањето на тромб.

Аспиринот е еден од најевтините и најчестите антитромбоцитни лекови. На многу пациенти кои се опоравуваат од срцев удар им препишуваат аспирин со цел да се запре понатамошното формирање на згрутчување на крвта во коронарните артерии. Со договор со вашиот лекар, можете да земате мали дози на лекот на дневна основа за спречување на тромбоза и срцеви заболувања.

Аспиринот е најчестиот антитромбоцитен агенс.

Инхибитори на аденозин дифосфатните рецептори (АДП) се пропишани за пациенти кои претрпеле мозочен удар, како и за оние кои имале замена на срцевиот залисток. Инхибитори на гликопротеин се инјектираат директно во крвотокот за да се спречи формирање на тромби.

С>>55cdb5bfce85dc92fcc6ea04a7f78596 - Антитромбоцитни агенси и антикоагуланси кои се разликите

Како и сите други лекови, земањето антитромбоцитни агенси може да предизвика несакани ефекти. Ако пациентот открил некој од следниве несакани ефекти, потребно е да се побара лекар од преглед на пропишаните лекови.

Антитромбоцитните агенси имаат многу несакани ефекти.

 • алергиски реакции (придружени со оток на лицето, грлото, јазикот, усните, рацете, стапалата или глуждовите);
 • осип на кожата, чешање, уртикарија;
 • повраќање, особено ако повраќањето содржи згрутчување на крвта;
 • темна или крвава столица, крв во урината;
 • отежнато дишење или голтање;
 • проблеми со говорот;
 • треска, треска или болка во грлото;
 • забрзано чукање на срцето (аритмија);
 • пожолтување на кожата или белките на очите;
 • болки во зглобовите;
 • халуцинации.

Кога земате антикоагуланси, се појавуваат несакани ефекти кои се разликуваат од компликациите што можат да се појават при земање антитромбоцитни агенси. Главниот несакан ефект е дека пациентот може да страда од долго и чести крварења. Ова може да ги предизвика следниве проблеми:

 • крв во урината;
 • црни измет;
 • модринки на кожата;
 • продолжено крварење од носот;
 • крварење на непцата;
 • повраќање на крв или хемоптиза;
 • продолжена менструација кај жени.

Но, за повеќето луѓе, придобивките од земање антикоагуланси го надминуваат ризикот од крварење.

Главната работа е да го известите присутниот лекар при првите знаци на непријатност. Несакани ефекти се:

 • немотивиран замор;
 • стернална непријатност од горен карактер;
 • силни главоболки, мигрена;
 • диспепсија;
 • какво било крварење;
 • болка во епигастриумот;
 • алергиска реакција до анафилакса;
 • уртикарија, крварење;
 • постојана гадење, периодично повраќање;
 • оштетен говор, голтање, дишење;
 • аритмии, тахикардија;
 • жолтилото на кожата и мукозните мембрани;
 • хипертермија од непознато потекло;
 • продромален синдром со зголемена слабост;
 • артралгија;
 • халуцинации;
 • бучава во ушите;
 • симптоми на интоксикација.

Потребно е откажување на лекови во такви случаи.

Svetlana Borszavich

Општ лекар, cardiolогист, со активна работа во терапија, гастроентерологија, cardiolогија, ревматологија, имунологија со алергологија.
Течно општо во клиничките методи за дијагностицирање и третман на срцеви заболувања, како и електрокардиографија, ехокардиографија, следење на колера на ЕКГ и дневно следење на крвниот притисок.
Комплексот на третман развиен од авторот значително помага при цереброваскуларни повреди и метаболички нарушувања во мозокот и васкуларните заболувања: хипертензија и компликации предизвикани од дијабетес.
Авторот е член на Европското друштво на терапевти, редовен учесник на научни конференции и конгреси од областа на cardiology и општа медицина. Таа повеќепати учествувала во истражувачка програма на приватен универзитет во Јапонија од областа на медицината за реконструкција.

Detonic