zhelchnyj pyzyr - Што е хипотензија на жолчното кесе
Со современиот распоред за работа, луѓето немаат време да јадат правилно и правилно: јадат во движење, не појадуваат, јадат тешки и масни ...
Detonic
амилаза 2 300x300 - Што е дијастаза на урината
Урината дијастаза е посебен ензим, благодарение на што панкреасот ја разложува гликозата и скробот во брзо сварлив шеќер. Тест на урина за дијастаза се зема во ...
Detonic
fr188 1 - Топла урина при мокрење, вреди да се грижите и што да правите
Урината е важен отпаден производ на една личност, кој се излачува преку бубрезите. Благодарение на урината, токсичните материи, токсините, солите и вишокот вода се отстрануваат од ...
Detonic
snizit davlenie fizicheskimi uprazhneniyami 5 - 5 совети за намалување на крвниот притисок со вежбање
Високиот крвен притисок укажува на развој на васкуларна патологија и е многу чест кај луѓето на прилично млада работна возраст. Во раните фази на развојот ...
Detonic
kidn148 - Ако бубрезите болат - причините и што да се прави дома
Бубрезите играат огромна улога во животот на целиот организам. Тие се одговорни за отстранување на токсините. Бубрежно заболување е многу опасно и сериозно. Честопати, симптоми ...
Detonic
240 f 67773722 hn8nnn9hpvwgjlnsv2bctguk9zczyckg - Стапка на тироиден стимулирачки хормон (TSH) во крвта кај мажите
Анализата на ТСХ ви овозможува да ја следите активноста на тироидната жлезда и овозможува да се идентификува присуството на закана од хормонални нарушувања во ...
Detonic
крапивница 300x270 - Автоимуна уртикарија - причини, симптоми, третман
Секој од нас знае за алергија наречена уртикарија. Сепак, таа прави бројна листа на болести, кои како главен симптом имаат црвени осипи на кожата, ...
Detonic
Opisanie metoda i vidy Issledovanij - Видови тестови на урина
Постои голем број на иновативни технологии кои активно се користат при дијагностицирање на болести. Сепак, не треба да се заборават едноставните методи на лабораториски ...
Detonic
12 narodnyih sredstv ot aritmii serdtsa - 13 најдобри народни лекови за срцеви аритмии
Аритмија е патологија во која се јавува повреда на срцевиот ритам, од која се менува фреквенцијата или фреквенцијата на мускулни контракции. Најголемата опасност е атријална ...
Detonic
fe3a65a10b9f8d61988be7301198bcb7 1 - леукоцити и еритроцити кај измет кај дете и возрасен
Леукоцитите во изметот на дете или возрасен покажуваат дека одбраната на телото е активирана. Тие се појавуваат кога има што да се борат, па нивните ...
Detonic
pochemu lopaytsya kapilary na lice i kak ih ubrat 1 - Зошто пукнаа капиларите на лицето и како да се отстранат
Како да се отстранат капиларите ако пукне сад на лицето? Многу луѓе не брзаат да побараат помош од специјалисти и не ни сфаќаат дека ...
Detonic
алергија на сахар - Како изгледа слатка алергија кај децата
Алергија на слатки се јавува главно кај деца, но поретко се манифестира во други категории на население. Кога ќе се појават првите знаци на индивидуална нетолеранција, тоа ...
Detonic
норма и аритмија serdca kardiodok q281 мин - Повреда на причини за срцев ритам, симптоми, дијагноза, третман
Обично, кога зборуваат за пулсот, контрактилната способност на срцето, тие значат срцев ритам на синусите. Мал број на мускулни влакна, кои се наоѓаат во ...
Detonic
содржина на урина - Време на складирање на урина за анализа
Таквата едноставна постапка како давање урина за анализа покренува одредени прашања кај пациентите. Како правилно да се собере урината во лабораторија, дали ви треба посебна подготовка за ...
Detonic
analiz na gepatit - Лажно позитивен тест за хепатитис Ц за време на бременоста, неговите причини и како да се избегне
Хепатитисот Ц е опасна болест. Многу е важно да се изврши навремено дијагностицирање и лекување со цел да се спречи развојот на последиците. Во многу случаи, ...
Detonic

Ангина пекторис е форма на коронарна срцева болест, која се карактеризира со пароксизмална болка во срцето, како резултат на акутна инсуфициенција на снабдување со крв во миокардот. Постојат ангина на напор што се јавува при физички или емоционален стрес и ангина на одмор, кои произлегуваат надвор од физички напор, почесто ноќе.

Во прилог на болка зад градната коска, таа се манифестира со чувство на задушеност, бледило на кожата, флуктуации на пулсот и сензации на прекини во работата на срцето. Може да предизвика срцева слабост и миокарден инфаркт.

Како манифестација на исхемична болест, ангина пекторис се јавува кај скоро 50% од пациентите, што е најчеста форма на коронарна артериска болест. Преваленцата на ангина пекторис е поголема кај мажите - 5-20% (наспроти 1-15% кај жените), нејзината фреквенција нагло се зголемува со возраста. Ангина пекторис, поради специфични симптоми, е исто така познат како ангина пекторис или коронарна срцева болест.